Log In
Cam-Rock CX Classic • Nov 10 2012
6.2
1.5
4
6
6.5
Partly Cloudy, 64 degrees, wind 17 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.2
Beers
1.5
Moisture
4
Accel
6
Tech
6.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Maloney University of Wisconsin-Madison
2 Devin Clark Lindenwood University
3 Casey Hildebrandt Twin Six
4 Michael Michetti University of Wisconsin-Platteville
5 Alexander Meyer University of Wisconsin-Madison
6 Benjamin Senkerik Ripon College
7 Bill Mulligan Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Buckley Birkholz University of Wisconsin-Eau Claire
9 Tony Kaatz Ripon College
10 Christopher Osborne University of Wisconsin-Madison
11 Marcus Reed-thorsen Ripon College
12 Drew Scoles University of Rochester
13 Alexander Martin University of Wisconsin-Madison
DNF Nathan Yadon University of Wisconsin-Eau Claire
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
2 Tim Foltz University of Wisconsin-Madison
3 Ashley Anderson U of Wisconsin/Madison Cycling Team
4 Philip Couturier University of Wisconsin-Platteville
5 Zachary Benet University of Michigan-Ann Arbor
6 Philip Schommer University of Wisconsin-Eau Claire
7 Robert Ringle University of Wisconsin-Madison
8 Kevin Thum University of Wisconsin-Platteville
9 Michael Kernan
10 Paul Meuer Ripon College
11 Matthew Nelson
12 Jason Menden
13 Brian Hennig U of Wisconsin/Madison Cycling Team
14 Graem Cox
15 Erik Crook
16 Jero Bean University of Wisconsin-Madison
17 Alex Beszhak
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team
2 Jesse Collins-davies Magnus
3 Gabriel Ion
4 Marc Ano KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Paul Loeper Brazen Dropouts Cycling Team
6 Ronald Knutowski Twin Six
7 Josh Weis Colavita Racing
8 Erik Vangsnes Magnus
9 Kyle Russ
10 Tyler Stein Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 John Lirette
12 Finn Ryan Magnus
13 Jason Boynton
14 Nathan Jacques Magnus
15 Ric Damm Ripon College
16 Jay Maas Trek Midwest Team
17 David Blodgett Magnus
18 Jason Bleedorn HTFU Racing
19 Andrew Meyer
20 Zach Giffey
21 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
22 Joe Greatens
23 Jack Zabrowski La Crosse Velo Club
24 Benjamin Anderson Iowa City Cycling Club
25 Zachary Redding
26 Tim Skinner Flying Bobcats
27 Jonnie Diederich HTFU Racing
28 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
29 Julio Jacobo KS Energy Services / Team Wisconsin
30 Michael Welch Half Acre Cycling
31 Nathan Phelps Big Ring Flyers
32 Jim Toombs
33 Don Iwen Alterra Coffee
34 Robert Sorenson Big Ring Flyers
DNF Ron Knaflic Lake Country Endurance By Edward Jo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 28   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
2 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Gustaf Juffer
4 Jeff Abitz
5 Justin Meyer
6 Alex Applegate
7 Paul Ramirez
8 Cory Samz Heavy Pedal Velo Club
9 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Timm Jacobson ISCorp Cycling Team
11 Daniel Fluegel
12 Michael Hartzell Trek Midwest Team
13 Joshua North
14 Andrew Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
16 John Svanda LAPT CC
17 Michael Swart
18 Joel Hans
19 Jonathan Pass KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Phil Geiger Magnus
21 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
22 Matthew Stachelski
23 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
24 Brian Turany MadCity Velo Club
25 Robert Ringle
26 Nicholas Hardrath Racers Against Childhood Cancer
27 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
28 Jeffrey Schifano
29 Randy Koplin
30 Andrew Douglass
31 Nicholas Hallbeck
32 Nick Dahl
33 Paul Kinsman 2 Rivers Racing
34 Jeff Greatens
35 Mike Bown
36 Ben Coates
37 Ben Freas ISCorp Cycling Team
38 Andrew Stiff
39 Nolan Johnson Magnus
40 Michael Sohasky
41 Kurt Greenslit
42 Ben Scherer
43 Zach Morgan
44 Timothy Bryan
45 Christopher Sodergren RACC pb GG
46 Nate Dowse
DNF Thomas Gibson
DNF David Erickson MadCity Velo Club
DNF Nils Gibson
DNF Nicholas Roecker Trek Midwest Team
DNF Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 4: 38   Cat 5: 4   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Sodergren Baraboo Sharks
2 Henry Mcalvanah Magnus
3 Japhy Miller
4 Brian Harron
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Sodergren RACC pb GG
2 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Parker Mccoll
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maciej Nowak
2 Andy Hoenisch Twin Six
3 Lee Unwin
4 Mark Harms 5Nines Cycling
5 Christopher Newlin
6 Michael Curtes Twin Six
7 Chad Tucker My Wife Inc
8 Ronald Knutowski Twin Six
9 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Travis Goodlund TEAM MADCROSS
11 Revere Greist
12 Jason Boynton
13 Marc Engelhardt
14 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
15 Nathan Jacques Magnus
16 Steven Schaefer
17 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
18 Reed Cornia
DNF Jw Miller
DNF Jeff Melcher Team Pedal Moraine
DNF Tim Skinner Flying Bobcats
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Georgeson
2 Jay Skrede
3 Christopher Stclair
4 Ted German
5 John Svanda LAPT CC
6 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
7 Mac Schroeder
8 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
9 Wesley Hotchkiss Magnus
10 Brian Turany MadCity Velo Club
11 Shawn Bass MadCity Velo Club
12 Grant Coisman MadCity Velo Club
13 Steve Kismohr
14 Kirt Konkol
15 Timothy Bryan
16 Paul Liesse
17 Billy Hammond
18 Horacio Salas-bustamente
19 Otley Freymiller
20 Bryan Turner
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
2 Jw Miller
3 Tim Hacker Planet Bike
4 Tedd Jacobson ISCorp Cycling Team
5 Paul Roltgen Brazen Dropouts
6 Christopher Berge Magnus
7 Robert Garner V.C. Bikesport
8 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
9 William Koehler BVC/Nomad Cycling
10 Timothy Theobald Hollander Benelux Racing p/b Badger
11 Sean Shields Hampshire Cycle Club
12 Tim Skinner Flying Bobcats
DNF Michael Garber Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Jed Schleisner Diablo Cycling
3 Paul Fox velo trocadero cycling
4 Jeff Abitz
5 Timm Jacobson ISCorp Cycling Team
6 Jeffrey Schifano
7 Larry Gundlach MadCity Velo Club
8 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
9 John Lichtenberg
10 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
11 Troy Sable
12 John Grosz
13 Jeff Greatens
14 Barry Zellmer velo trocadero cycling
15 John Senkerik Team Extreme
16 Kurt Greenslit
17 Ron Hein
18 Gerald Dryer
19 Andrew Trewyn
20 Kelly Sodergren
DNF Alan Kinnaman
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs Planet Bike
2 Darryl Mataya MadCity Velo Club
3 David Mcclenahan
4 Gordon Paulson Planet Bike
5 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
6 Don Carr ISCorp Cycling Team
7 David Mccollum
8 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
9 Richard Alderman
DNF James Merrifield Trek Midwest Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Bown
2 Dominic Leone
3 Paul Kinsman 2 Rivers Racing
4 Rit Booth Hampshire Cycle Club
5 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
6 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Oliver Clements
8 Erik Hofmeister
9 Peter Ackermann
10 Mark Mendelson
11 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
12 David Erickson MadCity Velo Club
13 Thomas Silbernagel Team Extreme
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Mark Lalonde Twin Six
3 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Devin Clark The Cannonball-Hub Racing Team
6 Chad Hartley Team Kenda pb Geargrinder
7 Travis Braun Magnus
8 Dan Teaters RACC pb GG
9 Casey Hildebrandt Twin Six
10 Trevor Koss Magnus
11 Micah Moran Freewheel Bike
12 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
13 Luke Batchelor-clark Magnus
14 Drew Wilson
15 Bill Mulligan Great Dane Velo Club (GDVC)
16 Samuel Weinberg 5Nines Cycling
17 Ben Marchewka Team Pedal Moraine
18 Daniel Schaefer Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
19 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Matthew Braun Magnus
DNF Dan Ajer Great Dane Velo Club
DNF Tim Racette KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Seth Eckert Trek Midwest Team
DNF Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Bertrand Hartemink
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 15   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harms 5Nines Cycling
2 Drew Wilson
3 Michael Curtes Twin Six
4 Luke Batchelor-clark Magnus
5 Ben Roehl 2 Rivers Racing
6 Jim Pingel
7 Timothy Willcox Magnus
8 Justin Meyer
9 Jed Schleisner Diablo Cycling
10 Grant Coisman MadCity Velo Club
11 John Grosz
12 William Badger
13 Mike Barrier
14 Michael Glodowski
15 Andrew Trewyn
16 Ted Schneiderend
DNF Chris Zugel Team Velocause
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
2 Lisa Johns
3 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
4 Cynthia Bannink
5 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
6 Diane Schlipper Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Sara Grant Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Heather Stelljes
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Stelljes
2 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
3 Adrienne Amman
4 Shannon Russell 2 Rivers Racing
5 Amanda Mack
6 Michele Moreno
7 Stephanie Skladzien
8 Jessica Bouziane
9 Aimee Zabrowski
10 Ingrid Anderson
11 Jennifer Gregor
12 Heidi Stangl Racers Against Childhood Cancer
13 Christine Konkol ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsey Durst Lindenwood University
2 Sarah Lukas
3 Margaret Robinson University of Wisconsin-Madison
4 Cassey Lynn University of Wisconsin-Madison
5 Anne Bottum
6 Rebecca Hall University of Wisconsin-Madison
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Meredith Peterson Meredith Peterson
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
2 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider
2 Skylar Schneider
3 Heidi Beck Twin Six
4 Sarah Huang Exergy TWENTY12
5 Antonia Leal Planet Bike
6 Julie Phelps Big Ring Flyers
7 Kristin Korevec MadCity Velo Club
8 Diane Ostenso Trek Midwest Team
9 Meredith Peterson
10 Patricia Kaufmann My Wife Inc
11 Sarah Lukas
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 2