Log In
Really Rad Festival of Cyclocross - DAY 1 • Nov 5 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.1
3.4
2.9
3.3
3.3
Clear, 50 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #RRFCX

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
3.4
Moisture
2.9
Accel
3.3
Tech
3.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Geod 13:26.3
2 Bruce Diehl SUNAPEE/CONTINENTAL PAVING/BUCH 13:40.3
3 Lucas Provost BZ RIDERS/CAPERACING.COM 14:05.3
4 Varoujan Hagopian GRACE BICYCLES VELO CLUB 14:11.8
5 James Lipinski 14:12.5
6 Paul Debitetto 14:18.6
7 Vance Perry COMPREHENSIVE RACING 15:03.6
8 Craig Holbrook 17:16.6
9 Gregory Ralich THE DRIFTERS 24:18.0
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Ryan CANNONDALE SPORTS LINGO JINGO 21:05.9
2 Jaymz Lipinski AP JUNIOR DEVELOPMENT P/B CORNE 21:53.1
3 Grayson Ford AP JUNIOR DEVELOPMENT CYCLING/C 23:03.8
4 Jack Rice CANNONDALE SPORTS LINGO JINGO 24:05.5
5 Corbin Simone SEA SPORTS CLEAN GREEN JUNIOR T 24:06.6
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colby Simone SEA SPORTS CLEAN GREEN JUNIOR T 14:47.2
2 Luke Mello APEX TECHNOLOGY/NBX/TREK 15:05.1
3 Zachary Amelotte 18:44.0
4 Hannah Carleton STEVE THE BIKE GUY 21:32.6
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Dornaus CORNER CYCLE 38:11.9
2 Michael Dietrich ENGVT - UNTAPPED 38:26.6
3 Peter Miller UNATTACHED 39:02.8
4 Thomas Francis WHEELWORKS RACING 39:24.1
5 Sean Frodyma SVC/BIKEWORKS 40:18.7
6 Lawrence Perera SEA SPORTS CYCLERY 41:27.9
7 Hugh Ruthven CAPE COD RACING / C4 42:12.4
8 C Todd Lombardo HUP UNITED 43:49.2
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Shattuck DR NAYLOR-TREADWELLTRAINING RAC 36:57.5
2 Max Candidus RIVERSIDE RACING 36:59.0
3 Travis Dixon DOWNEAST RACING 37:17.2
4 Leo Candidus RIVERSIDE RACING 37:18.6
5 Christopher White CYCLONAUTS 38:32.5
6 Brian Anderson BIKES AND LIFE 38:44.4
7 Chris Trabulsie BIKEBARNRACING.COM 39:31.7
8 Tucker Walsh BLUE HILLS CYCLING 39:40.1
9 Ron Bourgoin MOMENTUM BARACUDA 39:48.0
10 Bruce Diehl SUNAPEE/CONTINENTAL PAVING/BUCH 40:01.2
11 Geoff Williams PROVIDENCE VELO CLUB 40:27.3
12 Stephen Putnam CYCLE LODGE 40:42.7
13 Scott Brown CAPE COD CYCLING 41:21.1
14 Tony Thissell CORNER CYCLE 41:24.6
15 Vance Perry COMPREHENSIVE RACING 41:34.3
16 Drew Davis SPARTANS CYCLING CLUB 41:36.7
17 Tom Fagan ATA CYCLE 41:47.1
18 Jason Carleton STEVE THE BIKE GUY 41:57.2
19 Paul Debitetto BIKEWAY SOURCE 42:46.2
20 Matthew Juros RIVERSIDE RACING 43:21.1
21 David Bancroft TEAM SPART HFOT 43:43.2
22 Douglas Hempel C4 / Cape Cod Racing 1 LAP DN
23 Peter Fontecchio CYCLE LODGE 1 LAP DN
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Hines CORNER CYCLE 36:27.3
2 Jay Trojan ARC-EN-CIEL RACING TEAM 37:47.7
3 Bob Bisson "SPIN ARTS CYCLING AMERICAN L
4 Paul Curley SPIN ARTS/AMERICAN LUNG ASSOCIA 39:32.8
5 David Belknap CYCLE LODGE 40:14.4
6 Kevin Callahan CYCLE LODGE 40:15.0
7 Daniel Russell CYCLE LODGE 40:16.9
8 James Paterson SPIN ARTS AMERICAN LUNG ASSOCIA 40:22.4
9 Thomas Hurley BIKEBARNRACING.COM 40:28.3
10 David Foley WEEBIKE RACING 40:46.1
11 Christopher Burke NBX 41:04.5
12 Tom Catalano ESSEX COUNTY VELO 41:09.1
13 Brian Murphy CORNER CYCLE 41:13.8
14 Robert Hildebrandt C4 RACING 41:22.7
15 William Sawyer "MAGGIE ROSA S/GRACE BA
16 Marc Tatar BIKEWORKS/SVC 42:19.4
17 David Morgan GOM RACING 42:51.5
18 Barry Doubleday CYCLE LODGE 43:12.2
19 Tom Stevens SPIN ARTS CYCLING 1 LAP DN
20 Roger Spring TEAM SPARK 1 LAP DN
21 Victor Cillis CAPE COD RACING 1 LAP DN
22 Keith Honda EXPO WHEELMEN 1 LAP DN
23 Peter Fowler NANTUCKET VELO 1 LAP DN
24 Doug Sherman 1 LAP DN
25 Jeffrey Oakes 1 LAP DN
26 Jesus Vazquez BIKEBARNRACING.COM 1 LAP DN
27 Keith Schachter 1 LAP DN
28 Kevin Moriarty 1 LAP DN
DNF David Bancroft TEAM SPARK HFOT
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Walton BCA/LINEN 36:57.8
2 Carl Brown CCB RACING 38:15.3
3 Jeffrey Proctor THE VELO RESOURSE 36:19.7
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Fitzgibbons GREEN LINE VELO driven by Zipcar 37:43.0
2 Ben Ryan Cannondale Sports Lingo Jingo 37:44.0
3 Alexander Chrystall CANNONDALE SPORTS LINGO JINGO 37:52.7
4 Nick Weigel PEDALPOWERTRAINING.COM 38:00.5
5 Johnathan Dy P/B PETER DY RACING 38:02.8
6 Michael Dietrich ENGVT - UNTAPPED 38:03.1
7 Karl Sineath BLUE HILLS CYCLING CLUB 38:28.5
8 Patrick Zelazek NECT/RIVERPOINT CX PARK 39:17.2
9 Zsolt Kemecsei B2C2 P/B BOLOCO 39:30.2
10 Ben Walton CANNONDALE SPORTS LINGO JINGO 39:31.1
11 Michael Martin B2C2 P/B BOLOCO 39:54.9
12 William Crabtree COMMUNITY BICYCLE RACING 40:07.8
13 Philip Golden BLUE HILLS CYCLING CLUB 40:23.2
14 Myles O'Brien The Drifters 40:33.7
15 Christian Norvold Cannondale Sports Lingo Jingo 40:34.1
16 Joe Phenix UNION VELO CLUB 40:38.5
17 Patrick Luckow COMMUNITY BICYCLE RACING 40:57.3
18 Chris Phenix UNION VELO 41:25.2
19 Addison Minott 41:25.8
20 Joseph Marinelli BLUE HILLS CYCLING CLUB 41:59.0
21 Kristopher Houle BARKS+WRECK / FAMILY BIKE 42:10.4
22 Matthew Masuzzo THE DRIFTERS 42:10.8
23 Matt Griswold B2C2 P/B BOLOCO 42:30.5
24 Gregory Ralich THE DRIFTERS 44:12.7
25 Doug Veilleux HOMESFOROURTROOPS/TEAMSPARK 44:58.9
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 14   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Curbeau 37:37.7
2 Gary Parece ARC EN CIEL 39:01.8
3 Justin Costa NECT P/B RIVERPOINT CX PARK 39:05.6
4 Kenny Fries SCOTTEE'S WESTPORT BICYCLE 39:06.5
5 Brian Macilvain 39:19.2
6 Richard Banfield 545 VELO 39:21.4
7 Jonathan Spooner #TEAMSPOONER 39:21.5
8 Brian Albert BLUE HILLS CYCLING CLUB 39:28.6
9 Patrick O'sullivan KEEP IT TIGHT 39:36.2
10 Andrew Goodale RACECF 39:36.2
11 George Hayes BIKEBARNRACING.COM 39:43.1
12 Chase Kerzel JOEY'S BIKE SHOP 39:43.4
13 Nicholas Nardelli 545 VELO 39:44.1
14 Dan Desmarais SCOTTEE'S WESTPORT BICYCLE 39:59.9
15 Danny Saccoccio SVC/BIKEWORKS 40:03.3
16 Henry Sick DIGITAL LUMENS 40:17.1
17 Kevin Teves MINUTEMAN ROAD CLUB 40:30.0
18 Jason Lasalle NECT P/B RIVERPOINT CX PARK 40:41.6
19 Marc Curtis PBM COACHING / BIKEBARNRACING.C 41:39.8
20 Erik Dellea 41:40.3
21 Matthew Masuzzo The Drifters 42:04.2
22 Peter O'brien STEVE THE BIKE GUY 42:13.6
23 Leigh Knowlton RhindleLAK 42:38.4
24 Alan Potter Team Fit Werx 42:40.7
25 Kevin Violet SEASPORTS CYCLING 42:41.9
26 Manuel Reyes BLUE HILLS CYCLING CLUB 42:58.0
27 Peter Skaggs HAMILTON 43:00.2
28 Keith Amelotte 43:11.9
29 Scott Freedman 43:17.0
30 Jon Phol 43:17.3
31 Greg Ryan CANNONADE SPORTS LINGO JINGO 43:17.6
32 Justin Eichenlaub WRONG-WAY SLAUGHTER 43:50.2
33 Steve Hall 43:51.9
34 Arch Williams SCOTTEE'S WESTPORT BICYCLE 44:00.2
35 Rob Keohane 44:15.7
36 David Hendry 44:39.7
37 Richard Simone SEA SPORTS CYCLING 1 LAP DN
38 Bobby Allen BLUE HILLS CYCLING CLUB 1 LAP DN
39 Gary Eleniefsky TEAM SPARK 1 LAP DN
40 Anthony Melfi 13PRODUCTIONS.TV 1 LAP DN
41 Brian Murray NONE 1 LAP DN
42 Mark Mclennan 1 LAP DN
43 Andrew Maker SEASPORTS CYCLERY & OUTDOOR 1 LAP DN
44 Sean Gribbin STATE 9 RACING P/B VITTORIA 1 LAP DN
45 Lawrence Purtill STEDMANS BICYCLE CO 1 LAP DN
46 Anthony Hilchey CYCLE LODGE 1 LAP DN
47 Scott Blanchard 1960 1 LAP DN
DNF Kevin Stewart CENTRAL WHEEL / GHCC
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 14   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Myerson CYCLE-SMART 58:44.5
2 Brendan Mccormack CCB RACING 58:44.7
3 Alec Donahue JAM FUND/NCC 58:51.4
4 Graham Garber TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURI 59:52.1
5 Robert Nash 00:19.7
6 Fred Prescott DR. NAYLOR-TREADWELLTRAINING RA 00:20.9
7 Matthew Sousa B2C2/BOLOCO 00:20.9
8 Alex Mccormack-17 HOT TUBES DEVELOPMENT CYCLING T 00:44.1
9 Ted Willard 00:44.5
10 Jeff Craddock SEA SPORTS 00:45.1
11 Sam Morse CORNER CYCLE 00:54.8
12 Bart Lipinski Corner Cycle 02:04.0
13 Gennaro Ameno GREENLINE VELO 02:42.5
14 Eric Wyzga NECT P/B RIVERPOINT CX PARK 03:14.2
15 Adam Sullivan GRINTA! P/B BEST BUDDIES CHALLE 03:37.8
16 Brad Smith THE DRIFTERS 04:48.6
17 Daniel Cariolo 07:51.8
18 Liam Howard B2C2 BOLOCO/BACK BAY 1 LAP DN
19 Myles O'Brien The Drifters 1 LAP DN
20 Yi peng Teoh SPECIALIZED MAVERICKS SINGAPORE 1 LAP DN
21 Grant Halsey TEAM MONSTER TRUCK P/B HUB BICY 1 LAP DN
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Halsey TEAM MONSTER TRUCK P/B HUB BICY 40:00.0
2 Alex Carleton STEVE THE BIKE GUY 40:50.0
3 Valerie Cyr STEDMAN'S BIKE SHOP 40:59.4
4 Valerie Enriquez Team Monster Truck p/b Hub Bicycle 40:59.6
5 Janet Ramos NEBC P/B CYCLE LOFT 41:44.1
6 Anne Normand ECV | ESSEX COUNTY VELO 41:46.0
7 Henriette Lazaridis RIVERSIDE 42:16.0
8 Stephanie Golmon KEEP IT TIGHT 44:50.1
9 Heather Kilduff UNION VELO 45:19.7
10 Mimi Poupart C4 CAPE COD CC 1 LAP DN
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Wright AVERICA 39:33.9
2 Rhys Niesen JAM FUND 42:21.3
3 Sarah Thomas 42:36.7
4 Whitney Withington GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCA 44:00.1
5 Elizabeth Bryson KEEP IT TIGHT 45:44.2
6 Rebecca Cohen PHENOM P/B PHOBIO 47:11.4
7 Robin Macdonald-foley TREK BIKES OF VENTURA/JUDGEMENT 1 Lap dn
8 Karen Purtill STEDMANS BIKE CO 1 Lap dn
9 Kathleen Mcmahon SOFT LIKE KITTEN 2 Lap dn
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7