Log In
SykeloCross Day 1 • Sep 22 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5
2.6
4.8
4.7
4.5
Mostly Cloudy, 72 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
2.6
Moisture
4.8
Accel
4.7
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Simner IBCC Racing Jamsquad 0:26:44.9
2 James Beacham Adventures for the Cure 0:28:02.2
3 Andrew Sanders Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:28:06.6
4 Christian Sachek Unattached 0:29:02.3
5 Josh Greenfeld Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:29:10.6
6 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:29:21.6
7 Jason Weddington Adventures for the Cure 0:29:32.3
8 Peter Sherry Unattached 0:29:59.8
9 Frank Velez SQUADRA COPPI 0:30:04.6
10 Greg Lavallee Unattached 0:30:05.1
11 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:30:35.3
12 William Thayer Unattached 0:30:39.0
13 Scot Roppelt Unattached 0:30:39.6
14 Irvin Green Getting It In Cyclists Inc/Getting 0:30:58.7
15 Stergios Papadakis Unattached 0:31:38.9
16 Ben Stockman Unattached 0:31:49.3
17 Andrew Valdesuso University of Maryland-College Park 0:32:14.0
18 Matthew Wellner Unattached 0:32:22.7
19 Colin Kegel Unattached 0:32:34.4
20 Greg Yablonski Unattached 0:32:38.0
21 Henrik Olsen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:32:48.0
22 Carl Summers Unattached 0:33:13.3
23 Sam Pitcavage Unattached 0:33:22.0
24 Brad Scott Creation Springs Church 0:34:15.4
25 Sam Dommel Unattached 0:34:47.9
26 Sean Praglowski Johns Bicycle Repair LLC 0:35:02.5
27 Corey Mcrae Unattached 0:35:06.2
28 Robert j. Patterson Unattached 0:35:43.6
29 Chris Jones Unattached 0:36:41.9
30 Rhys Milton robinson Unattached 0:36:42.8
31 John Hock Unattached 0:37:49.1
32 Robert Murray Unattached 1 Lap
33 Edwin Sloman HPC Cycling 1 Lap
34 Mack Bodziony Unattached 1 Lap
35 Russell Douglas Unattached 1 Lap
36 David Brown Unattached 1 Lap
37 Marc Hamann Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 28   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group 0:44:26.1
2 Christopher Beck Unattached 0:44:37.0
3 August Milliken Van Dessel Factory Team 0:46:03.9
4 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor 0:46:04.6
5 Kevin Ellsworth Team Type 1 Foundation 0:46:35.7
6 Peter Tyson Team Bikenetic 0:46:49.4
7 Colin Eustis Unattached 0:47:00.4
8 Raul Rojas DCMTB 0:47:31.4
9 Alex Pankiw Commonwealth Cycling Collective 0:47:32.3
10 Tommy Steinebrunner S'Ville Bikes 0:47:38.4
11 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing 0:47:48.4
12 Ezra Kahn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:48:30.3
13 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 0:48:35.0
14 Dan Miller Unattached 0:49:19.0
15 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:49:21.5
16 Joshua Olsen Stage 1 Cycling/STAGE 1/AirLine Cyc 0:49:47.1
17 Jon Fields Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel 0:50:06.8
18 George Lewis Team Bikenetic 2 Laps
DNF Benjamin Strine Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 12   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:47:46.0
2 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:48:41.4
3 Seth Gunderson 717 Cycling club 0:49:00.5
4 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:51:57.7
Finishers: Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abe Ehlers Artemis Racing 0:47:34.8
2 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:48:33.1
3 Paul Livelli Artemis Racing 0:49:15.9
4 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:26.6
5 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:49:40.1
6 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:49:57.5
7 Sean Mealey 717 Cycling club 0:50:33.2
8 Peter Schultz Team Bikenetic 0:51:20.6
9 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:51:26.6
10 Scott Thompson Squadra Coppi 1 Lap
11 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 1 Lap
12 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
14 Craig Cook Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:40:30.0
2 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 0:40:35.0
3 Will Mitchell DistrictTaco Racing 0:41:33.3
4 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:42:21.7
5 William Heschl Ascent Concept Team 0:42:21.8
6 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:42:54.8
7 Dylan Stagner Great Eskape 0:43:26.7
8 Rashad Mahoney Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:43:36.9
9 Michael Groves Unattached 0:43:45.3
10 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:48.0
11 Keith Hower Berks Cycling Collective 0:44:15.0
12 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc 0:44:42.9
13 Jason Cooper The Bike Rack 0:44:50.8
14 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:52.0
15 Tyler Lulich V-DAY 0:45:12.1
16 Keith Ives US Military Endurance Sports 0:45:16.5
17 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:46:05.9
18 Gregory Leach Unattached 0:46:11.7
19 Paul Kriewald Unattached 0:47:31.1
20 Douglas Hackelton Unattached 0:48:17.9
21 Matt Holmes Team Bikenetic 0:48:29.6
22 Frank Leach Five Four Sports/Team Metra / Xrcel 0:48:33.6
23 Jeff Money American Velo Club 1 Lap
24 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
25 Brian Howell Unattached 1 Lap
26 Robert Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
27 Alexander Fowler Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
28 Damian Walsh Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group 0:42:15.9
2 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:42:49.7
3 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:51.1
4 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:43:34.5
5 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:43:43.3
6 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:45.4
7 Sean Harbaugh Adventures for the Cure 0:43:59.1
8 David Mclean 0:45:33.1
9 Ethan Frost First State Velo Sport 0:46:01.8
10 Michael D'angelo Unattached 0:46:24.0
11 Michael Scardaville DCMTB 0:47:29.0
12 Matthew Malloy Unattached 0:47:36.8
13 Jay Owen Team Bikenetic 0:48:08.9
14 Greg Mccracken Unattached 0:48:11.7
15 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:51.5
16 Logan Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:52.9
17 Douglas Hackelton Unattached 1 Lap
18 Llewellyn Davis Unattached 1 Lap
19 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
20 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1 Lap
21 William Rohde Unattached 1 Lap
22 Scott Bricker Unattached 1 Lap
23 Michael Epshteyn Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 9   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Cordaro DistrictTaco Racing 0:43:44.4
2 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:43:55.3
3 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:09.4
4 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:44:30.6
5 Thomas Harvey Wooden Wheels Racing 0:44:35.3
6 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:56.5
7 Richard Mccaffery Unattached 0:45:03.6
8 David Tucker Rodman Azimut USA Squadra Corse 0:45:10.3
9 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:45:10.7
10 Thomas Peddy Unattached 0:45:18.6
11 Chris Cosper Unattached 0:46:22.2
12 Che Hale Unattached 0:46:40.1
13 Brian Geary Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:49.9
14 Christopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:46:54.6
15 Kevin Gallo Squadra Coppi 0:47:08.4
16 Kemal Tuncer Unattached 0:47:18.4
17 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:47:47.5
18 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
19 Sean Hourihan Ascent Concept Team 1 Lap
20 Mike Shaw Unattached 1 Lap
21 Norman Kreiselmeier Unattached 1 Lap
22 Paul Espanol Unattached 1 Lap
23 Scott Boyce Charm City Cycling/ Twenty20 1 Lap
24 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
25 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
26 Ted Blake Unattached 1 Lap
27 Hans Ruppenthal Unattached 1 Lap
28 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
29 Greg Yablonski Unattached 1 Lap
30 Kristofer Singleton Race Pace Bicycles 1 Lap
31 Steven Weiss National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
32 Jim Martin Unattached 1 Lap
33 David Selko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
34 Albert Scharbach Unattached 1 Lap
35 Todd Keller DCMTB 1 Lap
36 Jaime Salazar Unattached 1 Lap
37 Brian Elsts Unattached 1 Lap
38 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
39 Adam Berg Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
40 Ari Suryanto Unattached 1 Lap
41 Bradley Kennedy Rock Creek Velo 2 Laps
42 Gwokang Yang Unattached 2 Laps
43 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
DNF Seth Waite Unattached DNF
DNF Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 29   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Proctor JAMSQUAD Cycling 0:41:54.3
2 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:42:09.8
3 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:43:58.5
4 Henri Simon JAMSQUAD Cycling 0:44:10.1
5 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:44:20.1
6 Christian Zegal DistrictTaco Racing 0:44:26.1
7 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc 0:44:58.4
8 Steven Drost Unattached 0:45:09.6
9 Keith Ives US Military Endurance Sports 0:45:22.4
10 Carey Harper Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:03.2
11 Luke Douglas Unattached 0:46:09.2
12 Adrian Pavia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:31.2
13 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:46:49.6
14 Andrew Sanders Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:55.8
15 William Hubsch Charm City Cycling, LLC 0:46:59.9
16 Matthew Conte DCMTB 0:47:00.9
17 Kyle Friis Unattached 0:47:04.9
18 David Baek Ascent Concept Team 0:47:05.2
19 Andrew Valdesuso University of Maryland-College Park 0:47:48.8
20 Jeff Money American Velo Club 0:47:49.7
21 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:00.2
22 Jay Korff Unattached 0:48:00.2
23 Brian Howell Unattached 0:48:15.5
24 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:18.0
25 Carleton Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:27.2
26 Hunter Bailey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:01.4
27 Nathan Cristler Unattached 1 Lap
28 Christopher Yesmant Unattached 1 Lap
29 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
30 Ansel Casper Ascent Concept Team 1 Lap
31 Sean Linfield Unattached 1 Lap
32 Danny Romanoff Unattached 1 Lap
33 Ray Visconti Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
34 Paul De santis Good Velo Club/BMoreHumane p/b GVC 1 Lap
35 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 1 Lap
36 Jeremy King Lancaster VELO 1 Lap
37 Geoffrey Goodman Squadra Coppi 1 Lap
38 Peter Childs Race Pace Bicycles 1 Lap
39 Dan Doggett Unattached 1 Lap
40 Alexander Fowler Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
41 Casey Snyder Unattached 1 Lap
42 Rick Anderson Unattached 1 Lap
43 Evan Keegan Unattached 1 Lap
44 Aaron Wieczorek Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:41:04.7
2 Jesse Morse Squadra Coppi 0:43:18.9
3 Douglass Gray First State Velo Sport/Henry's Race 0:43:58.8
4 Eric Sloman Unattached 0:44:10.3
5 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:44:23.9
6 Jim Bronson S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:46:01.8
7 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:22.6
8 David Wolfel Squadra Coppi 0:46:44.1
9 Jim Klender Adventures for the Cure 0:47:27.2
10 Denny Boyle S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:47:42.1
11 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:48:26.4
12 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
13 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
14 Richard Steinebrunner S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1 Lap
15 Paul Evans Patuxent Velo 1 Lap
16 Joseph Hoffman Unattached 1 Lap
17 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
18 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
19 Richard Menton SEAVS/Haymarket 1 Lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:46:20.3
2 Mike Connair Unattached 1 Lap
3 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
4 Gary Dugovich Unattached 1 Lap
5 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
6 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
DNF Steven Heger Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:21:16.0
2 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:21:51.3
3 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:22:34.9
4 Liam Mclaughlin Rock Creek Velo 0:22:41.0
5 Fisher Gunderson 717 Cycling club 0:23:07.3
6 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:23:55.3
7 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:24:07.5
8 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:24:08.1
9 Quinn Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:05.6
10 Lucas Williams Baltimore Youth Cycling 0:25:05.9
11 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:25:06.3
12 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:25:23.8
13 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:25:25.4
14 Aidan Walsh National Capital Velo Club/UnitedHe 0:26:14.0
15 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:26:24.1
16 Daniel Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:26:26.4
17 Grey Meerdter Baltimore Youth Cycling 0:26:34.9
18 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:26:35.6
19 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:26:36.0
20 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:27:20.0
21 Albert Randle Baltimore Youth Cycling 0:27:46.9
22 Zach Appella Rock Creek Velo 0:27:53.9
23 Thacher Voltaggio Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:28:14.0
24 Drew Dommel Unattached 0:29:06.1
25 Isaac Hemm Baltimore Youth Cycling 0:29:14.2
26 Jack Fleming Rock Creek Velo 0:29:30.4
27 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:30:10.2
28 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:30:32.9
29 Andrew Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:30:46.5
30 Timothy Grafov Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:31:14.9
31 Ewan Davis Rock Creek Velo 0:32:21.7
32 Landon Hermann JAMSQUAD Cycling 0:35:18.4
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:19:07.5
2 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:19:40.8
3 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:19:41.2
4 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:19:41.3
5 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:19:59.0
6 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:20:16.6
7 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:20:40.3
8 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:20:51.4
9 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:21:05.3
10 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:22:10.9
11 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:22:27.5
12 Brendan Abbott Baltimore Youth Cycling 0:22:37.0
13 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:22:43.1
14 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:23:19.9
15 Eli Celtnieks Baltimore Youth Cycling 0:23:30.1
16 Khumo Newman Unattached 0:24:42.2
17 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:25:06.3
18 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:25:06.7
19 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:25:06.8
20 John Dausch Rock Creek Velo 0:25:09.7
21 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 0:25:15.8
22 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:25:25.6
23 Carson Ramey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:25.7
24 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:26:25.9
25 Ryan Shea Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:28:35.2
26 Eric Johns Baltimore Youth Cycling 0:28:47.0
27 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 0:29:22.4
28 Kendall Lynn Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:37:11.3
29 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:12:48.7
2 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:13:00.8
3 Henry Faulkner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:13:36.0
4 Matthew Hendrickson Unattached 0:13:42.1
5 John Papadakis Unattached 0:13:43.0
6 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:14:00.0
7 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:14:40.5
8 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:14:46.4
9 Christian Salazar Unattached 0:15:08.8
10 Switzer Breed NCVC/UnitedHealthcare 0:15:10.1
11 Hayes Carlson 717 Cycling 0:17:15.1
12 Matthew Franklin Baltimore Youth Cycling 0:17:35.2
13 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:19:05.9
14 Thomas Davis Baltimore Youth Cycling 0:19:46.2
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:39:15.0
2 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:29.2
3 George Lewis Team Bikenetic 0:43:29.5
4 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:44:40.6
5 Jason Copier Unattached 0:47:07.0
6 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:52:27.7
7 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 1 Lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Groves Unattached 0:41:12.3
2 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:43:37.2
3 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:44:15.9
4 Trace Saum S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:45:14.1
5 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:29.8
6 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:18.0
7 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:46:28.1
8 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Ander Scharbach Baltimore Youth Cycling 1 Lap
10 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
12 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
14 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
15 Jacob Pair Unattached 1 Lap
16 Aditya Kumar Rock Creek Velo 2 Laps
17 Aidan Hermann JAMSQUAD Cycling 2 Laps
DNF Zachary Safford Rock Creek Velo DNF
DNF Santiago Castro-luna Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:35.0
2 Julia Slejko Charm City Cycling LLC 0:51:01.4
3 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:51:44.5
4 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
5 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Huang tucker Pro Bike FC Cycling Team 0:48:38.7
2 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:49:09.4
3 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 1 Lap
4 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
6 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
7 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 1 Lap
8 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
9 Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
11 Sara Lappano Team Sticky Fingers 1 Lap
12 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
DNF Irina Sarkisov Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Britt Mason Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:45:12.2
2 Jennifer Tillman Unattached 0:45:46.8
3 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:46:53.8
4 Eugena Gunderson 717 Cycling club 0:47:49.5
5 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:47:49.9
6 Grace Blair Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:48:44.5
7 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:49:17.3
8 Erin Conner Vanderkitten 0:49:28.0
9 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 1 Lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Theresa Morningstar Joe's Bike Shop Racing Team 0:41:11.5
2 Cara Schultz Team Bikenetic 0:44:18.0
3 Sharon Squassoni Unattached 0:48:16.5
4 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
5 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:33:47.6
2 Raelene Meneses Unattached 0:36:48.8
3 Ana Broyles Team Bikenetic 1 Lap
4 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
5 Sonja Rodman Team Bikenetic 1 Lap
6 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
7 Anna Clark Pro Bike FC Cycling Team 1 Lap
8 Sheila Mahadevan Unattached 1 Lap
9 Danielle Ford Velo City Riders Cycling 1 Lap
10 Robyn Spann Team Bikenetic 1 Lap
11 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 2 Laps
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:24:03.6
2 Sophie Cosper Unattached 0:24:10.7
3 Cailyn Livelli Unattached 0:28:26.7
4 Kate Workman Baltimore Youth Cycling 0:30:07.4
5 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:31:03.6
6 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:35:23.4
7 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:35:57.4
8 Aine Leone Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Ruby Walsh Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:23:43.0
2 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:26:58.5
3 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:27:07.8
4 Natalie Woolford Baltimore Youth Cycling 0:27:34.2
5 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 0:29:37.1
6 Ari Reichmann Rock Creek Velo 0:29:55.8
7 Ana Livelli Unattached 0:34:11.7
8 Harper Korch Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:13:55.8
2 Cora Cusack Rock Creek Velo 0:15:57.8
3 Penny Jones Baltimore Youth Cycling 0:17:52.5
4 Susanna Decker Baltimore Youth Cycling 0:18:37.9
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Swan PATHFINDER of WV Race Team 0:39:23.2
2 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:31.2
3 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:42:55.2
4 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:43:43.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:43:31.3
2 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:44:27.5
3 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:46:48.9
4 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:50:27.5
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1