Log In
Sun Prairie Cup • Nov 10 2018
5.5
5.9
4.6
5.8
4.5
Clear, 25 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
5.9
Moisture
4.6
Accel
5.8
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Neff Neff Cycle Service
2 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
3 Matthew Riley Midwest Orthopedic Specialty Hospit
4 Maxwell Ackermann True Veterinary Care Cycling p/b Gr
5 Wilson Hacker Neff Cycle Service
6 Daxton Mock
7 Narayan Mahon Neff Cycle Service
8 Byrne Dobrient Junior Dropouts
9 Seth Eckert 801 W. Madison
10 Reijer Den hertog
11 Micah Moran 801 W. Madison
12 Corey Horning Trek Midwest Team
13 Andrew Harrison Great Dane Velo Club (GDVC)
14 Brian Piotrowski xXx Racing
15 Nick Dahl MoMo Riders Club
16 Travis Braun
17 James Holmes L5 Racing
18 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
19 Robert Thompson Rule#5 Nick's Cycling/ MennenPlumbi
20 Ben Marchewka Linear Sport / Trek
DNF Bryan Fosler 801 W. Madison
DNF Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
DNF Thomas Ziolkowski
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 9   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Royce Breckon 801 W. Madison
2 Tim Vanderjeugd
3 Brian Bierman Revolution Cycles Club
4 Jimmy Panther MoMo Riders' Club
5 Tom Brundige
6 Billy Baader MoMo Riders' Club
7 Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team
8 Tim Hartung Trek Midwest Team
9 Drew Bublitz
10 Caitlin Neuman
11 Ryan Girouard Crit Fit Army Factory Team
12 Jacob Glahn
13 Jacob Musha BSB Cycling
14 Josh Mckinney Trek Midwest Team
15 Anders Ahlberg 801 W. Madison
16 Nathan Erck Team Wheel & Sprocket
17 Ryan Bodge 801 W. Madison
18 Andrew Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team
19 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Tim Skinner
DNF Byrne Dobrient Junior Dropouts
DNF Thomas Ziolkowski
DNF Kyle Abernathy MoMo Riders' Club
DNF Henry Mcalvanah Trek Cyclocross Collective
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamine Bode
2 Isaiah Berry ASU Junior Development
3 Eric Allen Brazen Dropouts Cycling Team
4 Ralph Rufo Midwest Orthopedic Specialty Hospit
5 Aaron Gabriel
6 Andy Rossetto
7 Matthew Herr
8 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
9 Philip Couturier Hollander Benelux Racing
10 Matthew Young
11 Kyle Bettilyon
12 Curran Beckler CRCX
13 Tracy Johnson Peace Coffee Racing
14 Jake Foley
15 Dana Kalina
16 Jacob Bauer Great Dane Velo Club (GDVC)
17 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
18 Frank Greco jr Velocause Centraal Cycling
19 Doug Herrick
20 Craig Kuehl
21 Paul Liesse MadCity Racing
22 Jonathan Conley Twisted Spokes Racing Team
23 Ryan Foley Great Dane Velo Club (GDVC)
24 Eric Staats Brazen Dropouts Cycling Team
25 Elias Macias Hollander Benelux Racing
26 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
27 Przemyslaw Krol Hollander Benelux Racing
28 Kurt Greenslit Colavita Racing
29 Tim Grady Brazen Dropouts Cycling Team
30 Nathaniel Dowse
DNF Samuel Hansen Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elijah Johnson
2 Noah Reckers
3 Paul Johannes
4 Jordan Truttschel
5 Stephen Bonneau Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Marcin Rudnik Polish & Slavic FCU International C
7 Chris Lavesser
8 Connor Buchanan Kenosha Kutters
9 Jason Stringer
10 Joshua Howell
11 Ryan Romenesko
12 Geoff Heitke BSB Cycling
13 Kevin Hayes-birchler Revolution Cycles Club
14 Bryan Ryder
15 Sean Simpson
16 Phil Geiger
17 Paul Vanduyne
18 Alexander Harris
19 Matheu Girouard
20 Michael Vandyke
21 Jura Gerlach
22 Anurag Mandalika
23 Rick Huebschman
24 Daniel Woolf
25 Brian Hansen
26 Adam Steineke
27 Adam Czuprynski
DNF Andrew Mcdicken
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 16   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Jason Bleedorn Neff Cycle Service
3 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
4 Mark Harms Neff Cycle Service
5 Chris Hill BELGIANWERKX
6 Tom Spencer Midwest Orthopedic Specialty Hospit
7 Michael Mcmanus Gryphon Velo Racing
8 Patrick Flannery Neff Cycle Service
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
2 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
3 David Cestelli
4 Ted German Neff Cycle Service
5 Bob Callaway Gryphon Velo Racing
6 Jay Skrede
7 Jarred Cassady Trek Midwest Team
8 John Orlikowski Neff Cycle Service
9 Mac Schroeder
10 Zachary Redding Neff Cycle Service
11 Wally Kunstman
12 Mark Mehler BSB Cycling
13 Chris Brown Angry Monkeys Racing
14 Nick Diedrich UPB Cycling
15 Travis Goodlund Brazen Dropouts
16 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
17 Andrew Ohlsson
18 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
19 Grant Coisman Neff Cycle Service
20 Robert Moreland MadCity Racing
DNF Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Jeffrey Bopp Revolution Cycles Club
DNF Adam Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
DNF Patrick Dowd Neff Cycle Service
DNF Ken Bozych Kenosha Kutters
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Gabriel
2 Marcin Rudnik Polish & Slavic FCU International C
3 Jacob Bauer Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Steven Wangen Neff Cycle Service
5 Randy Koplin
6 Craig Kuehl
7 Ryan Foley Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Kayne Neigherbauer Revolution Cycles Club
9 Paul Vanduyne
10 Chris Strahm
11 Kurt Greenslit Colavita Racing
12 Joshua Howell
13 Jim Igielski Revolution Cycles Club
14 Matthew Lyons LAPT CC
15 Karl Galko MoMo Riders' Club
16 Aaron Mcginnis
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Tim Hacker
3 Jay Maas 801 W. Madison
4 Arlen Spicer BELGIANWERKX
5 John Lirette Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
6 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
7 Peter Cherchian Neff Cycle Service
8 Tim Skinner
9 Reed Cornia Neff Cycle Service
DNF Michael Meteyer Trek Midwest Team
DNF Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
2 Mark Rickert
3 Paul Liesse MadCity Racing
4 Michael Welch Brazen Dropouts Cycling Team
5 Robert Lewis
6 Scott Willms
7 John Cramer Neff Cycle Service
8 Kevin Mcguinnis
9 Geoff Heitke BSB Cycling
10 Peter Ackermann Alumnus Project
11 Jason Reimer BELGIANWERKX
12 Craig Billings Brazen Dropouts Cycling Team
13 Eric Mathison
14 Matt Eberly
15 John Grosz
16 Robert Dunk
17 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
18 Kurt Jacobsen
19 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
20 David Purcell
21 Jeffrey Durbin
22 Rick Huebschman
23 Kevin Brown
24 Doug Rodenkirch
25 Alan Berendt Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 9   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Jones Neff Cycle Service
2 Jeff Sympson
3 David Mcclenahan
4 Glen Jones Trek Midwest Team
5 John Riley Trek Midwest Team
6 Paul Warloski Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
7 Timm Jacobson Midwest Orthopedic Specialty Hospit
8 Michael Daws Velocause Centraal Cycling
9 Bruce Pagel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
10 Joseph King Neff Cycle Service
11 Troy Sable
DNF Christopher Berge
DNF Don Carr ISCorp Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elijah Johnson
2 Kevin Urban Kenosha Kutters
3 Connor Buchanan Kenosha Kutters
4 Rider Rainer Kenosha Kutters
5 Isaiah Berry ASU Junior Development
6 Isaac Johnson
7 Jura Gerlach
8 Elliot Hotchkiss Junior Dropouts
9 Jakob Statz Junior Dropouts
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quinn Schroeder
2 Eli Klabough Junior Dropouts
3 Jordan Miller Junior Dropouts
4 Aiden Mcginnis
5 Logan Powers Kenosha Kutters
6 Finnian Stringer
7 Niels Stringer
8 Jack Bozych Kenosha Kutters
9 Rylan Bozych Kenosha Kutters
10 Finnley Sonnemann
11 Henry West Kenosha Kutters
12 Marlo Hunter
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Brock BELGIANWERKX
2 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
3 Ethan Ley Revolution Cycles Club
4 Matthew Mckay Revolution Cycles Club
5 Jason Cemanski
6 Thomas Normington
7 John Owen Neff Cycle Service
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel
2 Caitlin Neuman
3 Anne Mayer Trek Midwest Team
4 Holly Lavesser Neff Cycle Service
5 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
6 Jodie Prestine Velo Femmes Racing
7 Emily Imdieke Team Wheel & Sprocket
8 Kristin Gallagher Neff Cycle Service
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Mcdicken ASU Junior Development
2 Amy Schultz L5 Racing
3 Cedella Janczak
4 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
5 Kaitlyn Agnew Brazen Dropouts Cycling Team
6 Lauren Jacobs xXx Racing
7 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
8 Olivia Cope Brazen Dropouts Cycling Team
DNF April Dombrowski Team Wheel & Sprocket
DNF Erin Nelson Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Terlaak
2 Steph Shelton Revolution Cycles Club
3 Mia Scarlato Kenosha Kutters
4 Liz Horning
5 Lucia Smith Brazen Dropouts Cycling Team
6 Rebecca Phillips
7 Gale Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team
8 Sarah Alexander Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Michal Watson Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
DNF Safina Sprague-klepzig
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Johnson
2 Iris Herrick
DNF Parker Powers
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Lavesser Neff Cycle Service
2 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
3 Cynthia Bannink
4 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
5 Elizabeth Franczyk Palomino American Cyclocross
6 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
7 Alison Brooks MadCity Racing
8 Jessica Bouziane
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6