Log In
Badger Prairie Cross • Oct 12 2019
4.7
2
3.5
2.8
4.8
Partly Cloudy, 43 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
2
Moisture
3.5
Accel
2.8
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Stelljes Neff Cycle Service
2 Jordan Roessingh
3 David Reyes Tenspeed Hero
4 Narayan Mahon Neff Cycle Service
5 Seth Eckert 801 W. Madison
6 Matthew Riley Linear Sport MTB
7 Micah Moran 801 W. Madison
8 Jimmy Panther MoMo Riders' Club
9 James Holmes L5 Racing
10 Michael Lambert
11 Nick Dahl MoMo Riders' Club
12 James Marschalek BELGIANWERKX
13 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
14 Myles Lund Philadelphia Ciclismo
15 Ken Pike Neff Cycle Service
16 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club (GDVC)
17 Wilson Hacker Neff Cycle Service
18 Drew Bublitz
DNF Chad Cannon Gryphon Velo Racing
DNF Gabriel Acab Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wilson Hacker Neff Cycle Service
2 Jacob Glahn Trek Midwest Team
3 Brian Kaker Project Echelon Racing
4 Zachary Schuster L5 Racing
5 Emiel Pastijn Velocause Centraal Cycling
6 Henry Mcalvanah Trek Cyclocross Collective
7 Scott Hoyer Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Benjamine Bode
9 Brian Bierman Revolution Cycles Club
10 Billy Baader MoMo Riders' Club
11 Drew Bublitz
12 Logan Mackay
13 David Studner Trek Midwest Team
14 Isaiah Berry ASU Junior Development
15 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
16 Anthony Hoak
17 Ross Ford BELGIANWERKX
18 Matthew Sokolowski Midwest Orthopedic Specialty Hospit
19 Gabriel Acab Lakes Area Physical Therapy
20 Ryan Girouard Crit Fit Cycling Factory Team
21 Curran Beckler
22 John Orlikowski Neff Cycle Service
23 Vincent Steger Norco/Trail This Bicycle Shop
24 Ted German Neff Cycle Service
25 Marc Wolman
26 John Svanda Team Wheel & Sprocket
27 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
28 Michael Sullivan Diablo Cycling
29 Ross Cerniglia
30 Michael Smith
31 Mark Mehler BSB Cycling
32 Kyle Abernathy MoMo Riders' Club
33 Kyle Kargel
34 Adam Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
35 David Santos Lakes Area Physical Therapy
36 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
37 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
38 Andrew Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team
39 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
40 Chris Brown Angry Monkeys Racing
41 Kevin Niles
42 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
43 Paul Liesse Revolution Cycles Club
44 Chad Brown
45 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
46 Andrew Carlson L5 Racing
Finishers: Cat 3: 41   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Roberts
2 Przemyslaw Krol Hollander Benelux Racing
3 Travis Manser MoMo Riders' Club
4 Kevin Niles
5 Owen Reich
6 Tim Stieve
7 Ben Kowalczyk Velocause Centraal Cycling
8 Aaron Hagar
9 Matthew Herr
10 Ian Hutchinson
11 Joey Godiska
12 Greg Niles
13 Elias Macias Hollander Benelux Racing
14 Danny Marchewka Linear Sport / Trek
15 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
16 Kyle Bettilyon
17 Dan Wagner
18 Jason Houge
19 Steven Wangen Neff Cycle Service
20 Jamie Banks-george
21 Dan Baumhover
22 Alexander Hinman
23 Craig Kuehl Colectivo Coffee
24 Paul Juckem
25 Brent Baumann Revolution Cycles Club
26 Matthew Harrison
27 Tim Featherstone
28 Pat Scheckel
29 Thomas Godiska
30 Patrick Kolker Spin Development Race Team
31 Addison Sachse
32 Rafael Medero Brazen Dropouts
33 Anurag Mandalika Revolution Cycles Club
34 Matheu Girouard
35 Kevin Hayes-birchler Revolution Cycles Club
36 Erik Strahler Brazen Dropouts Cycling Team
37 Landon Garrow
38 Matthew Terski
39 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
40 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
41 Tanner Gibbons
42 Scott Willms
43 Bryon Anderson Neff Cycle Service
44 Adam Czpyski
45 Alex Koconis
46 Geoff Heitke BSB Cycling
47 Marty Rolf
48 Doug Rodenkirch
49 William Klabunde Brazen Dropouts Cycling Team
50 Christopher Raychel
51 Craig Howering
52 Mark Ratzburg
DNF Matthew Young Trek Midwest Team
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 19   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Franco Factory Racing p/b BrightLea
2 Anderson Bortoletto Neff Cycle Service
3 Ben Schreiber Linear Sport / Trek
4 Chris Pappathopoulos
5 Ben Marchewka Linear Sport / Trek
6 Tim Hacker
7 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
8 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
9 Brian Mcwilliams Gryphon Velo Racing
10 Christopher Oleson Neff Cycle Service
11 John Orlikowski Neff Cycle Service
12 Zachary Redding Neff Cycle Service
13 Michael Meteyer Trek Midwest Team
14 Patrick Flannery Neff Cycle Service
15 Mark Harms Neff Cycle Service
16 Peter Cherchian Neff Cycle Service
17 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
18 David Santos Lakes Area Physical Therapy
19 Patrick Dowd Neff Cycle Service
20 Reed Cornia Neff Cycle Service
21 Chad Brown
22 Robert Moreland Brazen Dropouts
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Mackay
2 Jaret Hendrickson
3 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
4 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
5 Shawn Bass Neff Cycle Service
6 Steven Wangen Neff Cycle Service
7 Clayton Griessmeyer
8 Jason Houge
9 Jamie Banks-george
10 Dan Baumhover
11 Robert Lewis
12 Pat Scheckel
13 Paul Juckem
14 Greg Niles
15 Michael Bottum
16 Eric Mathison
17 Aaron Hagar
18 Craig Kuehl Colectivo Coffee
19 Kevin Hayes-birchler Revolution Cycles Club
20 Kayne Neigherbauer Revolution Cycles Club
21 Matt Eberly
22 Erik Strahler Brazen Dropouts Cycling Team
23 Jim Igielski Revolution Cycles Club
24 Bryon Anderson Neff Cycle Service
25 Chris Todd Revolution Cycles Club
26 Karl Galko MoMo Riders' Club
27 Eric Mckee
28 Ben Udell Revolution Cycles Club
29 Marc Buehler
DNF Michael Welch Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 Christopher Berge
3 Tim Hacker
4 Tedd Jacobson Midwest Orthopedic Specialty Hospit
5 Robert Downs
6 Michael Meteyer Trek Midwest Team
7 Michael Jones Neff Cycle Service
8 John Lirette Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
9 Jeff Sympson
10 Thomas Scholz University of Iowa Heart and Vascul
11 John Riley Trek Midwest Team
12 Robert Garner Midwest Orthopedic Specialty Hospit
13 John Boudry Velocause Centraal Cycling
14 David Mcclenahan
15 Richard Janisch Midwest Orthopedic Specialty Hospit
16 John Robertson Diablo Cycling
17 Timm Jacobson Midwest Orthopedic Specialty Hospit
18 John Lichtenberg Diablo Cycling
19 Dominic Leone Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
20 Michael Mcconaughy
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Valenza Hollander Benelux Racing
2 Geoff Heitke BSB Cycling
3 Scott Willms
4 Paul Liesse Revolution Cycles Club
5 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
6 Matthew Terski
7 Christopher Quinn
8 Erik Jensen Neff Cycle Service
9 David Lieck Angry Monkeys Racing
10 David Purcell
11 Kevin Mcguinnis
12 Kurt Jacobsen
13 Robert Dunk
14 Peter Ackermann
15 Doug Rodenkirch
16 William Finn Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
17 Kevin Brown
18 Michael Vanlue Hampshire Cycle Club
19 Dominic Rossetto
20 Stephen Dodson
21 Ron Sloan
22 David Allen
23 Larry Gundlach MadCity Racing
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaiah Berry ASU Junior Development
2 Eli Klabough Junior Dropouts
3 Finn Patenaude
4 Jordan Miller Junior Dropouts
5 John Falter NorthStar Development Cycling
6 Quinn Schroeder
7 Emmett Bock V.C. Bikesport
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
2 Niels Stringer Revolution Cycles Club
3 Marlo Hunter Revolution Cycles Club
4 Orion Wilson
5 Jonathan Wood Revolution Cycles Club
6 Anders Holmes L5 Racing
7 Charlie Gottschalk
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Franco Factory Racing p/b BrightLea
2 Mark Harms Neff Cycle Service
3 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Anthony Hoak
5 Scott Ross
6 Brian Bierman Revolution Cycles Club
7 David Cestelli
8 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF Adam Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
DNF Thomas Normington
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Herr
2 Mark Rickert
3 Ian Hutchinson
4 Michael Vandyke Angry Monkeys Racing
5 Geoff Heitke BSB Cycling
6 Ty Cashen Velocause Centraal Cycling
DNF John Owen Neff Cycle Service
DNF Eric Collins
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Anne Mayer Trek Midwest Team
3 Genevieve Harkness
4 April Beard Trek Midwest Team
5 Holly Lavesser Neff Cycle Service
6 Amy Schultz L5 Racing
7 Kristin Korevec Trek Midwest Team
8 Andrea Cyr Velocause Centraal Cycling
9 Kristin Gallagher Neff Cycle Service
10 Jodie Prestine Velo Femmes Racing
11 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
12 Heather Stelljes Neff Cycle Service
13 Lisa Johns
Finishers: Cat 2: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
2 Kayla Clemons BSB Cycling
3 Sunniva Kessenich Palomino American Cyclocross
4 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
5 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
6 Olivia Cope Brazen Dropouts Cycling Team
7 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
DNF Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Bottum
2 Ann Terlaak
3 Lucia Smith Brazen Dropouts Cycling Team
4 Kaitlin Kimberling
5 Anna Pickerel
6 Alisa Orel Velocause Centraal Cycling
7 Morgan Golabowski
8 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
9 Gale Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team
10 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
11 Rebecca Phillips
12 Kristy Hopkins
13 Kirsten Dennison
14 Sarah Alexander Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Wasacz
2 Jennifer Raychel
3 Eva Raychel
4 Grace Bard
5 Krissah Hopkins
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Holly Lavesser Neff Cycle Service
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
4 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
5 Jennifer Bartloff
6 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
DNF Kristin Gallagher Neff Cycle Service
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 5: 1