Log In
Pumpkin Cross • Oct 9 2010
Race uploaded by Ryan Kelly csv | json
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lionel Rocheleau Team Geargrinder
2 Scott Vogelmann
3 Joseph Maloney
4 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
5 Mitchell Bogardus Unattached
6 Michael Curtes Unattached
7 Nathan Jacques Unattached
8 John Lirette Unattached
9 Cory Gwin
10 Andrew Tegge Team Wheel & Sprocket
11 Ronald Knutowski
12 Douglas Bailey Team Wisconsin / MC2
13 Dan Ellerkamp Magnus
14 Scott Neperud Magnus
15 Ross White Team Geargrinder
16 Justen Stracy Attitude Sports
17 Nikolai Skievaski Green Line Velo
18 Gregory Blake Unattached
19 Daniel Schaefer Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
20 Christopher Mantel velo trocadero cycling
21 Matthew Goetzinger
22 Matt Yerke
23 Aaron Busche Velo Trocadero
24 Bruce Breitrick Team Wheel & Sprocket
25 John Mcneill Team Pegasus
26 Chris Kreidl Nova Cycle Sports Foundation Inc.
27 David Bartol MBRC/Flanders
28 Timothy Strege Half Acre Cycling
29 Andy Hoenisch
30 Neil Swanson
31 Waylon Janowiak Verizon u25 Team p/b ABD
32
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 23   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Senkerik Team Extreme
2 Alexander Martin U of Wisconsin/Madison Cycling Team
3 Grant Stevens Team Extreme
4 Christopher Berge Magnus
5 David Price U of Wisconsin/Madison Cycling Team
6 Tim Racette Team Wisconsin / MC2
7 Ryan Kleimenhagen Unattached
8 Ben Roehl Kettle Moraine Flyers
9 Tristan Klein UW-Milwaukee
10 Patrick Brock Team Extreme
11 Andy Swartz Brazen Dropouts/Cronometro
12 Travis Gruchow unattached
13 Wally Kunstman Unattached
14 Clayton Chase Team Geargrinder
15 Larry Gundlach MadCity Velo Club
16 Jay Labonne velo trocadero cycling
17 Ben Schreiber Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
18 Adam Zimmerman Unattached
19 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
20 Steve Gaffield Brazen Dropouts/Cronometro
21 Cameron Pease Duplicraft / Main Street Bicycles
22 Alex Docter Nova Cycle Sports Foundation Inc.
23 Timothy Willcox
24 Jesse Collins-davies Magnus
25 Nathan Phelps Big Ring Flyers
26 Michael Sohasky Unattached
27 Tom Starr MadCity Velo Club
28 Michael Buelter Attitude Sports
29 Peter Speers Unattached
30 Hannon Haggard
31 Andrew Borell
32 Jack Schirpke
33 Clayton Griessmeyer unattached
34 Grant Coisman MadCity Velo Club
35 Ian Prust Magnus
36 James Ellinger unattached
37 Heather Curnutt MadCity Velo Club
38 Gregory Werner unattached
39 Aaron Mcginnis
40 Kevin Rielley Unattached
41 Dusty Berialot unattached
42 Theodore Schrubbe velo trocadero cycling
43 Jim Lease unattached
44 Christopher Beaver Magnus
45 Aaron Rosenstock unattached
46 Rit Booth Hampshire Cycle Club
47 Erik Jensen Unattached
48 Bo Schinke Unattached
49 Zachary May unattached
50 Steven Bloom unattached
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 21   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Beste ISCorp Cycling Team
2 Andrew Schirpke
3 Jacob Thom
4 Cameron Orth
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Swartz Planet Bike
2 Skylar Schneider Unattached
3 Alejandra Butcher Unattached
4 Isabella Butcher Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gage Rodriguez
2 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
3 Garrett Roth Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Mitchell Bogardus Unattached
5 John Mcgovern Unattached
6 Peter Davis ISCorp Cycling Team
7 Geoff Roland
8 Samuel Huang unattached
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corrie Osborne Nova Cycle Sports Foundation Inc.
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Peters Brazen Dropouts/Cronometro
2 Louis Kuhn The Pony Shop
3 Jeff Melcher Team Extreme
4 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
5 Paul Roltgen Brazen Dropouts/Cronometro
6 Patrick Haley velo trocadero cycling
7 Greg Heck xXx Racing
8 William Hausdoerffer
9 John Ericsson Brazen Dropouts
10 Eric Drummer Unattached
11 Cliff Golz The Pony Shop
12 Scott Shapiro Magnus
13 Todd Kalkoske velo trocadero cycling
14 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
15 Hans Higdon Hampshire Cycle Club
16 John Robertson O2 Cycling
17 Christan Griego River Valley Cycling Club- RVCC
18 Aaron Goldberg ISCorp Cycling Team
19 Paul Warloski My Wife Inc
20 Mark Feary The Pony Shop
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Feuersthaler TEAM GEARGRINDER
2 Ben Roehl Kettle Moraine Flyers
3 Ryan Kuchenbecker Unattached
4 Benny Smith TEAM GEARGRINDER
5 Grant Stevens Team Extreme
6 Larry Gundlach MadCity Velo Club
7 Clayton Chase Team Geargrinder
8 Ryan Kresse Unattached
9 Nathan Phelps Big Ring Flyers
10 Mcgee Young Team Geargrinder
11 Tmothy Eddy
12 Todd Gruszynski unattached
13 Quentin Gniot Titletown Flyers Cycling Team
14 Michael Buelter Attitude Sports
15 Mike Hulen Team Wisconsin / MC2
16 Jack Schirpke
17 Michael Miljan unattached
18 Reed Cornia unattached
19 Erik Jensen Unattached
20 Christopher Osborne Unattached
21 Eric Edwards unattached
22 Donald Janczak velo trocadero cycling
23 Aaron Mcginnis
24 Patrck Uphill
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 10   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Miller
2 Jeff Sympson
3 David Neidhart Brazen Dropouts/Cronometro
4 Michael Garber Hampshire Cycle Club
5 Dave Eckel Team Wisconsin / MC2
6 Paul Warloski My Wife Inc
7 Robert Garner V.C. Bikesport
8 Allan Thom Half Acre Cycling
9 Timothy Theobald Cafe Hollander RDC
10 Brian Petted Team Extreme
11 Timothy Bates Unattached
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Shields Hampshire Cycle Club
2 Steve Gaffield Brazen Dropouts/Cronometro
3 Richard Janisch Hollander RDC
4 Jed Schleisner O2 Cycling
5 William Koehler Team Extreme
6 Jon Hirsch unattached
7 Timm Jacobson Unattached
8 Craig Busche Nova Cycle Sports Foundation Inc.
9 John Boudry Team Extreme
10 John Senkerik
11 Jeffrey Wandschneider
12 Jeffrey Hatton unattached
13 Eddie Turner Hampshire Cycle Club
14 James Hollnagel Unattached
15 Tom Starr MadCity Velo Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Simmermon Planet Bike
2 Darryl Mataya MadCity Velo Club
3 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
4 Joseph King Brazen Dropouts/Cronometro
5 Tom Palmer Brazen Dropouts
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Steinke Hampshire Cycle Club
2 Melissa Behr MadCity Velo Club
3 Richard Alderman Unattached
4 Rit Booth Hampshire Cycle Club
5 Lawrence Nahlik
6 Mark Mendelson Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Neff Alderfer Bergen
2 Chad Hartly
3 David Staab Great Dane Velo Club
4 William Butcher Magnus
5 Brian Conant The Pony Shop
6 Tim Pacholski velo trocadero cycling
7 Matthew Braun Magnus
8 Luke Holtan velo trocadero cycling
9 Jesse Perreault Cambridge Bicycle
10 Joe Curtes Unattached
11 Lyle Hanson Team Pegasus
12 Jeremey Rodriguez
13 Marc Engelhardt
14 Kevin Klug
15 Cale Wenthur
16 Henry Loud ReCycling Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Huang Planet Bike
2 Corrie Osborne Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Meredith Peterson Bob's Red Mill- p/b Focus Bikes
4 Jennifer Danielson Bob's Red Mill
5 Heather Curnutt MadCity Velo Club
6 Melissa Behr MadCity Velo Club
7 Jessica Helmlinger Cafe Hollander RDC
8 Alyssa Severn Magnus
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Beck Atttude Sports
2 Erin Feldhausen unattached
3 Sara Grant MadCity Velo Club
4 Sheryl Leonard-schneck Team Chiropractic Partners
5 Cathy Swanson unattached
6 Helmy Tennis Baraboo Sharks
7 Jennifer Borell
8 Cassey Lynn
9 Maria Carlstedt Team Geargrinder
10 Sarah Newmister unattached
11 Ann Moffett Team Pegasus
12 Tanya Wolf unattached
13 Marnie Pearsall TEAM GEARGRINDER
14 Tracy Mather Velo Trocadero
15 Patricia Nahn unattached
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider Team TIBCO / To The Top
2 Holly Klug
3 Kathryn Steudel
4 Rachel Horstman
5 Susan Uphill WDT-Allvoi International Cycling Te
6 Renee Callaway Capitol Velo Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 1