Log In
BikenetiCX • Nov 24 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.6
6.1
4.2
4.9
3.8
Partly Cloudy, 49 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
6.1
Moisture
4.2
Accel
4.9
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Gil Unattached 0:50:43.0
2 Michael O'brien Unattached 0:50:43.0
3 John Anthony Unattached 0:51:05.5
4 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:51:58.4
5 Kyle Murphy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:58.6
6 James Beacham Lateral Stress Velo Inc. 0:52:57.5
7 Niklas Brandt Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:53:12.3
8 William Heschl Unattached 0:53:38.7
9 Gorgi Popstefanov Cycles 54/Thrive Spine & Sport 0:53:39.4
10 Shannon Field Adventures for the Cure 0:55:19.9
11 Michael Chaney Unattached 0:55:20.2
12 Dylan Stagner Great Eskape 0:55:53.0
13 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:56:12.8
14 Timothy Parker Unattached 0:57:42.8
15 Chris Howell Bike Doctor Frederick 1 Lap
16 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
17 Mark Hagen Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
18 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 William Hubsch Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
20 Alexander Hinton Great Eskape 1 Lap
21 Peter Henry Altius Cycling Team 1 Lap
22 James Bumbaugh Whole Wheel Velo Club 1 Lap
23 Sean Noonan Unattached 1 Lap
24 John Messersmith Altius Cycling Team 1 Lap
25 Sean Yeager Altius Cycling Team 2 Laps
DNF Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
DNF Ryan Kephart Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 25   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Payne Griffin Unattached 0:56:25.9
2 Virgile Borderies Unattached 0:57:13.2
3 Carl Bevard Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:58:01.8
4 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
5 Brian Crowe Great Eskape 1 Lap
6 Jesper Frant Unattached 1 Lap
7 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 Paul Petrie Unattached 1 Lap
9 Chris Kolster VeloLabs Racing 1 Lap
10 Jeremy King Unattached 1 Lap
11 Joshua Armstrong Team Bikenetic 1 Lap
12 Matthew Conte DCMTB 1 Lap
13 Brett Showalter Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
14 Alex Beszhak Great Eskape 1 Lap
15 Chris Brennan Lindsay Cars-Spokes Etc. 1 Lap
16 Jeff Money Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
17 Frank Leach Five Four Sports 1 Lap
18 Christopher Jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
19 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
20 Christopher Yesmant Bluemont Connection 1 Lap
21 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
22 Robert Iten SEAVS/Haymarket 1 Lap
23 Ian Bucala DistrictTaco Racing 1 Lap
24 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 1 Lap
25 Christopher Grengs Squadra Coppi 1 Lap
26 Richmond Knight Great Eskape 1 Lap
27 Kyle Friis Unattached 1 Lap
28 Jay Korff Unattached 1 Lap
29 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
30 Jason Disch Unattached 1 Lap
31 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
32 Hunter Jones Bluemont Connection 1 Lap
33 Charles Pistole Unattached 1 Lap
34 Thomas Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
35 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
36 Shawn Smith DCMTB 1 Lap
37 Samuel Fuller SEAVS/Haymarket 1 Lap
38 Kevin Melson Bluemont Connection 2 Laps
39 Ryan Stronczer Unattached 2 Laps
40 Joseph Kennedy The Bike Rack 2 Laps
41 Andrew Karr Great Eskape 2 Laps
42 Rick Anderson Unattached 2 Laps
43 Noe Cuadra Phoenix Bikes 2 Laps
44 Edwin Sloman Unattached 2 Laps
45 Daniel Engel Unattached 2 Laps
46 Charlie Lewis Unattached 2 Laps
47 James Harris Proteus Velo Club 2 Laps
DNF Christopher Crane Whole Wheel Velo Club DNF
DNF Nicholas Wood Bluemont Connection DNF
Finishers: Cat 4: 48   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Blake Unattached 0:32:43.9
2 Devin Rosencrance Unattached 0:34:04.2
3 Brad Greenberg NCVC/UnitedHealthcare 0:34:10.7
4 Anton Flewelling Unattached 1 Lap
5 Daniel Gerhardt Unattached 1 Lap
6 Gabriel Murray Patuxent Velo 1 Lap
7 Matt Key Unattached 1 Lap
8 Brett Laplante Proteus Velo Club 1 Lap
9 Adrian Porter Team Bikenetic 1 Lap
10 Mark Shroyer Otterhaus / K&F Construction Racing 1 Lap
11 Patrick Maloney Lindsay Cars-Spokes Etc. 1 Lap
12 Theodore Procter Unattached 1 Lap
13 Alex Wall Unattached 1 Lap
14 Trevor Albert Unattached 1 Lap
15 Alexander Keller Unattached 1 Lap
16 Travis Clevenger Unattached 1 Lap
17 Nate Jones Unattached 1 Lap
18 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
19 Barry Defibaugh Unattached 1 Lap
20 Bryan Close Proteus 1 Lap
21 Frank Fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
22 Jason Mallett Unattached 1 Lap
23 Mike Kelly Unattached 1 Lap
24 Matthew Erdman Unattached 1 Lap
25 David Duvall Evolution Cycling Club 1 Lap
26 David Givens Unattached 1 Lap
27 Adam Baker Unattached 1 Lap
28 David Burns Unattached 1 Lap
29 Matthew Wright Unattached 2 Laps
30 Eric Sublett Unattached 2 Laps
DNF Rimas Sabas Unattached DNF
DNF Marcus Dent Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:59:07.2
2 Paul Rades District Velocity Racing/District V 1:01:16.8
3 David Gunnerson Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 1:01:43.5
4 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 1:04:14.1
5 Thomas Carey Rogue Velo Racing 1:05:09.9
6 Larry Miller Team Bikenetic 1:05:25.9
7 Christopher Rabadi Unattached 1 Lap
8 Raul Rojas DCMTB 1 Lap
9 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
10 Sean Price Unattached 1 Lap
DNF Asher Tilghman Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abe Ehlers Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:51:55.3
2 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket 0:52:37.7
3 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:28.2
4 Joshua Delmanzo Unattached 0:53:46.6
5 Scott Huddleston Team Bikenetic 1 Lap
6 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 1 Lap
DNF Clemens Arnold SEAVS/Haymarket DNF
DNF Elias Guerra WWVC Racing DNF
DNF John Dove Catoctin Cycling Club/NSMI RACING DNF
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:41:16.0
2 William Faucette Squadra Coppi 0:41:27.2
3 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:50.7
4 Nick Cordaro DistrictTaco Racing 0:42:17.1
5 Edward Nessen Laatse Ronde C.C. 0:42:17.2
6 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:43:03.4
7 Hans Lellelid Unattached 0:43:24.3
8 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:44:36.7
9 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:44:54.3
10 Nathan Cristler Unattached 0:44:59.9
11 John Chambers Artemis Racing 0:45:17.4
12 Mike Trumpfheller DCMTB 0:45:28.2
13 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:07.8
14 Sean Chisham Unattached 0:46:13.9
15 Sean Hourihan Unattached 0:46:30.2
16 Ron Edwards DCMTB 0:46:41.3
17 Douglas Hackelton US Military Endurance Sports 0:47:01.2
18 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:47:39.3
19 Chas Offutt Unattached 0:47:51.2
20 Jake Fox Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
21 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
22 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
23 Dexter Steis Unattached 1 Lap
24 Luis Sierra Squadra Coppi 1 Lap
25 James Dausch Rock Creek Velo 1 Lap
26 Travis Siehndel US Military Endurance Sports 1 Lap
27 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
28 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
29 Danny Hayes Unattached 1 Lap
30 Dan Shaw Unattached 1 Lap
31 Stuart Lee National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
32 Bruce Potter Unattached 1 Lap
33 Kelly Gray DCMTB 1 Lap
34 Michael Marinaro Unattached 1 Lap
35 Hugo Rodriguez Unattached 1 Lap
36 Matthew Weihmiller Unattached 1 Lap
37 Trey Harris Unattached 1 Lap
38 Charles Valade Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
39 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
40 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
41 David Wachtel Unattached 1 Lap
42 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
43 Jeff Lemieux Proteus Velo Club 1 Lap
44 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
45 Kristopher Howard The Bluemont Connection 2 Laps
46 Dave Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
47 Michael Evanoff Unattached 2 Laps
48 Gwokang Yang Unattached 2 Laps
49 Stephen Claeys Unattached 2 Laps
50 Robert Cannon Team Bikenetic 2 Laps
51 James Hoofnagle Team Bikenetic 2 Laps
52 Bradley Kennedy Phase Cycling 2 Laps
DNF David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 31   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:49:18.0
2 Paul Livelli Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:53.0
3 Chris Scott Unattached 0:50:39.0
4 Charles Parmain Unattached 0:52:22.9
5 Peter Schultz Team Bikenetic 0:53:11.9
6 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor 0:53:34.9
7 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:53:38.0
8 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:54:49.5
9 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
10 Scott Thompson Squadra Coppi 1 Lap
11 Ken Bell ROCKTOWN BICYCLES 1 Lap
12 Marco Scuriatti DC Velo Limited 1 Lap
13 Bill Okeefe Unattached 1 Lap
14 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Albert Greene DCMTB 1 Lap
16 Eric Saidel Unattached 1 Lap
17 Kemal Tuncer Unattached 1 Lap
18 Eric Werner Unattached 1 Lap
19 Paul Evans Patuxent Velo 2 Laps
20 Simon Andrews Unattached 2 Laps
DNF Craig Cook Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Paisley Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel 0:48:19.1
2 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:48:47.3
3 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 0:51:20.7
4 Eric Sloman Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:51:31.4
5 John Rogers Family Bike Shop Racing 0:51:39.8
6 Gary Moon Unattached 0:52:39.9
7 Frank Smith Unattached 0:53:05.9
8 Michael Zoeller Unattached 0:54:05.3
9 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:40.9
10 Mark Wisch SEAVS/Haymarket 1 Lap
11 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
12 David Webber Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
13 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
14 Russ Baxter Unattached 2 Laps
15 Lloyd Greenberg Bluemont Connection 2 Laps
16 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
17 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:22.6
2 Matt williams Unattached 0:46:39.9
3 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:52.2
4 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:43.3
5 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:49:32.8
6 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:52:33.7
7 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:53:48.7
8 Ethan Turner Phase Cycling 0:53:50.9
9 Everett Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
10 Gian Connor Phoenix Bikes 1 Lap
11 Dan Cooper Phoenix Bikes 1 Lap
12 Aidan Ankrah National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
14 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 1 Lap
15 Jacob Zelaya Phoenix Bikes 2 Laps
16 Alex Beymun Phoenix Bikes 2 Laps
17 Gracie Defibaugh Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 2 Laps
18 Natalie Woolford Baltimore Youth Cycling 2 Laps
19 Jean carlos Banegas arias Phoenix Bikes 2 Laps
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:29:19.0
2 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:43.0
3 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:31:19.8
4 Cian Connolly Baltimore Youth Cycling 0:33:46.6
5 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
6 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
7 Maximillian Bauer National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 Kai Faucette Unattached 1 Lap
9 Abi Rusinko National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:22.4
2 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:24:57.9
3 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:25:16.0
4 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:26:26.7
5 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:26:28.0
6 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:26:51.0
7 John Dausch Rock Creek Velo 0:27:07.6
8 Wilson Faucette Unattached 0:27:48.0
9 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:28:22.1
10 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:28:24.5
11 Liam Mclaughlin Squadra Coppi 0:29:16.3
12 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:30:27.5
13 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:31:14.0
14 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:31:52.7
15 August Chamot Velofix 0:33:00.5
16 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:33:22.2
17 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 1 Lap
18 Andrew Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 1 Lap
20 Charles Grant Unattached 1 Lap
21 Joseph Decker Unattached 1 Lap
22 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
23 Kai Lynn Bike Doctor Fredreick 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Lellelid National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:11.9
2 Eduardo Ehlers Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:25:31.0
3 James Elsberry Rock Creek Velo 0:25:44.1
4 Ryan Lee Rock Creek Velo 0:25:47.9
5 William Dausch Rock Creek Velo 0:26:04.6
6 Mitchell Leutner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:30:36.2
7 Alan Decker Powers Bike Shop 0:35:33.7
8 Forrest Chamot Velofix 0:45:46.0
9 Grayson Lynn Bike Doctor Junior 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:49:26.7
2 Peter Tyson Team Bikenetic 0:49:34.8
3 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:52:13.9
4 Grant Fanning Unattached 0:52:42.4
5 Kinzer Hewitt Team Bikenetic 0:52:52.6
6 Gary Bryant Unattached 0:53:04.5
7 Colin Eustis Unattached 0:53:49.9
8 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:53:56.5
9 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:54:40.7
10 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:55:56.5
11 Jeremy Gardner Great Eskape 0:56:21.3
12 Samuel Kristy Team Bikenetic 1 Lap
13 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
14 Matthew Slater Unattached 1 Lap
15 Jason Copier Unattached 1 Lap
16 Jay Schrum Unattached 1 Lap
17 Scott Rothbarth xXx Racing 1 Lap
18 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
19 Brian Indre Unattached 1 Lap
20 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
21 Hamilton Hardman Unattached 1 Lap
22 Brian Crowe Great Eskape 1 Lap
23 Benjamin Toll Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
24 Wilson Hale Unattached 1 Lap
25 Samuel Pitcavage Unattached 1 Lap
26 Sean Noonan Unattached 1 Lap
27 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 1 Lap
28 Mike Lipka Outpost Richmond 1 Lap
29 Mark Stahl Team Bikenetic 1 Lap
30 Chris Larkin Unattached 1 Lap
31 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
32 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
33 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
34 Christopher Yesmant Bluemont Connection 1 Lap
35 Paul Espanol VeloPigs 2 Laps
36 Daniel Fine Unattached 2 Laps
37 Kevin Melson Bluemont Connection 2 Laps
38 Thomas Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
39 Javier Diaz Unattached 2 Laps
40 Thomas Vosburgh Unattached 2 Laps
41 Daniel Summers Unattached 2 Laps
42 Jordan Chivell Unattached 2 Laps
43 William Crawford Unattached 3 Laps
44 Charlie Lewis Unattached 3 Laps
45 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 3 Laps
46 Andrew Karr Great Eskape 4 Laps
DNF Nick Stavely Unattached DNF
DNF Larry Miller Team Bikenetic DNF
DNF Chris Randle Team Bikenetic DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 13   Cat 4: 22   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Mendoza Unattached 0:43:47.0
2 Kelly Roberson Great Eskape 0:44:25.3
3 Kathleen Holmes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:43.4
4 Rebecca Auyer Team Bikenetic 0:46:23.9
5 Molly Mcowen Unattached 0:47:00.3
6 Elina Breton National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:01.6
7 Lindsay O'connor SEAVS/Haymarket 0:47:08.7
8 Jenny Bourque Bluemont Connection 0:47:41.3
9 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
10 Ana Broyles Team Bikenetic 1 Lap
11 Bianca Pearson Unattached 1 Lap
12 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Mackenzie Yates Unattached 1 Lap
14 Rosalind Hain Colavita Racing Inc./Colavita-Whole 1 Lap
15 Stacey Bran VeloLabs Racing 1 Lap
16 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Favaloro Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:35:50.9
2 Kelley Carter Unattached 0:37:57.2
3 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 0:38:22.1
4 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 0:39:00.3
5 Miriam Jones Team Bikenetic 0:39:30.6
6 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 0:40:43.2
7 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc./Colavita-Whole 0:41:06.3
8 Nicole Brandt Baltimore Bicycle Club 0:42:25.1
9 Rose Byler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:54.3
10 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 0:43:07.7
11 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:03.0
12 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 0:44:39.2
13 Sara Mcgaughey Unattached 0:47:35.9
14 Arden Sperty Team Bikenetic 0:48:47.0
15 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
DNF Rachel Kristy Team Bikenetic DNF
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:37:05.5
2 Britt Mason Unattached 0:38:30.7
3 Evie Edwards Unattached 0:38:50.2
4 Johanna Neuber Rogue Velo Racing 0:39:22.9
5 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:39:39.9
6 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:39:48.1
7 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:40:21.2
8 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:41:14.4
9 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:41:29.2
10 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:42:56.8
11 Jennifer Tillman Battley Harley-Davidson/Total Civil 0:43:04.2
12 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:45:22.6
13 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
14 Tori Riemersma Shadow CC/Shadow Elite 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Favaloro Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:30:30.1
2 Steph Shelton Unattached 0:31:20.3
3 Vanessa Bernick Unattached 0:32:36.8
4 Chelsea Champlin Unattached 0:32:44.0
5 Elena Crouch The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:33:20.9
6 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:33:58.6
7 Anna Pecora Unattached 0:35:00.2
8 Alison Lenz Proteus Velo Club 0:35:22.4
9 Janine Harris Unattached 0:36:15.1
10 Sheila Mahadevan Team Sticky Fingers 0:37:00.8
11 Tava jo Foster Unattached 0:37:17.7
12 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 0:37:40.1
13 Alison Mintz Unattached 0:38:21.5
14 Holly Tompkins Unattached 1 Lap
15 Dominique Mack Unattached 1 Lap
16 Emily Gage Phoenix Bikes 1 Lap
17 Julie Sims Team Not Team 1 Lap
DNF Emily Lawrence Team Not Team DNF
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Harlow Unattached 0:46:04.0
2 Jen Everhard The Bike Lane 1 Lap
3 Laurie Lemieux Proteus Velo Club 1 Lap
4 Khristyn Brimmeier Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:33:00.1
2 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:33:07.7
3 Shaelyn Dempsey Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:32:55.6
2 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
3 Anna Field Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Covas Rock Creek Velo 0:31:30.8
2 Gracie Defibaugh Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:31:54.3
3 Eleanor Dausch Rock Creek Velo 1 Lap
4 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 1 Lap
5 Natalie Woolford Baltimore Youth Cycling 1 Lap
6 Asha Anthony Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lillian Gerhardt Living Color Painting 0:37:45.9
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Latour nichols Philly Bike Expo 0:57:06.9
2 Simona Vincenciova Team Bikenetic 1 Lap
3 Edrie Ortega Great Eskape 1 Lap
4 Kelley Carter Unattached 1 Lap
5 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
6 Sonja Rodman Team Bikenetic 1 Lap
7 Maureen Boyle Team Bikenetic 2 Laps
8 Helen Huley Team Bikenetic 2 Laps
9 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 2 Laps
DNF Christine Feldt Team Bikenetic DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 1