Log In
Kringle Kross • Nov 18 2012
4.5
1.5
5
4
5.1
Clear, 50 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
1.5
Moisture
5
Accel
4
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Abitz
2 Nocholas Hallbeck
3 Jeff Greatens
4 Nick Dahl
5 Ted Ignasiak
6 Allen Brunner
7 Andrew Stiff
8 Sam Kok
DNF Nils Gibson Magnus
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Wiemer
2 Kellen Hintz
3 Justin Munzur
4 Owen Hintz
5 Alex Johnnies
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Garner
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Abitz
2 Jeff Greatens
3 Hugh Kelly
4 Matt King
5 Allen Brunner
6 Bill O'connell
7 Ron Hein
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Pate
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harms 5Nines Cycling
2 Luke Batchelor-clark Magnus
3 Chris Zugel Team Velocause
4 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Jed Schleisner Diablo Cycling
6 Grant Coisman MadCity Velo Club
7 Joseph Winston
8 Chad Brown
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Collins-davies Magnus
2 Chris Tries
3 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
4 Keith Tussey
5 Marc Ano KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Josh Weis Colavita Racing
7 Jay Maas Trek Midwest Team
8 John Lirette
9 Joe Greatens
10 Nathan Jacques Magnus
11 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Drew Scoles Genesee Valley Cycling Club
13 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
15 Zachary Redding
16 Matthew Kosloske ISCorp Cycling Team
17 Kevin Lindlau ISCorp Cycling Team
18 Ron Knaflic Lake Country Endurance By Edward Jo
19 Robert Ringle
20 Taylor Kimberly
21 Grant Coisman MadCity Velo Club
22 Don Iwen Alterra Coffee
23 Nathan Phelps Big Ring Flyers
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 21   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
2 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
3 Chad Brown
4 Cory Samz Heavy Pedal Velo Club
5 Christopher Sodergren RACC pb GG
6 Andrew Lowe Tread Head Cycling
7 Matthew Stachelski
8 Joshua North
9 Alex Applegate
10 Andrew Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin
11 John Svanda LAPT CC
12 Andrew Douglass
13 John Young Hollander RDC
14 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
15 Kyle Bender
16 Stephen Sodergren Baraboo Sharks
17 Kurt Greenslit
18 Aaron Mcginnis
19 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Timothy Bryan
21 Otley Freymiller
DNF Joseph Smessaert
DNF Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Spende Tread Head Cycling
2 Stephen Sodergren Baraboo Sharks
3 Calhan Norman Team Extreme
4 Bradley Sodergren Baraboo Sharks
5 Henry Mcalvanah Magnus
6 Jack Norman The Pony Shop
7 Avery Hotchkiss Magnus
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
2 Christopher Sodergren RACC pb GG
3 Rowan Norman Team Extreme
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes Twin Six
2 Mark Harms 5Nines Cycling
3 Maciej Nowak
4 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
5 Andy Hoenisch Twin Six
6 Gabriel Ion
7 Ronald Knutowski Twin Six
8 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
9 Daniel Holsen Heavy Pedal Velo Club
10 Jw Miller
11 Ross Cerniglia My Wife Inc
12 Nathan Jacques Magnus
13 Travis Goodlund TEAM MADCROSS
14 Chris Goehrig TEAM MADCROSS
15 Paul Roltgen Brazen Dropouts
16 Chris Zugel Team Velocause
17 Benjamin Harrison Heavy Pedal Velo Club
18 Quentin Gniot Big Ring Flyers
DNF Tim Skinner Flying Bobcats
DNF Sean Shields Hampshire Cycle Club
DNF Robert Garner V.C. Bikesport
DNF William Koehler BVC/Nomad Cycling
DNF Ronald Stawicki
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Smessaert
2 Christopher Stclair
3 John Svanda LAPT CC
4 Peter Tampa
5 John Young Hollander RDC
6 Mac Schroeder
7 Wesley Hotchkiss Magnus
8 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
9 Jeremy Drake
10 Timothy Bryan
11 Aaron Mcginnis
12 Paul Liesse
13 Andrew Rossa Team Extreme
14 Otley Freymiller
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Roltgen Brazen Dropouts
2 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
3 Sean Shields Hampshire Cycle Club
4 Michael Garber Hampshire Cycle Club
5 Brian Petted Team Extreme
6 William Koehler BVC/Nomad Cycling
7 Mike Norman The Pony Shop
8 Timothy Theobald Hollander Benelux Racing p/b Badger
9 David Jablonowski Hollander RDC
10 Tim Skinner Flying Bobcats
11 Andrew Ohlsson KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Jw Miller
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jed Schleisner Diablo Cycling
2 Paul Fox velo trocadero cycling
3 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
4 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
5 John Lichtenberg
6 Greg Spende Tread Head Cycling
7 Troy Sable
8 John Norman Team Extreme
9 Kurt Greenslit
10 Barry Zellmer velo trocadero cycling
11 Mike Hulen Hampshire Cycle Club
12 Alan Kinnaman
DNF Brien Christopherson KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Andrew Meyer
DNF John Grosz
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs Planet Bike
2 Gordon Paulson Planet Bike
3 David Mcclenahan
4 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
5 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
6 Don Carr ISCorp Cycling Team
7 Richard Alderman
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Bown
2 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
3 Rit Booth Hampshire Cycle Club
4 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
5 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
7 Mark Mendelson
8 Erik Hofmeister
9 Oliver Clements
10 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
11 Thomas Silbernagel Team Extreme
12 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Teaters RACC pb GG
2 Chad Hartley Kendra
3 Benjamin Senkerik ISCorp Cycling Team
4 Dan Ajer Great Dane Velo Club
5 Lionel Rocheleau Racers Against Childhood Cancer
6 Bill Mulligan Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Luke Batchelor-clark Magnus
8 Ben Marchewka Team Pedal Moraine
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Johns
2 Claire Pettersen My Wife Inc
3 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
4 Cynthia Bannink
5 Cassey Lynn
6 Kate Konkle
7 Diane Schlipper Great Dane Velo Club (GDVC)
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen
2 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
3 Shannon Russell 2 Rivers Racing
4 Jessica Bouziane
5 Stephanie Skladziem
6 Jennifer Harrison
7 Heather La freniere
8 Mary Kok
9 Virginia Lingham
10 Julie King
11 Sue Czarniak
12 Tracy Mather Hampshire Cycle Club
13 Anne Dixon
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider
2 Skylar Schneider
3 Antonia Leal Planet Bike
4 Kristin Korevec MadCity Velo Club
5 Julie Phelps Big Ring Flyers
6 Diane Ostenso Trek Midwest Team
7 Patricia Kaufmann My Wife Inc
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1