Log In
Rockburn Cross • Nov 11 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.5
4.2
3.9
4.2
4.9
Clear, 42 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
4.2
Moisture
3.9
Accel
4.2
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 0:41:51.4
2 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:42:27.2
3 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC 0:42:46.1
4 Jimmy Sosinski Unattached 0:42:54.0
5 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:43:02.7
6 Shannon Field Ascent Concept Team 0:43:14.2
7 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:43:24.7
8 Kyle Murphy Unattached 0:43:33.0
9 James Beacham Adventures for the Cure 0:43:49.1
10 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:43:50.8
11 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:51.3
12 William Heschl Ascent Concept Team 0:43:52.2
13 William Hubsch Charm City Cycling, LLC 0:44:20.3
14 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:44:40.5
15 Dylan Stagner Great Eskape 0:44:47.6
16 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:50.2
17 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:45:34.6
18 Tyler Lulich V-DAY 0:45:46.2
19 Steven Drost Unattached 0:45:56.3
20 Jason Cooper The Bike Rack 0:45:56.5
21 Bruno Neto Unattached 0:46:07.2
22 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:12.0
23 Christopher Hardee VAHS 0:46:12.4
24 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:46:32.5
25 Alexander Hinton Unattached 0:46:45.7
26 Bo Rider Rock Creek Velo 0:47:32.8
27 Jay Owen Team Bikenetic 0:48:55.7
28 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
29 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 3: 27   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Proctor JAMSQUAD Cycling 0:45:09.6
2 Edward Patrick Whole Wheel Velo Club 0:46:30.1
3 Chris Howell Bike Doctor / Visit Frederick 0:46:45.9
4 Andrew Sanders Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:46.0
5 Christopher Tank Bluemont Connection 0:47:19.6
6 Sebastian Silberman Kelly Benefits Strategies/LSV 0:47:43.6
7 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:46.9
8 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:47:46.9
9 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:47:55.9
10 Paul Kriewald Family Bike Shop 0:48:01.9
11 Jay Korff Unattached 0:48:02.7
12 James Bumbaugh Unattached 0:48:22.9
13 Nathan Cristler Unattached 0:48:40.9
14 Chris Spurrier Team Bikenetic 0:48:47.2
15 Scott Bricker Unattached 0:48:47.3
16 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:48:53.4
17 Adrian Pavia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:54.1
18 Jan Feuchtner Team Bikenetic 0:48:59.9
19 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:49:00.3
20 Brian Crowe Great Eskape 1 Lap
21 William Sanders DCMTB 1 Lap
22 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
23 Kevin Gallo Squadra Coppi 1 Lap
24 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
25 Timothy Parker The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
26 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
27 Ian Bucala DistrictTaco Racing 1 Lap
28 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
29 Luke Douglas Unattached 1 Lap
30 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 1 Lap
31 David Mcgaughey Unattached 1 Lap
32 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
33 Erik Argueta Unattached 1 Lap
34 Matthew Wellner Unattached 1 Lap
35 Paul Hunt The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
36 Sonny Smith Ocean Velo Club 1 Lap
37 Robert Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
38 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
39 Alexander Fowler Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
40 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
41 David Centers Bluemont Connection 1 Lap
42 Dan Doggett Unattached 1 Lap
43 Dan Lee University of Maryland-College Park 1 Lap
44 Shawn Smith Buffalo Bicycling Club Inc./Indepen 1 Lap
45 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
46 Charles Swain Unattached 1 Lap
DNF Christopher Grengs Squadra Coppi DNF
Finishers: Cat 4: 46   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Schwing AFC/Hub Off-Road/MSJ MTB 0:34:46.6
2 Daniel Cummins District Velocity Racing/District V 0:36:38.3
3 Joshua Armstrong Unattached 0:36:56.0
4 Carl Bevard The Bike Rack 0:37:07.9
5 Donald Macmurray Unattached 0:37:33.1
6 Adam Weddington Adventures for the Cure 0:37:54.0
7 Michael Chaney Unattached 0:37:56.0
8 Christian Sachek Unattached 0:38:38.8
9 Elisha Peterson Unattached 0:38:44.2
10 Robert Leary Unattached 0:39:34.1
11 Sean Walsh Unattached 0:39:41.8
12 Alex Beszhak Great Eskape 0:39:57.6
13 Joseph Chan Unattached 0:40:30.2
14 Kevin Carrick Unattached 0:41:04.8
15 Sean Hourihan Ascent Concept Team 0:41:14.3
16 Kent Thompson Unattached 0:41:17.0
17 Carl Summers Unattached 0:41:22.5
18 Danny Romanoff Unattached 1 Lap
19 Timothy Werwie Unattached 1 Lap
20 Jacob Bish Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
21 Todd Keller DCMTB 1 Lap
22 Nick Johnson Jamsquad Cycling 1 Lap
23 Kevin Melson Unattached 1 Lap
24 Timothy Mayotte Team Granite 1 Lap
25 Gabriel Murray Unattached 1 Lap
26 Rick Anderson Unattached 1 Lap
27 Peter Gissiner Unattached 1 Lap
28 Daniel Engel Unattached 1 Lap
29 Steve Claeys Unattached 1 Lap
30 Randall Jones Adventures for the Cure 1 Lap
31 Rhys Milton robinson Unattached 1 Lap
32 Kelly Gray DCMTB 1 Lap
33 John Metz Unattached 1 Lap
34 Jackson Koepke Unattached 1 Lap
35 Tobias Carson JamSquad/Cisco 1 Lap
36 Marc Hamann Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 5: 24   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 1:00:43.3
2 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 1:01:14.4
3 Christopher Beck Unattached 1:01:22.5
4 Patrick Blair Adventures for the Cure 1:02:13.7
5 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1:02:40.4
6 David Gunnerson Ascent Concept Team 1:03:51.3
7 Joe Thomas S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1:04:31.3
8 Peter Tyson Team Bikenetic 1:05:01.7
9 Kevin Ellsworth Team Type 1 Foundation 1:05:48.8
10 Larry Miller Team Bikenetic 1 Lap
11 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
12 Ezra Kahn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
13 George Lewis Team Bikenetic 2 Laps
DNF Jon Fields Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel DNF
DNF Lance Byrd Adventures for the Cure DNF
DNF Daniel Pastrich Deft Fam DNF
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Rades District Velocity Racing/District V 0:48:51.1
2 Raul Rojas DCMTB 0:49:40.0
3 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:49:46.5
4 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:49:47.2
5 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:50:45.8
6 Benjamin Lepene Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:50:56.5
7 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:51:10.4
8 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:51:34.4
9 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:52:34.5
10 Ken Bell Rocktown Racing 0:52:38.2
11 Jason Aytes Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:52:42.4
12 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:52:42.7
13 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:43.0
14 Joshua Delmanzo Unattached 0:52:49.4
15 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:52:55.6
16 Joshua Arvidson Unattached 0:53:44.8
17 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:54:18.4
18 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor 0:54:35.2
19 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
20 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Bully Squadra Coppi 0:35:41.5
2 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:35:46.2
3 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:35:57.6
4 Edward Nessen RAPHA CYCLING CLUB 0:36:52.5
5 William Faucette Squadra Coppi 0:36:59.1
6 Ron Edwards DCMTB 0:37:20.2
7 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:37:31.8
8 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:37:39.1
9 Ian Cameron Unattached 0:37:43.7
10 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:37:48.6
11 Niklas Brandt Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:37:52.4
12 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:37:57.3
13 Sean Harbaugh Adventures for the Cure 0:38:01.4
14 Mark Hagen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:38:01.7
15 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:19.3
16 Chris Hardee DC Velo Limited 0:38:27.8
17 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:38:38.8
18 Mark Skubis Squadra Coppi 0:38:53.2
19 Jeremy Michalke Adventures for the Cure 0:38:58.7
20 Eric Chang Ascent Concept Team 0:39:02.8
21 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:39:03.3
22 James Harris Unattached 0:39:33.4
23 Michael Scardaville DCMTB 0:39:50.2
24 Aaron Richardson V-DAY 0:40:06.8
25 Scott Boyce Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:40:19.3
26 Paul Connor National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:30.4
27 Seth Darlington Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:40:37.8
28 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:40:43.4
29 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:40:53.9
30 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:40:56.2
31 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:40:56.7
32 Christopher Horsley Unattached 0:41:09.3
33 David Fischer Bluemont Connection 0:41:09.3
34 Greg Mccracken Unattached 0:41:10.5
35 David Baek Ascent Concept Team 0:41:30.0
36 Hans Ruppenthal Baltimore Bicycle Club 0:41:32.1
37 Paul Espanol Unattached 0:41:54.3
38 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:42:04.4
39 Pete Von loewe The Bike Lane 0:42:07.0
40 Juan Constanza Phase Cycling 0:42:35.2
41 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:42:44.0
42 Jason Ludicke Adventures for the Cure 0:42:46.6
43 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 0:43:02.3
44 Stergios Papadakis Unattached 0:43:07.4
45 Ryan Sigworth Bluemont Connection 0:43:20.1
46 Vaclav Vancura National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:20.3
47 Adam Issenberg Unattached 0:43:30.2
48 James Dausch Rock Creek Velo 0:44:13.7
49 D. Brett collins Unattached 0:44:25.5
50 Ryan Stille Unattached 1 Lap
51 Rodges Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
52 Paul Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
53 Kristofer Singleton Race Pace Bicycles 1 Lap
54 Jaime Salazar Rock Creek Velo 1 Lap
55 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
56 Robert Cannon Team Bikenetic 1 Lap
57 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
58 Demetris Taylor Phase Cycling 2 Laps
59 J Carroll Unattached 3 Laps
DNF Bilal Zia Bluemont Connection DNF
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 27   Cat 5: 14   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:42:41.9
2 Paul Livelli Sportif Coaching Group 0:42:43.9
3 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:43:01.4
4 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:03.7
5 Brian Shields Team CBC 0:43:11.5
6 Scott Paisley Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel 0:43:42.2
7 Thomas Peddy Unattached 0:44:14.6
8 Peter Schultz Team Bikenetic 0:44:23.5
9 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:24.4
10 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:44:31.8
11 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:44:40.9
12 Scott Thompson Squadra Coppi 0:44:41.1
13 Neal Sapp Unattached 0:45:04.1
14 Marc Gwadz DCMTB 0:45:46.3
15 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:45:51.9
16 Richard Mccaffery Unattached 0:45:57.8
17 Eric Sloman Unattached 0:46:09.7
18 Albert Greene DCMTB 0:46:22.0
19 Chas Ryan Potomac Velo Club 0:47:08.5
20 Bill Wheeler Unattached 0:47:24.3
21 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:47:52.7
22 George Branyan Route 1 Velo 0:48:17.7
23 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:34.8
24 Jim Klender Adventures for the Cure 0:49:34.9
25 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:49:38.9
26 Mark Gisler Unattached 0:49:43.8
27 Mike Shaw Unattached 1 Lap
28 David Selko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
29 Adam Berg Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 10   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:48:51.4
2 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 0:49:22.5
3 Jim Bronson S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:49:52.1
4 David Wolfel Squadra Coppi 0:50:53.2
5 Steven Heger Unattached 0:51:40.1
6 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
7 Richard Steinebrunner S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1 Lap
8 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
10 Gary Dugovich Unattached 1 Lap
11 John Williams Unattached 1 Lap
12 Nunzio Dibiasi Unattached 1 Lap
13 Rob Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
14 David Webber Unattached 1 Lap
15 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
16 Joseph Hoffman Unattached 1 Lap
17 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:31:23.2
2 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:31:26.7
3 Wilson Faucette Unattached 0:34:14.6
4 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:35:14.8
5 Lucas Williams Baltimore Youth Cycling 0:38:14.9
6 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:38:35.5
7 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:39:02.6
8 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:40:08.3
9 Parker Holland Rock Creek Velo 0:40:12.7
10 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:40:13.5
11 Grey Meerdter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Thomas Newill Unattached 1 Lap
13 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Jack Fleming Rock Creek Velo 1 Lap
15 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
16 Timothy Grafov Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
17 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
18 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 1 Lap
19 Isaac Hemm Baltimore Youth Cycling 1 Lap
20 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
21 Micah Peterson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
DNF Adrian Groman Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:28:41.7
2 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:28:43.5
3 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:28:50.7
4 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:29:10.5
5 Everett Mclaughlin Squadra Coppi 0:29:25.0
6 Ansel Casper Ascent Concept Team 0:29:27.3
7 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:30:15.4
8 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:30:45.1
9 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:31:10.5
10 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:31:17.7
11 Brendan Abbott Baltimore Youth Cycling 0:31:20.9
12 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:31:23.8
13 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:31:26.8
14 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:32:41.4
15 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:33:07.9
16 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:34:01.8
17 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:34:02.9
18 Khumo Newman Rock Creek Velo 0:34:37.8
19 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:34:37.9
20 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:34:43.3
21 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:34:54.4
22 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:35:30.2
23 John Dausch Rock Creek Velo 0:36:29.2
24 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:36:54.5
25 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:37:39.4
26 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:39:39.7
27 Ryan Shea Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:40:26.7
28 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 0:41:51.5
29 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 1 Lap
30 Henry Mangum National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
31 Aidan Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle Juniors 1 Lap
32 Finn Christopherson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
33 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 1 Lap
34 Kevin Melka Baltimore Youth Cycling 1 Lap
35 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:25:08.3
2 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:25.0
3 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:27:19.2
4 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:28:14.3
5 John Papadakis Unattached 0:28:25.2
6 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:28:33.9
7 Henry Faulkner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:28:43.0
8 Pierce Eatough Unattached 0:30:44.6
9 Kai Faucette Unattached 0:31:21.3
10 Owen Mayotte Team Granite 0:33:59.7
11 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:34:53.4
12 Christian Salazar Rock Creek Velo 0:35:13.7
13 Ben Melka Baltimore Youth Cycling 0:39:00.1
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:50:49.0
2 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:51:16.4
3 Adam Driscoll Adventures for the Cure 0:51:54.6
4 Jeremy Gardner Unattached 0:52:01.2
5 Grant Fanning All-City 0:52:51.3
6 Ian Schwing AFC/Hub Off-Road/MSJ MTB 0:52:59.9
7 George Lewis Team Bikenetic 0:53:57.1
8 Patrick Gore Unattached 0:54:24.0
9 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:54:34.5
10 Matthew Slater Unattached 1 Lap
11 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 1 Lap
12 Jeremy Siedor Kelly Benefit Strategies Lateral St 1 Lap
13 Taylor Jones Crosshairs Cycling 1 Lap
14 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
15 Jason Copier Unattached 1 Lap
16 Joshua Armstrong Unattached 1 Lap
17 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
18 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 1 Lap
19 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
20 Joseph Laciny Unattached 1 Lap
21 Tom Mcfarland Unattached 1 Lap
22 Matt Haas Unattached 1 Lap
23 Pablo Bachelet Team Bikenetic 1 Lap
24 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
25 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
26 Chris Huller Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:44:49.5
2 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:45:33.4
3 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:42.8
4 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:14.6
5 Luca Greenspun Rock Creek Velo 0:47:35.4
6 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:48:46.1
7 Giovanni Congelio Phoenix Bikes 0:49:26.7
8 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:49:56.9
9 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:50:47.2
10 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 0:51:32.2
11 Jesse Bower Baltimore Youth Cycling 0:51:46.0
12 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
13 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Dan Cooper Phoenix Bikes 1 Lap
15 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap
16 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
17 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 1 Lap
18 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:41:59.2
2 Jenny Bourque Bluemont Connection 0:42:35.0
3 Kathleen Holmes Unattached 0:43:07.8
4 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:02.5
5 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:20.6
6 Cary Cosper Unattached 0:44:32.1
7 Casey Bailey Team Bikenetic 0:45:35.2
8 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 1 Lap
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:41:23.9
2 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:41:41.4
3 Edrie Ortega Great Eskape 0:42:57.8
4 Kelly Roberson Great Eskape 0:43:14.1
5 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:43:37.5
6 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 1 Lap
7 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
8 Ana Broyles Team Bikenetic 1 Lap
9 Maureen Boyle Team Bikenetic 1 Lap
10 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
11 Sharon Squassoni Unattached 1 Lap
12 Raelene Meneses Unattached 1 Lap
13 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
14 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
15 Monika Kornhauser National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
DNF Samantha Brann Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:37:11.7
2 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:37:33.2
3 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:38:00.4
4 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:38:05.4
5 Erin Conner Vanderkitten 0:38:05.7
6 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:38:17.5
7 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:38:22.5
8 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 0:39:13.7
9 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:39:25.0
10 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:39:37.9
11 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:40:31.1
12 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:41:08.9
13 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:41:21.9
14 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Thumel Unattached 0:41:03.6
2 Mackenzie Yates Unattached 1 Lap
3 Ana Broyles Team Bikenetic 1 Lap
4 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
5 Downing Lu Rock Creek Velo 1 Lap
6 Paige Thumel LRC 1 Lap
7 Jennifer Werner Unattached 1 Lap
8 Sheila Mahadevan Unattached 1 Lap
9 Sonja Rodman Team Bikenetic 1 Lap
10 Margo Workman Unattached 1 Lap
11 Natalie Tang Unattached 1 Lap
12 Cornelieke Lammers Unattached 1 Lap
13 Renada Snodgrass Unattached 2 Laps
14 Annemarie Mountjoy The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
DNF Melina Windon Team BBC DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammi Stauffer Unattached 0:39:40.6
2 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:41:22.2
3 Elizabeth Harlow Unattached 0:41:48.8
4 Cara Schultz Team Bikenetic 0:42:33.7
5 Jen Everhard Unattached 0:44:30.4
6 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:44:46.5
7 Esther Schaftel Adventures for the Cure 0:45:20.1
8 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc. 0:45:37.3
DNF Evelyn Egizi Team Sticky Fingers DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:36:18.6
2 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:39:11.9
3 Emerson Eatough Catonsville Bolts 0:39:21.8
4 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
6 Sophia Papadakis Unattached 1 Lap
7 Kate Workman Baltimore Youth Cycling 1 Lap
8 Ruby Walsh Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Anna Field Baltimore Youth Cycling 1 Lap
10 Aine Leone Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Kiran Schott Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:35:36.4
2 Emma Covas Rock Creek Velo 0:37:28.0
3 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 0:39:03.6
4 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:39:29.5
5 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
6 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 Harper Korch Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:33:38.2
2 Katherine Elmore Rock Creek Velo 0:38:31.7
3 Susanna Decker Baltimore Youth Cycling 0:41:03.3
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:52:33.5
2 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:53:16.3
3 Erin Conner Vanderkitten 0:53:50.0
4 Kate Schrock Unattached 0:55:27.5
5 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:57:01.5
6 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
7 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
8 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
9 Maureen Boyle Team Bikenetic 1 Lap
10 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:34:38.0
2 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:37:38.2
3 Shaelyn Dempsey Unattached 0:37:45.9
4 Selene Acosta dominguez Phoenix Bikes 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4