Log In
Blunt Park Cyclocross Race • Aug 26 2013
4.5
1.3
4.9
4.3
1.6
Clear, 71 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
1.3
Moisture
4.9
Accel
4.3
Tech
1.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Carlson TEAM EDGE 39:00
2 Brian Coate B2C2 p/b BOLOCO
3 Chris Pare Minuteman Road Club 39:40
4 Brad Smith Geekhouse Bikes 39:58
5 Stephen Pierce J.A.M. Fund / NCC
6 Anson Ross CLR
7 Devin Riley Threshold Cycling
8 Case Butler C.F. Racing
9 Preston Buehrer B2C2 p/b Boloco
10 Scott Hock NYCROSS p/b VO MAX
11 Kurt Daniello LAUREL 41:04
12 Michael Dore SLIJK velo club p/b Woody's Cyclery
13 David Donnelly Mad Alchemy Verge Grassroots Team
14 Aaron Rossi LAUREL
15 Matt Lolli Twin 6 METAL/Death Touch /Camelstac
16 Marty Walsh Geekhouse Bikes 41:36
17 Robert Marcinko Stage 1 / FusionTHINK 41:54
18 Jason Roggenbauer Bethel Cycle 42:16
19 Dale Krantz 42:27
20 Chris Petrillo EASTERN BLOC
21 Nathaniel Smith OA/CycleMania
22 Eric Zuelow Portland Velo Club
23 Chris Busick Minuteman Road Club
24 Joseph Marinelli Threshold Cycling
25 Tim Doolittle GPM Sport
26 Travis Dawson GREENLINE VELO DRIVEN BY ZIP CAR
27 Josh Merchant minuteman road club
28 David Trant GPM Cross
29 Brad Ramsay Killington Mountain School Cycling
30 Scott Graham CNYC/ Littleton Bike and Fitness
31 Brian Cole Portland Velo Club
32 Daniel Walker Competitive Edge Cycling
33 Joseph Re Essex County Velo
34 Nathan Orie Competitive Edge Cycling
35 Christopher Bassett Laughing Dog
36 Tim Johnson SEA SPORTS CYCLING
37 Chris Franson ExpoWheelmen
38 David Powell Competitive Edge Cycling
39 Michael Tucker BCA 43:45
40 David Kozikowski Team Edge
41 Andrew Cooper The Velo Resource
42 Dean Delis
43 Thomas Gemelli
44 Scott Decoteau Competitive Edge Cycling
45 Joshua Mack Family Bike
46 Jf Fullum SLIJK velo club p/b Woody's Cyclery
47 Dennis Niez
48 Randall Mauldin NEBC p/b Cycle Loft
49 Erbo Xu Farina's Bicycles
50 Michael Hempstead Northampton Cycling Club
Starters:60   Finishers: Cat 3: 29   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 A.blaise Vaitkunas VALLEY BIKE 35:00
2 Cameron Russell Competitive Edge Cycling
3 Tim Doolittle GPM SPORT
4 Scott Graham CNYC/ Littleton Bike and Fitness
5 Eric Baumann STAMPEDE!
6 Cory Lafleur BONK! Support
7 Kurt Daniello LAUREL BIKE
8 David Wells EXPO WHEELMEN
9 Matthew Reynolds INSIGHT MRI RACING 35:40
10 Stuart Aguardo VALLEY BIKE
11 Christopher Bassett Laughing Dog
12 Matthew Tyler Laughing Dog Cyclery
13 Brian Cole Portland Velo Club / Cyclemania
14 Tommy Cardwell 36:17
15 David Trant GPM Cross
16 Joshua Mack FAMILY BIKE
17 Zachary Veugen Laughing dog Cyclery
18 Donnie Seib BIKEMAN.COM
19 David Powell Competitive Edge Cycling
20 Dean Delis
21 Dillon Pronovost CHESHIRE CYCLE
22 Mark Prevett bikebarnracing.com
23 Luke Berry Laughing Dog Cyclery
24 Jordan Greenberg Pemi-Baker Cycling Club
25 Martin Senecal Competitive Edge Cycling
26 Rudy Bleakley jr Sherpa-Team Mossman
27 Dan Kurowski Competitive Edge Cycling 37:43
28 Pete Geloso LAUREL BIKE
29 Jonathon Jasak Joes Garage
30 Douglas Breault STAMPEDE!
31 Michael Swiatlowski
32 Andrew Guswa Northampton Cycling Club
33 Steve Czerwinski STAMPEDE!
34 Thomas Gemelli
35 Sean Beaudoin MVCX/Goodales Bike Shop
36 Michael Oleksak
37 Daniel Servetas CBRC
38 Steven Bird
39 Jarrod Thompson MONSON CYCLE
40 David Rickelson Competitive Edge Cycling
41 Matthew Lennon
42 Michael Moses
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 26   Cat 5: 7   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Bowden Expowheelmen 43:51
2 David Hildebrand Expowheelmen 44:22
3 Michael Wissell CUPPOW/Geekhouse/B2C2
4 Tim Ratta CORNER CYCLE 44:31
5 Hunter Pronovost Cheshire Cycle Racing - CyclistsAre
6 Kevin Sweeney CUPPOW/Geekhouse/B2C2
7 Chris Pare Minuteman Road Club 45:28
8 Jesse Quagliaroli Expowheelmen 45:53
9 Adam St. germain ENGVT / Specialized 46:32
10 Sam Dodge Stage 1 47:20
11 Michael Johnson Geekhouse Bikes
12 R. Michael Mckittrick 47:36
13 Matthew Shoemaker GPM Sport
14 Sean Pantellere STAMPEDE! p/b Budd Bike Works 48:44
15 Michael Cole Landry's Bicycles 49:21
16 Chris Busick Minuteman Road Club 49:43
17 Ian Schon CUPPOW/Geekhouse/B2C2 50:13
18 Jeff Brown
19 Kyle Foley Berlin Bicycle/Best Cleaners
20 Greg Wise Northampton Cycling Club (NCC)
Starters:23   Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Hempstead Northampton Cycling Club/ JAM Fund 34:29
2 Cooper Holland Northampton Cycling Club 35:36
3 Sam Noel 1K2GO ONION RIVER 35:48
4 Lane Maher TEAM EDGE 36:10
5 Greg Gunsalus CLIFF BAR 36:29
6 Wyatt Saint clair Main Line Cycling - BiKyle 38:48
7 Turner Ramsay Killington Mountain School Cycling 38:55
8 Finnegan O'connor Northampton Cycling Club 39:24
9 Christian Moreau Team Bicycle Alley 39:37
10 Tommy Servetas NYCROSS.com/VOMax 41:41
11 Aiden Mapel Northampton Cycling / Kryptonite BM 42:09
12 Ryan Zwick Cycling Concepts Racing Team 42:42
13 Jaden Wise Northampton Cycling Club (NCC)
14 Lizzy Gunsalus GirlsFirst p/b Milton Cat
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Montalbano Bicycle Tech/Eleven Madison Park/Gu
2 Sean Rudzinsky NESS/Shimano
3 Michael Kelly Team Edge
4 Josh Egan Createx-Benidorm
5 Craig Vettori Joe's Garage
6 Keith Burgoyne BikeReg.com/Laughing Dog Bicycles
7 Arthur Roti Horst Engineering Masters Cycling T
8 Vincent Buffone Northampton Cycling Club
9 Phantom Cyclonaut
10 Scott Decoteau Competitive Edge Cycling
11 Ralph Miccio HASTINGS VELO
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Campos Bike Junkie Racing
2 Don Seib BIKEMAN.COM
3 Matthew Domnarski Horst Engineering Masters Cycling T
4 Doug Kennedy Minuteman Road Club
5 Jonathan Tarbox Expowheelmen
6 Mark Gunsalus Cliff Bar
7 Thomas Francis Wheelworks Racing
8 Alexis Arapoff BIKEMAN.COM
9 Tim Noel Burris Logistics
10 Eiric Marro Sunapee /Continental Paving/Buchika
11 Geoffrey House NCC/BikeReg.com/Cyclocrossworld/Fit
12 Royce Yeomans Comp Edge
13 Michael Cole Landry's Bicycles
14 Peter Abdinoor Riverside Cycle
15 Ed Burgess TRT Bicycles p/b Stans No tubes
16 Michael Parent NCC/BikeReg.com/Cyclocrossworld/Fit
17 Doug Aspinwall Joe's Garage
18 Paul Weiss OA/Cyclemania Masters Cycling Team/
19 Armand Rodrigue jr. www.bikebarnracing.com
20 Stuart Beaulieu Comprehensive racing
21 Gerry Lafleur Family Bike
22 Michael Maximenko Waffle House
23 Michael Tucker BCA/Tosk Chiropractic
24 Robert Hendry Northampton Cycling Club/Laughing D
25 Jim Peters NBX
26 Jay Kulpinski BCA/Tosk Chiropractic
27 Gregory Prodanas Riverside Racing
28 Mark Mahoney Bethel Cycle
29 Rudy Bleakley jr Sherpa-Team Mossman
DNF Daniel Morris Cyclocrossworld Grassroots Team
DNF Art Podgorski jr. Cyclonauts Racers Inc.
DNF Charles Schwartz Cycle-Smart
DNF Michael Wonderly Turz Masters Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Derivera Peak Racing/Gearworks 34:35
2 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle 35:36
3 Keith Honda Expo Wheelmen 37:24
4 John Weferling Competitive Edge cycling 38:14
5 Alan Wright Bikes Not Bombs 38:38
6 Tri Vinh Competitive Edge Cycling 38:59
7 Douglas Vail RVR VanDessel 39:46
8 Donald Snoop Hang on Snoopy Racing Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Seib BIKEMAN.COM 35:30
2 Cassandra Maximenko Rare Vos Racing
3 Vickie Monahan Rare Vos Racing
4 Ana Sirianni HUP United 35:44
5 Melissa Lafleur BONK! Support 36:05
6 Jocelyn Mauldin NEBC p/b Cycle Loft 36:35
7 Kerry Litka The Velo Resource 36:58
8 Jen Audia LIV GIANT 37:11
9 Julie Wright B2C2 p/b Boloco 38:17
10 Christina Perkins NJ/NY Colavita Women's Team 38:45
11 Tessa Riley Threshold Cycling 39:09
12 Amanda Bedard 39:29
13 Mary Lynn hadix CYCLING CONCEPTS
14 Michelle Zwick Central Wheel / GHCC 39:50
15 Milica Wren STAMPEDE! 40:14
16 Lydia Hausle B2C2 p/b Boloco 40:26
17 Jessica Hughston GPM Sport 41:12
18 Nicole Hildebrand Expo Wheelmen 41:29
19 Jennifer Defalco NJ/NY Colavita Women 41:36
20 Laura Kernan SLIJK velo club p/b Woody's Cyclery 42:06
21 Marta Kirsis 42:49
22 Tamara Bonn STAMPEDE!
23 Caitlin Wissell
24 Jaqueline Pasek-allen LAUGHING DOG
25 Megan Barry
26 Krista Rondeau NCC
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 10   Cat ?: 4