Log In
Sandy/Boring Corn Cross • Nov 1 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.1
6.1
4.1
5.4
3.7
Clear, 48 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.1
Beers
6.1
Moisture
4.1
Accel
5.4
Tech
3.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toby Contreras Portland
2 Tom Valencia hillsoboro
3 Paul Allen Portland
4 David Bergstrom
5 Danny Pettit Happy Valley
6 Bruce Avery Vancouver
7 D'arcy Owen Portland
8 Christopher Krupa Portland
9 Patrick Hunt Tigard
10 Thomas Tritz Portland
11 Gary Kim
12 Justin Tunis portland
13 Brad Tanner Happy Valley
14 Rian Anderson
15 Russell Brent
16 Ed Waters Eagle Creek
17 Mark Alexander Portland
18 David Tucker
DNF Brian Dessinger Milwaukie
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Pile
2 Carol Cohen
3 Samantha Trost Team S+M
4 Jennifer White
5 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End B
6 Charis Darnall Hapi-Go!
DNF Carson Furry
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Ahrens
2 Mike Reddig Camas Bike and Sport
3 Michael Clark
4 Aaron Suchy
5 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
6 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team
7 Mark Sather Athletes Lounge Cycling Team
8 Eugene Ezman
9 Michael Gasperson
DNF Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Soto Sherwood
2 Dylan Makowichuk
3 Andrew Nolke
4 Axel Clear Boring
5 Andrew Nyhus
6 Carter Clear Boring
7 Roman Myers
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Nyhus Tigard
2 Spencer Powers Troutdale
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Lang Hapi-Go!
2 Cooper Irwin Hapi-Go!
3 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellie Darnall Hapi-Go!
2 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charis Darnall Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End B
2 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End B
3 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
4 Scott Bradway Team S+M
5 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
6 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
7 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
8 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
9 Andrew Hawley Team Lost Highway
10 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Brian List Bike Central
12 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
13 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
DNF Matthew Westermeyer
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Werle
2 Chris Brannen Team S+M
3 Daniel Esterling Green Submarine Records
4 Tom Palke Team Mudman
5 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
6 Kenneth Pace Team S+M
7 Chris Sautter
8 Ile Powell Team S+M
9 Jeffrey Brock Nossa Familia Coffee Cycling
10 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Peter Rueegger Team Mudman
12 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling
13 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
14 Eric Aldinger Team S+M
15 Judd Eustice Team S+M
16 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling
DNF Brian Carrico The Spokesmen
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Kleiner
2 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
3 Joe Pinzone Threshold Velo
4 Nathaniel Wells Hapi-Go!
5 Steven Soto
6 Mike Reddig Camas Bike and Sport
7 Jonathan Modie Team S+M
8 Joe Gomez Team Mudman
9 Chris Page
10 Matt Haughey
11 Brian Hart sr. Hapi-Go!
12 Greg Myers
13 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
14 Lorne Cross
15 Aaron Guffey
16 John Dendiuk
17 Joe Lagerstrom
18 Andrew Wilcox
19 Wes Woosley
20 Ben Conte
21 Scott Winkels Portland Velo Racing Team
22 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
23 Dan Harrison Monkey Wrench Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guy Smith Portland Bicycle Studio
2 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
3 Dave Luoma Oregon Bike Shop Racing Team
4 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
5 Clint Ebert bicycleattorney.com
6 Joe Hamilton
7 Paul Mautner Veloforma
8 Jim Fox bicycleattorney.com
9 Rick Upton crank
10 Jeff Spencer Team S+M
11 Jesse Lopez jr.
12 Reginald Lee Portland Velo Racing Team
DNF Scott Stall
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schwyhart
2 Ron Strasser Team S+M
3 Craig Bontly
4 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
5 Loren Russell
6 Einar Traa Portland Velo Racing Team
7 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carly Heron
2 Margie Bradway Team S+M
3 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Sharon Anderson Trusty Switchblade
5 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Sperry Portland
2 Cassie Nobbs Hood River
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Suzy Renn Team Slow
2 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
3 Mm Jenkins BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Babcock Team S+M
2 Erik Tonkin Team S+M
3 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team
4 Patrick Means Team S+M
5 David Sterry Green Submarine Records
Finishers: Cat 1: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
2 David Cushman
3 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing
4 Andrew Warren Team S+M
5 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
6 Geoff Grummon crank
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sven Geirnaert
2 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
3 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
4 Eric Speakman Team Lost Highway
5 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing
6 Nathaniel Wells Hapi-Go!
7 Chris Bathke
8 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling
9 Eric Shaffner
10 Brian Hart sr. Hapi-Go!
11 Nick Besson
12 Cooper Irwin Hapi-Go!
13 Mike Sobolewski Hapi-Go!
14 David George
15 Eric Cress
16 Zach Lang Hapi-Go!
17 Jeff Copus
18 Phil Avery Team Beer
DNF Joshua Hanselman
Finishers: Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team
2 Byron Breeden Guinness Cycling Team
3 Erik Rath
4 Mike Bene
5 Scott Gerwig
6 Paul Hamerton-kelly Stumptown Cycling Club
7 Jake Ryder
8 Aaron Even Velominati Racing
9 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood
10 Carly Heron
11 Suzy Renn Team Slow
12 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
13 Cassie Nobbs
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Christiansen HiFi Sound Cycling Components
2 Susannah Hart Hapi-Go!
3 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio
4 Hannah Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oaks
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Miller
2 Traci Anderson
3 Traci Smolen
4 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club
5 Cecily Norris Highfive Cycling
6 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat ?: 6