Log In
Badger Prairie Cross • Oct 12 2014
4.4
1.5
3.6
4.3
5.7
Clear, 59 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.4
Beers
1.5
Moisture
3.6
Accel
4.3
Tech
5.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Neff 5Nines/Motorless Motion
2 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling/NCSF
3 Ian Haupt Milwaukee Bicycle Company Racing
4 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
5 Travis Braun Magnus
6 Micah Moran Trek Midwest Team
7 Casey Hildebrandt Twin Six
8 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Seth Eckert Trek Midwest Team
10 Kyle Warras UW-Whitewater Cycling
11 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
12 Tyler Stein THEY
13 Travis Gruchow Magnus
14 Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
16 David Blodgett Magnus
DNF Michael Meteyer Trek Midwest Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Swartz KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
3 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
4 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Samuel Spende ISCorp Cycling/NCSF
6 Jorian Giorno Rogue Cycling Collective
7 Zachary Schuster Magnus
8 Scott Hoyer
9 Josh Mckinney
10 Nathan Derge MadCity Racing
11 Arlen Spicer BELGIANWERKX
12 Jereme Noffke
13 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
14 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
15 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
16 Nathan Jacques Top Natchez Racing
17 Brian Turany MadCity Racing
18 Kayla Doan KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Michael Smith Great Dane Velo Club
DNF John Riley Trek Midwest Team
DNF John Kunert Great Dane Velo Club
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Schicker
2 Tyler Giese Great Dane Velo Club
3 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
4 Jacob Musha MadCity Velo Club
5 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Geoff Donaldson
7 Ben Coates Trek CX Collective
8 Tim Hartung Trek CX Collective
9 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
10 Mark Elsdon Great Dane Velo Club
11 Brian Ridge KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Jarred Cassady Trek Midwest Team
13 Jeffrey Bopp
14 Andrew Carlson University of Wisconsin-Platteville
15 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
16 Kellen Muldoon
17 Gaben Moore MadCity Racing
18 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Ben Lassanske
20 Randy Koplin
21 Phil Geiger Magnus
22 Barney Sheafor Trek Midwest Team
23 Andrew Rosch
24 Ben Freas Michael's Cycles Team
25 Jeffrey Daniels
26 Seth Smekal
27 Chad Brown Trek CX Collective
28 Larry Gundlach MadCity Racing
29 Christopher West Lakes Area Physical Therapy
30 Patrick Dowd
31 William Benton Great Dane Velo Club (GDVC)
32 Andrew Conley
33 Craig Billings
34 Michael Duschak
35 William Lamay
36 Jay Sebok Angry Monkeys Racing
37 Kurt Greenslit
38 Russell Fogle
39 Oliver Clements Colavita Racing
40 Muse Davis Angry Monkeys Racing
41 Otley Freymiller
DNF Caleb Kitzerow Heavy Pedal Velo Club
DNF Shawn Mcmahon Magnus
DNF Scott Whittingham
DNF Aaron Johnson Michael's Cycles Team
DNF Thomas Silbernagel Team Extreme
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 41   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Mackay
2 Andrew Dutcher
3 Steve Moechnig
4 Ethan Ley
5 Billy Baader
6 Aaron Hagar
7 Neil Jurgella
8 Benjamin Knox
9 Nathan Lenz
10 Michael Mcconaughy
11 Joel Patenaude
12 Robert Lewis
13 Michael Ekberg
14 Daniel Hiser
15 Aaron Weiford
16 Steven Kattman
17 Dave Rigby
18 Gavin Lafave
19 Scott Willms
20 Jim Igielski
21 Ryan Carroll
22 Sam Kost
23 Adam Book
24 Marco Bravo
25 Brett Stoffregan Angry Monkeys Racing
26 Karl Norris
27 Timothy Barber
28 Dirk Shelley
DNF Adam Napier
DNF Alex Beszhak Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Matthew Berland
DNF Mike Masse
Finishers: Cat 5: 25   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
2 William Butcher Magnus
3 Brady Frederick Team Velocause
4 Gary Baisa Brazen Dropouts Cycling Team
5 Jay Maas Trek Midwest Team
6 Brian Barnes
7 Christopher Newlin
8 Ronald Knutowski Milwaukee Bicycle Company Racing
9 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Ted German MadCity Racing
11 Marc Wolman Campanohvac/Breakawaybikes.com
12 Christopher Morris Great Dane Velo Club
13 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
14 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
15 Nathan Jacques Top Natchez Racing
16 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
17 Travis Goodlund Brazen Dropouts Cycling Team
18 Travis Frey
19 Jermen Andersen River Valley Cycling Club- RVCC
20 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
21 Brian Turany MadCity Racing
22 Christopher Barton KS Energy Services / Team Wisconsin
23 Nathan Phelps Big Ring Flyers
24 Michael Curtes Twin Six
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
2 Chris Brown
3 Dylan Howes
4 Chad Brown Trek CX Collective
5 Unknown Rider
6 Jeremy Mckinley
7 Ben Lassanske
8 Jin Lee
9 Michael Duschak
10 Christine Ottoman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Hacker
2 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
3 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
4 Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Arlen Spicer BELGIANWERKX
6 Gene Tolli Team Velocause
7 Michael Froh Team Velocause
8 Theodore Schaff Diablo Cycling
9 Steven Sarver Team Velocause
10 David Blomme Trek Midwest Team
11 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
13 John Lirette
14 John Lichtenberg Diablo Cycling
15 John Riley Trek Midwest Team
16 Greg Spende Tread Head Cycling
17 Joseph Smessaert
18 Erik Jensen MadCity Racing
DNF Jamie Stathas PAA/REMAX
DNF Michael Meteyer Trek Midwest Team
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Frost
2 Joe Vadeboncoeur
3 Christopher West Lakes Area Physical Therapy
4 David Hanrahan Team Pedal Moraine
5 Christopher Quinn Magnus
6 Scott Whittingham
7 Larry Gundlach MadCity Racing
8 William Lamay
9 Mike Barrier
10 Robert Piper
11 Kurt Greenslit
12 Paul Liesse
13 Otley Freymiller
DNF Kevin Apodaca
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Timm Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
4 Michael Garber Hampshire Cycle Club
5 David Mccollum
6 Darryl Mataya MadCity Racing
7 David Mcclenahan PYOC
8 Joseph King Angry Monkeys Racing
9 Diane Ostenso Trek Midwest Team
10 Tom Palmer
11 Gordon Paulson Trek Midwest Team
12 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
DNF James Merrifield Trek Midwest Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barney Sheafor Trek Midwest Team
2 Michael Mcconaughy
3 Richard Schroeder
4 Oliver Clements Colavita Racing
5 Thomas Silbernagel Team Extreme
6 Mark Mendelson Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Mcalvanah Magnus
2 Jack Spende Tread Head Cycling
3 Avery Hotchkiss Magnus
4 Elliot Hotchkiss Magnus
5 William Spende
6 Nate Caruccio Magnus
7 Oliver Ng Magnus
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Garber ISCorp Cycling/NCSF
2 Samuel Sieloff Brazen Dropouts
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
2 Travis Braun Magnus
3 Buckley Birkholz
4 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Cale Dorn Magnus
6 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Travis Gruchow Magnus
9 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
10 Ted Burns Crosshairs Cycling
11 Matthew Ghiloni
12 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling/NCSF
13 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Joseph King Angry Monkeys Racing
15 Mark Vareschi Revolution Cycles
16 Scott Shapiro Magnus
17 Gaben Moore MadCity Racing
18 Jacob Musha MadCity Velo Club
19 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Benjamin Knox
21 Scott Willms
22 Karl Norris
23 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
24 Muse Davis Angry Monkeys Racing
25 Otley Freymiller
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 5   Cat 4: 7   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Mertz GPCX on the DL
2 Lisa Johns Trek Midwest Team
3 Heidi Beck Twin Six
4 Jennifer Herrell rhoades Trek Bicycle Store of KC
5 Julie Phelps Big Ring Flyers
6 Heather Stelljes
7 Meredith Peterson PSIMET Racing
8 Niki Soderberg
9 Kristin Korevec MadCity Velo Club
Finishers: Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Carmichael
2 Sarah Barber New Pioneer Food Co-op
3 Rachel Headley KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Jessica Bouziane
5 Kristin Gallagher Magnus
6 Diane Schlipper Trek Midwest Team
7 Ivy Andersen Brone's Bike Shop
8 Elizabeth Arth Magnus
9 Kayla Doan KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Kate Konkle Magnus
11 Amanda Mack Trek Midwest Team
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Mayer Great Dane Velo Club
2 Emily Soleyjohnson
3 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF
4 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
5 Megan Kruzitski NorthStar Development Cycling
6 Tara Mccloskey Magnus
7 Allison Mcdonald
8 Suzanne Letellier Team Pedal Moraine
9 Mio Suzuki Angry Monkeys Racing
10 Mindy Mulryan
DNF Julie Griessmeyer Mad City Velo
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martina Walling
2 Myrna Burns Team Bell Lap
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Big Ring Flyers
2 Meredith Peterson PSIMET Racing
3 Renee Callaway
4 Elizabeth Mach
5 Kirschen Seah New Pioneer Food Co-op
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2