Log In
East Troy Twilight Cross • Sep 27 2014
4.2
2.1
4.6
3.6
3.8
Clear, 73 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
2.1
Moisture
4.6
Accel
3.6
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
2 Avery Hotchkiss Magnus
3 Nate Caruccio Magnus
4 Banks Laplante
5 Emmett Bock
6 Andrew Brandt KS Energy Services/Team Wisconsin
DNF Joe Tweet
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
2 Joseph Garber ISCorp Cycling/NCSF
3 Franck Bock
4 Wesley Webb
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Swartz KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
3 Keith Tussey
4 Simon Jones ISCorp Cycling/NCSF
5 Josh Fangman
6 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Alex Bedinghaus Rogue Cycling Collective
8 Arlen Spicer BELGIANWERKX
9 Kevin Sparrow
10 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Zachary Redding
12 Joshua North Antelope Cirkus
13 Frederick Derocher KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Jesse Perkins
15 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
16 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
17 Michael Smith Great Dane Velo Club
18 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
19 Jorian Giorno Rogue Cycling Collective
20 Daniel Fluegel Michael's Cycles Team
21 Adam Zimmerman Colavita Racing
22 Richard Guidry UW-Whitewater Cycling
23 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
24 Philip Couturier BELGIANWERKX
25 Brian Turany MadCity Racing
26 Nicholas Hardrath Team Velocause
27 Josh Mckinney
28 Zachary Schuster Magnus
29 Robert Gauss
30 Seth Smekal
Finishers: Cat 3: 29   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
2 Tyler Giese Great Dane Velo Club
3 Anderson Bortoletto LAPT CC
4 Jason Fryda
5 Tige Prickett CZ Velo
6 Robert Berry BELGIANWERKX
7 Jamison Stachel
9 Ben Coates Trek Cyclo-cross Collective
10 Isaac Olson
11 Chad Brown Trek Cyclo-cross Collective
12 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
13 Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
14 Wally Kunstman
15 Spencer Graves Rat City Racers
16 Andrew Stevens Rat City Racers
17 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Andrew Bettinger
19 Donald Heckel Rat City Racers
20 Jacob Musha MadCity Velo Club
21 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
22 Arthur Miles Vision Quest
23 Kellen Muldoon
24 Scott Schoenwaelder Rogue Cycling Collective
25 Jeff Wren
26 Pete Ignasiak
27 Craig Billings
28 Nicholas Perifanos Milwaukee Bicycle Company Racing
29 Jason Reimer BELGIANWERKX
30 Brian Thomas
31 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
32 Derek Slates Angry Monkeys Racing
33 Aaron Holtebeck BELGIANWERKX
34 Jay Sebok Angry Monkeys Racing
35 Kevin Apodaca
36 Oliver Clements Colavita Racing
37 Jack Spende Tread Head Cycling
38 Aaron Johnson Michael's Cycles Team
39 Piermario Bertolotto BELGIANWERKX
40 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
41 Michael Mcnulty
42 Otley Freymiller
43 Chris Wiatr Team Got Wind?
DNF Ben Freas Michael's Cycles Team
DNF Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
DNF Al Deleon
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 36   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Schicker
2 Mark Caballero Marquette University
3 John Ramkey
4 Dana Kalina
5 Billy Baader
6 Jero Bean Brazen Dropouts
7 Ryan Schmeling
8 Robert Vester
9 Marc Couturier University of Wisconsin-Platteville
10 Adam Ward
11 Christopher Bacarella
13 Daniel Hiser
14 David Woida
15 Brad Gilders
16 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
17 Mike Tweet
18 Curran Beckler University of Wisconsin-Platteville
19 Matthew Berland
20 Karl Norris
21 Christine Dickow
22 Andy Rychlik
23 David Sachs
DNF Matthew Grogan University of Wisconsin-Platteville
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 17   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
2 David Lombardo WCJ Racing
3 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
4 Casey Hildebrandt Twin Six
5 Micah Moran Trek Midwest Team
6 Travis Braun Magnus
7 Chad Hartley
8 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin
10 David Blodgett Magnus
11 Kyle Warras UW-Whitewater Cycling
12 Ian Haupt ISCorp Cycling/NCSF
13 Travis Gruchow Magnus
14 Patrick Brock BELGIANWERKX
15 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
16 Josh Weis Colavita Racing
17 Leif Byrge-liebig ISCorp Cycling/NCSF
18 Bertrand Hartemink Wisconsin Cycling at UW-Madison
19 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
20 Michael Meteyer Trek Midwest Team
21 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
DNF Tyler Stein THEY
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Gruchow Magnus
2 Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
4 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
5 Josh Weis Colavita Racing
6 Allen Brunner
7 Christopher Osborne Team Extreme
8 Ben Coates Trek Cyclo-cross Collective
9 Darryl Mataya MadCity Racing
10 Jacob Musha MadCity Velo Club
11 Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
12 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Bruce Pagel
14 Derek Slates Angry Monkeys Racing
15 Otley Freymiller
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Tucker Milwaukee Bicycle Company Racing
2 Trevor Olson
3 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
5 Jay Maas Trek Midwest Team
6 Christopher Schmidt WCJ Racing
7 Russell Georgeson
8 Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Andrew Lowe PSIMET Racing
11 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
12 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
13 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
14 Brian Turany MadCity Racing
15 Shawn Bass MadCity Racing
16 Reed Cornia
DNF Christopher Newlin
DNF Stephen Webber BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Berry BELGIANWERKX
2 Tige Prickett CZ Velo
3 Wally Kunstman
4 Brian Wick KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Isaac Olson
6 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
7 Donald Heckel Rat City Racers
8 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
9 Ben Lassanske
10 Arthur Miles Vision Quest
11 Piermario Bertolotto BELGIANWERKX
12 Bradley Byrge Team Pedal Moraine
13 Jason Morse
DNF Chad Brown Trek Cyclo-cross Collective
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
2 Steven Sarver Team Velocause
3 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
4 Arlen Spicer BELGIANWERKX
5 Michael Froh Team Velocause
6 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Theodore Schaff Diablo Cycling
9 John Lirette
10 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company Racing
11 Allen Brunner
12 Joseph Smessaert
13 Kurt Farrell ISCorp Cycling/NCSF
14 Greg Spende Tread Head Cycling
15 Erik Jensen MadCity Racing
16 Ross Adams Team Velocause
17 John Young Hollander Benelux Racing p/b Badger
18 Jon Antonneau
19 Brian Petted Team Extreme
20 Steve Smith Hollander Benelux Racing p/b Badger
21 Kurt Otter V.C. Bikesport
22 Bruce Bock V.C. Bikesport
DNF Jon Suyko BELGIANWERKX
DNF Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 18   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
2 Michael Hartzell Trek Midwest Team
3 Jeffrey Gantz Big Ring Flyers
4 David Hanrahan Team Pedal Moraine
5 Mark Baranowski xXx Racing
6 Andrew Stevens Rat City Racers
7 Randall Swanson PSIMET Racing
8 Jeff Wren
9 Mike Barrier
10 Brian Delaney
11 Kevin Apodaca
12 Matthew Kirchner Hampshire Cycle Club
13 Gary Goebel Tread Head Cycling
14 Paul Liesse
15 Brien Christopherson KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Christopher Osborne Team Extreme
17 Barney Sheafor Trek Midwest Team
18 Bryan Jacques
19 Otley Freymiller
20 Jim Aspinall
21 John Buran
22 Karl Baumeister Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 Robert Downs
3 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
4 Timm Jacobson
5 Robert Garner V.C. Bikesport
6 David Mccollum
7 Darryl Mataya MadCity Racing
8 Don Carr ISCorp Cycling/NCSF
9 Tom Starr MadCity Racing
10 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
11 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Cummins Team Pedal Moraine
2 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
3 Craig Pate
4 Oliver Clements Colavita Racing
5 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
6 Mark Mendelson Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Martina Walling
3 Maddi Stevens
4 Emma Kasza-jones
5 Ava Stevens
6 Reese Kasza-jones
7 Cora Spicer BELGIANWERKX
8 Maple Newlin
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen BELGIANWERKX
2 Jeanne Hornak
3 Heidi Stangl Early Bird Women's Racing
4 Caroline Haebig Rat City Racers
5 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling/NCSF
6 Diane Schlipper Trek Midwest Team
7 Marnie Pearsall Hollander RDC
8 Kayla Doan KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Jessica Bouziane
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kae Takeshita Verdigris-Village CX Team
2 Emma Osborne Team Extreme
3 Jenny Carmichael
4 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
5 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF
6 Julie Griessmeyer
7 Shannon Mortimer
8 Jennifer Skierka ISCorp Cycling/NCSF
9 Suzanne Letellier Team Pedal Moraine
10 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
11 Bridget Witt
12 Meg Newlin
DNF Mary Geralts
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Johns Trek Midwest Team
2 Heidi Beck Twin Six
3 Corrie Osborne Team Extreme
4 Kathleen Fitzpatrick Angry Monkeys Racing
5 Meredith Peterson
Finishers: Cat 2: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
8 Cora Spicer BELGIANWERKX
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meredith Peterson
2 Angela Theriault Milwaukee Bicycle Company Racing
3 Pink Victoria Milwaukee Bicycle Company Racing
4 Sarah Kelnhofer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2