Log In
Tacchino CX • Oct 30 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
4.6
2.5
4.2
4
4.3
Partly Cloudy, 74 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #tacchinosuper8cyclocross

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
2.5
Moisture
4.2
Accel
4
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:48:00.9
2 David Gunnerson Unattached 0:48:01.8
3 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 0:48:01.9
4 Rashad Mahoney Race Pace Bicycles 0:48:28.9
5 Tony Abate District Velocity Racing/District V 0:48:37.5
6 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:48:42.6
7 Shannon Field Adventures for the Cure 0:48:49.0
8 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:49:18.9
9 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 0:49:32.6
10 Michael Russo Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:49:47.8
11 Jay Owen Team Bikenetic 0:50:53.9
12 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:51:02.2
13 Andrew Massonneau Old Scratch Racing 0:51:24.2
14 John Wright Keep It Tight 0:51:29.7
15 Aric Line The Bike Lane 0:51:53.9
16 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:54.3
17 Curtis Alia Unattached 0:51:54.5
18 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:51:58.4
19 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 0:52:40.4
20 Owen Hassig Squadra Coppi 0:52:56.2
21 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:53:02.1
22 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:53:03.2
23 Brian Crowe Unattached 0:53:07.6
24 Dylan Stagner Great Eskape 0:54:07.0
25 Mark Vogelgesang Unattached 0:54:10.1
26 Peter Henry Altius Cycling Team 0:54:39.7
27 Stuart Wright Unattached 0:54:51.1
28 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe 0:55:01.8
29 John Messersmith Altius Cycling Team 0:55:15.6
30 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 0:55:17.9
31 Robert Eom Squadra Coppi 0:56:10.6
32 John Rohrer Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
33 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
34 Brannon Walsh Team Bikenetic 1 Lap
35 Eduardo Maeyama District Velocity Racing/District V 1 Lap
36 Frank Cammarata Unattached 1 Lap
37 Nathaniel Buckner Unattached 1 Lap
38 John Larue Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
39 Marc Amick Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
40 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
DNF Michael Levesque Phase Cycling DNF
DNF Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv DNF
DNF Brian Beckmann Richmond Bicycle Studio Racing DNF
DNF An Ha Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 21   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Leong Unattached 0:34:28.6
2 Robert Caudill Unattached 0:34:29.7
3 Robert Tenorio Great Eskape 0:36:07.4
4 Nick Taylor Unattached 0:36:13.4
5 Alexander Boyd Great Eskape 0:36:32.2
6 Jack Lanier Unattached 0:36:40.3
7 Paul Kriewald Unattached 0:37:25.4
8 Dale Cornette District Hardware Cycling Collectiv 0:38:03.0
9 Leonardo Vieira Unattached 0:38:14.5
10 Jesper Frant Unattached 0:38:33.4
11 Samuel Brody Unattached 0:38:50.6
12 Fernando Barrientos Unattached 0:38:51.2
13 Jacob Pohlman Unattached 0:39:10.7
14 Mark Scheer Team Bikenetic 0:39:21.4
15 Harper Phillips Stage 1 0:39:22.1
16 Patrick Maloney Unattached 0:39:22.4
17 Bless Gomes Phoenix Bikes 0:39:48.7
18 Philip Bowie Unattached 0:39:55.2
19 Brendan Jacobs Unattached 0:39:56.2
20 Paul Gross Unattached 0:40:10.7
21 Jason Weddington Adventures for the Cure 0:40:15.9
22 Patrick Dill Stage 1 0:40:16.7
23 Christopher Yesmant Unattached 0:40:22.3
24 David Centers Unattached 0:41:07.7
25 Kenneth Casper HPC 0:41:12.0
26 Sean Hourihan Unattached 0:41:27.8
27 Noe Cuadra Phoenix Bikes 0:41:46.7
28 Taylor Williamson Unattached 0:42:33.3
29 Tyler Stanley Unattached 1 Lap
30 Robert Lowe Team Bikenetic 1 Lap
31 Eric Templeton Unattached 1 Lap
32 Addison Larrow Wild Yeti Racing 1 Lap
33 Gregory Olson Unattached 1 Lap
34 William Eiseman Unattached 1 Lap
35 John Foster Unattached 1 Lap
36 Adrian Reich Unattached 1 Lap
37 Kevin Morrissey Unattached 1 Lap
38 David Strachan Unattached 1 Lap
39 Denzlow Evans Unattached 1 Lap
40 Anthony Perry Unattached 1 Lap
41 Chris Bosco Unattached 1 Lap
42 Daniel Mencher Squadra Coppi 2 Laps
DNF Nathaniel Elliott Unattached DNF
Finishers: Cat 5: 30   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Blair Adventures for the Cure 0:59:36.1
2 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:59:46.4
3 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:59:51.8
4 Ryan Knight Adventures for the Cure 0:59:56.2
5 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:00:47.1
6 Lance Byrd Adventures for the Cure 1:01:40.7
7 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:01:53.9
8 Adam Driscoll Adventures for the Cure 1:02:28.8
9 Elwood Glass Unattached 1:02:43.8
10 Andy Brooks Unattached 1:03:16.6
11 Gentry Jefferson Monticello Velo Club 1:03:53.9
12 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:04:07.4
13 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:04:44.5
14 Marko Rajkovic Great Eskape 1:05:42.5
15 Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure 1:05:52.9
DNF Stuart Louder Crosshairs Cycling DNF
DNF Matthew Clements Unattached DNF
DNF Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike DNF
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Presley Evans Endorphin Fitness 0:18:45.1
2 Ansel Casper HPC 0:18:54.1
3 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:20:55.7
4 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:21:21.3
5 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:21:21.9
6 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:22:14.8
7 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:22:26.8
8 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:22:29.4
9 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:09.9
10 Thomas Edinger Unattached 0:23:29.9
11 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:23:56.5
12 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:25:29.0
13 Ben Oldale Unattached 0:25:48.6
14 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:26:10.6
15 Julian Amick Unattached 0:28:32.8
16 Camden Gorman Rock Creek Velo 0:29:27.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:17:52.0
2 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:17:53.0
3 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:14.1
4 Spencer Line HPC 0:18:40.6
5 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:18:48.5
6 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:27.6
7 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:48.1
8 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:19:53.1
9 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:53.6
10 Liam Mcatee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:22:24.7
11 Aidan Hermann JAMSQUAD Cycling 0:24:19.5
12 Edwin Sloman HPC 0:26:37.3
13 Ruben Espanol Unattached 0:26:54.6
DNF Santiago Castro-luna Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:24:55.0
2 Marcus Pollack Unattached 0:24:58.9
3 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:26:50.2
4 Nicholas Williams Unattached 0:27:25.2
5 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:28:27.3
6 Wilson Faucette Unattached 0:30:40.8
7 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:30:40.9
8 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:34:09.2
9 Paul Griffin Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 August Milliken Rock Creek Velo 0:48:16.0
2 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:06.7
3 Antoine Levie Rock Creek Velo 0:49:22.3
4 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:49:22.4
5 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:04.8
6 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:50.5
7 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:51:14.0
8 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:51:30.4
9 Usman Zafar Phoenix Bikes 0:51:55.4
10 Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:53:28.7
11 Luca Greenspun Rock Creek Velo 0:53:54.3
12 Jorge Martinez Phoenix Bikes 1 Lap
13 Kelly Anderson Unattached 1 Lap
14 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
15 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
16 Spencer Line HPC 1 Lap
17 Luke Flaxman Unattached 1 Lap
18 Ansel Casper HPC 1 Lap
19 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
DNF Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor DNF
DNF Ziad Lien Rock Creek Velo DNF
DNF Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Justin Free Endorphin Fitness DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:46:44.4
2 John Dove Crosshairs Cycling 0:47:14.6
3 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:48:28.4
4 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:49:01.9
5 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:49:02.9
6 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:50:50.5
7 Joshua Gorman Crosshairs Cycling 0:52:22.1
8 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:53:40.8
9 Dan Tille Crosshairs Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Gordon Squadra Coppi 0:41:41.5
2 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:42:28.4
3 Mark Sanford Bike Line 0:42:28.6
4 Brad Hawk Team Bikenetic 0:42:29.6
5 Todd Everett Bike Line 0:42:29.7
6 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:42:30.4
7 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:42:30.9
8 Matt Bully Squadra Coppi 0:43:03.1
9 Robert Chase Velosport Racing/FFKR ARCHITECTS RA 0:43:05.9
10 Mark Skubis Squadra Coppi 0:43:06.4
11 Scott Huddleston Unattached 0:43:14.4
12 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:43:27.6
13 William Faucette Unattached 0:43:31.9
14 David Fischer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:36.0
15 Ron Edwards DCMTB 0:43:39.2
16 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:43:51.4
17 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:43:59.9
18 Scott Bricker Unattached 0:44:03.6
19 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:15.0
20 Scott Evans Endorphin Fitness 0:44:20.1
21 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:44:23.0
22 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:44:28.6
23 Richard Mcafee The Bike Lane 0:44:28.7
24 George Lewis Team Bikenetic 0:44:29.0
25 Dennis Dischler Unattached 0:44:40.0
26 Matthew Conte DCMTB 0:44:52.6
27 Christopher Tank Bluemont Connection 0:44:56.1
28 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:45:15.1
29 Juan Constanza Phase Cycling 0:45:23.6
30 Andrew Shoaff Unattached 0:45:24.6
31 Rob Hermstein Unattached 0:45:25.2
32 Eric Saidel Unattached 0:45:27.1
33 Mark Hagen Charm City Cycling LLC 0:45:32.6
34 Spencer Seibert Bayside Velo/Bike Doctor 0:45:47.1
35 Chris Larkin Unattached 0:45:47.1
36 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:45:53.6
37 Ian Cameron Unattached 0:45:58.6
38 Michael Scardaville DCMTB 0:46:05.1
39 Brian Indre Team Bikenetic 0:46:09.2
40 Dexter Steis District Taco Cycling 0:46:17.7
41 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:46:27.6
42 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:28.6
43 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 0:46:31.4
44 Christopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:46:36.2
45 Esteban Sarzosa Unattached 0:46:38.9
46 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:42.4
47 Dane Paris Team Bikenetic 0:46:43.7
48 Hamilton Hardman Team Bikenetic 0:46:46.7
49 Robert Spinks Team Bikenetic 0:46:50.7
50 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 0:47:17.2
51 Robert Loeb Laughing Buddha Racing 0:47:22.7
52 Adam Issenberg Unattached 0:47:33.8
53 Kemal Tuncer Unattached 0:47:39.3
54 Lewis Prebble Foreign Auto Services Cycling 0:47:45.7
55 David Mccurdy Crosshairs Cycling 0:47:51.0
56 Joe Penano The Bike Lane 0:47:54.1
57 Aaron Richardson V-DAY 0:48:03.4
58 Jan Feuchtner Team Bikenetic 0:48:17.4
59 Pablo Bachelet Unattached 0:48:24.1
60 Jay Owen Team Bikenetic 0:48:25.6
61 Karl Liebert Unattached 0:48:32.5
62 Don Watkins Whole Wheel Velo Club 1 Lap
63 Arjan Berkelaar Unattached 1 Lap
64 Paul Espanol Unattached 1 Lap
65 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
66 Matt Dezee National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
67 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
68 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
69 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
70 Firman Mathis Phase Cycling 1 Lap
71 Michael Minnis Unattached 1 Lap
72 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
73 Chris Huller Unattached 1 Lap
74 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
75 James Curtin Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
76 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
77 James Maiden Unattached 1 Lap
78 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
79 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
80 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
81 Warren Chambers Unattached 1 Lap
DNF Chas Offutt Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 55   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:47:48.8
2 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:47:57.8
3 Jay Morali Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:13.4
4 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:48:38.3
5 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company/Team 0:48:50.5
6 Jonathan Houghton Adventures for the Cure 0:48:56.2
7 Jimmy Deaton Rogue Velo Racing 0:49:21.0
8 Eric Ivey US Military Endurance Sports 0:49:35.0
9 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:50:00.2
10 Peter Schultz Team Bikenetic 0:50:04.5
11 Scott Thompson Squadra Coppi 0:50:04.5
12 Thomas Shaw The Bike Lane 0:50:19.8
13 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:44.2
14 Scott Stahl SEAVS/Haymarket 0:51:00.8
15 Randall Jewell All American Bicycle Club Inc. 0:51:16.6
16 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:51:20.2
17 Eric Blomquist Squadra Coppi 0:51:41.6
18 Chris Merriam Crosshairs Cycling 0:52:20.7
19 Gregory Butler Squadra Coppi 0:52:30.8
20 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:52.9
21 Mike Shaw Unattached 0:52:55.9
22 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:00.9
23 Evans Rohrbaugh The Bike Shak Cycling Team 0:55:20.4
24 Pete Van riper Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:55:49.8
25 Geoff Silberman Unattached 0:56:28.1
26 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
27 Dave Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
DNF Steven Dontigny The Bike Lane DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 11   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Masse Unattached 0:49:26.0
2 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:49:33.9
3 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:50:24.8
4 Fred Wittwer Charm City Cycling LLC 0:50:47.6
5 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative 0:52:00.6
6 George Branyan Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:52:18.7
7 John Rogers Cameron Racing 0:53:02.9
8 Neal Sapp Unattached 0:53:13.3
9 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 0:53:24.8
10 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:53:32.9
11 David Wolfel Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:53:38.1
12 Albert Greene DCMTB 0:53:45.3
13 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:54:05.9
14 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
15 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
16 John Messersmith Altius Cycling Team 1 Lap
17 Loren Yager Rock Creek Velo 1 Lap
18 Todd Hardin Rock Creek Velo 1 Lap
19 Mike Jinks BikeWorks Racing 1 Lap
20 John Williams Peninsula Cycle Club 1 Lap
21 Russ Baxter Unattached 1 Lap
22 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
23 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
24 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
25 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 3 Laps
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:49:19.5
2 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:48.8
3 Robert Caudill Unattached 0:50:05.8
4 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:18.2
5 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:50:45.1
6 Patrick Gore All-CityxBlackHand 0:51:06.0
8 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 0:51:15.2
9 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:51:56.4
10 Kevin Sundeen Great Eskape 0:52:28.9
11 Graham Rothermel Unattached 0:52:42.1
12 Grant Fanning Unattached 0:52:54.8
13 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:52:58.3
14 Sean Mcdonough Unattached 0:52:58.5
15 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:53:14.8
16 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
17 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
18 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
19 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
24 Drew Ball District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
27 Charles Swain Unattached 2 Laps
DNF Matthew Aune National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 14   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carley Leins SEAVS/Haymarket 0:36:03.5
2 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:36:11.4
3 Anna Scialli Sweet Spot Cutaway 0:36:22.2
4 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:36:37.2
5 Maggie Barton Team Carytown Bicycle Company/Team 0:36:46.7
6 Alexis Zink Unattached 0:36:49.8
7 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:36:52.8
8 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 0:36:56.9
9 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:37:06.8
10 Jessie Oppenheimer Unattached 0:37:20.6
11 Lindsay Donnellon Unattached 0:37:29.3
12 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:12.3
13 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:33.1
14 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:39:06.5
15 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:39:47.6
16 Julia Bryan District Hardware Cycling Collectiv 0:40:13.0
17 Miriam Jones Team Bikenetic 0:40:31.0
18 Paula Caro Unattached 0:40:31.1
19 Kathleen Holmes The Bike Lane 1 Lap
20 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
21 Arden Sperty Unattached 1 Lap
22 Jocelyn Herrington Unattached 1 Lap
23 Samantha Brann Unattached 1 Lap
24 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Florence Lamirand Unattached 0:40:28.9
2 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:41:01.3
3 Miriam Jones Team Bikenetic 1 Lap
4 Paula Caro Unattached 1 Lap
5 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
6 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 1 Lap
7 Shaelyn Dempsey Unattached 1 Lap
8 Maureen Boyle Unattached 1 Lap
9 Molly Mccoy 28581 1 Lap
10 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
11 Ann Wiringa C3-Twenty20 Cycling 1 Lap
12 Sade Smith Endorphin Fitness 1 Lap
13 Sherri Joyner Unattached 1 Lap
14 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
15 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 1 Lap
16 Tracy Lynott Muddy Pedals 1 Lap
17 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
18 Casey Bailey Team Bikenetic 2 Laps
19 Jacqueline Stallworth Unattached 2 Laps
20 Annemarie Mountjoy The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie Carter Feedback Sports Racing 0:33:17.1
2 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:33:17.3
3 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:34:02.2
4 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:34:13.6
5 Melissa Presnell SEAVS/Haymarket 0:34:20.4
6 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:34:32.0
7 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:34:33.6
8 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:34:43.5
9 April Nabholz Unattached 0:36:02.5
10 Alice Henriques Unattached 0:36:39.1
11 Marybeth Cochran Bike Line 0:37:32.3
DNF Julie Hunter SEAVS/Haymarket DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:22:05.0
2 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:23:37.0
3 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:21.5
4 Natalie Woolford Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:19:35.1
2 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:21:14.7
3 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:21:52.4
4 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:23:08.3
5 Ida Mclaughlin Unattached 0:24:02.9
DNF Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling DNF
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:24:07.7
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:26:08.7
3 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:29:54.7
4 Anna Field Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:20:00.5
2 Samara Cathirell Phoenix Bikes 0:21:14.1
3 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:21:21.1
4 Sade Smith Endorphin Fitness 0:21:57.4
5 Jenna Free Endorphin Fitness 0:24:59.3
6 Elizabeth Kelley-kern Rock Creek Velo 0:27:28.5
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Fulton Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:37:23.0
2 Tammi Stauffer Unattached 0:38:05.4
3 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:38:22.6
4 Amy Luebbering Unattached 0:41:33.2
5 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:42:14.8
6 Bridget Zolman Potomac Velo Club 1 Lap
7 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
8 Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers 2 Laps
9 Rachel Kristy Team Sticky Fingers 2 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
7 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:51:11.3
21 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
22 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
23 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
25 Julia Bryan District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
26 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2