Log In
Halloween Cyclocross Classic • Oct 31 2015
4.7
6.7
3.8
5.6
5
Light Rain, 46 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
6.7
Moisture
3.8
Accel
5.6
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Garber Hampshire Cycle Club
2 Jorian Giorno ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Zach Giffey
4 Zachary Schuster L5 Racing
5 Matthew Povlich Colavita Racing
6 Phillip Van asten Palomino American Cyclocross
7 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
8 Josh Fangman
9 Christopher Finkeldei
10 Brandon Gobel
11 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
12 Christopher Mantel Velo Trocadero
13 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
14 Jon Wienandt
15 Philip Couturier BELGIANWERKX
16 Jereme Noffke
17 Nicholas Hardrath Team Velocause
18 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
19 Andrew Bettinger
20 Dan Hendricks
DNF Eric Holm Half Acre Cycling
DNF Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
DNF Doug Wilson Bike Central Racing
DNF Simon Jones Hincapie Development team
Finishers: Cat 3: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
2 Kellen Muldoon BELGIANWERKX
3 Jesse Bader Queen City Cycling/Sanford Health
4 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
5 Aaron Gabriel
6 Michael Kernan
7 Adam Ward BELGIANWERKX
8 Kane Johnson
9 Andrew Link
10 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
11 Anthony Grisa ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
12 Kurt Druffel University of Wisconsin-Platteville
13 Raymond Pitzka Team Velocause
14 Henry Lutz
15 Spencer Graves Rat City Racers
16 Brian Thomas
17 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
18 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy
19 Jay Sebok Angry Monkeys Racing
20 Erik Crook
21 Eduardo Acosta
22 Brennan Kreiman
23 Benjamin Calvopina
DNF Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Branden Downs
2 Wesley Vann
3 Mike Roethel
4 Patrick Mcintyre
5 Corey Horning
6 Adam Koenig Diablo Cycling
7 Daniel Krutzik
8 Joseph Viel
9 Brian Koll Palomino American Cyclocross
10 Michael Trent
11 Doug Herrick Rat City Racers
12 Nathanial Schmidt
13 Joseph Weasler
14 Theodore Pyzyk Wisconsin Cycling at UW-Madison
15 Stephen Elliott
16 Jude Mariutto
17 Adam Raychel
18 Tim Boettcher
19 Marc D'antuono
20 Jason Mcdowell
21 Daniel Gibes
22 Steve Kelly
23 Benjamin Hottory
24 Alexander Brown
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Matter KS Energy Services / MOSH / Team Wi
2 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
3 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Seth Eckert Trek Midwest Team
5 Kevin Hathaway
6 Tyler Stein L5 Racing
7 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
8 Bill Street
9 Jon Wienandt
DNF Alexander Martin Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Al Krueger KS Energy Services / MOSH / Team Wi
2 Joe Curtes Twin Six
3 Andrew Feuersthaler Team Veloocause
4 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
5 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
6 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
7 Jay Maas Trek Midwest Team
8 James Marschalek
9 Tom Sybert Verdigris-Village CX
10 Gary Baisa Brazen Dropouts Cycling Team
11 Jarred Cassady Trek Midwest Team
12 Zachary Redding MadCity Racing
13 Chan Barden Fiets Club Flahute
14 David Weis Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
15 Lee Unwin L5 Racing
16 Martin Tank ii Team All Spoked Up-Norway
17 Jason Balden KS Energy Services / MOSH / Team Wi
18 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
19 Grant Coisman MadCity Racing
20 Eric Schram Fiets Club Flahute
21 Michael Welch Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Chris Brown
DNF Chad Brown Trek Cyclocross Collective
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
2 Chris Brown
3 Jamison Stachel
4 Michael Sullivan Diablo Cycling
5 Martin Tank ii Team All Spoked Up-Norway
6 Aaron Ament Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
7 Reggie Lund
8 Aaron Messenger Gryphon Velo Racing
9 Jonathan Nehring Team Pedal Moraine
10 Wesley Hotchkiss L5 Racing
11 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi
12 Jason Reimer BELGIANWERKX
13 Matthew Berland Revolution Cycles Club
14 Dennis Flood
15 Todd Somers Colectivo Coffee
16 Preston Copeland Hampshire Cycle Club
17 Steven Kelnhofer
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Abitz Diablo Cycling
2 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
3 Michael Curtes Twin Six
4 John Lirette
5 Theodore Schaff Diablo Cycling
6 Arlen Spicer BELGIANWERKX
7 Paul Warloski Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
8 Dave Eckel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
9 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
10 Don Iwen Colectivo Coffee
11 Greg Spende Tread Head Cycling
12 Dave Dineen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
13 Kurt Farrell ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
14 Brent Rohrs Diablo Cycling
15 John Lichtenberg Diablo Cycling
16 Reed Cornia 5Nines/Motorless Motion
17 Troy Sable
18 Brian Petted Team Extreme
19 Allen Brunner
DNF Pj Braun Fiets Club Flahute
DNF Jeffrey Schifano
DNF Jerry Dryer Revolution Cycles Club
DNF Andrew Meyer Rat City Racers
DNF Thomas Silbernagel Team Extreme
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 13   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pj Braun Fiets Club Flahute
2 Donald Heckel Rat City Racers
3 Jeffrey Schifano
4 Peter Tampa Rat City Racers
5 Randall Swanson PSIMET Racing
6 Jason Holly PSIMET Racing
7 Kevin Apodaca
8 Scott Willms Emerys.com
9 Andrew Meyer Rat City Racers
10 Matthew Terski
11 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
12 Kurt Greenslit Colavita Racing
13 Mark Kitzerow
14 Bruce Pagel
15 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
16 William Finn
17 Richard Torine Rat City Racers
18 Scott Kozic
19 Jonathan Ninmer
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Robert Garner V.C. Bikesport
4 Michael Meteyer Trek Midwest Team
5 Michael Garber Hampshire Cycle Club
6 David Mccollum
7 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
8 Dominic Leone Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
9 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
10 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
DNF Gary Goebel
DNF John Senkerik Team Extreme
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Dorn
2 John Senkerik Team Extreme
3 Warren Fowler Titletown Flyers Cycling Team
4 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
5 Gary Goebel
6 Erik Hofmeister
7 Thomas Silbernagel Team Extreme
8 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie Team Velocause
2 Dylan Zakrajsek
3 Jack Spende Tread Head Cycling
4 William Spende Tread Head Cycling
5 Elliot Hotchkiss L5 Racing
6 Hoyt Hall
DNF Hamilton Reinhold
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie Team Velocause
2 Wesley Webb Rat City Racers
3 Henry Lutz
4 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Avery Hotchkiss L5 Racing
7 Max Schram
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Berry BELGIANWERKX
2 Brandon Krawczyk Revolution Cycle/Twin Six
3 Travis Gruchow L5 Racing
4 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
5 Benjamin Knox Revolution Cycles Club
6 Keith Tussey Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
7 James Anders Marquette University
8 Thomas Normington
9 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
10 Christopher Cischke Twin Six
11 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
12 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
13 Doug Herrick Rat City Racers
14 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
15 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
16 Muse Davis Revolution Cycles Club
DNF Carlos Casali Intelligentsia Coffee
DNF Grant Coisman MadCity Racing
DNF Joseph King Angry Monkeys Racing
DNF Michael Curtes Twin Six
DNF Al Deleon
DNF Allen Brunner
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Beck Twin Six
2 Abby Ruess
3 Nicki Lock BELGIANWERKX
4 Erin Feldhausen Hollander Benelux Racing p/b Badger
Finishers: Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Lavesser Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
2 Jodie Prestine
3 Courtney O'neill xXx Racing
4 Margaret Robinson Revolution Cycles Club
5 Patricia Kaufmann Team Velocause
6 Rachel Headley Avant Cycling p/b Precision Plus
7 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing
8 Heidi Stangl Team Velocause
9 Morgan Stern
10 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling
11 Jeanne Hornak
12 Marnie Pearsall Hollander RDC
13 Caroline Haebig Rat City Racers
14 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
15 Jessica Bouziane
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caitlin Neuman University of Wisconsin-Madison
2 Laura Slaymaker Revolution Cycles Club
3 Jennifer Skierka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Suzanne Letellier Team Pedal Moraine
5 Jennah Dunham Half Acre Cycling
6 Amy Rider
7 Amanda Elliott
8 Emily Ralph
9 Liz Horning
10 Erin Ninmer
11 Anna Zolecki BELGIANWERKX
12 Kelly Lambeth
13 Diane Mueller Wisconsin Women Cycling
14 Anna Federspiel
15 Stephanie Moffett Hollander Benelux Racing p/b Badger
16 Lilette Ramos
DNF Cindy Petted Wisconsin Women Cycling
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arielle Christensen Milwaukee Bicycle Company p/b MKE B
2 Beatrix Cornia
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Beck Twin Six
2 Patricia Kaufmann Team Velocause
3 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
4 Marnie Pearsall Hollander RDC
5 Sarah Drilias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Elizabeth Mach
7 Mary Geralts
8 Sheryl Leonard-schneck LifeCyclists
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4