Log In
MN State Champs Day 1 • Dec 1 2012
0
0
0
0
0
Overcast, 43 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pat Lemieux One on One
2 Eric Thompson Plan C
3 Lance Beuning Revolution Cycle/Twin Six
4 Josey Weik ISCorp
5 Christopher Fisher Crossniacs
6 Christopher Smith Hup United
7 Craig Faulkner Crossniacs
8 Jesse Rients Trek Cyclocross Collective
9 Matthew Allen Behind-Bars/LGR
10 Owen Thoele Angry Catfish
11 Joshua Roeser Crossniacs
12 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
13 Fred Mills Revolution Cycle/Twin Six
14 Matthew Petersen Balance cycling/Eriks Bike Shop
15 Rhett Finley Crossniacs
16 Innokenty Zavyalov Omnium Racing
17 Dominic Talerico
18 Guy Alvarez Crossniacs
19 Ethan Furois Gopher Wheelmen
20 Kent Throlson Balance cycling/Eriks Bike Shop
21 Mark Mlinar St Paul Bicycle Racing Club
22 Scott Robertson G.S. Circo Azzurro
23 John Thompson St Paul Bicycle Racing Club
24 Mitch Nordahl Team Plan C
25 Ezra Taylor Kenwood Racing
26 Aaron Swanson
27 Gregorio Ramirez
28 Drew Holbrook Freewheel
29 Spencer Haugh Behind-Bars/LGR
30 Joshua Schwantes Kenwood Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 23   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Furois Gopher Wheelmen
2 Colin Catlin Gopher Wheelmen
3 Andris Delins Gopher Wheelmen
4 Quentin Ikutaschodde Synergy
5 Thomas Wavrin Minnesota Junior Cycling Inc.
6 Daniel Svedberg Minnesota Junior Cycling Inc.
7 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Brian Gaines Gopher Wheelmen
9 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling Inc.
10 Alasdair Boyle
11 Trek Malarski
12 Will Curtis Minnesota Junior Cycling Inc.
13 Wyatt Furois Gopher Wheelmen
14 Michael Gaines Gopher Wheelmen
15 Dylen Wetteland Gopher Wheelmen
16 Adam Vail Minnesota Junior Cycling Inc.
17 Ethan Peterson Grand Performance
18 Cole Herrmann
DNF Nick Carter St Paul Bicycle Racing Club
DNF Anthony Hilligoss Angry Catfish
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Krawczyk
2 Ezra Taylor Kenwood Racing
3 Olivier Vrambout The Bikery Du Nord
4 Daniel Casper
5 Daniel Jansen
6 Barry Tungseth Silver Cycling
7 Devin Curran Twin Six
8 Isaac Young
9 Matt Leizinger Sweet'n Salty Cycling
10 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
11 Ben Doom Revolution Cycle/Twin Six
12 Marcus Bush
13 Jason Wenk
14 Morison Hall
15 Daniel Jacobsen Omnium Racing
16 Stephen Wilson
17 Matthew Johannsen Omnium Racing
18 Mark Rathbun Minnesota Cycling Team
19 Lewis Perna Team Rio Grande
20 Brian Kozicki Top Natchez Racing
21 Paul Inkala
22 Zachary Mohr Omnium Racing
23 Philip Carlton Synergy
24 Kelly Ness
25 Robert Ogren Kenwood Racing
26 Matthew Lysne
27 John Knudson
28 Morgan Pease The Hub Cycling Team
29 Aaron Blumke
30 Doug Nixon
31 Ted Clausen
32 Jeff Bisso Freewheel
33 Paul Sanders
34 Matthew Vukovich
35 Matt Moore
36 Dan Wheeler Gopher Wheelmen
DNF Scott Guse
DNF Daniel Boyles Behind-Bars/LGR
DNF Ken Earley Category 6 Racing Squad
DNF Ian Johnson Behind-Bars/LGR
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 15   Cat 4: 11   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Bauer
2 Ryan Marsel Behind-Bars/LGR
3 Jay Henderson Silver Cycling
4 Paul Krumrich
5 Ben Vukovich Central Plains Cycling
6 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
7 William Kuster
8 Taylor Krosbakken
9 Tim Werts
10 Caleb Donaldson Omnium Racing
11 Grant Halsey Gopher Wheelmen
12 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
13 Sam Berkland
14 Bryan Hill St Paul Bicycle Racing Club
15 Jeff Peterson Omnium Racing
16 Bryan Harwood CROSS PROPZ RACING
17 Taylor George Crossniacs
18 Thomas Manderfeld Revolution Cycle/Twin Six
19 Justin Rinehart
20 Eric Boyles Behind-Bars/LGR
21 Chris Van ert Peace Coffee Racing
22 Jeremy Ames Angry Catfish
23 Andris Delins Gopher Wheelmen
24 Bart Hollaren
25 Brian Bice Omnium Racing
26 Brian Kozicki Top Natchez Racing
27 Monte Dirks Twin Six
28 Mitchel Bruns
29 Tim Gut Angry Catfish
30 James Fisher
31 Charles Townsend St Paul Bicycle Racing Club
32 Reece Oleson St Paul Bicycle Racing Club
33 Brady Prenzlow Balance cycling/Eriks Bike Shop
34 Jeff Ingham Gopher Wheelmen
35 Steven Pippin Freewheel Bike
36 Mike Brotman Synergy
37 Quentin Ikutaschodde Synergy
38 Chris Alme
39 Andrew Barlage Omnium Racing
40 Paul Harrison Flat City Cycling Club Inc.
41 Alec Porter St Paul Bicycle Racing Club
42 Todd Sample Behind-Bars/LGR
43 Christopher Ridder Velo Syndikat Racing Club
44 William Greenwood Bikes To You / World of Bikes
45 Brian Gaines Gopher Wheelmen
46 Chris Gibbs
47 Ryan Cate
48 Ian Johnson Behind-Bars/LGR
49 Michael Mckinney Big Ring Flyers
50 Mark Long Omnium Racing
51 John Mcguire Speedfix Racing p/b Zubaz
52 Dan Inderieden
53 Chris Sur
54 Erik Paulsen Crossniacs
55 Barry Schmitt
56 Buckley Birkholz Cyclocrossracing.com
57 Mike Constant Crossniacs
58 Daniel Boyles Behind-Bars/LGR
59 Shane Kullman Loon State Cyclists
60 Peter Behm St Paul Bicycle Racing Club
61 Ted Clausen
62 Robert Belz Loon State Cyclists
DNF Daniel Cleary
DNF Reed Malvick Freewheel Bike
DNF Samuel Bramel Gopher Wheelmen
DNF Sean Burns Kenwood Racing
DNF Jason Digman Dig It Cycling
DNF Tim Stone Kenwood Racing
DNF Michael Pederson Hup United
DNF Peter Anderson Crossniacs
DNF Jason Goldberg St Paul Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 62   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Bush
2 Anders Nienstadt
3 Brian Barnes
4 Ryan Carlson Twin Six
5 Eric Hammang
6 Chris Anderson
7 Robert Holmberg Balance cycling/Eriks Bike Shop
8 Matthew Johannsen Omnium Racing
9 Kevin Guiney
10 Todd Thurmes
11 Daniel Svedberg Minnesota Junior Cycling Inc.
12 Matthew Prior
13 William Dick Top Natchez Racing
14 Marcus Warrinton
15 Trent Luger Balance cycling/Eriks Bike Shop
16 Edison Foster Silver Cycling
17 Anthony Ferrara
18 Andrew Krosbakken Great Plains Cycling Club
19 Paul Inkala
20 Andrew Holien
21 Christoffer Graham
22 Michael Theiler
23 Nat Mcintyre
24 Ken Hum Omnium Racing
25 Ben Hey
26 Leo Haefemeyer
27 Patrick Lalley Falls Area Bicyclists (FAB)
28 Joshua Holst
29 Michael Younes
30 Dustin Skarda
31 Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club
32 Mike Larson
33 Brian Malarski Gopher Wheelmen
34 Aaron Avenido
35 Christian Huseby Ommnium Racing
36 Nathan Goltz Synergy
37 Chad Macheel
38 Kevin Brandt
39 Eric Swenson Crossniacs
40 Michael Gaines Gopher Wheelmen
41 Logan Anderson St Paul Bicycle Racing Club
42 Paul Sanders
43 Todd Trembley
44 Jonathan Mcburney
45 Joel Swenson
46 David Seifert
47 Evan Heisler
48 Rob Williams
49 Jeff Damm
50 John Hoch Birchwood/GIS
51 Grant Flick
52 Brendan Dolan
53 Peter Lund UA
54 Elliot Krizek
55 Brett Hooton Peace Coffee Racing
56 David Cecchi
57 Matt Appleman Minnesota Cycling Team
58 Brenton Hunt
59 Mark Overgaard Gopher Wheelmen
60 Jason Davis
61 Rich Albrecht
62 Jerry Washatka
63 Matt Moore
64 Aaron Collins Top Natchez Racing
65 Daniel Luoma Joe's Ski Shop
66 Keith Johnson Behind Bars/Little Guys Racing
67 Larry Warrington UA
68 Isaac Giesen SPH
69 John Bryant St Paul Bicycle Racing Club
70 Theo Halvorson
71 David Olson
72 Kevin Cleereman
73 Ross Walkowiak
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 58   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Sone Cycle-Smart Inc.
2 Jenna Rinehart
3 Jeanne Fleck Velo Duluth
4 Corey Coogan cisek Cyclocrossracing.com
5 Jennifer Nowlin Peace Coffee Racing
6 Carol Seipp Silver Cycling
7 Heather Edwards-thoerner Birchwood/GIS
8 Terra James Sweet'n Salty Cycling
9 Rachael Jensen Racers Against Childhood Cancer
10 Megan Barr Birchwood/GIS
11 Gwen Jorgensen
12 Lindsey Hillesheim Squadra Coppi
13 Meredith Rambow Birchwood/GIS
14 Kris Brazil
15 Anya Malarski Gopher Wheelmen
16 Kristy Henderson Silver Cycling
17 Amy Oberbroeckling Team Q7
18 Heather George Birchwood/GIS
19 Sophia Marchiando Twin Six
DNF Patty Costello
DNF Dana Buddenbaum Silver Cycling
DNF April Morgan
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Catlin
2 Jennie Zhu
3 Karin Friberg
4 Anya Malarski Gopher Wheelmen
5 Lori Belz Big Ring Flyers
6 Tina Raehsler Big Ring Flyers
7 Kyra Jackson
8 Julie Thompson
9 Valerie Mcgoldrick Minnesota Junior Cycling Inc.
10 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
11 Jennifer Mettler
12 Kaelin Jackson
13 Alicia Vin zant Omnium Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat ?: 1