Log In
Estabrook Park Cyclocross • Nov 3 2012
4
2.8
5.5
3.8
1.7
Mostly Cloudy, 40 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
2.8
Moisture
5.5
Accel
3.8
Tech
1.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Ano KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Travis Gruchow Magnus
3 Josh Weis Colavita Racing
4 Jason Boynton
5 Cale Dorn Magnus
6 Paul Loeper Brazen Dropouts Cycling Team
7 Benjamin Senkerik ISCorp Cycling Team
8 David Blodgett Magnus
9 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
10 Kevin Sparrow
11 Joe Greatens
12 Drew Scoles Genesee Valley Cycling Club
13 Tyler Stein Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
14 Nathan Jacques Magnus
15 Jay Maas Trek Midwest Team
16 Zachary Redding
17 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Tim Skinner Flying Bobcats
19 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
21 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
22 Nathan Phelps Big Ring Flyers
DNF Gary Baisa Brazen Dropouts
DNF Brian Boyle Region Racing
DNF Chris Tries
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 21   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gustaf Juffer
2 Chad Brown
3 Matthew Stachelski
4 Ben Coates
5 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Sam Beste ISCorp Cycling Team
7 Cory Samz Heavy Pedal Velo Club
8 Timm Jacobson ISCorp Cycling Team
9 Rick Walls Twin Six
10 Andrew Lowe Tread Head Cycling
11 Anders Ahlberg
12 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Brian Turany MadCity Velo Club
14 Christopher Sodergren RACC pb GG
15 Michael Sohasky
16 Joseph Tarnowski ISCorp Cycling Team
17 Nicholas Hardrath Racers Against Childhood Cancer
18 John Young Hollander RDC
19 Jeff Wren Team Extreme
20 Nicholas Hallbeck
21 Kyle Bender
22 Jeff Greatens
23 Benjamin Barbera Team Wisconsin
24 Nicholas Perifanos My Wife Inc
25 Ben Freas ISCorp Cycling Team
26 Thomas Gallagher
27 Andrew Stiff
28 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
29 Aaron Mcginnis
30 Mike Bown
31 Kurt Greenslit
32 Stephen Sodergren Baraboo Sharks
33 Cj Kliesmet
34 Nils Gibson
DNF Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
DNF Steven Schaefer
DNF Caleb Swartz Junior Dropouts
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 27   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Swartz Junior Dropouts
2 Stephen Sodergren Baraboo Sharks
3 Calhan Norman Team Extreme
4 Henry Mcalvanah Magnus
5 Bradley Sodergren Baraboo Sharks
6 Jason Wiemer
7 Nolan Giles-pufahl
8 Grant Winkel
9 Solomon Sumlin
10 Ian Tweedie
11 Donovan Sumlin
12 Alex Johnies
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
2 Sam Beste ISCorp Cycling Team
3 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Joseph Tarnowski ISCorp Cycling Team
5 Christopher Sodergren RACC pb GG
6 Rowan Norman Team Extreme
7 Jacob Tarnowski
8 Carter Warren
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harms 5Nines Cycling
2 Jw Miller
3 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
4 Andy Hoenisch Twin Six
5 Chad Tucker My Wife Inc
6 Ross Cerniglia My Wife Inc
7 Joe Curtes Twin Six
8 Lee Unwin
9 Christopher Newlin
10 Marc Engelhardt
11 Michael Meteyer Trek Midwest Team
12 Aaron Goldberg My Wife Inc
13 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
14 Chris Zugel Team Velocause
15 Patrick Haley velo trocadero cycling
16 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
17 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Nathan Jacques Magnus
19 Sean Shields Hampshire Cycle Club
20 Mcgee Young Team Velocause
21 Reed Cornia
22 Quentin Gniot Big Ring Flyers
DNF Maciej Nowak
Finishers: Cat 2: 13   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Georgeson
2 Steven Schaefer
3 Joseph Smessaert
4 John Svanda LAPT CC
5 Erik Jensen MadCity Velo Club
6 Chan Barden Heavy Pedal Velo Club
7 Brian Turany MadCity Velo Club
8 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
9 John Young Hollander RDC
10 Patrick Callahan Trek Midwest Team
11 Benjamin Barbera Team Wisconsin
12 Eric Schram Heavy Pedal Velo Club
13 Donald Heckel
14 Jeremy Drake
15 Kirt Konkol
16 Aaron Mcginnis
17 Stephen Evans Brazen Dropouts
18 Otley Freymiller
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
2 Jw Miller
3 Michael Meteyer Trek Midwest Team
4 Michael Garber Hampshire Cycle Club
5 Michael Curtes Twin Six
6 Michael Hills Wheelfast Cycling Team
7 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
8 William Koehler BVC/Nomad Cycling
9 Sean Shields Hampshire Cycle Club
10 Brian Petted Team Extreme
11 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Robert Garner V.C. Bikesport
13 Paul Roltgen Brazen Dropouts
14 John Boudry Team Extreme
DNF Tedd Jacobson ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jed Schleisner Diablo Cycling
2 Timm Jacobson ISCorp Cycling Team
3 Paul Fox velo trocadero cycling
4 Jon Antonneau
5 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
6 John Lichtenberg
7 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
8 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
9 Pj Braun Heavy Pedal Velo Club
10 Troy Sable
11 Jeff Wren Team Extreme
12 John Grosz
13 Jeff Greatens
14 Matt King
15 John Norman Team Extreme
16 Andrew Trewyn
17 Brien Christopherson KS Energy Services / Team Wisconsin
18 John Senkerik Team Extreme
19 Kurt Greenslit
20 Stephen Drew
Finishers: Cat 4: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Jones Trek Midwest Team
2 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Gordon Paulson Planet Bike
4 David Mcclenahan
5 David Mccollum
6 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
7 Craig Busche Velo Trocadero
8 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
9 Richard Alderman
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominic Leone
2 Mike Bown
3 Paul Kinsman 2 Rivers Racing
4 Rit Booth Hampshire Cycle Club
5 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
7 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
8 Oliver Clements
9 Mark Mendelson
10 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
11 Thomas Silbernagel Team Extreme
12 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Travis Braun Magnus
4 Trevor Koss Magnus
5 Casey Hildebrandt Twin Six
6 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
7 Steve Scholzen ISCorp Cycling Team
8 Ben Marchewka Team Pedal Moraine
9 Luke Batchelor-clark Magnus
10 Bill Mulligan Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
12 John Acker Team Wheel & Sprocket
13 Tony Wagner
14 Kyle Jacobson ISCorp Cycling Team
DNF Luke Holtan velo trocadero cycling
DNF Chad Hartley Team Kenda pb Geargrinder
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harms 5Nines Cycling
2 Michael Curtes Twin Six
3 Chris Zugel Team Velocause
4 Jesse Perreault Magnus
5 Chris Tries
6 Jed Schleisner Diablo Cycling
7 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Rick Walls Twin Six
9 Chad Brown
10 Christopher Lynch RACC pb GG
11 Joseph Winston
12 Ross Giese Team Velocause
13 Travis Braun Magnus
14 Ryan Bartelme
15 Brian Boyle Region Racing
16 John Grosz
17 William Baader
18 Joseph Mauntler
19 Caleb Drew
20 Michael Glodowski
21 Luke Batchelor-clark Magnus
22 Andrew Trewyn
DNF Kurt Greenslit
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Korevec MadCity Velo Club
2 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
3 Lisa Johns
4 Claire Pettersen My Wife Inc
5 Diane Schlipper Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Kate Konkle
7 Katherine Gruchow Magnus
8 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
9 Gina Kenny PSIMET Racing
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Konkle
2 Heidi Stangl Racers Against Childhood Cancer
3 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
4 Mary Hable
5 Adrienne Amman
6 Emily Bremer
7 Pink Victoria
8 Stephanie Skladzien
9 Jessica Bouziane
10 Jennifer Borell Attitude Sports
11 Julie King
12 Tracy Mather Hampshire Cycle Club
13 Jennifer Picciolo
14 Sue Czarniak
15 Anne Dixon
16 Julie Oneill
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elise Boudry Team Extreme
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Melissa Putzer Melissa Putzer
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider
2 Skylar Schneider
3 Sarah Huang Exergy TWENTY12
4 Emma Swartz Junior Dropouts
5 Julie Phelps Big Ring Flyers
6 Heidi Beck Twin Six
7 Patricia Kaufmann My Wife Inc
8 Meredith Peterson
9 Diane Ostenso Trek Midwest Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 1