Log In
MABRA CX Championships • Nov 27 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
3.9
1.6
2.5
2.6
2.6
Partly Cloudy, 47 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.9
Beers
1.6
Moisture
2.5
Accel
2.6
Tech
2.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Garcia Unattached 0:24:10.8
2 Peter Childs Race Pace Bicycles 0:24:36.1
3 Chris Howell BIKE DOCTOR/VISIT FREDERICK 0:24:36.5
4 Andre Burton Drexel University 0:25:18.4
5 Owen Thomas Unattached 0:25:24.1
6 Mark Bisaha Unattached 0:27:08.4
7 Joseph Farran Red Line - Pure Home 0:27:18.0
8 Andrew King The Hub/C'ville Bikes 0:27:23.6
9 Bruce Cooper Unattached 0:27:25.0
10 Luke Douglas Unattached 0:27:48.6
11 Alex Bishop Unattached 0:27:50.6
12 Landon Vom steeg C3-Twenty20 Cycling 0:27:54.9
13 Frank Fitzpatrick Unattached 0:28:14.7
14 Raymond Blessing Unattached 0:29:27.2
15 Eric Dougherty Unattached 1 Lap
16 Mark Dougherty Unattached 1 Lap
DNF Devin Leary Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:47:04.8
2 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:47:05.5
3 Andrew Wulfkuhle LancBike 0:47:26.5
4 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:44.8
5 Matthew Erchull KÜDÜ Collective CX 0:47:45.9
6 Eric Lundgren JBV Coaching 0:48:48.9
DNF Matthew Clements Unattached DNF
DNF Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nat Amato Yukato Yoga p/b Sole Ales 0:48:38.0
2 Elias Guerra Bike World Racing 0:48:40.0
3 Angelo Mascelli Yukato Yoga p/b Sole Ales 0:48:40.1
4 Chris Mayhew JBV Coaching 0:49:06.8
5 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:49:15.8
6 Mark Kitz JAMSQUAD Cycling 0:49:27.3
7 Nathan Coleman Unattached 0:49:31.8
8 John Dove Crosshairs Cycling 0:49:45.6
9 Joshua Delmanzo Unattached 0:50:26.5
10 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:50:26.9
11 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:50:28.3
12 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:50:33.4
13 Evan Lacy Durham Cycles Club 0:50:42.1
14 Iain Banks Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:50:59.9
15 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor 0:52:47.3
16 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
17 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 3 Laps
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerry Pflug Unattached 0:48:30.9
2 Raul Rojas DCMTB 0:48:31.0
3 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:48:31.2
4 Blair Saunders Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:34.5
5 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:48:38.6
6 Glenn Turner Philadelphia Ciclismo 0:48:59.0
7 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:49:04.7
8 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:49:06.1
9 Rodger Carter Unattached 0:49:39.4
10 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:40.4
11 Johnny May Charm City Cycling LLC 0:49:40.4
12 Abe Ehlers Unattached 0:50:23.4
13 Eric Ivey Team Bikenetic 0:50:25.9
14 John Lux Deluxx Bicycles 0:50:27.0
15 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 0:50:28.3
16 Peter Schultz Team Bikenetic 0:50:33.6
17 Joe Daub Deluxx Bicycles 0:50:53.9
18 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:52:03.4
19 John Crawford UPMC/ Pro Bikes 1 Lap
20 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 1 Lap
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gentry Jefferson Monticello Velo Club 0:43:17.0
2 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:44:14.2
3 Sean Price Velo Allegro 0:44:32.7
4 Owen Brenneman LancBike 0:44:48.0
5 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:45:02.7
6 Benjamin Mogren Race Pace Bicycles 0:45:03.7
7 Adam Fulcher Rock Creek Velo 0:45:07.0
8 Rashad Mahoney Race Pace Bicycles 0:46:15.1
9 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:47:30.4
10 Robert Yarlott Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:39.9
2 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:44:13.0
3 John Switzer Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:44:17.2
4 Brad Hawk Team Bikenetic 0:44:18.2
5 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:44:20.6
6 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:44:55.2
7 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:45:08.0
8 Scotty Roberts Wooden Wheels Racing 0:45:13.5
9 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:45:13.5
10 Kai Filion Team BBC p/b BBW 0:45:16.8
11 Damian Walsh Unattached 0:46:09.2
12 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:12.1
13 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:13.6
14 Chris Larkin Unattached 0:46:28.8
15 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:46:39.3
16 Sam Green Wooden Wheels Racing 0:46:46.3
17 David Parse Crosshairs Cycling 0:47:38.9
18 Andrew Scheufele Unattached 0:48:11.8
19 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:48:16.5
20 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:48:39.8
21 Matthew Malloy Unattached 0:49:17.3
22 Dane Paris Team Bikenetic 0:50:46.0
23 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1 Lap
24 Damien Clark Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc 0:44:12.0
2 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:27.0
3 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:44:29.0
4 Randall Jewell All American Bicycle Club Inc. 0:45:11.6
5 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:27.6
6 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:45:36.3
7 Ron Edwards DCMTB 0:45:48.0
8 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:57.1
9 Brian Geary Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:26.4
10 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:46:38.2
11 Gregory Butler Squadra Coppi 0:46:43.8
12 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:48.2
13 Dennis Dischler Unattached 0:46:55.2
14 Eric Saidel Unattached 0:47:05.2
15 Mike Trumpfheller DCMTB 0:47:07.7
16 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:20.8
17 Mike Shaw Unattached 0:47:47.3
18 Edward Williams Wooden Wheels Racing 0:47:54.2
19 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:57.9
20 Kemal Tuncer Unattached 0:48:10.4
21 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
22 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
23 Adam Issenberg Unattached 1 Lap
24 Ted Blake Rock Creek Velo 1 Lap
25 Marybeth Cochran Bike Line 1 Lap
26 Patrick Cusack Rock Creek Velo 1 Lap
27 Aaron Ghais Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
28 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
29 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
30 Hans Ruppenthal Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
31 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
32 Lisa Young Unattached 1 Lap
33 James Maiden Unattached 1 Lap
34 Kristofer Singleton Unattached 1 Lap
35 Bradley Kennedy Unattached 1 Lap
36 David Selko Unattached 1 Lap
37 Paul Seiber Blue Mountain Velo 2 Laps
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 18   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:11.0
2 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:37:11.5
3 Joshua Olsen Unattached 0:37:12.5
4 Justin Free Endorphin Fitness 0:37:13.5
5 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 0:37:16.5
6 Curtis Alia Unattached 0:37:28.6
7 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo 0:37:40.6
8 Matt Bully Squadra Coppi 0:37:49.0
9 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:38:11.3
10 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc 0:38:12.2
11 Matt Holmes Team Bikenetic 0:38:24.1
12 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:27.2
13 Josh Logan Joes Bike Shop 0:38:39.7
14 Matthew Toigo Crosshairs Cycling 0:38:54.6
15 Nick Taylor Unattached 0:38:59.2
16 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:19.4
17 Kyle Friis Unattached 0:39:39.2
18 Joe Wollschlager Bayside Velo/Bike Doctor 0:40:04.5
19 Ian Buggey Team Bikenetic 0:40:19.5
20 Peter Childs Race Pace Bicycles 0:40:43.3
21 Nathaniel Buckner Unattached 0:40:44.9
22 Ronald Lien Unattached 0:41:56.7
23 Brian Flynn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:27.5
DNF Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:48.4
2 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:44:34.4
3 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:44:57.7
4 Douglass Gray First State Velo Sport 0:45:14.4
5 Fred Wittwer Charm City Cycling LLC 0:45:14.8
6 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 0:45:22.2
7 John Rogers Cameron Racing 0:45:36.0
8 Albert Bold Unattached 0:45:42.8
9 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:46:29.0
10 Jim Bronson Lee & Associates Race Team 0:46:39.4
11 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:47:02.4
12 Albert Greene DCMTB 0:47:02.9
13 David Wolfel Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:47:04.9
14 Kevin Dolan Race Pace Bicycles 0:48:03.7
15 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 0:48:07.9
16 Michael Warner Blue Sky Velo 0:48:18.5
17 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 0:48:35.5
18 Thomas Snyder National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 David Beavis Unattached 1 Lap
20 Nunzio Dibiasi Deluxx Bicycles 1 Lap
21 Alex Bishop Unattached 1 Lap
22 Donald Morrison Unattached 1 Lap
23 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
24 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Rob Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
26 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
27 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
28 Joseph Hoffman Unattached 2 Laps
29 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
30 Donald Muddiman Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 14   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:09:20.0
2 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:09:23.3
3 Liam Rivers Baltimore Youth Cycling 0:10:04.3
4 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:10:16.7
5 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:10:28.1
6 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:10:28.2
7 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:10:36.6
8 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:10:56.7
9 Nicholas Williams Unattached 0:11:33.8
10 Dominick Siedor Unattached 0:12:00.2
11 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:13:13.3
12 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:13:41.9
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:14:57.5
2 Ansel Casper HPC 0:15:01.4
3 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:15:04.1
4 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:16:26.0
5 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:16:58.8
6 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:17:02.0
7 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:17:23.8
8 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:17:28.1
9 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:17:52.3
10 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:18:00.7
11 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:18:08.0
12 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:18:13.2
13 Joseph Joyce Rock Creek Velo 0:19:02.8
14 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:19:09.7
15 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:19:16.3
16 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:19:46.8
17 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:19:48.6
18 Jacob Gerkens Baltimore Youth Cycling 0:20:26.9
19 Garrett Sidel Rock Creek Velo 0:20:46.9
20 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:22:10.0
21 Camden Gorman Rock Creek Velo 0:22:51.1
22 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:22:52.7
23 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 1 Lap
24 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc. 1 Lap
25 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:14:17.8
2 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:14:30.9
3 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:14:41.8
4 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:14:42.8
5 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:14:44.8
6 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:15:02.0
7 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:15:03.3
8 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:15:42.6
9 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:16:07.4
10 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:16:14.4
11 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:16:27.5
12 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:16:44.4
13 Aidan Joyce Rock Creek Velo 0:16:53.5
14 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:17:56.0
15 Asher Tilghman Baltimore Youth Cycling 0:18:08.6
16 Edwin Sloman HPC 0:19:32.4
17 Nicolas Litrenta Baltimore Youth Cycling 0:19:34.8
DNF Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antoine Levie Rock Creek Velo 0:44:32.5
2 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:35.7
3 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:35.8
4 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:44:51.6
5 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:51.7
6 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:45:54.9
7 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:47:32.2
8 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:47:42.4
9 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:47:42.9
10 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
11 Luca Greenspun Rock Creek Velo 1 Lap
12 Caleb Lacey Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 1 Lap
14 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
15 Jacob Singleton Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Spiro Papasava Rock Creek Velo 1 Lap
17 Luke Flaxman Unattached 1 Lap
18 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 Christopher Hardee Rock Creek Velo 1 Lap
20 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 1 Lap
21 Ansel Casper HPC 1 Lap
22 Ethan Joyce Rock Creek Velo 1 Lap
DNF Joseph Kennedy Rock Creek Velo DNF
DNF David Ortiz Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 11   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:45:31.2
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:43:09.0
2 Colin Eustis Unattached 0:43:29.6
3 Ryan Stahnke Unattached 0:43:58.5
4 Justin Howe Twin Six 0:44:12.9
5 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:15.0
6 Gerry Pflug Unattached 0:44:19.0
7 Adam Murak Unattached 0:45:21.1
8 Glenn Turner Philadelphia Ciclismo 0:46:10.3
9 Rebecca Lewandowski Rare Disease Cycling 0:46:39.3
10 Edward Williams 0:46:56.3
11 Scotty Roberts Wooden Wheels Racing 0:46:58.3
12 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 0:47:06.3
13 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:08.5
14 Bill Wheeler Adventures for the Cure 0:47:18.0
15 Sam Green Wooden Wheels Racing 0:47:57.9
16 Tommy Bullough Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:09.1
17 Andrew Webster Unattached 0:48:09.9
18 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:33.1
19 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:54.0
20 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:49:33.5
21 Edward Williams Wooden Wheels Racing 0:49:43.6
22 Asa Rogers Unattached 1 Lap
23 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 1 Lap
24 Evelyn Egizi Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
DNF Ron Hermann JAMSQUAD Cycling DNF
DNF John Dove Crosshairs Cycling DNF
DNF Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Lynam JAMSQUAD Cycling 0:44:48.1
2 Sarah Granade Unattached 0:45:40.3
3 Nicole Blessing Sturdy Girl Cycling 1 Lap
4 Rebecca Mcjonathan Unattached 1 Lap
5 Jenny Bourque Unattached 1 Lap
6 Maureen Boyle Unattached 1 Lap
7 Natasha Calderwood Unattached 1 Lap
8 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
9 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clio Dinan Unattached 0:39:05.8
2 Rebecca Lewandowski Rare Disease Cycling 0:39:32.1
3 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:40:37.7
4 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:40:41.5
5 Erin Mascelli Yukato Yoga p/b Sole Ales 0:40:42.8
6 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:41:04.0
7 April Nabholz Unattached 0:41:54.1
8 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 0:43:04.9
9 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 0:43:29.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Young Unattached 0:44:08.6
2 Valerie Gould Guys Racing Club 0:44:37.0
3 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:44:54.1
4 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 0:46:28.1
5 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:47:10.2
DNF Annamaria Mchugh Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marybeth Cochran Bike Line 0:42:17.4
2 Cara Schultz Team Bikenetic 0:44:53.6
3 Diane Vettori Deluxx Bicycles 0:45:45.2
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:16.7
5 Evelyn Egizi Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
6 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
7 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:09:53.1
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:10:15.2
3 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:10:41.2
4 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:11:11.8
5 Gemma Joyce Rock Creek Velo 0:11:36.3
6 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:12:30.8
7 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:15:33.3
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:16:25.5
2 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:17:39.2
3 Sydney Oclery Rock Creek Velo 0:17:53.5
4 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:19:08.4
5 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:19:12.3
6 Emma Covas Rock Creek Velo 0:21:50.0
7 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:26:17.7
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:16:42.0
2 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:17:27.2
3 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:17:47.8
4 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:18:36.7
5 Lucia Kaufmann Rock Creek Velo 0:19:32.2
6 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:21:52.9
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:40:28.4
2 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:41:58.8
3 Sade Smith Endorphin Fitness 0:42:07.5
4 Sheila Hourihan Unattached 0:48:19.0
5 Jenna Free Endorphin Fitness 1 Lap
Finishers: Cat 4: 5