Log In
BiketoberfestCX • Oct 28 2017
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
5.2
2.6
4.7
4.8
6
Clear, 62 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
2.6
Moisture
4.7
Accel
4.8
Tech
6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Myers Adventures for the Cure 0:25:47.5
2 Jeff Money American Velo Club 0:25:49.5
3 Nathan Greene Joe's Bike Shop Racing Team 0:25:55.0
4 Jonah Meyers Unattached 0:26:05.5
5 Gregory Spear Unattached 0:26:25.6
6 Gregory Fuller Savage Multisport 0:26:34.9
7 Esteban Sarzosa Unattached 0:26:43.7
8 Adrian Pavia Unattached 0:26:54.0
9 Erik Braun Unattached 0:26:57.2
10 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:27:12.1
11 Justin Jeffers Joe's Bike Shop Race Team 0:27:19.0
12 Ben Stockman Unattached 0:27:20.7
13 Patrick Mohl Unattached 0:27:24.1
14 Michael Mccarraher The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:27:48.0
15 Christian Sachek Unattached 0:28:29.7
16 Randall Jones Adventures for the Cure 0:28:30.2
17 Julian Paul University of Maryland-Baltimore Co 0:28:33.3
18 Jesse Adkison US Military Endurance Sports 0:28:33.7
19 Martin Steele Hub City Cycles 0:28:44.8
20 Greg Mccracken Unattached 0:29:03.8
21 Jacob Pohlman Unattached 0:29:03.8
22 Sean Hourihan Unattached 0:29:06.8
23 Vaclav Vancura NCVC/United Healthcare 0:29:16.7
24 Anthony Reedy Joe's Bike Shop 0:29:18.2
25 Crosby Owens Unattached 0:29:20.2
26 Phil Forbes Unattached 0:29:21.1
27 John Fisher Unattached 0:29:23.3
28 Casey Snyder Unattached 0:29:35.3
29 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:29:36.3
30 Michael Hepp Unattached 0:29:44.8
31 Anton Flewelling Unattached 0:29:53.9
32 Leo Singer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:30:11.8
33 Sean Linfield Unattached 0:31:11.3
34 Joel Hutton Unattached 0:31:16.3
35 William Fader Unattached 0:31:22.9
36 Devin Leary Unattached 0:31:24.7
37 Kevin Green Unattached 0:31:30.4
38 Matthew Wellner Unattached 0:31:34.9
39 Todd Keller DCMTB 0:31:54.5
40 William Rohde Unattached 0:32:06.9
41 Ian Lutz Unattached 0:32:23.3
42 Jake Fox Unattached 0:32:35.4
43 Thomas Franklin Unattached 0:34:09.1
44 Mike Piotrowsky Unattached 0:34:09.2
45 Michael Buccheri Unattached 0:34:12.6
46 Tobias Carson Jam Squad /Cisco 0:34:19.6
47 Josh Ridgeway Unattached 0:35:04.6
48 Ari Suryanto Unattached 1 Lap
49 Eric Bartlett Unattached 1 Lap
50 John Jacob LRC 1 Lap
51 Michael Porterfield Unattached 1 Lap
52 Marc Hamann Unattached 1 Lap
DNF Evan Calvert Bigfoot Endurance DNF
DNF Brian Tarantino Adventures for the Cure DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 32   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:25.1
2 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:49:22.0
3 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:34.0
4 Dan Miller Charm City Cycling LLC 0:49:58.1
5 Kevin Ellsworth Team Novo Nordisk/Team Novo Nordisk 0:50:17.6
6 Ezra Kahn Charm City Cycling LLC 0:50:21.6
7 David Gunnerson Unattached 0:51:26.7
8 Van Morales Unattached 0:51:54.2
9 David Flaten Unattached 1 Lap
10 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
11 Eran Preble Unattached 1 Lap
12 Colin Eustis Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Rades District Velocity Racing/District V 0:49:11.6
2 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1 Lap
3 Joshua Delmanzo Unattached 1 Lap
4 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
5 Brian Marchionini DC Velo Limited 1 Lap
6 John Dove SEAVS/Haymarket 1 Lap
7 Chris Mcgill Crosshairs Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:44:44.9
2 Abe Ehlers Artemis Racing 0:45:21.0
3 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc 0:46:24.5
4 Ramon Benitez Unattached 0:47:15.0
5 Brad Hawk Team Bikenetic 0:47:32.6
6 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:48:31.1
7 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:48:39.1
8 Peter Schultz Team Bikenetic 0:48:40.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:31.5
2 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:37:51.0
3 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:38:20.7
4 Joshua Olsen Stage 1 Cycling/fusionTHINK / VOSS 0:39:06.2
5 Josh Logan Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:39:09.2
6 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 0:39:19.0
7 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:39:40.8
8 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:39:48.2
9 Rashad Mahoney Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:39:53.8
10 Curtis Alia National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:20.7
11 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:53.8
12 Matthew Fischel Unattached 0:42:05.4
13 Bryce Lowrey Unattached 0:42:20.4
14 Gregory Leach Unattached 0:43:47.0
15 Caleb Lacey Race Pace Bicycles 1 Lap
16 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
17 David Selko Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
DNF Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
DNF Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor DNF
DNF Adam Woods Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Dionne CS Velo 0:44:52.0
2 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:14.4
3 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:13.7
4 William Faucette Unattached 0:47:21.2
5 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:47:40.7
6 Shaun Braithwaite Unattached 0:47:59.7
7 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:06.8
8 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:41.8
9 Samuel Guzman Unattached 0:49:05.4
10 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:49:24.8
11 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC 0:49:30.8
12 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:50.5
13 Clemens Arnold SEAVS/Haymarket 0:50:14.4
14 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:22.9
15 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:27.9
16 Scott Bricker Unattached 0:50:28.4
17 David Cornett Unattached 0:51:37.4
18 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:52:17.5
19 Ethan Frost First State Velo Sport 1 Lap
20 Scott Peitz Unattached 1 Lap
21 Mark Lahuec Unattached 1 Lap
22 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1 Lap
DNF Bilal Zia The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
DNF Matthew Wright Unattached DNF
DNF Peter Huybers Rock Creek Velo DNF
DNF Seth Darlington C3/20-20 DNF
DNF Jason Mallett Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 12   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Hardee Rock Creek Velo 0:46:06.2
2 Stephen Kimos Unattached 0:46:12.2
3 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:37.2
4 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:48.7
5 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:47:01.7
6 Jesse Morse Unattached 0:47:19.3
7 Michael Groves Unattached 0:47:59.9
8 Scotty Roberts Rare Disease Cycling 0:48:15.3
9 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:55.4
10 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:48:57.4
11 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:49:35.9
12 Eric Evans Unattached 0:49:45.4
13 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:05.6
14 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:50:11.4
15 David Tucker Rodman Azimut USA Squadra Corse 0:50:27.9
16 Matt Thomas Unattached 1 Lap
17 Thomas Harvey Wooden Wheels Racing 1 Lap
18 Stuart Wright Unattached 1 Lap
19 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 1 Lap
20 Ronald Lien Rock Creek Velo 1 Lap
21 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
22 Peter Herrick National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
23 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
24 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
25 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
26 Albert Scharbach Unattached 1 Lap
27 Don Watkins Whole Wheel Velo Club 1 Lap
28 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
29 Bruce Lindsay Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
30 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
31 Christopher Horsley Unattached 1 Lap
32 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
33 Kristofer Singleton Unattached 1 Lap
34 Norman Kreiselmeier Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
35 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
36 Jeff Heuerman Unattached 1 Lap
37 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
38 Demetris Taylor Phase Cycling 2 Laps
39 Kenneth Casper HPC Cycling/HPC/LIST 2 Laps
40 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
41 Gwokang Yang Unattached 2 Laps
42 Shawn Blumenfeld Hub Racing 2 Laps
43 James Kline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 2 Laps
44 Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC 4 Laps
DNF Hans Ruppenthal Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 29   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Kirkwood Unattached 0:46:36.1
2 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:48.0
3 Chris Reardon DistrictTaco Racing 0:47:19.4
4 George Lewis Team Bikenetic 0:47:20.7
5 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 0:47:38.5
6 Robert Caudill The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:47:41.1
7 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:37.2
8 Dylan Stagner Great Eskape 0:48:40.8
9 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:53.2
10 Kevin Collins Adventures for the Cure 0:49:14.5
11 Matthew Fischel Unattached 0:49:17.7
12 Bryce Lowrey Unattached 0:49:40.2
13 Alexander Hinton Unattached 0:49:40.7
14 Christian Zegal DistrictTaco Racing 0:49:53.1
15 Matt Holmes Team Bikenetic 0:50:28.2
16 Thomas Peddy Joe's Bike Shop Racing Team 0:50:32.4
17 Michael D'angelo Unattached 0:51:00.8
18 Eric Chang Ascent Concept Team 1 Lap
19 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
20 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
21 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
22 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
23 Matthew Toigo Crosshairs Cycling 1 Lap
24 Alex Mccutcheon Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
25 David Baek Unattached 1 Lap
26 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
27 Matthew Huisman The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
28 Kevin Tan Blue Ridge Bike Shop 1 Lap
29 Ben Stockman Unattached 1 Lap
30 Kyle Friis Unattached 1 Lap
31 Carey Harper Team BBC 1 Lap
32 Nathaniel Buckner Team Bikenetic 1 Lap
33 Paul Hunt The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
34 Charles Williams Unattached 1 Lap
35 George Redpath Pro Mountain Outfitters 1 Lap
36 Marc Brumer National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
37 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
38 Jim Martin Unattached 1 Lap
39 Dan Doggett Unattached 1 Lap
40 Luke Douglas Unattached 1 Lap
41 Brent Weigelt JAMSQUAD Cycling 1 Lap
42 Andrew King Unattached 2 Laps
43 Mike Piotrowsky Unattached 2 Laps
DNF Jack Fu Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
DNF Trey Perkins Unattached DNF
DNF Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
DNF Thomas Wandzilak Unattached DNF
DNF Ross Lafontaine Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 35   Cat 5: 6   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:46:16.9
2 Scott Stahl SEAVS/Haymarket 0:47:55.2
3 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 1 Lap
4 Neal Sapp Unattached 1 Lap
5 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 1 Lap
6 Kevin Dolan Race Pace Bicycles 1 Lap
7 Denny Boyle S'Ville Bikes/Lee & Associates Race 1 Lap
8 Chas Ryan Potomac Velo Club 1 Lap
9 Steven Heger Unattached 1 Lap
10 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 1 Lap
11 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
12 John Williams Unattached 1 Lap
13 Paul Evans Patuxent Velo 1 Lap
14 Robert Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
15 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
16 Scott Bean Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 2 Laps
17 James Maiden Unattached 2 Laps
18 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:36.2
2 Nunzio Dibiasi Deluxx Bicycles 0:47:16.3
3 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:19:25.5
2 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:19:44.0
3 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:20:55.7
4 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:21:15.6
5 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:21:20.6
6 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:21:22.6
7 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:21:34.6
8 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:21:46.6
9 Evan Tubb Baltimore Youth Cycling 0:22:09.6
10 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:22:12.6
11 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:22:39.3
12 Krishna Gupta Unattached 0:23:01.7
13 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:23:16.7
14 Parker Holland Rock Creek Velo 0:24:33.8
15 Julian Zegal Rock Creek Velo 0:24:53.3
16 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:24:54.4
17 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:25:06.8
18 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:25:12.3
19 Wilson Faucette Unattached 0:25:21.3
20 Joseph Joyce Rock Creek Velo 0:25:52.4
21 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:25:55.9
22 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:25:57.7
23 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:26:21.7
24 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:26:22.4
25 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:26:45.5
26 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:27:05.7
27 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:27:17.4
28 Henry Hopper Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:27:36.0
29 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:28:30.1
30 Timothy Grafov Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:28:57.6
31 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:29:43.2
32 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 0:30:21.2
33 Michael Litrenta Baltimore Youth Cycling 0:31:01.7
34 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 0:33:59.8
35 Finn Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:34:22.3
36 Luc Sombat Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
37 Zach Appella Rock Creek Velo 1 Lap
38 Maxwell Foy Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 5: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:17:15.6
2 Ansel Casper HPC Cycling/HPC/LIST 0:17:45.9
3 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:18:17.3
4 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:18:49.4
5 Aidan Joyce Rock Creek Velo 0:19:06.3
6 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:20:27.9
7 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:20:38.2
8 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:21:23.6
9 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:21:38.9
10 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 0:21:54.6
11 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:22:01.5
12 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:22:16.6
13 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:25:41.4
14 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 0:25:50.9
15 Charles Smith Baltimore Youth Cycling 0:28:31.9
16 Kevin Melka Baltimore Youth Cycling 0:35:12.9
17 Brendan Shaw Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:11:44.5
2 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:11:47.0
3 Jasper Estes Unattached 0:11:48.6
4 Grey Meerdter Baltimore Youth Cycling 0:14:17.2
5 Henry Caudill Unattached 0:14:19.8
6 Kai Faucette Unattached 0:14:30.7
7 Mason Siedor Unattached 0:14:58.7
8 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:15:12.7
9 Alexander Griffin Rock Creek Velo 0:15:29.3
10 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:15:51.8
11 Christian Salazar Unattached 0:16:33.3
12 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:16:43.8
13 Braeden Dushkin Baltimore Youth Cycling 0:16:52.4
14 Matthew Franklin Baltimore Youth Cycling 0:19:29.6
15 Max Jelin Baltimore Youth Cycling 0:21:41.2
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Proulx Unattached 0:43:39.4
2 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:47:02.6
3 Mark Cavey Crosshairs Cycling 0:47:13.6
4 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:58.1
5 Andrew Webster Unattached 0:49:03.8
6 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:49:23.8
7 Sean Mcdonough Unattached 1 Lap
8 Darren David Artemis Racing 1 Lap
9 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
10 Bill Wheeler Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:38:44.7
2 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:39:24.8
3 Cody Groves Unattached 0:40:07.9
4 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:40:22.4
5 William Heschl Baltimore Youth Cycling 0:40:31.4
6 Spiro Papasava Rock Creek Velo 0:40:31.8
7 Willem Drescher SEAVS/Haymarket 0:41:27.9
8 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:42:03.9
9 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:42:35.1
10 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:42:49.8
11 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:35.6
12 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Ziad Lien Rock Creek Velo 1 Lap
14 Jesse Bower Baltimore Youth Cycling 1 Lap
15 Asher Tilghman Rock Creek Velo 1 Lap
16 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
17 Ansel Casper HPC Cycling/HPC/LIST 1 Lap
18 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
19 Jonah Killy Rock Creek Velo 1 Lap
20 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
21 Ander Scharbach Baltimore Youth Cycling 1 Lap
22 Nicolas Litrenta Baltimore Youth Cycling 2 Laps
23 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
24 Jimmy Kline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 2 Laps
DNF Joseph Kennedy Rock Creek Velo DNF
DNF Luca Greenspun Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:34:52.5
2 April Nabholz 717 Cycling club 0:35:09.0
3 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:35:11.5
4 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 0:39:58.3
5 Lisa Jancy Team Sticky Fingers 0:40:44.2
DNF Mary Tyson Celerity Cycling/Haymarket/Starligh DNF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Bougie National Capital Velo Club/UnitedHe 0:35:18.6
2 Jessie Oppenheimer Unattached 0:35:59.1
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:36:02.7
4 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:36:57.7
5 Anna Avila Rock Creek Velo 0:37:25.2
6 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:37:56.2
7 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:38:01.7
8 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:39:24.8
9 Cara Schultz Team Bikenetic 0:40:00.9
10 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 0:40:26.4
11 Christine Feldt Team Bikenetic 0:41:08.9
12 Jennifer Mattes Unattached 0:41:52.5
13 Stacey Bran Team Sticky Fingers 0:42:36.5
14 Dori Buckethal Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
15 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
16 Becky Mcjonathan Unattached 1 Lap
17 Sara Lappano Team Sticky Fingers 1 Lap
DNF Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling DNF
DNF Annamaria Mchugh Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meghan Gregonis Unattached 0:39:17.8
2 Diane Vettori Hup United 0:42:11.0
3 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
4 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 1 Lap
5 Rachel Faulise Unattached 1 Lap
6 Carole Harris Phase Cycling 1 Lap
7 Karen Good Baltimore Bicycle Club 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meghan Gregonis Unattached 0:28:39.9
2 Jenny Bourque Unattached 0:29:34.8
3 Cary Cosper Unattached 0:29:41.0
4 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:29:47.8
5 Cristal Chan Unattached 0:30:14.9
6 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:31:49.0
7 Downing Lu Rock Creek Velo 0:32:02.0
8 Holli Finneren Unattached 0:32:11.6
9 Maureen Boyle The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:32:24.5
10 Lindsey Melfi Unattached 0:33:50.0
11 Ann Wiringa Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:34:09.2
12 Tracy Lynott Unattached 1 Lap
13 Monika Kornhauser NCVC/UnitedHealthcare 1 Lap
14 Katherine Appel Unattached 1 Lap
15 M. soledad Portilla Unattached 1 Lap
16 Margo Workman Unattached 1 Lap
17 Caroline Curtis Unattached 2 Laps
18 Jennifer Hutton Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:20:39.6
2 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:21:24.6
3 Emma Covas Rock Creek Velo 0:25:15.4
4 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:29:01.8
5 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:31:29.4
6 Ari Reichmann Rock Creek Velo 0:32:36.3
7 Kate Workman Baltimore Youth Cycling 0:33:28.3
8 Kendall Lynn Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
9 Beatrice Santa rita Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:18:39.0
2 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:18:40.4
3 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:19:06.1
4 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:20:23.0
5 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:21:43.3
6 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:22:14.6
7 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:24:49.3
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:12:04.1
2 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:12:23.1
3 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:13:46.3
4 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:13:48.3
5 Gemma Joyce Rock Creek Velo 0:17:36.9
6 Tulsi Gupta Unattached 0:17:54.0
7 Susanna Decker Baltimore Youth Cycling 0:18:12.2
8 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 0:19:45.2
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:53.0
2 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:45:23.0
3 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:59.1
4 Stephanie Swan PATHFINDER of WV Race Team 0:47:32.2
5 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:42.2
6 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:26.3
7 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsey Groves Unattached 0:31:18.9
2 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:31:37.6
3 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:33:21.6
4 Sheila Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:40:23.6
Finishers: Cat 4: 4