Log In
Kutztown Cross Day 1 • Nov 17 2012
1.8
2.3
5.6
3.4
1.3
Clear, 48 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
1.8
Beers
2.3
Moisture
5.6
Accel
3.4
Tech
1.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edwin Bull Van Dessel Factory Team
2 Mike Debie Philadelphia Cyclocross School
3 Gerald Adasavage Bicycle Therapy
4 Roger Aspholm Finkraft
5 Michael Yozell Kapelmuur Independent
6 Steven Ordons Philadelphia Ciclismo
7 William Elliston Van Dessel Factory Team
8 Zachary Semian Van Dessel Factory Team
9 Eric Oishi MTBNJ.com
10 Daniel Langlois Bicycle Therapy
11 Joe Pigga Lamprey Systems
12 Troy Kimball Westwood Velo
13 Marten Beels Lamprey Systems
14 Dag Anderson Somerset Wheelmen
15 Kevin Fryberger The Performance Lab p/b Caffeinated
16 Brendan Mcgrath Bicycle Therapy
17 Jeff Salvitti Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
18 Craig Lebair Philadelphia Ciclismo
19 Mark Pohndorf Finkraft
20 Nathan Goates Lost Boys Racing inc.
21 Seth Gunderson Lancaster Regional Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Miller Unattached
2 Eric Greenberg Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
3 Mark D'avino Team Yacht Club
4 Jameson Ribbens Charm City Cycling LLC
5 Darrell Engel Kutztown Cutters
6 Peter Hinmon
7 Dillon Van wart Team Town Cycle
8 Mike Mast Bicycle Therapy
9 Keith Garrison Pink Rhino Racing
10 Mateus Kaplan Team Independence
11 Mike Stevens Chester County Velo
12 Jeremy Garges Lamprey Systems
13 Jonathan Dietz Unattached
14 Brian Breach GS Mengoni U.S.A.
15 Blake Rubin Kind Human Sports
16 Phil Garofolo Cicli Devotion
17 Andrew Bernstein Kraft Genie Cycling.Inc.
18 Glenn Stephenson Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
19 Derek Papastrat Unattached
20 Erik Mitchell Spinteck Cycling Team
21 Dusan Strika Kissena Cycling Club
22 Robert Mecea Brooklyn Velo Force
23 David Mitchell Team GPOA
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Dreyer Gates Carbon Drive
2 Peter Hall Kapelmuur Independent
3 Brad Turner MTBNJ.com - Halter's
4 Richard Henning Unattached
5 Brian Hazenski Upstate Velo
6 Gary Rothera Rothera Cycling
7 Hans Mossner BikeSport
8 Sean Smith Somerset Wheelmen
9 James Kondisko Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
10 Mark Dennis Blue Mountain Velo
11 Brandy Boyle Unattached
12 Joe Luby Fitness Central
13 Zachary Hutchins Mid-Atlantic Cycling Club
14 Haughton Andrew Unattached
15 Robert Sands Evolution Racing
16 Michael Mccormick Blue Mountain Velo
17 Raymund Calaquian Evolution Racing
18 William Weismantel Mason Dixon Velo
19 James Poland Unattached
20 William Haley
21 Nathan Gebeau Unattached
22 Jscott Korbich GS Simmeria
23 L Costano Unattached
24 Joe Bailey Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
25 Chris Hartmann Rochester Institute of Technology
26 Nat Amato Never Again
27 David Stone Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
28 Aaron Bilenky Unattached
29 William Bray Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
30 Anthony Skorochod Philadelphia Ciclismo
31 Bob Joos EWR Racing
32 Don Haring Unattached
33 Jeff Tkach Unattached
34 Samuel Santos Unattached
35 Richard Abel Shippensburg University of Pennsylv
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 25   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Margolis Vortex Cycling Club
2 John Clark Philadelphia Cyclocross School
3 Jacob Boyle Liberty Cycle
4 Malik Calaquian Philadelphia Cyclocross School
5 Cole Reece Cyfac Racing
6 Tommy Quinn Bikesport
7 D Yoder Unattached
8 Gabriel Castano JVR Sports
9 Daniel Szallai Somerset Wheelmen
10 Hugo Schreur Colavita Racing Inc.
11 Gerard Josulevicz Unattached
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Piccillo Evolution Racing
2 Bernhard Resch Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
3 Jack Drummond Bicycle Therapy
4 Daniel Rapp Mountainside/Toasted Head Racing
5 Carl Reglar Verge Sport/Test Pilot
6 Josh West Bicycle Therapy
7 Edwin Hein Guys Racing Club
8 Dave O'neill Unattached
9 Keith Licata Team Bulldog
10 Werner Freymann Easy Riders Cycling
11 Russell Blake Lancaster Regional Cycling Team
12 Christopher Newell Sublime Athletics Velo
13 Scott Green Unattached
14 W Hade Unattached
15 Dennis Angelisanti GS Simmeria
16 Mark Harding Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
17 Greg Eater Evolution Racing
18 Chris Mammarella GS Simmeria
19 Chris Evans Club Wissahickon
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Appeltans Mid Atl Masters Bicycle Org
2 Barry Wahner Mambo CX/Go Cycling
3 Robert Reuther Chester County Velo
4 Martin Mrugal PA Masters RC
5 Kelly Cline Revolution Wheelworks Racing
6 Rick Anderson Somerset Wheelmen
7 Douglass Gray First State Velo Sport
8 D Lewe Unattached
9 Rich Weinstock Van Dessel Factory Team
10 Chris Tarnowski Westwood Velo
11 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle/Mazur co
12 Matt Perry PA Masters RC
13 Christopher Gozick MTBNJ.com
14 Fafar Bayat Team Cosmic
15 Douglas Jones GS Simmeria
16 Ed Kallatch Evolution Racing
17 Nicholas Alutin Century Road Club Assoc
18 Sean Mooney C C Evesham
19 Richard Leibfried PA Masters RC
20 Ryan Mitchell PA Masters RC
21 Chuck Crocco Somerset Wheelmen
22 Gary Snyder Evolution Racing
23 Peter Ognibene GS Park Ridge
24 Tom Perkins Cyclocrossworld.com
25 Craig Rotile Finkraft Cycling Team
26 Gustavo Sanchez Evolution Racing
27 Joe Favara South Mountain Cycles
28 Harald Weigl Evolution Racing
29 Andrew Di michele Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
30 Louis D'Amelio Pure Energy Cycling-ProAirHFA
31 Dusan Strika Kissena Cycling Club
32 Mark Lentz Mason Dixon Velo
33 Barry Murray Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
34 John Dzubinski Tri State Velo
35 Scott Sladovnik Kutztown Cutters
36 David Borden Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 15   Cat 4: 11   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Breckenmaker ERA Cycling
2 Scott Reynolds Guys Racing Club
3 Dennis Smith Bike Line
4 Ken Coleman Berkshire Cycling Association
5 John Paproski PA Masters RC
6 Gary Kralik Evolution Racing
7 Bob Scharle Evolution Racing
8 Joseph Kenas Guys Racing Club
9 Lawrence Dudek Team Somerset
10 Michael Williams First State Velo Sport
11 Richard Bauch Colavita Racing Inc.
12 George Harriott GS Simmeria
13 Bill Tesar Unattached
14 Bob Perna Unattached
15 Jerome Weiner Guys Racing Club
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Vettori Charm City Cycling, LLC
2 Keith Licata Team Bulldog
3 Jeffrey Appeltans Mambo Kings Racing
4 Richard Dreyer Gates Carbon Drive
5 Mark Harding Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
6 D Vawart
7 Selene Yeager Team CF
8 Andrew Di michele Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
9 Robert Sands Evolution Racing
10 Barry Murray Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
11 Steve Carman Team Cycle Fitters
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Van gilder Mellow Mushroom Racing
2 Katrina Dowidchuk Colavita Racing Inc.
3 Stacey Barbossa Colavita Racing Inc.
4 Selene Yeager Team CF
5 Allyson Tufano Western Howard County Cycling
6 Bailey Semian Pure Energy Cycling-ProAirHFA
7 Jessica Kutz Riptide Cycling
8 Jennifer Tillman C3-Athletes Serving Athletes
9 Lauri Webber Unattached
10 Kathleen Wulfkuhle Charm City Cycling LLC
11 Diedre Ribbens Charm City Cycling LLC
12 Kristine Church Peanut Butter & Co. Human Zoom
13 Dana Mcallister Peanut Butter & Co. Human Zoom
14 Allison Oishi MTBNJ.com
15 Erica Yozell South Mountain Cycles
16 Amy Miner Green Mountain Bicycle Club
17 Jennifer Kraut Team TBB/Deep Blue
18 Lauren Festa Peanut Butter & Co. Human Zoom
19 Lisa Most Club Wissahickon
20 Maria Gaasche Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Dagostino Unattached
2 Ginny Jeppi Sublime Athletics Velo
3 Lara Marek Mid Atl Masters Bicycle Org
4 Jen Nordhem W&D Racing-NY Velo
5 Jennifer Franko Kind Human Sports
6 Lisa Staub Mason Dixon Velo
7 Christina Perkins Favata's TRT Bicycles
8 Jayme Morris Unattached
9 Lauren Seavy Unattached
10 Latza Mary Unattached
11 Laura Carlson Riptide Cycling
12 Jennifer Defalco Team Cosmic
13 Diane Vettori Charm City Cycling LLC
14 Elizabeth Allen Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
15 Marjorie Sherr Unattached
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evelyn Korbich Young Medalists/ Team Rothrock
2 Veda Gerasimek Young Medalists/ Team Rothrock
3 Cara King Unattached
Finishers: Cat 4: 3