Log In
Ed Sander Memorial CX • Nov 3 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.5
3.7
4.1
4
4.5
Clear, 51 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
3.7
Moisture
4.1
Accel
4
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Murphy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:15.7
2 William Heschl Unattached 0:49:28.8
3 Dylan Stagner Great Eskape 0:49:29.6
4 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:50:12.7
5 James Beacham Lateral Stress Velo Inc. 0:51:16.5
6 James Bumbaugh Whole Wheel Velo Club 0:51:56.9
7 Chris Howell Bike Doctor Frederick 0:52:51.2
8 George Lewis Team Bikenetic 0:52:51.4
9 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:53:48.3
10 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:53:57.0
11 Nathan Stover CS Velo/CS Velo Racing p/b Cannonda 0:54:28.2
12 An Ha Unattached 1 Lap
13 Dave Kirschner Team Bikenetic 1 Lap
14 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
15 Jay Owen Team Bikenetic 1 Lap
16 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 3 Laps
DNF Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Cusack Unattached 0:51:47.9
2 David Rodgers DistrictTaco Racing 0:52:20.5
3 Michael Chaney Unattached 0:52:20.7
4 Virgile Borderies Unattached 0:52:48.5
5 Brett Showalter Cumberland Trail Connection Racing 0:53:00.0
6 Carl Bevard Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:53:06.3
7 Jeff Money Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:53:17.5
8 Kevin Sundeen Great Eskape 0:53:34.2
9 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:53:41.6
10 Jan Feuchtner Team Bikenetic 0:53:48.0
11 Joshua Armstrong Team Bikenetic 0:53:48.4
12 Erik Stier Unattached 1 Lap
13 Jesper Frant Unattached 1 Lap
14 Keith Ives US Military Endurance Sports 1 Lap
15 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Christopher Yesmant Bluemont Connection 1 Lap
17 Christopher Grengs Squadra Coppi 1 Lap
18 Brian Crowe Great Eskape 1 Lap
19 Richmond Knight Great Eskape 1 Lap
20 Shawn Smith Unattached 1 Lap
21 Sean Craig Unattached 1 Lap
22 Christopher Tank Bluemont Connection 1 Lap
23 William Sanders DCMTB 1 Lap
24 Christopher Jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
25 Timothy Parker Unattached 1 Lap
26 Timothy Smiley Whole Wheel Velo Club 1 Lap
27 Nicholas Wood Bluemont Connection 1 Lap
28 Chris Kolster VeloLabs Racing 1 Lap
29 Christopher Crane Whole Wheel Velo Club 1 Lap
30 Alex Beszhak Great Eskape 1 Lap
31 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
32 Robert Iten SEAVS/Haymarket 1 Lap
33 Thomas Krispin Adventures for the Cure 1 Lap
34 Daniel Gohlke Bike Doctor Frederick 1 Lap
35 Timothy Bishop Unattached 1 Lap
36 Matthew Conte DCMTB 1 Lap
37 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 1 Lap
38 Connor Letendre Unattached 1 Lap
39 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
40 Sebastian Forgues National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
41 Brian Indre Unattached 1 Lap
42 Ian Cameron Unattached 1 Lap
43 Thomas Nelson Unattached 1 Lap
44 Chris Boland Unattached 1 Lap
45 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
46 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
47 Erik Argueta Unattached 1 Lap
48 Kevin Melson Bluemont Connection 1 Lap
49 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
50 Vaclav Vancura National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
51 Chris Jones Great Eskape 2 Laps
52 Ian Buggey Team Bikenetic 2 Laps
53 Andrew Karr Great Eskape 2 Laps
54 James Harris Proteus Velo Club 2 Laps
55 David Fischer Bluemont Connection 3 Laps
56 Sean Murnane Great Eskape 5 Laps
DNF Matthew Ferner Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 57  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Petrie Unattached 0:31:34.3
2 Francisco Hazera The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:32:43.5
3 Brad Greenberg NCVC/UnitedHealthcare 0:32:43.6
4 Nick Johnson JAMSQUAD Cycling 0:33:36.2
5 Timothy Whittemore Unattached 0:33:54.7
6 Steven Parker Unattached 0:34:16.8
7 Michael Brent Unattached 0:34:20.8
8 Scott Palmer Unattached 0:34:35.5
9 Jason Disch Unattached 0:34:52.2
10 Clay Almy Unattached 0:34:56.8
11 Alexander Keller Unattached 0:35:33.0
12 Carl Summers Unattached 0:35:45.0
13 Jake Fox Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:35:50.3
14 Gerardo Sore Unattached 0:36:14.1
15 Brian Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:36:14.2
16 Adrian Porter Team Bikenetic 0:36:39.4
17 Jeff Aldrich Unattached 0:36:53.8
18 Danny Romanoff Unattached 0:37:25.6
19 Alex Wall Unattached 0:37:27.3
20 Travis Clevenger Unattached 0:37:29.4
21 Matt Ryan Unattached 0:38:15.6
22 John Thompson Unattached 0:38:33.8
23 Rick Anderson Unattached 0:39:09.8
24 Kristopher Howard Unattached 0:39:11.0
25 Chris Coleman Unattached 0:40:18.4
26 Edwin Sloman Unattached 0:40:33.5
27 Daniel Engel Unattached 0:40:39.2
28 Barry Defibaugh Unattached 0:40:42.0
29 Shaun Evans Planet Express 0:41:17.3
30 Michael Gulden Unattached 1 Lap
31 Robert Crossett Unattached 1 Lap
32 Kevin Ziminsky Unttached 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 1:02:22.6
2 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 1:03:13.4
3 Paul Rades District Velocity Racing/District V 1:04:00.5
4 Christopher Rabadi Unattached 1:04:00.5
5 David Gunnerson Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 1:04:01.5
6 Sean Handerhan Aero Tech Designs Factory Team 1:04:18.0
7 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor 1:05:45.3
8 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 1:06:48.1
9 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
10 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 1 Lap
11 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
12 Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
13 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 2 Laps
14 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
DNF Dan Miller Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:37:50.4
2 Ian Cameron Unattached 0:37:50.9
3 Hans Lellelid Unattached 0:38:02.6
4 Edward Nessen Laatse Ronde C.C. 0:38:20.6
5 William Faucette Squadra Coppi 0:38:22.0
6 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:39:00.0
7 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:39:06.0
8 Ron Edwards DCMTB 0:39:06.1
9 Kristoffer Nessler Unattached 0:39:14.5
10 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:33.7
11 Sean Chisham Unattached 0:39:55.4
12 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:40:01.6
13 Aaron Richardson V-DAY 0:40:09.9
14 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:40:12.7
15 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:40:20.9
16 Esteban Sarzosa Unattached 0:40:21.7
17 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:52.2
18 Chas Offutt Unattached 0:41:23.1
19 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:41:31.1
20 Paul Connor Unattached 0:41:43.4
21 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:42:00.8
22 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:42:10.3
23 Elisha Peterson Unattached 0:42:35.0
24 Chris Larkin Unattached 0:42:38.4
25 Craig Raynes Spectrum Racing 0:42:39.5
26 Craig Cook Unattached 0:42:46.2
27 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:03.1
28 Paul Espanol Unattached 0:43:05.1
29 Luis Sierra Squadra Coppi 0:43:07.6
30 Gero Verheyen Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:29.2
31 James Dausch Rock Creek Velo 0:43:39.1
32 Mark Skubis Squadra Coppi 0:43:42.0
33 Reid Jackson Unattached 0:43:55.4
34 David Martineau Unattached 0:44:08.7
35 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:44:44.0
36 Juan Constanza Phase Cycling 0:45:12.9
37 Kelly Gray DCMTB 1 Lap
38 Jason Seligman Bikenetic 1 Lap
39 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
40 Bruce Potter Unattached 1 Lap
41 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
42 Michael Marinaro Unattached 1 Lap
43 Hugo Rodriguez Unattached 1 Lap
44 Jaime Salazar Rock Creek Velo 1 Lap
45 Steven Weiss National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
46 John Mcavoy Unattached 1 Lap
47 Charles Valade Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
48 Simon Andrews Unattached 1 Lap
49 Sean Hourihan Unattached 1 Lap
50 Kris Heick Unattached 1 Lap
51 Stephen Claeys Unattached 1 Lap
52 Paul Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
53 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
54 Leigh Mailloux Unattached 1 Lap
55 Dave Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
56 David Wachtel Unattached 1 Lap
57 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
58 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 34   Cat 5: 9   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:23.7
2 Brian Price DistrictTaco Racing 0:46:26.0
3 John Macinnis Unattached 0:46:33.7
4 Abe Ehlers Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:46.1
5 Elias Guerra WWVC Racing 0:47:11.1
6 Clemens Arnold SEAVS/Haymarket 0:47:43.5
7 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC 0:47:51.1
8 John Anthony Unattached 0:48:32.7
9 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket 0:48:33.0
10 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:33.1
11 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:05.8
12 Steve Fife Unattached 0:50:52.1
13 Gary Rodosta Unattached 0:51:13.8
14 Scott Huddleston Team Bikenetic 1 Lap
15 Jason Aytes Unattached 1 Lap
16 Ryan Sigworth Bluemont Connection 1 Lap
17 Christopher Petsko Unattached 1 Lap
18 James Wiedhahn Team Bikenetic 2 Laps
DNF Kevin Cross District Velocity Racing DNF
DNF Joe Garcia DistrictTaco Racing DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Livelli Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:07.3
2 Eric Sorensen Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:47:07.4
3 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:47:17.8
4 Chris Scott Unattached 0:48:24.3
5 Ken Bell Unattached 0:49:29.6
6 Peter Schultz Team Bikenetic 0:49:50.7
7 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:07.9
8 Scott Thompson Squadra Coppi 0:50:22.1
9 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:50:44.7
10 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor 0:51:00.2
11 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:00.8
12 Bill Okeefe Unattached 0:51:23.7
13 Marc Gwadz DCMTB 0:52:13.2
14 Albert Greene DCMTB 1 Lap
15 Kemal Tuncer Unattached 1 Lap
16 Paul Varga DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
17 George Branyan Route 1 Velo 1 Lap
18 Eric Saidel Unattached 1 Lap
19 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
20 Mark Kavanagh Whole Wheel Velo Club 1 Lap
21 Todd Hardin Rock Creek Velo 1 Lap
22 Delmar Arnold Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
23 Ted Blake Unattached 2 Laps
24 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:06.6
2 Gary Moon Unattached 1 Lap
3 John Rogers Family Bike Shop Racing 1 Lap
4 Michael Zoeller Unattached 1 Lap
5 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 1 Lap
6 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 1 Lap
7 Frank Smith Unattached 1 Lap
8 Eric Sloman Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
9 Thomas Craney Unattached 1 Lap
10 Leo Handerhan IBCC Racing 1 Lap
11 Douglass Gray First State Velo Sport/Henry's Race 1 Lap
12 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 David Beavis Unattached 2 Laps
14 Karl Kensinger National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
15 David Webber Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
16 Rob Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 2 Laps
17 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 3 Laps
18 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 3 Laps
19 James Carlson Potomac Velo Club 3 Laps
20 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 3 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:49:43.9
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:53.9
3 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:08.8
4 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
5 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 1 Lap
6 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
8 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Everett Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
10 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Aidan Ankrah National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
13 Phillip Johnson National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
14 Liam Mclaughlin Squadra Coppi 2 Laps
15 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 2 Laps
16 Jean carlos Banegas arias Phoenix Bikes 4 Laps
DNF Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:35:47.1
2 Ethan Morris Rogue Velo Racing 0:38:22.7
3 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:41.6
4 Cian Connolly Baltimore Youth Cycling 0:38:56.5
5 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 1 Lap
6 Grey Meerdter Unattached 1 Lap
7 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
8 Maximillian Bauer National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Henry Faulkner National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Kai Faucette Unattached 1 Lap
11 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
12 Isaac Hemm Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
14 Kavan Wampler Rock Creek Velo 1 Lap
15 August Brown Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Elijah Heick WAI 1 Lap
17 Abi Rusinko National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
18 Christian Salazar Rock Creek Velo 2 Laps
19 Nathaniel Fletcher Unattached 2 Laps
20 Allen Reyes Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:29:57.7
2 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:30:21.0
3 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:31:55.8
4 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:31:59.9
5 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:32:25.3
6 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:32:29.2
7 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:32:34.6
8 Wilson Faucette Unattached 0:32:51.3
9 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:33:58.3
10 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:34:21.8
11 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:34:38.9
12 John Dausch Rock Creek Velo 0:35:46.6
13 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:36:18.3
14 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:36:52.0
15 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:38:00.9
16 August Chamot Velofix 0:38:52.0
17 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:39:01.4
18 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:39:40.7
19 Andrew Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 1 Lap
21 Zach Appella Rock Creek Velo 1 Lap
22 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
23 Micah Peterson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Lellelid National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:43.7
2 Eduardo Ehlers Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:22:54.8
3 James Elsberry Rock Creek Velo 0:23:03.5
4 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:24:38.9
5 William Dausch Rock Creek Velo 0:25:46.5
6 Nolan Sands Baltimore Youth Cycling 0:26:31.8
7 Emerson Meerdter Unattached 0:26:52.7
8 Ezra Heick WAI 0:27:01.1
9 Zachary Marinaro Baltimore Youth Cycling 0:36:02.0
10 Connor Manegold Unattached 0:36:59.8
11 Parker Borchert Rock Creek Velo 0:37:18.8
12 Forrest Chamot Velofix 0:37:24.8
13 Maximilian Manegold Unattached 0:37:49.6
14 Ryker Sorensen Unattached 0:40:09.2
15 Asa Salsberg Rock Creek Velo 0:43:16.2
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:47:35.1
2 Grant Fanning Unattached 0:49:15.2
3 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:49:25.1
4 Jeremy Gardner Great Eskape 0:49:26.5
5 Stefan Gissler Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:51:30.4
6 Colin Eustis Unattached 1 Lap
7 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
9 Matthew Slater Unattached 1 Lap
10 Alexander Hinton Great Eskape 1 Lap
11 Brad Hawk Team Bikenetic 1 Lap
12 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
13 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
14 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
16 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
17 Timothy Bishop Unattached 1 Lap
18 David Centers Bluemont Connection 2 Laps
19 Brian Indre Unattached 2 Laps
20 David Stearman Team Bikenetic 2 Laps
21 Matthew Aune National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
22 Phillip Troutman Team Bikenetic 3 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Auyer Team Bikenetic 0:41:57.0
2 Ana Broyles Team Bikenetic 0:42:04.2
3 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:43:05.3
4 Kathleen Holmes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:25.2
5 Megan Sybeldon Unattached 0:43:33.4
6 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:44:03.2
7 Lindsay O'connor SEAVS/Haymarket 0:44:50.1
8 Emily Woolford Unattached 0:45:01.7
9 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:00.9
10 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:46:15.0
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Mcowen Unattached 0:44:11.7
2 Miriam Jones Team Bikenetic 0:44:52.3
3 Christy Lausch Unattached 0:45:02.9
4 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 0:46:04.7
5 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 0:46:27.1
6 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 0:47:01.4
7 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 0:48:33.9
8 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:48:52.3
9 Raelene Meneses Artemis Racing 0:49:21.9
10 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:49:57.3
11 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:53:52.1
12 Maureen Boyle Team Bikenetic 1 Lap
13 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
14 Jennifer Werner Unattached 1 Lap
15 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
16 Samantha Brann Team Sticky Fingers 1 Lap
17 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
18 Anna Doorenbos Unattached 2 Laps
19 Rachel Kristy Team Bikenetic 2 Laps
Finishers: Cat 4: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Libbey Sheldon TREK BIKES 0:43:42.6
2 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:45:15.2
3 Traci Rodosta Unattached 0:46:32.7
4 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:46:50.5
5 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:47:23.9
6 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:47:56.8
7 Kelly Roberson Great Eskape 0:49:01.5
8 Jenny Bourque Bluemont Connection 1 Lap
9 Natasha Calderwood Bluemont Connection 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Mendoza Unattached 0:36:28.8
2 Steph Shelton Unattached 0:37:37.7
3 Elena Crouch The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:38:54.1
4 Vanessa Bernick Unattached 0:39:38.9
5 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:40:46.8
6 Christina Favaloro Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:43:27.9
7 Kate Guy Unattached 1 Lap
8 Margo Workman Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
9 Rachel Melo Team-Not-Team 1 Lap
10 Sheila Mahadevan Team Sticky Fingers 1 Lap
11 Emily Schaefer Unattached 1 Lap
12 Tara Fish National Capital Velo Club 1 Lap
13 Kimberly Sands Unattached 1 Lap
14 Tania Pierce Team Bikenetic 1 Lap
15 Sara Carioscia Johns Hopkins Cycling Club 1 Lap
16 Geri Rosenberg Unattached 1 Lap
17 Alison Mintz Unattached 1 Lap
18 Julie Sims Team Not Team 1 Lap
19 Tammy Colandrea Unattached 2 Laps
20 Lydia Bevard Unattached 2 Laps
DNF Mallory Scott Team-Not-Team DNF
DNF Janine Harris Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 0:41:17.5
2 Mackenzie Yates Unattached 0:43:16.3
3 Stacey Bran VeloLabs Racing 0:44:38.5
4 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:11.3
5 Casey Bailey Team Bikenetic 0:47:09.8
6 Helen Huley Team Bikenetic 1 Lap
7 Arden Sperty Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Tallent SEAVS/Haymarket 0:42:32.2
2 Elizabeth Harlow Unattached 0:42:32.9
3 Beth Durman Team Sticky Fingers 0:45:30.4
4 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc./Colavita-Whole 0:46:02.5
5 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:47:03.0
6 Jen Everhard The Bike Lane 0:47:29.8
7 Cary Cosper Unattached 0:48:45.6
8 Adrien Arnold River City Women's Racing 0:49:42.3
9 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
10 Nona Colburn Unattached 3 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:32:54.2
2 Lucienne Belknap Rock Creek Velo 1 Lap
3 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:37:02.4
2 Sophie Cosper Unattached 1 Lap
3 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
4 Rowan Palmer Unattached 1 Lap
5 Katherine Elmore Rock Creek Velo 1 Lap
6 Kiran Schott Rock Creek Velo 1 Lap
7 Ava Champney Baltimore Youth Cycling 1 Lap
8 Samantha Coleman Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:33:13.7
2 Emma Covas Rock Creek Velo 0:39:00.2
3 Gracie Defibaugh Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
4 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
5 Kate Workman Unattached 1 Lap
6 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 1 Lap
7 Eleanor Dausch Rock Creek Velo 1 Lap
8 Asha Anthony Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cora Cusack Rock Creek Velo 0:22:54.8
2 Penny Jones Baltimore Youth Cycling 0:29:20.5
3 Juniper Bremner Unattached 0:32:44.2
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:52:15.8
2 Ana Broyles Team Bikenetic 0:52:25.5
3 Miriam Jones Team Bikenetic 1 Lap
4 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
5 Maureen Boyle Team Bikenetic 2 Laps
6 Christine Feldt Team Bikenetic 2 Laps
7 Helen Huley Team Bikenetic 3 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5