Log In
Pumpkin Cross p/b Belgianwerkx • Oct 23 2021 • Grafton, WI
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: WICX 2021
5.1
3.2
4.7
5
5.4
Clear, 47 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
3.2
Moisture
4.7
Accel
5
Tech
5.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Leclaire
2 Kevin Niles
3 Alexander Hinman
4 Ted Bonus
5 Hunter Gengler ASU Junior Development
6 Jordan Nienow
7 Jordan Truttschel
8 Nate Perronne Team Wheel & Sprocket
9 Matthew Young Trek Midwest Team
10 Nathan Danford
11 Russell Carpenter
12 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
13 Luyang Gao Adapt Cycling
14 Patrick Kolker
15 Wesley Richerson
16 Devin Hatch
17 Jordan Nelson
18 Trevor Akers
19 Michael Sublette
20 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
21 Brett Neylan
22 Peter Tampa
23 Brad Birkholz Angry Monkeys Racing
24 Douglas Hahn
25 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
26 Daniel Valenza
27 Doug Herrick
28 Max Schram
29 Craig Kuehl Colectivo Coffee
30 Ryan Lemke
31 Matthew Terski
32 Eric Huff
33 Mark Lepich Broken Spoke Racing
34 Jonathan Nehring
35 Clint Woerishofer
36 Nicholas Platt
37 Ryan Hogan
38 Patrick Knaus
39 Thomas Godiska
40 Matthew Lawrence
41 Eric Stuck PSIMET Racing
42 Scott Willms
43 Monte Martin Half Acre Cycling
44 Chris Clouthier
45 Jeffrey Shawhan
46 Forrest Morrisey
47 David Stanford Half Acre Cycling
48 Mark Rude
49 Christopher Mcardle
50 Christopher Raychel Team Wisconsin
51 Donald Heckel
52 Tom Ruopp
53 Christopher Smith
54 Andrew Rychlik
55 Joey Avila
56 Andrew Wise xXx Racing
57 Richard Torine
58 Adam Overberg Half Acre Cycling
59 James Kowalczyk
60 Armen Hadjinian Team ADHD America
61 Michael Fischer
62 Rick Huebschman
63 Tim Zens
64 Lisa Neubauer
65 Darwin Chentnik
DNF Christopher Dvoran
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 33   Cat 5: 24   Cat ?: 8  
Classes: All |   | 50+  | 60+ 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Jozwiak Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
2 Brad Birkholz Angry Monkeys Racing
3 Daniel Valenza
4 Douglas Hahn
5 Bruce Pagel
6 Peter Tampa
7 Matthew Terski
8 Jonathan Nehring
9 Michael Welch Brazen Dropouts
10 Eric Huff
11 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
12 Scott Willms
13 Matt Luger
14 Robert Dunk
15 Andrew Rossa Team Wisconsin
16 Ray Letak Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
17 Shawn Cotter
18 Jon Reetz
19 Kreg Gruben
20 Donald Heckel
21 Peter Ackermann
22 Kevin Brown
23 Richard Torine
24 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
25 Jeffrey Shawhan
26 James Kowalczyk
27 Mark Rude
28 Mark Purcell
29 Rick Huebschman
30 Alan Berendt Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
31 Tim Zens
32 Armen Hadjinian Team ADHD America
33 Fred Kosloske
34 Lisa Neubauer
35 Darwin Chentnik
36 Dennis Klinkert
DNF Dale Cira
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 11   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quinn Schroeder
2 Aiden Rangel
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rylan Zacharek
2 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
3 Jacob Butler
4 Henry Flentye The Pony Shop
5 Caleb Butler
6 Charlie Rychlik
7 Jonathan Wood Revolution Cycles Club
8 Luke Wagliardo The Pony Shop
9 William Flentye The Pony Shop
10 Tyler Butler
11 Liam Chentnik
12 Will Slowik Revolution Cycles Club
13 Sebastian Raychel
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Matter
2 Matthew Riley Linear Sport MTB
3 Cole House
4 Calhan Norman Lindenwood University
5 Jimmy Panther Momo Riders Club
6 Chad Cannon
7 Nick Dahl MoMo Riders' Club
8 Myles Lund Philadelphia Ciclismo
9 Alex Vanias
10 Matthew Kosloske
11 Alex Sukowaty Broken Spoke Racing
DNF Gabriel Acab
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Narayan Mahon Neff Cycle Service
2 Chad Hartley
3 Pj Cavoto jr
4 Ben Schreiber Linear Sport MTB
5 Anderson Bortoletto LAPT CC
6 Maciej Nowak
7 Peter Monko
8 Jonathan Kloppenburg
9 John Orlikowski Neff Cycle Service
10 Christopher Morris
11 Ben Marchewka Linear Sport MTB
12 Tom Spencer Team Wisconsin
13 Brian Davis
14 Brian Mcwilliams
15 Bill Street
16 Mark Harms
DNF Andrew Richter Hollander Benelux Racing
DNF Ross Ford BELGIANWERKX
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 8  
Classes: All | 50+  | 60+ 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 Tim Hacker
3 Michael Jones Neff Cycle Service
4 Brent Rohrs Diablo Cycling
5 John Lirette Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
6 Michael Heagney
7 Robert Downs
8 Scott Ross
9 Michael Daws Project Echelon Racing
10 Greg Jones
11 David Mcclenahan
12 Pj Braun
13 Jeff Sympson
14 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
15 John Boudry Velocause Centraal Cycling
16 Robert Garner Team Wisconsin
17 Steve Jeske
18 John Robertson
19 Sean Shields
20 Paul Warloski
21 Michael Berzinski
22 James Linn
23 Don Carr
24 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole House
2 Ethan Ley Revolution Cycles Club
3 Mark Harms
4 Alex Sukowaty Broken Spoke Racing
5 Chris Hill
6 Aaron Smith
7 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
8 Michael Raasch
9 Adam Raychel Team Wisconsin
10 Joshua Shough
11 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Marshall
2 Daniel Feuling Adapt Cycling
3 Brian Bierman
4 Matthew Kosloske
5 Rob Reindl
6 Nathan Johnson
7 John Orlikowski Neff Cycle Service
8 Owen Reich
9 Michael Lucas Adapt Cycling
10 Andy Rossetto
11 Kyle Abernathy MoMo Riders' Club
12 Tom Spencer Team Wisconsin
13 Jarred Cassady
14 Vincent Steger Norco US Amateur Racing
15 Mark Schiess
16 Nathan Abel
17 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
18 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
19 David Studner Trek Midwest Team
20 Aaron Smith
21 Curran Beckler
22 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
23 Brian Mcwilliams
24 Greg Jones
25 Parker Mccoll Team Wisconsin
26 Jordan Nelson
27 Peter Monko
28 Tony Lemke
29 Mark Morgan
30 Adam Raychel Team Wisconsin
31 Tracy Johnson
32 Michael Sublette
33 Andrew Hellpap
34 Adam Ostrowski LAPT CC
35 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
36 Luyang Gao Adapt Cycling
37 Craig Kuehl Colectivo Coffee
38 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
39 Salvatore Graziano
40 Eric Stuck PSIMET Racing
41 Monte Martin Half Acre Cycling
42 Adam Overberg Half Acre Cycling
DNF Matthew Povlich
DNF Kevin Niles
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eimantas Dubauskas
2 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
3 Allan Schimberg
4 Kayne Neigherbauer
5 Matt Heppe
6 Arturas Stankevicius UPB Cycling
7 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
8 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
9 Doug Herrick
10 Chris Brannin
11 Mark Lepich Broken Spoke Racing
12 Jason Reimer Snakebite AC
13 David Stanford Half Acre Cycling
14 Andrew Link
15 Salvatore Graziano
16 Matthew Lawrence
17 Patrick Knaus
18 Gavin Lafave
19 Brian Halm Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
20 Christopher Mcardle
21 Raymond Krystal Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
22 Brian Smothers Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
23 Ryan Neitzel
24 Timothy Stanford
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Nienow
2 Kayne Neigherbauer
3 Allan Schimberg
4 Max Schram
5 Mark Rude
6 Andrew Wise xXx Racing
7 Doug Herrick
8 Richard Torine
DNF Gavin Lafave
DNF Nathan Danford
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
2 Antonia Gengler
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eva Raychel Team Wisconsin
2 Abigail Wood Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Holly Lavesser
3 Julie Phelps
4 Sarah Kelnhofer Colavita Racing Inc.
5 Jennifer Skierka
6 Erin Ninmer
DNF Breellen Loughlin
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Holly Lavesser
3 Amy Schultz L5 Racing
4 Katie Isermann
5 April Beard
6 Heidi Curtes
7 Jamie Ertl
8 Julie Phelps
9 Lisa Harms
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Curtes
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
2 Kayla Clemons
3 Sarah Kelnhofer Colavita Racing Inc.
4 Elle Artison
5 Wendy Boehm Neff Cycle Service
6 Katie Krauska
7 Rachel Headley Velocause Centraal Cycling
8 Bailey Rudolph
9 Megan Agnew
10 Margaret Mcgill The Dropettes
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelby Spaciel
2 Morgan Golabowski Neff Cycle Service
3 Stephanie Schiess
4 Leah Pickett
5 Jeannine Zahran
6 Kayla Johnson Colectivo Coffee
7 Megan Agnew
8 Emily Jo Raychel
9 Emily Raychel Team Wisconsin
10 Lindsay Platt Brazen Dropouts
11 Anna Zolecki BELGIANWERKX
12 Jess Thayer
13 Gale Hellpap
14 Lynsey Kimmins
15 Eileen Baker
16 Madeline Zilles
17 Chalinthorn Butdeewong
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Geralts
2 Margaret Mcgill The Dropettes
Finishers: Cat 4: 2