Log In
Seattle Cyclocross - Sedro Woolley • Nov 22 2009
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rusty Dodge
2 Avi Mahan ASC/Redline
3 David O'Brien Rad Racing/Hagens Berman
4 Tyler Miller
5 Ryan Casebolt BD Roofing
6 Matt Rossman
7 Jared Sheeks
8 Kelly Cudworth The Cartridge Family
9 Ryan Mallory
10 Antonio Coria
11 Brian Koder Valley Athletic Club/ CBC Racing
12 Christian Schmalz Cycle U
13 Chip Schug PDG Bikestore / WebCyclery
14 Tim Habner
15 Rob Remingen
16 Jon Quon Counterbalance
17 Terry Davis
18 Edgarde Balansay
19 Lars Johnson
20 Aaron Last
21 Ryan Clark
22 Chad Richmond Hagens Berman
23 Jay Malyon NRC/Kona
24 David Yamamoto ASC/Redline
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Tongue Rad Racing NW
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gideon Bender Bicycle Centers/Collision One
2 Matt Adolf
3 Connor Farrell 20/20 Fuel
4 Holden Berg Bicycle Centers/Collision One
5 Ethan Papenhausen Bicycle Centers/Collision One
6 Lance Smith
7 Max Tingleya
8 William Judy (507) Phils South Side
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Thornton ASC
2 Jarrett Aregger ASC Racing/Redline
3 Skyler Schroeder Rad Racing NW
4 George Jackson
5 Scott Funston Old Town Bicycle
6 Steven Raymond Old Town Bicycle
7 Benjamin King Rad Racing NW
8 Andrew Biehl 20/20 Fuel
9 Denver Turner Second Ascent
10 Travis Luther RAD Racing
11 Erik Philipson ASC Racing/Redline
12 Derrick Howlett ASC/Redline
13 Aaron Watt ASC Racing
14 Sam Mchale 20/20 Fuel
15 Xzavier Hamilton
16 Aidan Sullivan
17 Henry Geary ASC/Redline
18 Oliver Caziek 20/20 Fuel
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Donnelly
2 Kody Raymond (730) Old Town Bicycle
3 Evan Geary ASC Racing/Redline
4 Alex Watt ASC Racing
5 Caden Tongue Rad Racing NW
6 Kyle Howlett ASC Racing
7 Darian Thomas Single Track Cycles
8 Alec Bluhm
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Denney NW Chimpaden
2 Sarah Wood 20/20 Fuel
3 Sara Bluhm
4 Violet Hamilton
5 Anna Haynie Team Haynie
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Mallory Redline
2 Madison Luther RAD Racing
3 Claire Mchale 20/20 Fuel
4 Hannah Farrell
5 Chloe Farrell
6 Grace Andres
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Beshlian Check Bib#
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Mcdonald Classic Cycle
2 Spencer Paxson Team S&M
3 Logan Wetzel Beneroya Research Institute
4 Toby Swanson Benaroya Research Institute
5 Logan Owen Redline Bicycles
6 John-Christian Flack Valley Athletic Club
7 Steve Fisher Rad Racing NW / Hagens Berman
8 Kyle Mcgilvray Old Town Bicycles
9 Richard Mcclung Hagens-Berman LLP Cycling
10 Carl Hulit Recycled Cycles
11 Alex Wilson Recycled Cycles
12 Steven Williams Recycled Cycles
13 Landon Erickson Cucina Fresca
14 Aaron Mickels Beneroya Research Institute
15 Eric Emsky Rad Racing NW/Hagens Berman
16 Russell Stevenson Benaroya Research Institute
17 Mark Hanson BRI
18 Ben Rathkamp WWU
19 Joe Brennan Hagens Berman LLP
20 Nick Solheim First Rate Mortgage
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Means
2 Dave Davis
3 Kosta Psaltis rad racing nw
4 Randy Salamon recycled cycles/raleigh
5 J.d. Fette hagens berman llp
6 Brian Dagnon fanatick
7 Gabriel Grant second ascent
8 Christopher Green amgen
9 Shane Christopher
10 Ryan Rickerts fanatik bike co
11 Anthony Rutter bicycle centres/collision 1
12 Cory Simpson woodinville bicycle/bike f
13 Conrad Kornmann viking sport seattle
14 Jeff Gaeckle the valley
15 Scott Alexander
16 Nicholas Adsero recycled cycles racing
17 Alex Walker old town
18 Cole Cutright asc racing/redline
19 Marc Schwartz
20 Jay Maas apex
21 Paul Young
22 Ryan W brown cucina fresca
23 Judson Miller joe bar
24 Alexander Springer rad racing
25 Adam Stern ubrdo
26 Joel Breems revolution cycles
27 Justin Berndt nrc/kona
28 Carl Anton recycled cycles
29 David Volkert Team Doublecheck
30 Josh Schmidt blue rooster/sports med
31 Evan Renwick asc racing/redline
32 Mark Lambie
33 Will Vancleve
34 Colin Krebsbach asc racing/redline
35 Alex Telitsine ijm.org
36 Austin Clevenger rad racing nw
37 David Kirske rad racing nw/hagens berma
38 Nathan Solomon alki rubicon
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Counterbalance
2 Joseph Mullan Old Town Bicycle
3 Brian Myers HODALA
4 Benjamin Smith Second Ascent
5 Matt Mcclung (830) Stiff Link
6 David Burke Recycled Cycles
7 Jeff Anderson
8 Adam Van dyke McLeod Construction
9 Greg Heath
10 Alex Rohde Second Ascent
11 Mike Rolcik Ragnarok
12 Jason Wennstrom Old Town Bicycle
13 Brian Glass Cucina Fresca
14 Josh Simpson Recycled Cycles
15 Daniel Wren second ascent
16 Bennet Walker
17 Greg Poels
18 Joanne Anderson
19 Jeff Roesner Recycled Cycles
20 Derik Archibald Bike Race
21 Dylan Rathlamp
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Phillips Ragnarok Racing
2 Sean Kelsey Buy Local Cycling
3 Chad Berg Bicycle Centers/Collision One
4 Dale Knapp Kona
5 Sean Howie Bike Gallery Vancover
6 Todd Davis Lenovo
7 Phil Oppenheimer Bicycle Centres/Collision 1
8 Doug Graver Ragnarok Racing
9 Jim Albright TAI
10 Michael Dicenso
11 LeRoi Smith Ragnarok Racing
12 Craig Dillon Cucina Fresca
13 David Salo Second Ascent
14 Aaron Turner Second Ascent
15 Kevin Hall
16 Alec Duxbury Gin Optics
17 Dan Thorson Bicycle Centres/Collision 1
18 James Johnson Second Ascent
19 Dave Reed
20 Rich Blanco Ragnarok Racing
21 Derek Shiers
22 Brendan Connolly Blue Rooster Sports Med
23 Dan Norton redline
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Gallaher IJM.org
2 Jim Clevenger
3 Randy Iddings
4 Martin Senkyrik Second Ascent
5 Jeff Cummings Kona Grassroots
6 John Meehan Garage
7 Kurt Brown IJM.org
8 Cosmic Miller My Lovely Wife
9 Peter Krumins Old Town Bicycle
10 Rick Heckenlaible Cucina Fresca
11 Mike Donnelly
12 Jim Peot
13 Glen Conley Unattached
14 Chris Adolf Cucina Fresca
15 Rob Piper Amgen Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rainer Leuschke Blue Rooster/Sports Medicine Clini
2 Cole Meckle Cucina Fresca
3 J. Juelis Joe Bar
4 Roy Mcbeth
5 Sam Taagen 20/20 Fuel
6 Jeff Woerner IJM.org
7 Tim Wood 2020 Fuel
8 Jason Dudek Second Ascent
9 Keith Heinzelman classic cycles
10 Ross Copeland Ragnarok Racing
11 Matthew Oseto Lenovo
12 Dan Becraft Moots Racing NW
13 Joe Martin NRC/Kona
14 Matt Morrisson Raise The Bar
15 Tim Hegg Phil's South Sound Cyclery/Team Ta
16 "jason Bavuso" Joe Bar
17 Nathan Kiger Ragnarok Racing
18 Dave Pearson Bicycle Centres/Collision 1
19 James O'Brien Second Ascent
20 Parker Lund NRC / Kona
21 Mark Roughgarden
22 Thad Boss Joe Bar
23 Jeremy Mckinley Gregg's
24 Tom Johnson
25 John Herzog Alki Rubicon
26 Er Brown Viking Sport Seattle
27 Travis Nease Cucina Fresca
28 Bob Mcgee
29 Jeff Evans Doublecheck
30 Kempton Baker Viking Sport Seattle
31 Art Weichbrodt Zoka/Vikingsport
32 Daniel Studley NRC/Kona
33 Scott Keiper Ragnarok Racing
34 Sean Curran Second Ascent
35 Sean Heflen Ragnarok Racing
36 Sean Wittmer Bicycle Centres/Collision 1
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 16   Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Griffin
2 Roy Colven Wines of WA
3 John Alving
4 Brad Laesch 20/20 Fuel
5 Kevin Raymond BeatRoy.com
6 Jay Loder
7 Greg Luther The Valley Athletic Club/ CBC Racin
8 David Bennett Bicycle Centres/Collision 1
9 John Mchale 2020/Fuel
10 Christopher Mendoza The Valley Athletic Club/ CBC Racin
11 Matthew Cazier 20/20 Fuel
12 Steve Krause
13 Mike Doherty Cucina Fresca
14 Vern Cole Starbucks
15 Paul Krebsbach First Rate Mortgage
16 David Baker Phils South Side Cyclery
17 Andrew Malakoff
18 Riley Conkin McLeod Construction/Pedal Dynamics
19 Steve Tauscheck Double Check
20 Kevin Beshlian 20/20 Fuel
21 Peter Stocker Hagens Berman
22 Chris Mahan (#11b)
23 Jerry Cutright ACS Racing/Redline
24 Dave Stanton Cucina Fresca
25 Tom Biehl 2020 Fuel
26 Paul Berkshire Ragnarok Racing
27 Brad House
28 David James Second Ascent
29 Peter Emsky Rad Racing NW
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Brooks Blue Rooster / Sports Medicine Cli
2 Marshall Will
3 John Roberts
4 Mark Longrie Old Town
5 Hank Koerner 20/20 Fuel
6 Brian Volkert Team Doublecheck
7 William Hughey Classic Cycle
8 Bernard Boglioli Byrne Specialty Gas
9 Schult
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Doane Phil's Cycling
2 Eric Kamila
3 Dmitri Keating Old Town Bicycle
4 Mark Papenhausen Bicycle Centre/Collision 1
5 Ryan Denney
6 Mark Mirante Starbucks
7 Brian Glass
8 Joel Liefke Bikeman.com
9 Dominic D'angelo Bicycle Centers / Collision 1
10 Marty Thomas Double Check
11 Dave Haugen Old Town Bicycle
12 Bill Brazier Amgen Cycling
13 Nathan Webster
14 Mark Stephenson Novara
15 Kevin Andres Bicycle Centres Everett Washington
16 Paul Judy
17 Michael Black Cucina Fresca
18 Chip Schug PDG Bikestore / WebCyclery
19 Peter Hall Husky Cycling
20 Pat Johnson
21 Voree Smith
22 Greg Sweney Motofish
23 Rob Born Blue Rooster / Sports Medicine Clin
24 Chad Olson Cucina Fresca
25 Shane Kromrey Bicyle Centres/Collision 1
26 Jason Land ByrneInvent
27 Thomas Capell Phil's south side cyclery
28 Chris Liebsch TAI
29 Mark Freda Aspen Velo
30 David Kregenow Cucina Fresca
31 Chris Kunin
32 Andy Rosser The Valley Athletic Club
33 Mark Thomas Singletrack Cycles
34 Lorin Jovag
35 Ron Funston (#706) Check Bib #
36 Reeve Geary Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
37 Nic Compton
38 Man No number
39 Mark Tice
40 Tory Grant Old Town
41 Donny Buchanan Old Town
42 Jason Sobottka Old Town Bicycle
43 Ed Amdahl Starbucks Cycling
44 Derin Bluhm
45 Kevin Smith
46 Justin Fitzgerald
47 Matt Wallis Bicyle Centres/Collision 1
48 Brad Glaverson Cucina Fresca
49 Brian Mitchell Valley Athletic Club
50 Bruk Ballenger Mcleod Construction / Pedal Dynamic
51 Christopher Cumming Motofish
52 Mike Braaten Old Town Bicycle
53 Ryan Linville Byrne Invent
54 Scott Wiltamuth 20/20 Fuel
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 16   Cat 4: 13   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Jackson Old Town Bicycles
2 Chad Clarke Fanatik bike co.
3 David Wills Phil's South Side Cyclery
4 Brett Gaspers Apex Racing
5 Rob Schueler Columbia Athletic Club
6 Barry Johnson First Rate Mortgage
7 Phil Meyer Phils South Side
8 Eric Mamroth Recycled Cycles
9 Tom Fryer Fanatik bike co.
10 Jeff Elston
11 Michael O'Brien 20/20 Fuel
12 Jim Toye Bicycle Centers
13 Chris Lagerberg Bib Number Check
14 Francisco Pons TAI
15 Dave Queen 20/20 Fuel
16 Bob Cartwright Old Town
17 Dave Farrell 2020/Fuel
18 Mark Hubbard
19 Bill Zimmerman Cucina Fresca
20 Robert Bergeron Byrne Invent
21 Brian Neville
22 Steve Wood New Belgium
23 Kevin Vandervaate Phils South Side Cyclery
24 Donald Heirman
25 John Solheim
26 Tim Mccormick Byrne Invent
27 Dan Deyoung TAI
28 Derek Gallichotte 2020fuel
29 George Spaggiari BD Roofing
30 Joseph Kilbourne Cross Purpose/ Blue Collar Bicycle
31 Steve Ellis Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
32 Steve Jones 20/20 Fuel
33 Kristjan Ochs
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Buff Hopper
2 Rodd Wagner Branford Bike
3 Hal Stanley Double Check
4 Richard Daifuku First Rate Mortgage
5 Greg Poels
6 Greg Heitman
7 Scott Moore
8 Thom De buys Cycle U.
9 Steve Blann Phils South Side
10 Mike Nelson
11 Lou Graving
12 Jim Whitney Veloce Velo
13 Roland Goeckel Double Check
14 Amos Galpin
15 Scott Seltridge
16 Michael Weaver
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wanda Howlett Old School
2 Jitka Cole Starbucks
3 Jodi Duquette Cucina Fresca
4 Diane Conway CycleU
5 Carol Johnson Team Group Health
6 Rachel Mclain-rollins Old Town Bicycle
7 Cynthia Freed Cucina Fresca
8 Michelle Petrick Blue Rooster Sports Med Clinic/ Av
9 Lisa Miller Ragnarok Racing
10 Many Powfins
11 Deborah Driver Ragnarok Racing
12 Melissa Moffett Ragnarok RAcing
13 Jennifer Loertscher
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessie Hickel Jet City Velo
2 Eileen Kutscha
3 Lb Kregenow Team Group Health
4 Carlie Spence NRC / Kona
5 Christine Neumiller The Valley Athletic Club/CBC Racin
6 Margaret Walter Old Town Bicycle
7 Heidi Grantham
8 Stefanie Werts Valley Athletic/CBC Racing
9 Kate Bavuso Team Kate
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Metcalfe Valley Athletic Club
2 Brenda Biernat IJM.org
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtenay Mcfadden WWU Cycling
2 Corrie Middleton Bicycle Centers / Collision 1
3 Kathryn Meckle Cucina Fresca
4 Ann Mitchell Valley Athletic Club
5 Amanda Mcnabb Group Health
6 Christina Solheim Bicycle Centres/Collision1
7 Laura Newman Cucina Fresca
8 Susan Berg
9 Camille Terhune The Valley Athletic Club
10 Laura Gould
11 Alexie Montaland IJM.org
12 Bryn Black
13 Mandy Lund Cycle U
14 Catrena Sullivan
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristi Berg Redline Bicycles
2 Ann Knapp Kona
3 Jadine Riley Team Group Health
4 Beth Lyndon-griffith Hagens Berman
5 Elizabeth Marzolf Hagens Berman
6 Lee Smith Team Group Health
7 Anne Love uBRDO Team Project
8 Lea Stralka Byrne Invent
9 Nicola Mann
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angi Weston Kona/Team Indifference
2 Marsa Daniel Group Health
3 Ellen Ruotsala Group Health
4 Brandee Era-miller The Valley Athletic Club
5 Julie Robertson Hagens Berman
6 Larisa Wade Rad Racing NW
7 Michelle Kautzmann The Valley Athletic
8 Molly Martin NRC/Kona
9 Sharon Gregg Blue Rooster Racing/The Sports Med
10 Joanne Anderson Cucina Fresca
11 Jenny Loertscher 2020 Cycle
12 Amanda Schmidt Blue Rooster Racing/The Sports Med
13 Devon Simpson Team Group Health
14 Jennifer Burtner Valley Athletic
15 Catherine Maier Rad Racing NW
16 Karen Wilkinson Team Group Health
17 Lara Sirois Soulsport
18 Nikole Rock Ragnarok Racing
19 Jenn Sinclair TAI
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 7