Log In

Team Overview: Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Afterglow (Dec 18 2010)

Corrie Osborne Men - Junior - Open - 10-18 2 / 5

Cross Nationals Day 5 (Dec 12 2010)

Kip Spaude Men Cat 1/2/3 Elite 95 / 113

Illinois Cyclocross Championships (Dec 5 2010)

Corrie Osborne Women Cat 1/2/3 4 / 14

Wisconsin State CX (Nov 21 2010)

Corrie Osborne Women Cat 3 1 / 11
Yvonne Schumacher Women Cat 3 9 / 11
Steve Scholzen Pro/1/2 6 / 22
Chris Kreidl Cat 3 35 / 41
Christopher Osborne Cat 4 9 / 52
Ryan Law Cat 4 32 / 52
Don Carr Masters 55+ Cat 4 1 / 12
Aaron Goldberg Masters 35+ 14 / 19
Christopher Osborne junior 15-18 3 / 7
Garrett Roth junior 15-18 4 / 7
Kevin Lindlau junior 15-18 5 / 7
Sam Beste junior 10-14 1 / 5
Corrie Osborne junior 15-18 Girls 2 / 3

Mill City CX (Nov 20 2010)

Trevor Koss Men 1/2 3 / 9

Sun Prairie Cup CX (Nov 14 2010)

Corrie Osborne Women Cat 3 1 / 9
Corrie Osborne Junior 15-18 Girls 2 / 2
Garrett Roth Junior 15-18 4 / 7

Minnesota State Championship (Nov 13 2010)

Trevor Koss Men 1/2 13 / 25

Indian Lakes Cross Race (Nov 13 2010)

Corrie Osborne Women Cat 1/2/3 3 / 13

Cyclocross for Life (Nov 7 2010)

Corrie Osborne Women Cat 1/2/3 4 / 15
Corrie Osborne Men Junior 15-18 7 / 14

Estabrook Park Cyclocross (Nov 6 2010)

Corrie Osborne Women Cat 3 1 / 6
Craig Busche Masters 45+ Cat 4 5 / 15
Corrie Osborne Junior 15-18 girls 2 / 2
Garrett Roth Junior 15-18 6 / 9
Chris Kreidl Cat 3 34 / 34

Wizzard Cross (Oct 31 2010)

Rachel Roessingh Women Pro/1/2 10 / 10
Corrie Osborne Women Cat 3 1 / 8
Jordan Roessingh Pro/1/2 9 / 20
Christopher Osborne Cat 4 4 / 49
Don Carr Masters 55+ Cat 4 1 / 7
Brian Rybarik Masters 35+ 9 / 12
Christopher Osborne junior 15-18 2 / 7
Garrett Roth junior 15-18 3 / 7
Kevin Lindlau junior 15-18 4 / 7
Sam Beste junior 10-14 1 / 9
Chase Osborne junior 10-14 2 / 9
Corrie Osborne junior 15-18 Girls 1 / 1
Sam Beste junior 10-14 Girls 1 / 9
Chase Osborne junior 10-14 Girls 2 / 9

Washington Park Cross (Oct 30 2010)

Corrie Osborne Women Cat 3 2 / 8
Paula Rowland Women Cat 4 14 / 15
Jordan Roessingh Pro/1/2 4 / 26
Steve Scholzen Pro/1/2 7 / 26
Trevor Koss Pro/1/2 13 / 26
Chris Kreidl Cat 3 27 / 34
Christopher Osborne Cat 4 48 / 53
Don Carr Masters 55+ Cat 4 2 / 13
Craig Busche Masters 45+ Cat 4 7 / 16
Aaron Goldberg Masters 35+ 6 / 17
Billy Jones Masters 35+ 8 / 17
Brian Rybarik Masters 35+ 12 / 17
Christopher Osborne junior 15-18 1 / 9
Garrett Roth junior 15-18 3 / 9
Sam Beste junior 10-14 1 / 5
Corrie Osborne junior 15-18 Girls 1 / 5

CamRock Cross (Oct 24 2010)

Corrie Osborne Women Cat 3 1 / 5
Garrett Roth junior 15-18 4 / 9
Corrie Osborne junior 15-18 Girls 1 / 1

Kletzsch Park Cross (Oct 23 2010)

Corrie Osborne Women Cat 3 1 / 3
Garrett Roth junior 15-18 3 / 9
Corrie Osborne junior 15-18 Girls 1 / 1

Jackson Meadows Cyclocross (Oct 23 2010)

Trevor Koss Men A 6 / 28

Big Ring Flyers Cyclocross (Oct 17 2010)

Trevor Koss Men 1/2 4 / 21

Carpenter Park Cyclocross (Oct 17 2010)

Corrie Osborne Women Cat 1/2/3 4 / 11
Corrie Osborne Men Junior 15-18 16 / 16

Baker Orchard Cyclocross (Oct 16 2010)

Trevor Koss Men A 11 / 34

Furthermore Badger Prairie (Oct 16 2010)

Corrie Osborne Women Cat 3 2 / 7
Garrett Roth junior 15-18 3 / 6
Corrie Osborne junior 15-18 Girls 1 / 2

Pumpkin Cross (Oct 9 2010)

Corrie Osborne Women Cat 3 2 / 8
Chris Kreidl Cat 3 26 / 32
Alex Docter Cat 4 22 / 50
Craig Busche Masters 45+ Cat 4 8 / 15
Garrett Roth junior 15-18 3 / 8
Corrie Osborne junior 15-18 Girls 1 / 1

Hopkins Cross (Oct 3 2010)

Corrie Osborne Women Cat 1/2/3 7 / 16
Corrie Osborne Men Junior 15-18 7 / 12

JR Ranch (Oct 2 2010)

Trevor Koss Men 1/2 4 / 16

Cross the Domes (Oct 2 2010)

Corrie Osborne Women Cat 3 3 / 13
Alex Docter Cat 4 27 / 68
Craig Busche Masters 45+ Cat 4 11 / 12
Garrett Roth junior 15-18 6 / 11
Corrie Osborne junior 15-18 Girls 2 / 2

No Good Double Cross (Sep 18 2010)

Corrie Osborne Women Cat 3 4 / 8
Chris Kreidl Cat 3 39 / 45
Corrie Osborne junior girls 15-18 2 / 2
Garrett Roth junior 15-18 4 / 11

Planet Bike #10 - State Championships (Nov 22 2009)

Yvonne Schumacher Women Category 3 8 / 9
Kyle Jacobson Pro/1/2 6 / 17
Chris Kreidl Elite Category 3 26 / 34
Aaron Goldberg Elite Category 4/5 3 / 58
Lowell Kellogg Masters 40+ 23 / 24
Lowell Kellogg Masters 30+ 24 / 26
Corrie Osborne Junior 15-18 2 / 3
Garrett Roth Junior 10-14 2 / 9
Sam Beste Junior 10-14 3 / 9
Chase Osborne Junior 10-14 8 / 9
Corrie Osborne Junior Girls 15-18 2 / 3

Planet Bike #5 - Gibbs Lake Showdown (Nov 15 2009)

Trevor Koss Pro/1/2 10 / 12
Don Carr Masters 50+ Cat 4 4 / 9
Christopher Osborne Junior 15-18 5 / 5
Garrett Roth Junior 10-14 1 / 5
Sam Beste Junior 10-14 2 / 5
Chase Osborne Junior 10-14 4 / 5
Corrie Osborne Junior Girls 15-18 1 / 2

Planet Bike #9 - Kletzsch Park (Nov 14 2009)

Kyle Jacobson Pro/1/2 7 / 15
Trevor Koss Pro/1/2 14 / 15
Lowell Kellogg Pro/1/2 15 / 15
Aaron Goldberg Elite Category 4/5 11 / 44
Don Carr Masters 50+ Cat 4 4 / 10
Lowell Kellogg Masters 40+ 12 / 14
Christopher Osborne Junior 15-18 6 / 8
Garrett Roth Junior 10-14 1 / 5
Sam Beste Junior 10-14 2 / 5
Chase Osborne Junior 10-14 3 / 5
Corrie Osborne Junior Girls 15-18 2 / 3

Planet Bike #7 - Estabrook (Nov 8 2009)

Kyle Jacobson Pro/1/2 4 / 13
Jordan Roessingh Pro/1/2 6 / 13
Chris Kreidl Elite Category 3 25 / 30
Aaron Goldberg Elite Category 4/5 4 / 53
Don Carr Elite Category 4/5 33 / 53
Don Carr Masters 50+ Cat 4 3 / 7
Lowell Kellogg Masters 40+ 17 / 20
Christopher Osborne Junior 15-18 5 / 5
Garrett Roth Junior 10-14 2 / 5
Sam Beste Junior 10-14 3 / 5
Chase Osborne Junior 10-14 4 / 5
Corrie Osborne Junior Girls 15-18 2 / 3

Planet Bike #6 - Trippe Lake (Nov 2 2009)

Don Carr Masters 50+ Cat 4 3 / 8
Christopher Osborne Junior 15-18 7 / 8
Garrett Roth Junior 10-14 2 / 6
Sam Beste Junior 10-14 4 / 6
Corrie Osborne Junior Girls 15-18 2 / 3

Planet Bike #7 - Halloween Classic (Oct 31 2009)

Yvonne Schumacher Women Category 3 9 / 12
Kyle Jacobson Pro/1/2 5 / 19
Bret Glembocki Pro/1/2 17 / 19
Chris Kreidl Elite Category 3 42 / 46
Aaron Goldberg Elite Category 4/5 2 / 93
Don Carr Masters 50+ Cat 4 4 / 11
Christopher Osborne Junior 15-18 9 / 12
Garrett Roth Junior 10-14 1 / 9
Sam Beste Junior 10-14 3 / 9
Corrie Osborne Junior Girls 15-18 2 / 3

ABD Sunrise Park Cyclocross (Oct 26 2009)

Garrett Roth Juniors 6 / 19

Planet Bike #4 - Cam-Rock (Oct 18 2009)

Kip Spaude Pro/1/2 2 / 14
Kyle Jacobson Pro/1/2 4 / 14
Jordan Roessingh Pro/1/2 5 / 14
Bret Glembocki Pro/1/2 14 / 14
Chris Kreidl Elite Category 3 24 / 34
Don Carr Masters 50+ Cat 4 4 / 8
Garrett Roth Junior 10-14 1 / 5
Sarah Huang Junior Girls 15-18 1 / 3

Planet Bike #3 - Badger Prairie (Oct 17 2009)

Yvonne Schumacher Women Category 3 10 / 12
Kip Spaude Pro/1/2 5 / 20
Jordan Roessingh Pro/1/2 14 / 20
Kyle Jacobson Pro/1/2 17 / 20
Aaron Goldberg Elite Category 4/5 8 / 65
John Spaude Elite Category 4/5 65 / 65
Don Carr Masters 50+ Cat 4 4 / 7
Garrett Roth Junior 10-14 1 / 3
Sam Beste Junior 10-14 2 / 3

Planet Bike #2 - Grafton Pumpkin Cross (Oct 10 2009)

Sarah Huang Women Category 3 2 / 7
Jordan Roessingh Pro/1/2 6 / 17
Kip Spaude Pro/1/2 12 / 17
Kyle Jacobson Pro/1/2 13 / 17
Chris Kreidl Elite Category 3 36 / 42
Aaron Goldberg Elite Category 4/5 11 / 55
Thomas Theisen Elite Category 4/5 51 / 55
Garrett Roth Junior 10-14 4 / 10
Sam Beste Junior 10-14 5 / 10
Sarah Huang Junior Girls 15-18 1 / 3

Planet Bike #1 - Lapham Peak (Oct 4 2009)

Kaitlin Keough Women Category 1/2/3 2 / 6
Sarah Huang Women Category 3 2 / 11
Yvonne Schumacher Women Category 3 10 / 11
Leif Byrge-liebig Elite Category 4/5 41 / 58
Don Carr Masters 50+ Cat 4 4 / 8
John Spaude Masters 50+ Cat 4 8 / 8
Billy Jones Masters 30+ 12 / 12
Leif Byrge-liebig Junior 15-18 3 / 5
Garrett Roth Junior 10-14 3 / 7
Sam Beste Junior 10-14 4 / 7

Jackson Park (Sep 21 2009)

Kaitlin Keough Women - 1/2/3 7 / 13
Chris Kreidl Cat 3 56 / 60
Kyle Jacobson Cat 1/2/3 32 / 33

Brookside Cyclocross Cup (Dec 7 2008)

Kip Spaude Elite Men 8 / 23
Ashley James Elite Women 10 / 11

Jingle Cross Rock #2 (Nov 30 2008)

Kyle Jacobson Elite men 23 / 40
Kaitlin Keough Elite women 7 / 17

Storm the Greens KY State CX Championships (Nov 30 2008)

Ashley James Elite Women 3 / 7

Jingle Cross Rock #1 (Nov 29 2008)

Chris Kreidl Men Cat. 4 32 / 56
Kyle Jacobson UCI Elite Men 33 / 42
Kaitlin Keough UCI Elite Women 12 / 19