Log In
Cyclocross Crusade: Fernwood/OBRA CX Championships • Nov 4 2023 • Molalla, OR.
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.1
6
4
4.7
4.8
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
6
Moisture
4
Accel
4.7
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Umberhandt Trusty Switchblade 00:11:52
2 Andrea Osterlund Trusty Switchblade 00:12:39
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Breault 00:09:25
2 Mark Sather Team 10 Barrel 00:09:50
3 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 00:10:39
4 Josue Jimenez 00:10:25
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloƫ Spritz PDX Dream Team 00:08:46
2 Sarah Livingston Trusty Switchblade 00:15:13
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colleen Murphy Cascadia Rising p/b Metropolis Cycl 00:09:54
2 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 00:10:47
3 Jessica M prior Trusty Switchblade 00:17:08
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Major 00:10:16
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Korn Team S&M 00:08:22
2 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 00:09:03
3 Michelle Mills Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:48
4 Kimberly Sass Grouptrail Cycling 00:10:28
5 Dani Stiles Team 10 Barrel 00:10:56
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Uetrecht Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:04
2 Stephanie Spiak Team Oregon p/b Rodda Paint 00:14:39
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace BicycleAttorney.com 00:09:18
2 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 00:09:54
3 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 00:11:23
4 Patti Wolfe Deschutes Brewery Cycling Team 00:12:27
5 Julie Ann smith-simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 00:18:59
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 00:10:42
2 Lisa Fitzgerald 00:12:14
3 Donna Metz 00:13:13
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheryl Johnson 00:14:32
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Overman 00:12:03
2 Prim Rose PDX Dream Team 00:12:19
3 Hannah Heutte 00:14:04
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow 00:06:32
2 Jacob Rathe 00:06:53
3 Sean Babcock 00:06:56
4 Andrzej Stadnik Biciclista US 00:07:31
5 Tygre Westerfield 00:07:38
6 Brad Davidson Grouptrail Cycling 00:07:58
7 Lyle Mccaffrey 00:08:07
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miguel Moreno Biciclista US 00:08:01
2 Michael Metz 00:08:28
3 Eric Simakaski 00:08:20
4 Nicholas Boswell 00:08:34
5 Cesar Villegas HiFi Sound Cycling Components 00:08:34
6 Todd Young Trusty Switchblade 00:08:51
7 Jason Evans Biciclista US 00:09:01
8 John Ohotto Swift Racing PDX 00:09:11
9 Nathan Trimble 00:08:20
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Luu Rolling Thunder p/b The Missing Lin 09:04.36
2 Matthew Flodin 09:17.74
3 Aaron Baraff Grouptrail Cycling 10:07.37
4 Jesse Burkett 11:24.02
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Usher 00:09:43
2 Garett Hawes 00:11:44
3 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 00:12:32
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Abel 00:08:57
2 Wyatt Hawes 00:09:33
3 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 00:09:30
4 Jase Henderson Biciclista US 00:09:48
5 Bjorn Swanson Team Finger 00:09:52
6 Luke Tabish 00:10:56
7 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 00:11:37
8 Lincoln Sanchez 00:11:08
9 Bridger Mills Cascadia Junior Cycling 00:11:41
10 George Mcgregor 00:15:19
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Halbleib Marys Bicycle Club p/b Tacovore 00:07:55
2 Ian Baker BicycleAttorney.com 00:08:24
3 Orion Souders Biciclista US 00:09:26
4 Grayson Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 00:09:21
5 Keoni Padaca 00:09:41
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Westerfield 00:08:26
2 Simon Walsh 00:08:47
3 Sam Golden 00:13:02
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carter Hayden Dialed Cycling Team 00:12:16
2 Dylan Glazer 00:12:10
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Dickson 00:08:40
2 Estehban Covarrubias 00:10:39
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrzej Stadnik Biciclista US 00:07:00
2 James Ceccorulli Team S&M 00:07:05
3 Aaron Anderson Biciclista US 00:07:11
4 Brad Petersen Bonk Collective 00:07:12
5 Stephen Ploomer Grouptrail Cycling 00:07:23
6 Bertrand Mejia-morin Biciclista US 00:08:23
7 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 00:08:51
8 Grant Headley 00:09:39
9 Dan Froelich 00:09:36
10 Daniel Peterson Grouptrail Cycling 00:09:58
11 Randy Kerr Team Oregon p/b Rodda Paint 00:10:19
12 Benito Guzman 00:11:59
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Russell 00:07:24
2 Ben Pederson Grouptrail Cycling 00:07:40
3 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 00:07:53
4 Steven Hyde BicycleAttorney.com 00:08:03
5 Dean Proteau Grouptrail Cycling 00:08:41
6 Ryan Studt Grouptrail Cycling 00:09:32
7 John Lin Swift Racing PDX 00:09:10
8 Andrew Smith Swift Racing PDX 00:08:50
9 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 00:09:39
10 Ryan Clay Grouptrail Cycling 00:09:48
11 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 00:09:15
12 Martin Hogue Grouptrail Cycling 00:10:02
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Linn 00:07:24
2 Adrian Bosch Biciclista US 00:07:52
3 Dustin Henderson Biciclista US 00:08:11
4 Geoff Rice 00:07:31
5 Brian Lynch Forza Portland, presented by Smith 00:08:14
6 Carl Werner 00:08:41
7 David Barna Dialed Cycling Team 00:08:47
8 Daniel Dedrick 00:09:01
9 Matthew Smith Swift Racing PDX 00:08:59
10 Erik Luebkert 00:09:05
11 Nolan Restivo 00:09:14
12 Sky Wilson Cascadia Rising p/b Metropolis Cycl 00:08:49
13 Zac Lytle Team Finger 00:09:57
14 Dustin Hunley 00:09:35
15 Gavin Mcgregor 00:10:00
16 Denny Burnett 00:10:26
17 Mike Funk 00:09:42
18 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 00:09:41
DNF Robert Umberhandt 00:09:27
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Bailly Grouptrail Cycling 00:08:04
2 Michael Brown 00:08:14
3 Robert Uetrecht Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:46
4 Webster Wilson 00:08:45
5 Steve Glazer 00:08:50
6 Joel Wilson Biciclista US 00:09:01
7 James Green Trusty Switchblade 00:09:20
8 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 00:10:00
9 Shea Hawes 00:10:03
10 Nikolaus Kashey 00:10:44
11 Paul Souders Team S&M 00:10:45
12 David Kwon 00:12:23
13 Bjorn Clouten 00:11:41
14 Ben Hein 00:12:42
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mccaffrey 00:08:19
2 Rick Metz 00:08:40
3 Jeff Standish 00:08:42
4 Martin Baker BicycleAttorney.com 00:09:04
5 William Alcorn 00:09:21
6 Sal Collura 00:08:56
7 Richard Caramadre 00:09:03
8 Scott Trautman Dialed Cycling Team 00:09:42
9 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 00:09:06
10 Andy Leritz 00:08:56
11 Christophe Berteau-pavy 00:09:41
12 Scott Mares 00:09:53
13 Dan Sprouse 00:09:59
14 Trig Rogers BicycleAttorney.com 00:10:18
15 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 00:09:54
16 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:10:27
17 Thomas Farley 00:10:27
18 Brett Edelen 00:10:25
19 Eric Stolberg 00:10:22
20 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 00:11:06
21 John Brehm Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:12:04
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Coates 00:08:40
2 Michael Nyberg Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:14
3 Bill Petersen Bonk Collective 00:08:42
4 Michael Metz 00:09:28
5 Steven Thorne Biciclista US 00:10:16
6 Jon Gove Grouptrail Cycling 00:10:00
7 Randy Scott Deschutes Brewery Cycling Team 00:10:20
8 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:10:05
9 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 00:10:25
10 Mark Stoller Trusty Switchblade 00:10:31
11 David Kaysen Dialed Cycling Team 00:10:20
12 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:11:58
13 David Bussey Dialed Cycling Team 00:12:39
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcel Russenberger Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:16
2 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 00:10:23
3 Dave Luoma 00:10:09
4 Stefan Furst Dialed Cycling Team 00:10:59
5 Joe Hamilton 00:10:21
6 Dan Davis Boneyard Cycling 00:12:20
7 Mark Hand 00:13:20
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Johnson 00:10:07
2 David Sailors Deschutes Brewery Cycling Team 00:10:22
3 Mark Schwyhart Team S&M 00:10:49
4 Rick Gregory 00:12:00
5 Edward Lanton 00:13:39
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S&M 00:12:24
2 Tom Heywood 00:13:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Cordell 00:10:48
2 Daniel Beel Dialed Cycling Team 00:12:21
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Furst Dialed Cycling Team 00:07:03
2 Lyle Mccaffrey 00:08:12
3 Janzen Lovete 00:09:43
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Trux 00:07:00
2 Fred Mills Team 10 Barrel 00:07:26
3 Danny Weikel Team S&M 00:07:28
4 Micah Melkonian Team Finger 00:07:25
5 Sean A carline 00:08:35
6 Adam Kennedy 00:09:00
7 Adrian Bosch Biciclista US 00:09:38
8 Scott Hillson 00:09:36
9 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 00:10:08
10 D'arcy Owen Grouptrail Cycling 00:11:29
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Snider 00:08:04
2 Laura Schmitt 00:08:35
3 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 00:09:45
4 Rachel Hawes 00:13:50
5 Shawna Pearson Grouptrail Cycling 00:13:50
6 Stephanie Spiak Team Oregon p/b Rodda Paint 00:17:28
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Lingwood Team S&M 00:08:20
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kat Hampton Team Oregon p/b Rodda Paint 00:09:13
2 Taryn Hand Pacific Office Automation Cycling 00:11:05
3 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 00:11:37
4 Sarah Livingston Trusty Switchblade 00:13:18
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Holmes 11:36.73
2 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 12:15.16
3 Julie Ann smith-simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 27:44.57
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ada Souders Team S&M 00:12:35
2 Jessica Baraff Grouptrail Cycling 00:16:38
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 00:09:25
2 Morgan Filer Biciclista US 00:10:10
3 Kamea Padaca 00:12:45
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Barna Dialed Cycling Team 00:09:35
2 Helena Stedman Grouptrail Cycling 00:10:40
3 Izzy Tabish 00:11:12
4 Eliana Umberhandt Trusty Switchblade 00:11:43
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hattie Usher 00:12:23
2 Phoebe Hogue Grouptrail Cycling 00:16:40
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coco Leritz 00:09:04
Finishers: Cat 5: 1