Log In
Rockburn Cross • Nov 17 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5
2.3
3.4
3.6
4.9
Overcast, 41 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
2.3
Moisture
3.4
Accel
3.6
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:41:51.2
2 Michael O'brien Unattached 0:41:59.9
3 Ryan Gil Unattached 0:42:01.9
4 Kyle Murphy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:04.2
5 Dylan Stagner Great Eskape 0:42:50.3
6 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:10.6
7 James Beacham Lateral Stress Velo Inc. 0:44:01.9
8 Alexander Hinton Great Eskape 0:44:18.7
9 Shannon Field Adventures for the Cure 0:44:29.3
10 Chris Howell Unattached 0:44:39.2
11 Nathan Cusack Unattached 0:44:54.6
12 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:44:59.0
13 James Bumbaugh Whole Wheel Velo Club 0:45:20.8
14 George Lewis Team Bikenetic 0:45:25.3
15 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:45:31.4
16 Timothy Parker Unattached 0:45:46.7
17 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:12.9
18 Sean Noonan Unattached 0:47:40.6
19 Noah Bell Unattached 0:48:58.6
20 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:51:06.3
DNF Dave Kirschner Team Bikenetic DNF
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikolai Klotchkov Johns Hopkins University 0:45:22.2
2 Carl Bevard Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:31.9
3 Joshua Armstrong Team Bikenetic 0:45:39.6
4 Matthew Ferner Unattached 0:46:02.3
5 Brian Crowe Great Eskape 0:46:18.2
6 Kevin Sundeen Great Eskape 0:46:18.6
7 Chris Brennan Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:46:26.2
8 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:46:38.6
9 Keith Ives US Military Endurance Sports 0:46:43.7
10 Jesper Frant Unattached 0:46:48.2
11 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:55.1
12 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:47:04.0
13 Luke Douglas Unattached 0:47:25.0
14 William Sanders DCMTB 0:47:25.6
15 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:47:37.1
16 Matt Holmes Team Bikenetic 0:47:38.9
17 Christopher Yesmant Bluemont Connection 0:47:41.2
18 Hunter Jones Bluemont Connection 0:47:41.8
19 Dale Cornette Unattached 0:48:14.5
20 Christopher Crane Whole Wheel Velo Club 0:48:45.0
21 Jeremy King Unattached 0:48:53.5
22 Matthew Conte DCMTB 0:48:56.5
23 John Gracely Unattached 0:48:57.6
24 Connor Letendre Unattached 0:48:57.8
25 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 0:49:10.8
26 Shawn Smith Unattached 0:49:18.5
27 Nathaniel Altom Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 0:49:19.7
28 Alex Beszhak Great Eskape 0:49:47.1
29 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:50:06.9
30 Adam Weddington Adventures For the Cure 0:50:28.2
31 Matthew Wellner Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:50:38.7
32 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
33 Eric Moon Millersburg Velo Club p/b Holmes Cy 1 Lap
34 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
35 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
36 Shawn Smith DCMTB 1 Lap
37 Dan Doggett Unattached 1 Lap
38 Ryan Stronczer Unattached 1 Lap
39 Daniel Engel Unattached 1 Lap
40 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
41 Rick Anderson Unattached 1 Lap
DQ Osvaldo Capellan Unattached DQ
DNF Timothy Bishop Unattached DNF
DNF Christopher Tank Bluemont Connection DNF
DNF John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle DNF
DNF Jan Feuchtner Team Bikenetic DNF
DNF Jeff Money Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
DNF Edwin Sloman Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Blake Unattached 0:35:45.5
2 Paul Petrie Unattached 0:35:58.1
3 Christopher Brahm Unattached 0:37:31.7
4 Stephen Tauber IBCC Racing 0:37:36.3
5 Daniel Gerhardt Unattached 0:38:49.7
6 Michael Brent Unattached 0:39:10.3
7 Timothy Whittemore Unattached 0:39:22.9
8 Gabriel Murray Patuxent Velo 0:39:38.9
9 Henrik Olsen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:40:49.4
10 Adrian Porter Team Bikenetic 0:41:13.5
11 Jon Serwinski Unattached 0:41:43.9
12 Timothy Mayotte Team Granite 0:42:07.0
13 Daniel King Unattached 0:42:08.1
14 Kevin Levi-goerlich Unattached 1 Lap
15 Aidan Ankrah National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Ryan Sands Unattached 1 Lap
17 Aczuan Ragland Unattached 1 Lap
18 Randall Jones Adventures for the Cure 1 Lap
19 Arthur Soontornsaratool Unattached 1 Lap
20 Carlos Amaya Unattached 1 Lap
21 Steve Tague Unattached 1 Lap
22 Robert Hritz Unattached 1 Lap
23 Elliott Hamilton Unattached 1 Lap
24 Tom Lewis Unattached 1 Lap
25 Nicholas Lennox Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:54:40.9
2 David Gunnerson Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 0:54:51.8
3 Ryan Popple Unattached 0:54:51.9
4 Paul Rades District Velocity Racing/District V 0:54:52.5
5 Asher Tilghman Unattached 0:57:16.7
6 Dan Miller Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:57:20.1
7 Christopher Rabadi Unattached 0:58:19.0
8 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:58:23.5
9 John Anthony Unattached 0:58:53.2
10 Sean Price Unattached 0:59:09.1
11 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:59:50.8
12 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1:00:00.0
13 Chris Welsh Unattached 1:00:32.7
14 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elias Guerra WWVC Racing 0:41:30.0
2 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket 0:41:42.5
3 John Macinnis Unattached 0:41:53.1
4 Abe Ehlers Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:42:14.0
5 Clemens Arnold SEAVS/Haymarket 0:42:15.4
6 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:18.3
7 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:18.8
8 Chris Hardee DC Velo Limited 0:45:25.3
9 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:33.8
10 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC 0:46:44.4
11 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:48:04.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Faucette Squadra Coppi 0:36:13.1
2 Edward Nessen Laatse Ronde C.C. 0:36:13.2
3 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:36:13.3
4 Ian Cameron NCVC/United Health 0:36:14.7
5 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:36:35.9
6 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:36:36.0
7 Matt Vahey Morgan Stanley Cycling Team 0:36:43.3
8 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:36:55.8
9 Nathan Cristler Unattached 0:37:02.2
10 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:37:04.0
11 Ron Edwards DCMTB 0:37:06.6
12 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:37:16.4
13 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:37:25.6
14 Christian Sachek Unattached 0:37:29.1
15 Paul Connor Unattached 0:37:30.2
16 Douglas Hackelton US Military Endurance Sports 0:37:31.2
17 Sean Chisham Unattached 0:37:31.8
18 Elisha Peterson Unattached 0:37:37.2
19 Scott Bricker Unattached 0:37:39.0
20 Chris Larkin Unattached 0:37:40.5
21 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:37:52.0
22 Craig Miser Unattached 0:37:53.5
23 Keith Kaetzel The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:38:00.4
24 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:38:12.1
25 Kristoffer Nessler Unattached 0:38:16.7
26 Adam Weddington Adventures For the Cure 0:38:19.0
27 Chas Offutt Unattached 0:38:22.8
28 Peter Sherry Unattached 0:38:23.4
29 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:24.9
30 Aaron Richardson V-DAY 0:38:46.8
31 Jason Ludicke Adventures for the Cure 0:38:51.3
32 Sam Green Unattached 0:38:53.5
33 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:39:00.1
34 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:39:00.3
35 Carl Summers Unattached 0:39:16.8
36 Dan Shaw Unattached 0:39:18.3
37 John paul Travis Unattached 0:39:20.0
38 Che Hale Unattached 0:39:20.1
39 Mark Hagen Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:39:21.6
40 Craig Cook Unattached 0:39:42.6
41 James Dausch Rock Creek Velo 0:39:42.8
42 Reid Jackson Unattached 0:40:02.4
43 Sean Hourihan Unattached 0:40:14.2
44 David Baek Unattached 0:40:35.3
45 Gero Verheyen Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:40:38.7
46 Kent Thompson Unattached 0:40:41.4
47 Juan Constanza Phase Cycling 0:40:50.8
48 Christopher Horsley Unattached 0:40:51.4
49 Stergios Papadakis Unattached 0:41:19.3
50 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:41:56.3
51 Kelly Gray DCMTB 0:42:38.2
52 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:42:54.9
53 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:43:05.5
54 Christopher Price Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:43:06.4
55 David Evans Unattached 0:43:25.4
56 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:32.9
57 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:43:32.9
58 Bruce Potter Unattached 0:43:45.4
59 Ken Mrozek Unattached 0:43:46.3
60 Jaime Salazar Rock Creek Velo 0:43:49.0
61 Rodges Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:44:03.0
62 Jeffrey Gaston Unattached 0:44:04.7
63 Paul Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:12.2
64 Simon Andrews Unattached 1 Lap
65 D. Brett collins Unattached 1 Lap
66 Charles Valade Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
67 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
68 Stephen Claeys Unattached 1 Lap
69 Dave Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
70 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
71 David Givens Unattached 1 Lap
72 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
73 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
74 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
75 Khristyn Brimmier Unattached 1 Lap
76 Marc Hamann Unattached 1 Lap
DNF Christopher Salice Joe's Bike Shop Racing Team DNF
DNF Ricky Hults Unattached DNF
DNF Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
DNF Paul Espanol Unattached DNF
DNF David Martineau Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 53   Cat 5: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:42:00.2
2 Paul Livelli Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:42:00.3
3 Chris Scott Unattached 0:42:08.9
4 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:12.3
5 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:42:13.0
6 Ken Bell Unattached 0:43:08.2
7 Peter Schultz Team Bikenetic 0:43:09.2
8 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor 0:43:13.0
9 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:43:25.1
10 Brian Shields Unattached 0:44:34.9
11 Scott Thompson Squadra Coppi 0:44:35.3
12 Paul Wojciak Bikeman.com 0:44:46.6
13 Barry Jones Caffeinated Cyclist Racing 0:44:57.0
14 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:45:05.9
15 Marco Scuriatti DC Velo Limited 0:45:17.5
16 Scott Paisley Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel 0:45:24.4
17 Bill Okeefe Unattached 0:45:48.0
18 Scott Boyce Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:46:02.8
19 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:58.9
20 Patrick Hampton Rock Solid Cycling/Schnur Racing 0:47:00.1
21 Jay Korff Unattached 0:47:24.9
22 Kemal Tuncer Unattached 0:48:13.5
23 Albert Greene DCMTB 0:48:13.5
24 Thomas Harvey Unattached 0:48:32.3
25 Eric Saidel Unattached 0:49:12.9
26 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:27.7
27 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 0:51:12.7
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 12   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Rogers Family Bike Shop Racing 0:47:22.8
2 Michael Zoeller Unattached 0:47:27.1
3 Gary Moon Unattached 0:47:27.1
4 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:48:03.8
5 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 0:48:46.1
6 Eric Sloman Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:26.2
7 Frank Smith Unattached 0:49:33.0
8 Eric Marshall VeloLabs Racing 0:50:03.4
9 Chuck Pistole Unattached 0:50:15.1
10 Leo Handerhan Unattached 0:50:53.6
11 Thomas Craney Unattached 0:50:56.0
12 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 1 Lap
13 Steven Heger Unattached 1 Lap
14 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
16 Jim Klender Adventures for the Cure 1 Lap
17 John Williams Unattached 1 Lap
18 David Webber Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
19 Rob Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
20 Lloyd Greenberg Bluemont Connection 1 Lap
21 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
22 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
23 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Schwing Unattached 0:41:59.0
2 Camden Tolentino Unattached 0:44:51.0
3 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:12.8
4 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:24.8
5 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:45:39.8
6 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:58.6
7 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:21.7
8 Ander Scharbach Unattached 0:47:26.6
9 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:48:16.2
10 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:48:35.6
11 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:48:36.2
12 Ethan Turner Phase Cycling 0:50:11.3
13 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:50:17.8
14 Gian Connor Phoenix Bikes 1 Lap
15 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Liam Vincent Phoenix Bikes 1 Lap
17 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
18 Giovanni Congelio Phoenix Bikes 1 Lap
19 Phillip Johnson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap
21 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
22 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 1 Lap
23 Jean carlos Banegas arias Phoenix Bikes 2 Laps
24 Kevin Melka Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:33:30.6
2 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:34.3
3 Cian Connolly Baltimore Youth Cycling 0:35:22.1
4 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:37:30.0
5 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:37:36.4
6 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:38:36.0
7 Grey Meerdter Unattached 0:41:00.8
8 Maximillian Bauer National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
10 Isaac Hemm Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
12 Albert Randle Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Pierce Eatough Unattached 1 Lap
14 Owen Mayotte Team Granite 1 Lap
15 Logan Bayne Unattached 1 Lap
16 Christian Salazar Rock Creek Velo 1 Lap
17 Kai Faucette Unattached 1 Lap
18 August Brown Baltimore Youth Cycling 1 Lap
19 Ben Melka Unattached 1 Lap
20 Knox Ryan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
21 Zachary Brasseaux Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:27:32.2
2 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:27:35.7
3 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:29:10.6
4 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:29:10.6
5 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:29:11.1
6 Dillon Cosper Unattached 0:29:37.5
7 John Dausch Rock Creek Velo 0:29:38.0
8 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:29:55.2
9 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:29:55.6
10 Wilson Faucette Unattached 0:30:14.0
11 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:30:28.2
12 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:30:58.3
13 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:30:58.7
14 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:31:42.7
15 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:32:03.0
16 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:32:03.8
17 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:32:31.8
18 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:32:37.0
19 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 0:32:58.4
20 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:33:37.0
21 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:34:30.6
22 August Chamot Velofix 0:35:34.6
23 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:35:51.1
24 Thomas Newill Unattached 0:36:55.3
25 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:37:23.3
26 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:37:57.3
27 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:38:39.8
28 Joseph Decker Unattached 1 Lap
29 Micah Peterson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
30 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 2 Laps
DNF Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Papadakis Unattached 0:26:16.1
2 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:27:30.4
3 Eduardo Ehlers Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:28:29.1
4 Ian Marks Baltimore Youth Cycling 0:28:45.1
5 James Elsberry Rock Creek Velo 0:29:08.1
6 Nolan Sands Baltimore Youth Cycling 0:30:52.7
7 William Dausch Rock Creek Velo 0:31:22.0
8 Finley Sachek Unattached 0:32:31.0
9 Emerson Meerdter Unattached 0:33:00.0
10 Henry Mayotte Unattached 0:33:54.7
11 Jay Ludicke Adventures for the Cure 0:34:55.8
12 Tanner Driscoll Adventures For the Cure 0:37:02.5
13 Colton Wells Unattached 0:40:14.4
14 Forrest Chamot Velofix 0:43:48.9
15 Zachary Marinaro Baltimore Youth Cycling 0:44:44.4
16 Connor Manegold Unattached 0:46:42.8
17 Maxwell Fry Baltimore Youth Cycling 0:49:18.0
18 Maximilian Manegold Unattached 0:50:42.7
19 Parker Borchert Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:41:33.3
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:41:35.4
3 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:42:49.9
4 Grant Fanning Unattached 0:43:24.9
5 Jeremy Gardner Great Eskape 0:43:25.4
6 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:44:37.9
7 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:40.9
8 George Lewis Team Bikenetic 0:46:28.5
9 Jason Copier Unattached 0:47:27.0
10 Matt Holmes Team Bikenetic 0:47:32.7
11 Matthew Slater Unattached 0:47:38.4
12 Brad Hawk Team Bikenetic 0:48:15.0
13 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:42.0
14 Jay Schrum Unattached 0:49:23.9
15 Joseph Eagle Unattached 0:49:59.9
16 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:50:24.7
17 Hamilton Hardman Unattached 0:50:53.0
18 Ed Fisher Unattached 1 Lap
19 Sean Noonan Unattached 1 Lap
20 Dan Doggett Unattached 1 Lap
21 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
22 Kenneth Hammon Unattached 1 Lap
23 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Newton RACE CF 0:50:04.6
2 Rebecca Auyer Team Bikenetic 0:50:32.9
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:50:33.4
4 Mackenzie Yates Unattached 0:51:04.1
5 Ana Broyles Team Bikenetic 0:51:13.5
6 Jenny Bourque Bluemont Connection 0:51:54.5
7 Kathleen Holmes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:07.1
8 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Jessie Parker Unattached 1 Lap
10 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
11 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
13 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Mendoza Unattached 0:52:11.5
2 Edrie Ortega Great Eskape 1 Lap
3 Liliana Edwards Rock Creek Velo 1 Lap
4 Christy Lausch Unattached 1 Lap
5 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
6 Kelley Carter Unattached 1 Lap
7 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 1 Lap
8 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc./Colavita-Whole 1 Lap
9 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
10 Raelene Meneses Artemis Racing 1 Lap
11 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
12 Jennifer Werner Unattached 1 Lap
13 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
14 Sheila Mahadevan Team Sticky Fingers 1 Lap
15 Dominique Mack Unattached 1 Lap
16 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
17 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
18 Rachel Kristy Team Bikenetic 2 Laps
19 Anna Doorenbos Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:45:24.5
2 Katrina Dowidchuk Unattached 0:45:54.2
3 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:46:10.9
4 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:46:51.8
5 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:47:52.9
6 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:48:14.1
7 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:48:17.5
8 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 0:49:05.5
9 Kelly Roberson Great Eskape 0:49:49.5
10 Molly Mcowen Unattached 0:50:21.5
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Wiessinger AFC 0:34:20.4
2 Mallory Scott Team-Not-Team 0:34:46.6
3 Margo Workman Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:36:02.6
4 Kelley Macewen The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:36:15.6
5 Janine Harris Unattached 0:37:22.9
6 Nicole Brandt Unattached 0:38:19.9
7 Sara Carioscia Johns Hopkins Cycling 0:38:50.3
8 Diane Harris Getting It In Cyclists Inc 0:39:54.1
9 Alison Mintz Unattached 0:40:08.1
10 Lauren Nesbitt Phase Cycling 1 Lap
11 Cristiana Little Unattached 1 Lap
12 Benita Collier Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Kraut Colavita Racing Inc./Colavita-Whole 0:48:22.9
2 Marybeth Cochran Unattached 0:48:24.8
3 Elizabeth Harlow Unattached 0:51:45.9
4 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:52:12.3
5 Irina Sarkisov Unattached 0:52:50.9
6 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
7 Denise Clearwater Unattached 3 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:35:41.3
2 Shaelyn Dempsey Unattached 0:39:53.9
3 Julia Jackson Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Cosper Unattached 0:39:07.0
2 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
3 Kiran Schott Rock Creek Velo 1 Lap
4 Ava Champney Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Aine Leone Baltimore Youth Cycling 1 Lap
6 Penelope Kennedy Unattached 1 Lap
7 Mena Martineau Unattached 1 Lap
8 Anna Field Unattached 1 Lap
9 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 2 Laps
10 Kaila Harrison Baltimore Youth Cycling 2 Laps
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Covas Rock Creek Velo 0:35:24.7
2 Gracie Defibaugh Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:36:36.8
3 Emerson Eatough Unattached 0:36:55.9
4 Eleanor Dausch Rock Creek Velo 0:38:01.8
5 Kate Workman Unattached 0:39:00.4
6 Sophia Papadakis Mountain Lion Cycling Club 0:39:18.8
7 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:40:27.6
8 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
9 Harper Korch Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lillian Gerhardt Living Color Painting 0:35:28.2
2 Ava Leone Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katrina Dowidchuk Unattached 0:51:22.6
2 Erin Conner Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 1 Lap
3 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 1 Lap
4 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
5 Edrie Ortega Great Eskape 1 Lap
DNF Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1