Log In
Elm City CX • Dec 18 2016
Race uploaded by CrossMgr
Download
5.9
6.5
4.5
5.4
4.4
Drizzle, 46 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
6.5
Moisture
4.5
Accel
5.4
Tech
4.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Leo Kirkpatrick baird KMS Cycling - Killington Mountain S 0:39:49 08:06 08:00 07:47 07:50 08:04
2 David Huck raceCF 0:40:02 08:08 08:00 08:06 07:56 07:50
3 Kevin Stewart Central Wheel / GHCC 0:40:39 08:05 08:00 07:52 08:14 08:26
4 Sam Morkal-williams 0:40:59 08:10 08:03 08:14 08:19 08:11
5 Scott Birdsey 0:41:01 08:30 08:07 08:04 08:14 08:04
6 Patrick Staples NCC 0:41:46 08:18 07:57 08:09 08:29 08:51
7 Harris Wagner 0:42:08 08:27 08:06 08:30 08:34 08:28
8 John Corbo 0:42:34 08:26 08:21 08:33 08:31 08:41
9 Philip Lavoie C3 Racing 0:44:03 10:40 08:31 08:13 08:16 08:21
10 Scott Frison NHBC 0:44:37 09:33 08:37 08:50 08:41 08:53
11 Timothy Putnam UNH Cycling 0:45:21 09:16 08:52 09:05 09:05 09:01
12 Daniel Smith 0:45:38 09:32 08:55 08:57 09:01 09:10
13 David Jaffe Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:45:39 09:03 09:15 08:54 09:08 09:19
14 Max Thorn 0:45:55 09:08 08:57 09:02 09:08 09:38
15 Dan Stine Laurel Bike Club 0:46:04 08:52 08:56 09:18 09:24 09:33
16 Henry Bender Newington Bicycle 0:46:05 09:04 09:15 08:58 09:17 09:29
17 Taylor Valentine New Haven Bicycling Club 0:47:26 09:21 09:49 09:25 09:15 09:35
18 Rebecca Lewandowski Rare Disease Cycling / Keswick 0:40:53 10:07 10:06 10:17 10:22
19 Kyle Mullaly Team Edge 0:42:43 09:05 09:13 11:02 13:20
DNF Adam Tripp Newington Bicycle 09:39 09:06 09:13
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Geno Villafano Storrs Center Cycle Racing 0:46:44 09:38 09:45 09:30 08:56 08:53
2 Will Lodge 0:46:59 10:08 09:37 09:25 09:00 08:47
3 John Nafis 0:47:43 10:15 09:29 09:34 09:15 09:09
4 Karel Citroen 0:48:21 10:31 09:53 09:24 09:14 09:17
5 Ian Macdonald MVCX 0:49:31 10:04 10:15 09:50 09:43 09:37
6 Sean Walsh 0:49:32 10:49 09:53 09:52 09:27 09:28
7 Keith Bangs Mystic Velo 0:50:57 10:47 10:13 09:57 10:17 09:40
8 Matthew Albert 0:51:00 11:24 10:14 09:56 09:52 09:33
9 Justin Eichenlaub Wrong-Way Slaughter 0:51:09 11:10 10:24 10:18 09:47 09:28
10 Steve Lamb Laurel Bicycle Club 0:51:11 11:06 10:42 10:06 09:41 09:33
11 Brian Burke 0:51:39 10:56 10:23 10:13 10:03 10:02
12 Andy Scott Northampton Cycling Club 0:51:40 11:29 10:16 09:53 10:09 09:50
13 Mike Marques Cycling Concepts 0:52:13 11:31 10:16 10:04 10:04 10:16
14 John Loinchester 0:52:18 11:17 10:37 10:14 10:07 10:02
15 Tom Rogers Monadnock Cycle Club/ECV 0:53:11 11:05 10:28 10:17 10:42 10:37
16 Brett Chenail 0:53:12 12:27 10:22 10:18 10:05 09:58
17 Ian Mcfarland Mystic Velo Club 0:54:23 11:14 10:41 10:47 11:12 10:28
18 Ian Thompson 0:54:46 12:21 10:52 10:53 10:29 10:09
19 Jacob Kravitz Stage 1 Cycling Team/R A D & G N A 0:55:07 11:13 10:38 10:46 10:49 11:39
20 Michael Sudak Laurel 0:55:21 11:42 11:13 11:08 10:28 10:47
21 Brandon Zwick CCAP Muddy Mayhem 0:56:18 12:39 10:49 11:02 10:55 10:50
22 Josh Barbero 0:56:51 12:08 11:15 11:17 11:18 10:51
23 Lars Edeen 0:57:17 12:03 11:28 11:36 10:43 11:25
24 Aaron Stubbs Laurel Bicycle Club 0:57:30 11:40 11:43 11:50 11:01 11:13
25 Shawn Googins Cycling Concepts Racing Team 0:46:45 11:58 11:35 11:15 11:56
26 Robert Spooner CCAP 0:46:47 13:10 11:31 11:14 10:51
27 Mike Marston 0:46:54 12:20 11:43 11:21 11:29
28 Jacob Dewispelaere 0:50:11 12:58 12:37 12:49 11:45
29 Phil Sturgeon KruisCX 0:51:53 14:00 12:45 13:06 12:01
30 John Obrien US Military Endurance 0:57:47 15:21 15:02 14:14 13:08
31 Phil Zaprzalka Laurel Bicycle Club 0:58:00 15:27 14:50 15:15 12:26
32 Andrew Meinsler Newington Bicycle 0:46:46 15:12 15:58 15:35
DNF Steffen Huber 11:04 10:44 10:44
DNF Eamonn Dougherty Mineola Bicycle Racing Team 11:45 10:44
DNF Nicholas Nardelli 545 Velo 10:59
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 12   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Xander Jones 0:36:20 09:59 08:57 08:45 08:38
2 Johnny Meyerle Croissant Crossers CCAP Regional T 0:36:33 09:21 09:14 08:59 08:58
3 Benjamin Nafis Ccap muddy mayhem 0:38:12 10:01 09:37 09:29 09:02
4 Nicolas Villamizar Team ERRACE Presented By DSO Manufa 0:38:13 09:49 09:20 09:46 09:17
5 Kyle Mullaly Team Edge 0:40:27 10:18 09:31 10:09 10:27
6 Cole Ricardi CT Cycling Advancement Program CX T 0:41:21 10:32 10:23 10:05 10:20
7 Aiden Mapel Northampton Cycling / JAM Fund 0:41:21 10:38 10:20 10:46 09:36
8 Jeremy Labelle 0:35:57 12:02 11:36 12:18
9 Sarah Gibertoni Cheshire Cycle Racing 0:37:55 12:21 12:43 12:50
10 Sky Reznik Fairfield county youth cycling team 0:40:21 12:39 13:03 14:38
11 Jackson Waters Fairfield County 0:41:22 13:47 15:00 12:34
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Wyatt Cote CT Cycling Advancement Program 0:32:27 08:18 08:03 08:01 08:03
2 Ryan Zwick CCAP Muddy Mayhem 0:33:20 08:20 08:17 08:19 08:23
3 Kyle Mullaly Team Edge 0:36:22 09:02 09:03 09:23 08:52
4 Nate Rogers CCAP West Hartford Erracers 0:38:00 09:18 09:26 09:19 09:55
5 Nathan Reznik Fairfield county cycling team 0:34:21 11:36 11:13 11:31
6 Ruth Spooner CCAP - Muddy Mayhem 0:34:47 11:47 11:04 11:55
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Ethan Delgrosso Ciao Velo 0:19:39 09:44 09:55
2 Miles Mattern Park Ave Bike 0:20:51 10:51 10:00
3 Cade Fravel Fairfield County Youth Cycling 0:21:45 10:58 10:47
4 Sean Rourke Horst Engineering 0:22:06 10:58 11:07
5 Fisher Stites Croissant Crossers 0:22:50 11:32 11:18
6 Ben Stokes Fairfield County Youth Cycling Team 0:22:52 11:38 11:14
7 Emmett Roswech CCAP [RailTrailers] 0:22:53 11:47 11:05
8 Rex Davis Croissant Crossers CCAP Regional CX 0:23:43 11:25 12:18
9 Reece Davis Croissant Crossers CCAP Regional CX 0:25:18 12:12 13:05
10 Mia Dannucci Newtown MTB Team CCAP 0:25:35 12:33 13:02
11 Aeryn Northway Hamden Cheshire Rail Trailers 0:26:36 13:46 12:49
12 Lucas Vincent 0:26:44 14:06 12:37
13 Alan Becker Fairfield County Youth Cycling Team 0:27:17 13:35 13:42
14 Myles Scott Northampton Cycling Club 0:29:45 13:16 16:29
15 Boden Chenail Chenail 0:30:01 15:52 14:08
16 Nathaniel Summers CCAP Railrailers 0:30:12 15:24 14:47
17 Shepard Livingston Horst Engineering Cycling Team 0:30:13 14:55 15:17
18 Alejandro Huber THE CHESHIRE/ HAMDEN RAILTRAILERS 0:30:40 16:05 14:34
19 Brian Kalwat Cheshire/Hamden Rail Trailers 0:30:42 16:52 13:49
20 Alex St. andre TT Endurance 0:30:42 16:54 13:48
21 Sophia Kang Worthington Hooker Pride 0:30:43 17:03 13:40
22 Cabby Mlveker 0:30:44 17:04 13:39
23 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:30:44 17:19 13:25
24 Myles Haas 0:30:45 17:23 13:22
25 Sadie Rueckert CCAP West Hartford ERRACERs 0:30:46 17:48 12:58
26 William Rueckert CCAP West Hartford ERRACERs 0:30:47 18:35 12:12
27 Sebaga Kombo Worthington Hooker 0:30:48 18:36 12:11
28 Lars Roxy 0:30:49 19:02 11:46
29 Lance Singleton 0:30:49 19:18 11:31
30 Sophia Saglizrdo 0:30:50 19:22 11:27
31 Fregie Eneas 0:20:13 20:13
32 Gregorio Corazzini Worthington Hooker 0:20:35 20:35
33 Hayden Labelle Amity Bike 0:24:44 24:44
34 Fionn Naples hamden cheshire CCAP CX 0:30:15 30:15
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 20   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Garth Schwellenbach 0:46:54 07:56 07:43 07:31 07:56 07:51 07:55
2 Brian Girard Stage 1/fusionTHINK 0:47:53 07:58 07:43 08:14 08:08 08:03 07:44
3 Joe Kubisek Cheshire Cycle Racing 0:47:56 07:55 07:53 07:53 08:09 08:08 07:55
4 Stan Lezon Aetna-Expo Wheelmen 0:50:02 08:43 08:14 08:12 08:06 08:19 08:26
5 Karel Citroen 0:50:04 08:57 08:05 08:10 08:15 08:25 08:09
6 Scott Livingston Horst Engineering Cycling Team 0:50:19 08:36 08:20 08:12 08:12 08:24 08:34
7 John Meyerle 0:50:31 08:40 08:18 08:11 08:11 08:40 08:28
8 Wade Summers Horst Engineering Cycling Team 0:50:44 08:40 08:18 08:19 08:31 08:24 08:31
9 Patrick Grehan Kissena Cycling Club 0:51:16 08:37 08:32 08:54 08:21 08:18 08:33
10 Bryan Haas 0:51:45 09:02 08:21 08:37 08:24 08:36 08:43
11 Dominique Desmonts CA Technologies Racing 0:52:08 08:44 08:15 08:15 09:01 08:58 08:52
12 Stephen Gibertoni Cheshire Cycle Racing 0:52:32 09:01 08:36 08:24 08:40 08:48 09:00
13 Arthur Roti Horst Engineering Cycling Team 0:53:25 08:47 08:14 08:21 08:39 09:59 09:23
14 Dan Arnstein Team Marty's 0:53:29 08:50 08:31 09:16 08:56 09:02 08:52
15 Eloy Anzola Kissena Cycling Club 0:56:05 09:14 09:18 08:53 09:48 09:11 09:39
16 Morgan Rueckert Team ERRACE p/b DSO Manufacturing 0:47:50 09:16 09:14 09:17 09:48 10:14
17 Roy Krause 0:47:27 30:34 16:52
DNF Mark Robson Cycle-Smart Grassroots Team 09:15 09:08 09:12 09:31 09:43 09:24
DNF Robert Stiles STAGE 1 08:38 08:17 09:08 09:06
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 14   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Joe Johnston 0:47:41 07:51 08:00 07:46 07:56 08:08 07:57
2 Mark Fisher KUHL 0:48:22 07:57 07:58 07:54 08:06 08:15 08:10
3 Carl Reglar Verge Sport / Test Pilot 0:48:41 08:12 07:52 08:03 08:09 08:08 08:14
4 Paul Lastayo KUHL 0:48:46 08:06 08:00 08:09 08:10 08:10 08:09
5 Eric Derivera Peak Racing / Valley Bike & Ski We 0:49:18 08:26 08:05 08:05 08:08 08:24 08:08
6 Joe Ceglio Paniagua Cycling 0:49:25 08:42 07:51 07:58 08:08 08:26 08:17
7 Matthew Domnarski Horst Engineering Masters Cycling T 0:49:51 08:29 08:03 08:10 08:18 08:31 08:18
8 Richard Caramadre Kuhl 0:49:53 08:31 08:03 08:18 08:10 08:30 08:18
9 Dave Geissert Horst Engineering Cycling Team 0:50:13 08:25 08:17 08:17 08:15 08:21 08:35
10 Matthew Graham Cycle-Smart 0:50:44 08:45 08:13 08:29 08:18 08:29 08:27
11 David Corrigan Peak Racing/ Valley Bike & Ski Werk 0:51:02 08:45 08:21 08:23 08:12 08:33 08:47
12 Harry Hamilton Team Marty's 0:51:05 09:03 08:17 08:12 08:17 08:40 08:34
13 Thomas Ricardi Horst Engineering Cycling Team 0:51:20 09:01 08:19 08:14 08:37 08:33 08:34
14 Martin Jones EC Devo 0:51:35 08:55 08:28 08:15 08:28 08:29 08:56
15 Paul Nyberg Horst Engineering Cycling Team 0:51:56 08:59 08:21 08:28 08:34 08:43 08:49
16 James Mcdevitt Cycle-Smart 0:52:47 09:21 08:29 08:29 08:38 08:45 09:01
17 Michael Parent Cyclocrossworld.com 0:52:56 09:30 08:30 08:38 08:36 08:55 08:45
18 Scott Wade 0:53:40 09:43 08:32 08:42 08:44 08:59 08:59
19 Michael Bradford State 9 Racing p/b Vittoria 0:53:42 09:29 08:43 08:51 08:52 08:51 08:54
20 Knight Elsberry NCVC/UnitedHealthcare 0:44:58 09:32 08:52 08:50 08:54 08:49
21 Michael Seo Total Training and Endurance 0:45:02 09:48 08:36 08:41 08:47 09:09
22 Mike Cyr Storrs center cycle 0:45:22 09:23 08:55 08:51 09:00 09:10
23 Bruce Rychlik 0:45:37 09:25 08:36 08:56 09:16 09:22
24 Paul Weiss Portland Velo Club/Cyclemania 0:46:02 09:49 08:56 08:54 09:01 09:20
25 Craig Rotile Finkraft Cycling Team 0:46:43 09:47 09:04 09:08 09:16 09:26
26 Antonio Ponvert 0:55:15 11:23 10:08 11:07 11:02 11:32
27 Robert Carrizzo 0:50:10 11:31 11:27 12:59 14:12
DNF Sean Runnette MTBNJ.com/Sportybooks 09:02 08:10 08:18 08:44 08:24
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 14   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 David Goodwin Northampton Cycling Club 0:51:07 09:12 08:26 08:22 08:19 08:20 08:26
2 Joseph Brubaker KUHL 0:52:49 09:38 08:29 08:22 08:37 08:40 09:00
3 Steven Abbott 0:48:27 09:54 09:28 09:33 09:43 09:46
4 David Marti 0:49:19 10:30 09:55 09:37 09:40 09:34
5 Scott Mullin Ridgefield Bicycle Sport Club 0:49:30 10:34 09:54 09:42 09:38 09:40
6 Guy Daniello Laurel/Amity Bikes 0:50:15 10:37 09:50 09:47 10:01 09:59
7 Peter Finch Cannibal Velo Club/NEMBA Racing 0:51:39 10:49 09:49 10:11 10:23 10:25
8 Jon Boub Montclair Bikery Racing 0:51:50 10:13 09:51 10:04 11:08 10:32
9 Bob Ludecke laurel bike club 0:53:44 10:51 10:07 10:30 11:19 10:55
10 Curtiss Burwell LAUREL BICYCLE CLUB 0:57:15 16:41 19:37 20:56
DNF Ken Coleman BCA/Linen 09:44 09:46 09:18 09:17 09:27
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8
1 Brendan Mccormack CCB Racing 0:58:32 07:25 07:18 07:12 07:09 07:13 07:24 07:25 07:24
2 Jeremy Durrin Neon Velo Cycling Team 0:59:32 07:16 07:07 07:21 07:18 07:28 07:36 07:31 07:51
3 Eneas Freyre TTEndurance 0:59:52 07:38 07:18 07:17 07:19 07:27 07:34 07:35 07:42
4 Greg Gunsalus AP Junior Development p/b Corner Cy 1:01:33 07:16 07:17 07:36 07:21 07:40 07:52 08:04 08:24
5 Keith Mullay 1:01:43 07:54 07:17 07:25 07:33 07:37 07:53 08:07 07:53
6 Dave Freifelder Westwood Velo 1:01:54 07:37 07:35 07:31 07:38 07:42 07:59 07:54 07:55
7 Clyde Logue 1:02:27 08:01 07:43 07:26 07:54 07:53 07:53 07:52 07:41
8 Dan Larino Yukato Yoga p/b Sole Artisan Ales 1:02:41 07:36 07:42 07:42 07:46 07:48 07:59 08:00 08:04
9 William Skinner 1:02:57 07:52 07:28 07:43 07:44 07:50 08:01 08:07 08:08
10 Joe Pigga Lamprey Systems 1:03:07 07:48 07:31 07:42 07:46 07:53 08:03 08:09 08:12
11 Travis Wold Spin Arts Cycling 1:03:09 08:17 07:33 07:35 07:49 07:55 07:57 07:56 08:04
12 David Hildebrand Aetna-Expo Wheelmen 1:03:29 07:23 07:43 07:46 07:59 07:53 07:57 08:20 08:25
13 Hunter Pronovost Cheshire Cycle Racing 1:03:38 07:54 07:36 07:47 07:53 08:00 07:57 08:12 08:15
14 Matthew Erchull KÜDÜ Collective CX 1:03:41 07:59 07:44 07:52 07:48 07:55 07:54 08:21 08:03
15 Colin Reuter crossresults.com 1:03:55 07:55 07:51 07:52 07:47 08:00 08:05 08:10 08:11
16 Craig Mattern Park Ave Bike Shop / GVCC 1:04:34 07:54 07:52 07:53 07:55 08:08 08:13 08:18 08:19
17 Camden Brooks AP Junior Development 1:04:47 07:38 07:51 07:59 08:07 08:02 08:13 08:25 08:30
18 Michael Landry Voler/Clif/HRS/Rock Lobster 1:05:12 07:52 07:22 07:41 08:23 08:11 08:17 08:30 08:52
19 Scott Yarosh Northampton Bicycle 1:05:13 08:04 07:50 08:18 08:10 08:09 08:19 09:20 07:00
20 Zach Bender Cycle-Smart 0:59:01 08:08 08:23 08:30 08:48 08:17 08:21 08:31
21 William Elliston Elliston Coaching/Van Dessel 0:59:02 07:53 07:59 09:14 08:46 08:14 08:21 08:32
22 Glenn Turner Philadelphia Ciclismo 1:01:03 08:03 08:35 08:25 08:47 08:55 09:18 08:57
23 Mark Wendolowski Joe's Garage 1:02:59 08:36 08:47 08:47 09:06 09:06 09:29 09:04
24 Todd Peterson FinKraft Cycling Team 0:59:27 09:23 09:46 09:36 10:11 10:12 10:16
DNF Roger Young NYCROSS p/b Craft 08:02 07:45 08:11 08:07 08:01
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Dan Larino Yukato Yoga p/b Sole Artisan Ales 0:33:48 08:16 08:15 08:29 08:45
2 Scott Yarosh Northampton Bicycle 0:33:55 08:21 08:29 08:36 08:27
3 David Thompson Cycle-Smart 0:34:01 08:22 08:40 08:32 08:26
4 Jacob Colvin Pedal Power CT 0:37:40 09:09 09:22 09:38 09:30
5 Peter Geloso Laurel Bike Club 0:39:47 09:44 09:48 10:00 10:14
6 Marty Waters Amity Bicycles/Laurel BC 0:41:21 09:43 10:19 10:46 10:32
7 David Thompson CT Cycling Advancement Junior Team 0:41:22 09:54 10:24 10:33 10:29
8 Will Harper Devils Gear Bike Shop 0:41:23 10:07 10:31 10:56 09:48
9 Jake Adams Devils Gear Bike shop 0:41:24 10:19 10:48 10:42 09:34
10 Robert Codaira 0:33:51 11:06 11:17 11:26
11 Greg Ledovsky 0:38:27 11:58 13:01 13:26
12 Thomas Harper Devils Gear Bike Shop 0:39:33 12:24 13:03 14:05
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Amanda Bayer Newington Bicycle 0:49:12 09:56 09:47 09:41 09:47 10:00
2 Grace Mattern Park Ave Bike 0:49:37 09:46 09:29 10:02 10:20 09:59
3 Heidi Baks Pawling Cycle & Sport 0:49:43 10:09 10:04 09:34 09:55 09:59
4 Aliza Tobias KMS Cycling - Killington Mountain S 0:50:39 09:47 10:04 10:09 10:20 10:15
5 Megan Bilodeau HUP! United 0:50:59 10:23 10:01 10:01 09:52 10:41
6 Laura Mullaly 0:43:04 10:15 10:59 10:44 11:04
7 Hunter Ralston Newington Bicycle 0:46:20 11:24 11:40 11:35 11:39
8 Kristin Anderson New Haven Bicycling Club 0:48:33 12:19 12:01 12:33 11:39
9 Kim Dubord Cycling Concepts Racing Team 0:52:00 12:23 12:22 13:19 13:54
10 Kate Powers 0:43:21 13:44 13:40 15:57
11 Laurel Roth 0:42:15 23:06 19:09
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Cassandra Maximenko 0:42:23 08:22 08:21 08:32 08:27 08:40
2 Turner Ramsay 0:43:46 08:34 08:41 08:44 08:53 08:51
3 Lizzy Gunsalus AP Junior Development p/b Corner Cy 0:45:30 08:36 08:58 09:19 09:17 09:18
4 Vickie Monahan 0:47:13 09:22 09:04 09:21 09:43 09:40
5 Kelli Montgomery Stage 1 0:48:36 09:52 09:31 09:45 09:58 09:28
6 Christina Perkins Team Pro Power Endurance Coaching 0:48:50 09:45 09:47 09:34 09:56 09:45
7 Rebecca Lewandowski Rare Disease Cycling / Keswick 0:49:39 10:01 09:53 10:13 09:52 09:39
8 Alecia Faustini Laurel Bike Club 0:51:31 10:12 09:42 09:59 10:41 10:56
9 Katrina Niez Class Cycle - Ovens of France 0:42:38 10:43 09:59 10:58 10:57
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 2