Log In
Sandy Beach Cyclocross Classic • Dec 9 2012
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 68 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Turner Team Jamis
2 Douglas Ollerenshaw LITESPEED-BMW
3 Artur Sagat LITESPEED-BMW
4 Ryan Murray Nouveau Velo Cycling Team
5 Mark Babcock Deeds Publishing
6 Christopher Wyatt Peachtree Bikes
7 Alex Clifford Faster Mustache
8 Nathan Sibly Scott ROX
9 Eric Neely Sugoi
10 David Sagat Fuji Bikes
11 Bryan Schoeffler SUBARU-AFAS p/b OSP
12 Frank Travieso Miami Chasis
13 Jafer Beizer C Town Bikes
14 Elliott Caldwell ATHCX
15 Ian Prunier Smyrna Bicycles
16 David Hicks HomeSmart/L5Flyers
17 Richard Mauney FFCC
18 Jake Andrews Georgia Cycling Inc.
19 Brian Deloughy Bikeman . Com
20 Charles Weaving iii C Town Bikes
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Andrews Georgia Cycling Inc.
2 Chris Lessing RHR
3 Fletcher Lydick Frazier Cycling
4 Michael Schmid Deeds Publishing
5 Broderick Hartley Florida Velo
6 Kenneth Fischer Reality Bikes
7 Christopher Constantin Nouveau Velo Cycling Team
8 Michael Weigand Stomach of Anger
9 Richard Tillotson
10 Mikey Waine Junior Flyers
11 Eric Vanname L5Flyers p/b Quantum Mechanics
12 Matt Ragan Drummond Racing
13 Bobby Thrash FFCC
14 Elliott Baring Cycle Youth
15 James Tudor Peachtree Bikes
16 Charles Rossignol LITESPEED-BMW
17 Kyle Schultz ATLX
18 Nick Harmer Faster Mustache
19 Torre Smitherman Bike Town USA
20 Asa Marshal
21 Theodore Fazur L5Flyers p/b Quantum Mechanics
22 Daniel Mccarthy Smyrna Bicycles
23 Rob Evans NGCA
24 Sergei Grigorian Bike Raising
25 Muse Davis ATLX
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 18   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Reeves Loose Nuts Cycles
2 Kinzer Hewitt Atomic Cycles
3 Eric Kirk Georgia State University
4 Nick Ray
5 Paul Nesmith Southern Crescent Cycling
6 Matt Sweeney
7 Tomas Petit
8 Max Clifford
9 Stephen Lavoie ATHCX
10 Austin Sholly
11 Wesley Burruss Depaula Racing
12 Justin Bashe Frazier Cycling Juniors
13 Ethan Sealy Doulos
14 Wes Wright Atlanta Trek
15 Jeff Hopkins
16 Tyler Murch OMBA Macon
17 Blake Bradford C Town Bikes
18 Garrett Eckerl C Town Bikes
19 Devin Vernick Quantum Mechanics
20 Brandon Andrews Freeflite
21 Jake Jackson ATHCX
22 Willem Kaiser Junior Flyers
23 Davis Branyon Frazier Cycling
24 Patrick Haye
25 Troy Tarpley
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Putnal Big Ring Racing
2 Scott Morris Lifetime/Loganville Ford
3 Paul Linck Peachtree Bikes
4 Brian Murphy C Town Bikes
5 Greg Brown Deeds Publishing
6 Lyle Lydick Frazier Cycling
7 Obed Ingram C Town Bikes
8 Clay Benoit Smyrna Bicycles
9 Johnny Mayero Frazier Cycling
10 Gordon Dunn C Town Bikes
11 William Bailey Cyclocrossworld . Com
12 James Varner C Town Bikes
13 David Smith Crossniacs
14 Ron Witcher Faster Mustache
15 Brett Harper Team Mission Source-NGCA
16 Jim Cullen Alpha Bikes
17 Wojtek Wysocki GTC
18 Jeff Gordy Arnold's Bicycle Shop
19 Rand Dolons Macon Cycle
20 Larry Mayse Studio 7
21 Robert Mccollum Team Cadence
22 Richard Terry C Town Bikes
23 Jack Whisler
24 James Lane NARC
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 18   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors
2 Leon Waine Junior Flyers
3 Troy Waine Junior Flyers
4 Reece Latham Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elliott Baring Cycle Youth
2 Broderick Hartley Florida Velo
3 Fletcher Lydick Frazier Cycling
4 Blake Johnson Cycle-Therapy GA
5 Tomas Petit
6 Justin Bashe Frazier Cycling Juniors
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Wyatt Peachtree Bikes
2 Eric Neely Sugoi
3 Shey Lindner C Town Bikes
4 Brady Rogers LITESPEED-BMW
5 Daryl Sawyer FFCC
6 Nathan Sibly
7 Bryan Schoeffler SUBARU-AFAS p/b OSP
8 David Hicks HomeSmart/L5Flyers
9 Chris Chotas LITESPEED-BMW
10 Eric Anderson Deeds Publishing
11 James Tudor Peachtree Bikes
12 Kenneth Fischer Reality Bikes
13 Jon Cheaves C Town Bikes
14 Travis Neumuller NGCA
15 Michael Barman East Point Track Club
16 Curt Arey ATLX
17 Robert Derose Hoffen Chard
18 Josh Frank ATLX
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Kuhn Hup United
2 Michael Schmid Deeds Publishing
3 Richard Mauney FFCC
4 William (dub Smith FFCC
5 Alan Burton FFCC
6 Gary Dalton Cox/WE Stedman Cycling
7 Torre Smitherman Bike Town USA
8 Michael Fitzgerald Aarons
9 Charles Clark Cycle-Therapy GA
10 Wayne Nix
11 Tom Butler Smyrna Bicycles
12 James Behning C Town Bikes
13 Patrick Buckley East Point Track Club
14 Brad Harper North Georgia Cycling Association,
15 Michael Johnson North Georgia Cycling Association,
16 Ronnie Bratcher L5Flyers p/b Quantum Mechanics
17 Sergei Grigorian Bike Raising
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Barrett Roswell Bikes
2 Aaron Pyle ACC
3 Mclean Harris Smyrna Bicycles
4 Eric Nicoletti Faster Mustache
5 Hunter Garrison ATHCX
6 Shey Lindner C Town Bikes
7 Richard Tillotson Sfatto
8 Jon Cheaves C Town Bikes
9 Charlie Putnal Big Ring Racing
10 Mike James Dingo Race Productions, LLC
11 Josh Frank ATLX
12 James Behning C Town Bikes
13 Jon Wienandt Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
14 Kyle Schultz ATLX
15 Michael Barman East Point Track Club
16 William Bailey Cyclocrossworld . Com
17 Tom Butler Smyrna Bicycles
18 Gordon Dunn C Town Bikes
19 Michael Johnson NGCA
20 Elliott Caldwell ATHCX
21 Bennett Brian
22 Charles Clark Cycle-Therapy GA
23 Ronnie Bratcher L5Flyers p/b Quantum Mechanics
24 Robert Mccollum Cadence Bikes
25 Daniel Mccarthy Smyrna Bicycles
26 Jack Whisler
27 Muse Davis ATLX
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 15   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Burks USSC-Trek p/b Vantaggio
2 Lisa Randall Sorella Cycling
3 Shannon Greenhill Peachtree Bikes
4 Elizabeth Lee Louis Garneau Factory Team
5 Kimberly Sawyer FFCC
6 Laura Andrews Free Flyte
7 Beth Gearhart Sorella Cycling p/b BVM Engineering
8 Janice Eirich
9 Amy Frank ATLX
10 Trish Albert Sorella Cycling p/b BVM Engineering
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Pounders Smyrna Bicycles
2 Jennifer Undutch Sorella
3 Lori Balistreri ATLX
4 Ashley Chan
5 Catherine Donnelly Smyrna Bicycles
6 Kristy Andrews
7 Ann Contrucci LG Factory Team
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1