Log In
Schooley Mill Cross • Oct 15 2017
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5
4.5
4
3.6
4
Overcast, 66 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
4.5
Moisture
4
Accel
3.6
Tech
4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 August Milliken Rock Creek Velo 0:45:06.1
2 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:30.6
3 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:40.9
4 Aaron Hotaling District Velocity Racing/District V 0:45:54.3
5 Owen Brenneman 717 Cycling club 0:46:26.9
6 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:46:35.2
7 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:46:35.9
8 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:15.5
9 Shannon Field Adventures for the Cure 0:47:21.3
10 Josh Doorly SEAVS/Haymarket 0:47:28.4
11 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 0:47:40.7
12 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:48:10.4
13 Chris Dobroth Unattached 0:48:31.1
14 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:48:34.4
15 Austin Butts Ascent Concept Team 0:49:21.3
16 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:36.2
17 Evan Goldberg Rock Creek Velo 0:49:36.4
18 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:49:37.5
19 Bo Rider Rock Creek Velo 0:49:48.7
20 Auggie Plitt JAMSQUAD Cycling 0:50:08.8
21 Nicholas Turner Battley Harley-Davidson 0:50:50.7
22 Gregory Leach Unattached 0:51:28.0
23 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:51:49.9
24 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:52:31.1
25 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
26 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 1 Lap
27 Ian Jackson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
28 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
29 Aidan Dixon Rock Creek Velo 2 Laps
DNF Joshua Townes Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:48:01.8
2 Tyler Kirkwood Unattached 0:48:06.5
3 Chris Reardon DistrictTaco Racing 0:48:15.5
4 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:48:22.8
5 Grant Mandsager District Velocity Racing/District V 0:48:22.9
6 Mykel Nahorniak District Velocity Racing/District V 0:49:03.1
7 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:10.3
8 Evan Thomas-arnold Unattached 0:49:32.5
9 Shaun Braithwaite Unattached 0:49:39.2
10 George Lewis Team Bikenetic 0:49:43.1
11 Dylan Stagner Great Eskape 0:49:48.7
12 Anthony Bramante Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:51.5
13 James Drane Unattached 0:49:53.9
14 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:56.9
15 Kevin Collins Adventures for the Cure 0:50:06.8
16 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:50:24.1
17 Brian Curlee JAMSQUAD Cycling 0:50:33.6
18 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:50:41.0
19 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:50:56.4
20 Jack Fu Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
21 Paul Kriewald Unattached 1 Lap
22 Justin Free Unattached 1 Lap
23 Matthew Conte DCMTB 1 Lap
24 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
25 Mike Shaw Unattached 1 Lap
26 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
27 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
28 Daniel Gohlke Bike Doctor / Visit Frederick 1 Lap
29 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
30 Chris Howell Bike Doctor/Visit Frederick 1 Lap
31 Chris Larkin Unattached 1 Lap
32 Robert Tenorio Unattached 1 Lap
33 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 1 Lap
34 Erik Argueta Unattached 1 Lap
35 Nicholas Wood Bluemont Connection 1 Lap
36 Kyle Friis Unattached 1 Lap
37 Josh Logan Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
38 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
39 Douglas Plowman District Velocity Racing/District V 1 Lap
40 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
41 Alex Mccutcheon Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
42 Rasheed Jabr District Velocity Racing/District V 1 Lap
43 Eduardo Maeyama District Velocity Racing/District V 1 Lap
44 Martin Austermuhle District Velocity Racing/District V 1 Lap
45 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
46 Joseph Petty Crosshairs Cycling 1 Lap
47 Caleb Lacey Race Pace Bicycles 1 Lap
48 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
49 Patrick Dennis The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
50 Bryan Vasek National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
51 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
52 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
53 Dan Doggett Unattached 1 Lap
54 Nathaniel Buckner Team Bikenetic 1 Lap
55 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
56 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
57 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
58 Bruce Potter Unattached 2 Laps
DNF Eric Brewer Bluemont Connection DNF
DNF Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c DNF
DNF Adam Fulcher District Velocity Racing DNF
Finishers: Cat 4: 60   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sjoert Van velzen Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:33:24.0
2 Matthew Ferner Unattached 0:34:10.5
3 Jeff Money American Velo Club 0:34:21.5
4 Matteo Pistono Bluemont Connection 0:34:37.9
5 Adrian Pavia Unattached 0:34:39.6
6 Ian Bucala DistrictTaco Racing 0:34:39.9
7 Clemens Arnold Unattached 0:34:42.4
8 Jesper Frant Unattached 0:34:44.6
9 Patrick Maloney VeloWorks-Spokes Etc 0:34:47.3
10 Jose Martinez Unattached 0:35:21.0
11 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc 0:35:44.3
12 Michael Mccarraher The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:36:01.8
13 Gregory Fuller Savage Multisport 0:36:08.8
14 Ben Stockman Unattached 0:36:13.9
15 Alan Leslie Unattached 0:36:16.6
16 Trey Perkins Unattached 0:36:27.8
17 Carey Harper Team BBC 0:36:32.3
18 Joseph Nowariak Unattached 0:36:39.6
19 Andrew Mclaren VeloWorks-Spokes Etc 0:36:44.8
20 Sean Hourihan Unattached 0:37:11.4
21 Brian Tarantino Adventures for the Cure 0:37:11.6
22 Pete Doyle Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:37:21.4
23 Curtis Mason Unattached 0:37:23.6
24 Jacob Pohlman Unattached 0:37:25.5
25 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:35.8
26 Stephen Marquette National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:03.8
27 Dale Cornette District Hardware Cycling Collectiv 0:38:03.9
28 Christian Sachek Unattached 0:38:07.0
29 Jake Fox Unattached 0:38:19.7
30 Bradley Dion Unattached 0:38:42.6
31 Leo Singer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:38:47.3
32 David Centers Bluemont Connection 0:39:12.9
33 David Martineau Unattached 0:39:14.8
34 Timothy Mayotte Team Granite 0:39:21.0
35 Kelly Gray DCMTB 0:39:29.7
36 Anton Flewelling Unattached 0:39:33.2
37 Tim Vandish National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:52.8
38 Todd Keller DCMTB 0:40:40.1
39 David Strachan Unattached 0:40:40.1
40 Joel Hutton Unattached 0:41:01.7
41 Evan Calvert Bigfoot Endurance 0:41:02.7
42 Jesse Adkison US Military Endurance Sports 0:41:20.2
43 Ian Lutz Unattached 1 Lap
44 Andrew King Unattached 1 Lap
45 David Laino Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
46 Josh Greenfeld Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
47 Joel Scott Unattached 1 Lap
48 Fred Haddad Unattached 1 Lap
DNF Chris Weddington Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
DNF Greg Mccracken Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 40   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:04:43.7
2 Mattison Brady District Velocity Racing/District 1:05:02.2
3 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:05:05.2
4 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:05:32.0
5 Dan Miller Charm City Cycling LLC 1:06:18.2
6 Joe Thomas S'Ville Bikes/Lee & Associates Race 1:06:44.5
7 David Gunnerson Ascent Concept Team 1:06:51.1
8 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 1:07:30.2
9 Benjamin Harris Rock Creek Velo 1:07:39.5
10 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1:07:40.0
11 Andy Brooks 717 Cycling club 1:07:59.6
12 Kevin Ellsworth Team Novo Nordisk/Team Novo Nordisk 1:09:55.2
13 Ian Spivack Unattached 1:10:33.5
14 Ezra Kahn Charm City Cycling LLC 1:10:34.3
15 Laraib Laubach Rock Creek Velo 1:04:24.1
16 Mark Kilgore Keystone Velo Club 1:05:21.6
DNF Chris Dobroth Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:42:39.0
2 Paul Rades Unattached 0:42:45.9
3 Daniel Proulx Unattached 0:44:02.4
4 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket 0:45:22.9
5 Benjamin Lepene SEAVS/Haymarket 0:45:37.0
6 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:45:42.3
7 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:45:54.8
8 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:08.9
9 Joel Fetter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:34.3
10 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:58.7
11 Jonathan Houghton Adventures for the Cure 0:47:10.7
12 Brian Marchionini DC Velo Limited 0:47:56.8
13 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:48:26.6
14 Steve Fife Unattached 0:48:33.8
15 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:49:09.1
16 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 1 Lap
17 Eric Blomquist Squadra Coppi 1 Lap
18 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
19 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
20 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
21 Michael Berry Crosshairs Cycling 2 Laps
DNF Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Jason Stephens HPC Cycling/HPC/LIST DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Guzman Unattached 0:40:41.0
2 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:53.7
3 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:40:57.6
4 Dean Kruuse Unattached 0:41:07.2
5 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:41:17.8
6 William Faucette Unattached 0:41:20.4
7 Scotty Roberts Rare Disease Cycling 0:41:24.5
8 Jason Wood Unattached 0:41:26.0
9 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:41:34.5
10 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:41:36.0
11 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:37.9
12 Esteban Sarzosa Unattached 0:41:50.5
13 Ron Edwards DCMTB 0:42:00.2
14 Mark Skubis Squadra Coppi 0:42:21.0
15 Scott Huddleston Unattached 0:42:26.2
16 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:42:30.2
17 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:42:32.8
18 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:42:35.9
19 Keith Kaetzel The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:42:40.5
20 Bilal Zia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:06.7
21 Dexter Steis Unattached 0:43:12.0
22 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:43:26.8
23 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:43:34.5
24 Victor Pradel Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:44.5
25 Che Hale Unattached 0:43:47.7
26 Michael Scardaville DCMTB 0:43:50.5
27 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:37.9
28 Juan Constanza Phase Cycling 0:44:51.1
29 Chas Ryan Potomac Velo Club 0:44:51.4
30 Aaron Richardson V-DAY 0:44:54.2
31 Thomas Harvey Wooden Wheels Racing 0:44:54.6
32 Rob Hermstein Unattached 0:45:01.4
33 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 0:45:39.6
34 David Baek Unattached 0:45:41.3
35 Patrick Maloney VeloWorks-Spokes Etc 0:45:45.8
36 Matthew Wright Unattached 0:45:49.9
37 Lewis Prebble Foreign Auto Services Cycling 0:46:10.9
38 Greg Mccracken Unattached 0:46:26.1
39 Paul Thomas Unattached 0:46:33.8
40 Mike Neary Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:39.0
41 Mehdy Rad Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:46:41.5
42 Ted Blake Unattached 0:46:43.0
43 Adam Issenberg Unattached 0:46:44.0
44 Don Watkins Whole Wheel Velo Club 0:47:11.1
45 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:47.4
46 Chas Offutt Unattached 0:47:49.4
47 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:50.3
48 Matthew Mcatee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:48:03.6
49 Jonathan Levine Team Bikenetic 0:48:20.2
50 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 0:48:29.4
51 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:48:38.2
52 Paul Espanol Unattached 1 Lap
53 D. Brett collins Unattached 1 Lap
54 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
55 Arjan Berkelaar Unattached 1 Lap
56 Brent Weigelt JAMSQUAD Cycling 1 Lap
57 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
58 Jason Mallett Unattached 1 Lap
59 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
60 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
61 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
62 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
63 David Jones Unattached 1 Lap
64 Adrian Reich Unattached 1 Lap
65 Stuart Wright Unattached 1 Lap
66 Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
DNF Joshua Gorman Crosshairs Cycling DNF
DNF Robert Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
DNF Warren Chambers Adventures for the Cure DNF
DNF Michael Donnellan Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 37   Cat 5: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Howell Prince William Elite Racing (PoWER) 0:46:15.6
2 Stokely Samuel Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:25.6
3 Brian Shields Team CBC 0:46:52.6
4 Jesse Morse Unattached 0:46:59.6
5 Ramon Benitez Unattached 0:47:39.4
6 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:47:44.9
7 Scott Thompson Squadra Coppi 0:48:23.8
8 Chris Hardee Rock Creek Velo 0:48:51.4
9 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:01.4
10 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:49:02.3
11 Peter Schultz Team Bikenetic 0:49:27.2
12 Gregory Butler Squadra Coppi 0:49:28.2
13 Eric Saidel Unattached 0:49:57.2
14 David Jenkinson Unattached 0:50:26.5
15 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:51:10.2
16 Kemal Tuncer Unattached 0:51:46.1
17 Todd Hardin Rock Creek Velo 0:52:07.2
18 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:52:41.9
19 Bruce Lindsay Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
20 Doug Keim Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
21 Edward Obrien Snotty Shoulders 1 Lap
22 Kristofer Singleton Unattached 1 Lap
23 Tom Bendien US Military Endurance Sports 1 Lap
24 James Maiden Unattached 2 Laps
DNF David Blodgett Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer SEAVS/Haymarket 0:48:26.2
2 David Wolfel Squadra Coppi 0:51:04.1
3 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 1 Lap
4 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
5 Gary Dugovich Unattached 1 Lap
6 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
7 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 John Williams Unattached 1 Lap
9 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
10 Joseph Hoffman Unattached 2 Laps
11 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
12 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
DNF Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:36:28.4
2 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:38:40.6
3 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:38:49.8
4 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:38:57.0
5 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:39:03.3
6 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:14.0
7 Evan Tubb Baltimore Youth Cycling 0:40:24.0
8 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:40:56.0
9 Alex Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
10 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Liam Mclaughlin Rock Creek Velo 1 Lap
13 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
14 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 1 Lap
15 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Parker Holland Rock Creek Velo 1 Lap
17 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap
18 Camden Gorman Rock Creek Velo 1 Lap
19 Henry Hopper Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
20 Daniel Gates Unattached 1 Lap
21 Wilson Faucette Unattached 1 Lap
22 Garrett Sidel Rock Creek Velo 1 Lap
23 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
24 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 1 Lap
25 Nicholas Williams Rock Creek Velo 1 Lap
26 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
27 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 1 Lap
28 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 1 Lap
29 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 1 Lap
30 Ben Oldale Rock Creek Velo 1 Lap
31 Zach Appella Rock Creek Velo 1 Lap
32 Michael Litrenta Baltimore Youth Cycling 1 Lap
33 Paul Griffin Rock Creek Velo 1 Lap
34 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:34:17.2
2 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:25.0
3 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:34:26.5
4 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:35:18.7
5 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:35:22.5
6 Ansel Casper HPC Cycling/HPC/LIST 0:36:02.3
7 Thomas Edinger Unattached 0:36:03.0
8 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:36:06.0
9 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:36:40.9
10 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:37:55.6
11 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:39:06.7
12 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:39:10.3
13 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:39:21.6
14 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:39:48.6
15 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:40:24.4
16 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:41:11.1
17 Charles Smith Baltimore Youth Cycling 0:45:40.8
18 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 1 Lap
19 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
20 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
21 Kevin Melka Baltimore Youth Cycling 1 Lap
22 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:05.5
2 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:22:10.3
3 Jasper Estes Unattached 0:22:23.9
4 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:16.7
5 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:24:25.4
6 Dominick Siedor Unattached 0:25:50.9
7 Grey Meerdter Baltimore Youth Cycling 0:26:36.0
8 Mason Siedor Unattached 0:27:04.2
9 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:27:48.7
10 Kai Faucette Unattached 0:28:34.3
11 Devon Haddad Unattached 0:28:36.5
12 Alexander Griffin Rock Creek Velo 0:29:14.3
13 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:29:36.3
14 Braeden Dushkin Baltimore Youth Cycling 0:29:45.5
15 Allen Reyes Unattached 0:41:02.2
16 Christian Salazar Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Miller BODEUM 0:44:08.9
2 John Dove SEAVS/Haymarket 0:44:56.2
3 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:45:14.9
4 Brian Kearns Bicycle Outfitters Racing Team 0:46:45.7
5 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:25.0
6 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 1 Lap
7 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 1 Lap
8 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
9 Brad Hawk Team Bikenetic 1 Lap
10 Evan Thomas-arnold Unattached 1 Lap
11 Steven Drost Unattached 1 Lap
12 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
13 Sean Mcdonough Unattached 1 Lap
14 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
15 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
16 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
17 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
18 Dave Kirschner Team Bikenetic 1 Lap
19 Carey Harper Team BBC 1 Lap
20 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
21 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
22 Brian Indre Unattached 1 Lap
23 Adam Fulcher District Velocity Racing 1 Lap
24 Nathaniel Buckner Team Bikenetic 1 Lap
25 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
26 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
27 Thomas Jones Unattached 1 Lap
28 Chris Huller Unattached 2 Laps
DNF Michael Armiger Unattached DNF
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 17   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:47:28.8
2 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:48:15.5
3 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 0:48:22.6
4 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:48:23.5
5 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
6 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
7 Christopher Hardee Rock Creek Velo 1 Lap
8 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Spiro Papasava Rock Creek Velo 1 Lap
10 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
11 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
13 Zachary Safford Rock Creek Velo 1 Lap
14 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
15 Jesse Bower Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Liam Mcatee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
17 Ze-nable Adisalem Squadra Coppi 1 Lap
18 Nicolas Litrenta Baltimore Youth Cycling 2 Laps
19 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
20 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 3 Laps
DNF William Heschl Baltimore Youth Cycling DNF
DNF Ansel Casper HPC Cycling/HPC/LIST DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Brenneman 717 Cycling club 0:42:23.1
2 Dori Buckethal Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:43:45.4
3 Jessie Oppenheimer Unattached 0:44:09.0
4 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:44:50.0
5 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:19.2
6 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:27.9
7 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:36.2
8 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:45:44.4
9 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:46:28.8
10 Paula Caro Team Bikenetic 0:47:43.9
11 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
DNF Kelly Paduch Unattached DNF
DNF Annamaria Mchugh Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Tallent SEAVS/Haymarket 0:44:40.4
2 Anna Avila Rock Creek Velo 0:44:49.9
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
4 Irina Sarkisov Unattached 1 Lap
5 Kathleen Holmes The Bike Lane 1 Lap
6 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
7 Miriam Jones Team Bikenetic 1 Lap
8 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
9 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
10 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
11 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
12 Maureen Boyle The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
13 Samantha Brann Unattached 1 Lap
14 Arden Sperty Team Bikenetic 1 Lap
15 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Rachel Kristy Team Sticky Fingers 2 Laps
17 Elizabeth Kelley-kern Rock Creek Velo 2 Laps
DNF Florence Lamirand Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriella Sterne Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:40:30.1
2 Julie Hunter SEAVS/Haymarket 0:40:44.1
3 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:42:10.3
4 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:42:39.6
5 April Nabholz 717 Cycling club 0:43:05.0
6 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:43:49.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Tallent SEAVS/Haymarket 0:37:08.8
2 Jenny Bourque Unattached 0:37:33.2
3 Meghan Gregonis Unattached 0:37:35.8
4 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:38:09.5
5 Andrea Dobbins Unattached 0:38:35.6
6 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:39:10.8
7 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 0:39:29.7
8 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
9 Rachel Sheridan Unattached 1 Lap
10 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
11 Downing Lu Rock Creek Velo 1 Lap
12 Ann Wiringa Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
13 Sonja Rodman Unattached 1 Lap
14 Samara Cathirell Squadra Coppi 1 Lap
15 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
16 M. soledad Portilla Unattached 1 Lap
17 Madeleine Padgett Unattached 1 Lap
18 Bridget Seegers Unattached 1 Lap
19 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Jennifer Hutton Unattached 1 Lap
21 Cary Cosper Unattached
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammi Stauffer Unattached 0:44:11.2
2 Cara Schultz Team Bikenetic 0:46:38.6
3 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:46:39.7
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
5 Robin Khan Unattached 1 Lap
6 Anne Sheehy Unattached 1 Lap
7 Carole Harris Phase Cycling 1 Lap
8 Rachel Faulise Unattached 1 Lap
9 Karen Good Baltimore Bicycle Club 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:40:33.5
2 Lidia Cusack Rock Creek Velo 1 Lap
3 Emma Covas Rock Creek Velo 1 Lap
4 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 1 Lap
6 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:36:25.4
2 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:36:53.6
3 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:38:12.8
4 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:39:31.0
5 Alexa Avila Rock Creek Velo 0:39:31.5
6 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:39:39.2
7 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:39:53.2
8 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:39:53.7
9 Emma Weaver Unattached 1 Lap
10 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
11 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:21:18.7
2 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:21:38.4
3 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:22:24.2
4 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:25:37.2
5 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:25:55.3
6 Amelia Avila Rock Creek Velo 0:26:14.9
7 Ava Champney Baltimore Youth Cycling 0:31:05.4
8 Susanna Decker Baltimore Youth Cycling 0:32:02.2
9 Anna Field Baltimore Youth Cycling 0:32:02.8
10 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 0:34:37.9
11 Penelope Kennedy Adventures for the Cure 0:35:48.9
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:42:22.0
2 Lindsey Crifasi Team Sticky Fingers 0:42:36.8
3 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:56.5
4 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:45:54.1
5 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:47:05.9
6 Elizabeth Jones Unattached 0:47:53.7
7 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:57.2
8 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:03.8
9 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:05.6
10 Helen Huley Team Bikenetic 1 Lap
11 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
12 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
13 Amanda Bryan Team Bikenetic 1 Lap
14 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:38:58.1
2 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:41:37.5
3 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:42:15.3
4 Jenna Free Unattached 2 Laps
5 Leah Simon Rock Creek Velo
Finishers: Cat 4: 5