Log In
The BikeMan.com Casco Bay Cyclocross • Oct 13 2012
Series: Zank SS 2012
5.2
3.4
3.9
4.6
4.8
Clear, 45 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
3.4
Moisture
3.9
Accel
4.6
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Inger Jake 0:26:43
2 Rooks Ben 0:33:54
3 Stacey Kevin BOB CYCLING 0:33:38
4 Kaia Schmid CYCLOCROSS WORLD Lap
5 Stacey Allison GIRLS FIRST / PB MILTON CAT Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Perham Bikeman.com/PBMcoaching.com 0:42:34
2 Eric Follen Maine Coast Cycling Club 0:43:28
3 Christopher Darling OA/ Cyclemania 0:46:49
4 Evan Patten Mad Alchemy/Verge Grassroots Team 0:47:33
5 Mark Vanliere Hup United 0:47:39
6 Christopher Dornbach DORNBOX Custom Bikes 0:47:50
7 Osborn Erik BIKEMAN.COM 0:47:58
8 Peter Carney DORNBOX Custom Bikes 0:49:09
9 Mike Golay Hup United 0:49:34
10 Mohr Michael 0:51:04
11 Corral Stephen
12 Jeffrey Hershberger Bikeman.com
13 Wellehan Dan
14 Twomey Ryan Lap
DNF Carl Ring Alpine Clinic Racing-Team Seven Cyc DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William James bikeman.com 0:43:21
2 Aaron Millett Riverside Racing 0:43:30
3 Anders Larson Bikeman.com 0:44:08
4 Keith Button CCB racing 0:44:30
5 David Stacey BOB cycling 0:45:03
6 Charles Bourdages Noreast Cycling 0:45:11
7 Paul Weiss OA/Cyclemania Masters Cycling Team/ 0:45:18
8 Carl Wittig bikebarnracing 0:46:31
9 Mark Burns Nantucket Velo 0:46:36
10 Bourgoin Ron OA/CYCLEMANIA 0:46:42
11 George Benington OA/Cyclemania 0:47:02
12 Corcoran Tim 0:47:20
13 William Casazza BOB-Goodale's Bike Shop/Speed Merch 0:47:30
14 Richard Long Cycle-Smart Grassroots Team 0:47:33
15 Jeffrey Fisher OA/CycleMania 0:47:55
16 John Hawkes Essex County Velo 0:47:57
17 Mike Robinson Paincave Cycling 0:48:38
18 Bruce Diehl Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:48:44
19 Steve Mcgrath NorEast Cycling 0:48:53
20 Bruce Schwab OA/Cyclemania 0:49:32
21 Eric Larsson OA/Cyclemania 0:50:04
22 Jeff Murray Journeyman Cycling
23 Peter Worden
24 Colin Johannen BIKEMAN.COM Lap
25 Bill Brazier W.E. Stedmans/Cox Communications Lap
26 Anthony Codding Essex County Velo Lap
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Pawle Cyclonauts Racers 0:46:27
2 John Adamik Riverside Racing 0:47:40
3 Gary Passler 0:47:50
4 Tom Stevens Spin Arts Cycling Team 0:48:30
5 Marc D'amour Cycle Smart
6 Jeff Tripp Cycle Smart Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Milne CyclocrossWorld.Com 1:00:17
2 Nate Morse Hot Tubes Development Cycling Team, 1:01:53
3 Carter Hall HK2 1:02:03
4 Matt Mitchell 545 Velo 1:02:16
5 Kurt Schmid 1:02:22
6 Donald Snoop jr Essex County Velo (ECV) 1:02:25
7 Charles Brown Bikeman.com 1:02:34
8 Jonathan Anderson Essex County Velo 1:02:41
9 Dan Vaillancourt Team Seven Cycles 1:03:19
10 Sam Morse Corner Cycle 1:03:41
11 MARCOUX Stephan Bikeman.com 1:03:46
12 Ed Meyer None 1:03:54
13 Lee Wassilie 1:05:08
14 Eric Follen Maine Coast Cycling Club 1:05:23
15 Sparkes Jeff Radical Edge 1:05:28
16 David Mai R4R - Make a Wish 1:05:50
17 Littlefield Ryan Ryan's Plumbing 1:06:05
18 Philip Stango STAMPEDE! 1:06:43
19 Charles Brown Bikeman.com 1:07:08
20 Lombardo Jeff 1:07:46
21 Conor Mckenzie Geekhouse Bikes lap
22 Sean Savignano Rainbow Bicycle & Fitness lap
23 David Gray lap
DNF Josh Anthony CYCLOCROSSWORLD.COM DNF
DNF Alex Cox CCB Racing DNF
DNF Freye Andrew The Freye'a'lator Est. 1984 DNF
DNF Joshua Lehmann Boston Bicycle School DNF
DNF Patrick Twomey Seaside Cycle DNF
DNF Kroot Travis DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 14   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Shoemaker New England Athletic 0:37:36
2 David Donnelly Verge Mad Alchemy Grassroos 0:37:54
3 Tim Doolittle New England Athletic Cyclocross 0:38:31
4 Weston Forsblad Gus's Raleigh New England 0:38:48
5 Sean Mccarthy PORT RACING 0:38:48
6 Nicholas Kirsch Mad Alchemy / Verge Grassroots Team 0:39:03
7 Christian Page NorEast Cycling 0:39:08
8 Matt Nunnelly Ride Studio Cafe 0:39:13
9 Bickford Travis CCB Racing 0:39:16
10 Doug Thorp Acidotic Racing 0:39:22
11 Cook Rich go pups go 0:39:31
12 Richard Long Cycle-Smart Grassroots Team 0:39:47
13 Nathaniel Smith OA / Cycle Mania / PBMC 0:40:01
14 David Trant New England Athletic 0:40:10
15 Ford Murphy Bates College 0:40:10
16 Reynolds Matthew INSIGHT MRI RACING 0:40:35
17 Bruce Schwab OA/Cyclemania 0:40:45
18 Petzold Barry The Cycle Loft 0:40:56
19 Brad Keller Mad Alchemy / Verge Grassroots Team 0:40:59
20 Devin Frederick 0:41:05
21 Tom Scontras Big Chair Cycling 0:41:06
22 Zuelow Eric 0:41:16
23 Christopher Gendron 0:41:17
24 Robert Rolsma Essex County Velo (ECV) 0:41:19
25 Roger Wakeman 0:41:34
26 William Matlack QuadCycles 0:41:37
27 Ackerman Zac the pool doctor 0:41:49
28 Adrian Cote Blue Steel Cyclery 0:42:05
29 Jonathan Sturm 0:42:51
30 Brownie Bill 0:43:07
31 Thomas West Cambridge Boat Club 0:43:34
32 John Karod Bikeman.com 0:43:40
33 Alan Pimentel jr. NOREAST CYCLING 0:43:47
34 Posner Andrew 0:44:04
35 Eric Olds BIKEMAN.COM 0:44:11
36 Adam Walton NEBC p/b Cycle Loft 0:44:13
37 Paul Tabor 0:44:39
38 Jay Bartlett HUP United 0:45:36
39 Matthew Lord Jewett Farms Racing 0:46:59
40 Chris Jennings Pedal Power Training Solutions
41 Jeffrey Hershberger Bikeman.com
42 Sampson Richard Cambridge Boat Club
43 Opie Christopher Bates College
44 Youakin Jason
45 Welsh Jr, donald Slouch
46 Mark Sam Bates College
47 Chris Roseberry
48 Kelsey Turner
49 Kurt Jepson
50 Tim Curley Comprehensive Racing / Salem Cycle
51 Teddy Homer Bikeman.com Lap
52 Andy Demotses Slouch Racing Lap
53 Heal Chris Team Gnomie Lap
54 Beneman David Lap
55 Mulrooney Michael Lap
56 Housley Chris Lap
57 Pike Joshua Lap
58 Damus Aaron Geekhouse Lap
59 Geib Ian Lap
60 Geib Karl Portland Velo Club Lap
61 Sumner John BIKEMAN.COM
62 Walch Toby
63 Donald Foster Noreast Cycling
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 34   Cat 5: 2   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Boivin cyclocrossracing.com 0:42:33
2 Abel Tomkinson Hup United 0:45:51
3 Steven Lehmann Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:46:29
4 Lombardo Jeff 0:47:08
5 Christopher Gendron 0:47:53
6 Brian Bigelow BOB/Goodales/SMART aero testing lab 0:48:01
7 Andrew Cooper 0:49:37
8 Kerry Litka 0:49:57
9 Littlefield Ryan Ryan's Plumbing 0:50:25
10 Corral Stephen OA/CycleMania Lap
11 Nicole Cyr Portland Velo Club Lap
12 Rianni Ana
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Wetzel Paradise Racing 0:39:28
2 Jessica Duppler Trek Portsmouth 0:39:37
3 Nicole Cyr Portland Velo Club 0:40:09
4 Kathy Sarvary Blue Steel Cyclery 0:40:18
5 Ana Sirianni HUP United 0:40:26
6 Kerry Litka 0:40:31
7 Michele Satrowsky Essex County Velo 0:40:36
8 Karen Tripp BLUE STEEL CYCLERY 0:40:38
9 Melody Gray NorEast 0:41:09
10 Emily Reynolds BIKEMAN.COM 0:41:43
11 Erin Brennan
12 Freye Hattie PVC/ Cycle Mania 0:44:11
13 Fiona Land Essex County Velo 0:45:42
14 Katherine Brown Riverside Racing 0:45:56
15 Cindy Mcnett portland velo club 0:46:23
16 Archard Erin 0:46:28
17 Gagnon Kathleen BLUE STEEL CYCLERY 0:48:07
18 Sophy Lee Quad Cycles 0:48:25
19 Tina Ruggiero Union Velo 0:49:49
20 Olivia Lord Jewett Farms Racing Team lap
21 Jessica Hughston New England Athletic lap
22 Carney Carrie PVC lap
23 Macdonald Olivia lap
DNF Erika Madeiros DNF
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat ?: 8