Log In
GP Jo Vanderaffe • Nov 17 2018
5.1
4.8
4
5.2
4.3
Overcast, 33 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
4.8
Moisture
4
Accel
5.2
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
2 Matthew Riley Midwest Orthopedic Specialty Hospit
3 Narayan Mahon Neff Cycle Service
4 Maxwell Ackermann True Veterinary Care Cycling p/b Gr
5 Drew Priestgrochowski Bialy Boyz p/b EatCBA
6 Travis Braun
7 Nick Dahl MoMo Riders' Club
8 Jeremy Bloyd-peshkin Bialy Boyz p/b EatCBA
9 James Holmes L5 Racing
10 Jimmy Panther MoMo Riders' Club
11 Robert Bigelow-rubin Comrade Cycles Racing
12 Chad Cannon Gryphon Velo Racing
13 Henry Lutz ISCorp Cycling
14 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
15 Ben Marchewka Linear Sport / Trek
16 Bill Street KUHL Cycling Team
17 Brandon Gobel Tuxedo Thunder Cycling
18 Nicholas Hardrath Velocause Centraal Cycling
DNF Royce Breckon 801 W. Madison
DNF Carlos Casali Intelligentsia Coffee
DNF Steven Trebatoski Velocause Centraal Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Sokolowski Midwest Orthopedic Specialty Hospit
2 Benjamine Bode
3 Andy Rossetto
4 Eric Allen Brazen Dropouts Cycling Team
5 Joel Slezak
6 Erik Crook Hollander Benelux Racing
7 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
8 Philip Couturier Hollander Benelux Racing
9 Ralph Rufo Midwest Orthopedic Specialty Hospit
10 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
11 Tracy Johnson Peace Coffee Racing
12 Matthew Herr
13 Kyle Bettilyon
14 Przemyslaw Krol Hollander Benelux Racing
15 Curran Beckler CRCX
16 Elias Macias Hollander Benelux Racing
17 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
18 Marcin Rudnik Polish & Slavic FCU International C
19 Andrew Link
20 James Anders MoMo Riders' Club
21 Benjamin Stengel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
22 Alex Koconis
23 Robert Vester Palomino American Cyclocross
24 Kurt Greenslit Colavita Racing
25 Preston Copeland Hollander Benelux Racing
26 James Grove MoMo Riders' Club
27 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
28 Kyle Nelson
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Pratt
2 Noah Reckers
3 Kevin Urban Kenosha Kutters
4 Robert Scianni BELGIANWERKX
5 Clay Quinn
6 Connor Buchanan Kenosha Kutters
7 Daniel Feuling BSB Cycling
8 Adam Gaedke
9 Charlie Harrison
10 Ryan Gerrity
11 Nicholas Doney
12 Brad Birkholz
13 Geoff Heitke BSB Cycling
14 Jura Gerlach
15 Nathan Kensley Palomino American Cyclocross
16 Brent Hazelton
17 Samuel Fike
18 Brian Hansen
19 Murphy Quill
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Garey Trek Midwest Team
2 Mark Harms Neff Cycle Service
3 Mark Schultz Heavy Pedal Velo Club
4 Chris Hill BELGIANWERKX
5 Brandan Burger L5 Racing
6 Mark Mehler BSB Cycling
7 Ross Cerniglia
8 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
DNF Jadon Jaeger Intelligentsia Coffee
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Slezak
2 Marcin Rudnik Polish & Slavic FCU International C
3 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
4 Craig Kuehl
5 Timothy Reinhardt BSB Cycling
6 Kayne Neigherbauer Revolution Cycles Club
7 Benjamin Stengel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
8 Brian Smothers
9 Kurt Greenslit Colavita Racing
10 Scott Eisenhardt
11 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
12 Jonathan Bailey
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 John Lirette Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
3 Jeff Abitz Diablo Cycling
4 Arlen Spicer BELGIANWERKX
5 Michael Meteyer Trek Midwest Team
6 Chan Barden Fiets Club Flahute
7 David Studner Trek Midwest Team
8 Peter Cherchian Neff Cycle Service
9 Dave Dineen Midwest Orthopedic Specialty Hospit
10 Reed Cornia Neff Cycle Service
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Oleson Neff Cycle Service
2 Robert Lewis
3 Mark Rickert
4 Craig Billings Brazen Dropouts Cycling Team
5 Geoff Heitke BSB Cycling
6 Jamie Banks-george
7 John Lutz Midwest Orthopedic Specialty Hospit
8 Michael Welch Brazen Dropouts Cycling Team
9 Eric Mathison
10 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
11 Brad Birkholz
12 Andrew Rossa Midwest Orthopedic Specialty Hospit
13 Jason Reimer BELGIANWERKX
14 Robert Dunk
15 Kurt Jacobsen
16 Peter Ackermann Alumnus Project
17 Eric Schram Fiets Club Flahute
18 David Purcell
19 Todd Somers BELGIANWERKX
20 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
21 Jay Iverson Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
22 William Finn Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
23 Rick Huebschman
24 Jon Reetz Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
25 Rit Booth Hampshire Cycle Club
26 Jim Leighty Kenosha Kutters
27 Armen Hadjinian
28 Alan Berendt Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
29 Dennis Klinkert
30 Dominic Rossetto
31 Doug Levy
DNF Kevin Tubbs BELGIANWERKX
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 13   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Jones Neff Cycle Service
2 Robert Garner Midwest Orthopedic Specialty Hospit
3 John Riley Trek Midwest Team
4 Pj Braun Fiets Club Flahute
5 Glen Jones Trek Midwest Team
6 John Lichtenberg Diablo Cycling
7 Dave Eckel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
8 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
9 Troy Sable
DNF David Mcclenahan
DNF Paul Warloski Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
DNF Don Carr ISCorp Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Rickert
2 Robert Dunk
3 Kurt Jacobsen
4 Peter Ackermann Alumnus Project
5 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
6 Rick Huebschman
7 Rit Booth Hampshire Cycle Club
8 Armen Hadjinian
9 Alan Berendt Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
10 Dennis Klinkert
11 Dominic Rossetto
12 Doug Levy
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Buchanan Kenosha Kutters
2 Rider Rainer Kenosha Kutters
3 Jura Gerlach
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Leighty Kenosha Kutters
2 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
3 Jack Bozych Kenosha Kutters
4 Marlo Hunter
5 Henry West Kenosha Kutters
6 Niels Stringer
7 Nolan Johnson
8 Clark Johnson
9 Rylan Bozych Kenosha Kutters
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Berry BELGIANWERKX
2 Drew Priestgrochowski Bialy Boyz p/b EatCBA
3 Patrick Brock BELGIANWERKX
4 Ethan Ley Revolution Cycles Club
5 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
6 Charlie Lavin Palomino American Cyclocross
7 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Glen Jones Trek Midwest Team
9 Matthew Grady
10 Matthew Mckay Revolution Cycles Club
11 Thomas Normington
12 Kyle Nelson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel
2 Holly Lavesser Neff Cycle Service
3 Emily Imdieke Team Wheel & Sprocket
4 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
5 Jodie Prestine Velo Femmes Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cedella Janczak
2 Jennifer Groen Half Acre Cycling
3 Wendy Boehm Neff Cycle Service
4 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
5 Kaitlyn Agnew Brazen Dropouts Cycling Team
6 Heidi Stangl Velocause Centraal Cycling
7 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
8 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
9 Elizabeth Franczyk Palomino American Cyclocross
10 Amy Rider
11 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mia Scarlato Kenosha Kutters
2 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
3 Therese Thompson
4 Steph Shelton Revolution Cycles Club
5 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
6 Emily Raychel
7 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
8 Carrie Harris
9 Olivia Oddis
10 Mary Gorski
DNF Zoe Gonzalez
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Foss
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rowan Mcmanus
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Lavesser Neff Cycle Service
2 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
3 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
4 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
5 Marnie Pearsall Twin Six
6 Kelly Lambeth Palomino American Cyclocross
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1