Log In
CXR #3 Sprinker • Oct 16 2022 • Parkland, WA
Race uploaded by Brian Bressler csv | json
4.7
1.8
4.9
3.3
3.2
Clear, 72 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
1.8
Moisture
4.9
Accel
3.3
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Ramsdell ALKI VELO CLUB 42:20:00
2 Basil Fedorchenko 43:36:00
3 John Woodworth ALKI VELO CLUB 49:33:00
4 Win Van pelt 49:35:00
5 Kevin Ulrich GENE JOHNSON CYCLING TEAM 50:20:00
6 Robert Iuliano 51:36:00
7 Clint Valentine TWINSTRAND BIOSCIENCES 41:01:00
8 Rodney Pittack UNAVITA RACING 42:38:00
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Rush BREAKFAST RACING TEAM 43:02:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alden Kroll BLACK SHEEP VELO 1:01:15
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Bressler HUPKIT.COM 57:03:00
2 Chris Rodde BLACK SHEEP 57:19:00
3 Alasdair Turner BLACK SHEEP VELO 57:50:00
4 Doug Graver RIDGE CYCLESPORT 58:16:00
5 Jonathan Castrodale HEDONSPEED 58:52:00
6 Ron Schmeer KELLER-ROHRBACK 59:12:00
7 Brendan Mcmahan BLACK SHEEP VELO 1:00:16
8 Alec Duxbury KR CYCLING 1:00:35
9 Dwaine Trummert FELL SWOOP 1:00:47
10 Dee Patterson CATUP.COM 1:00:47
11 Todd Reedy 1:00:54
12 Rainer Leuschke BLACK SHEEP VELO 1:01:29
13 Conrad Kornmann 1:01:39
14 Greg Kauper DROPBAR RACING 1:02:35
15 Forrest Murphy BLACK SHEEP VELO 1:03:53
16 Jonas Bakkane FELL SWOOP 1:05:29
17 Mark Young ALKI/RUBICON 57:11:00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Malia Greening PNW COLAVITA FACTOR 1:03:05
3 Jodi Connolly BLACK SHEEP VELO 56:23:00
4 Nicole Weiss PNW COLAVITA FACTOR 58:11:00
DNF Geraldine Vander haegen CBC RACING/COUNTRY GREEN TURF FARMS 55:01:00
Finishers: Cat 2: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pj Bauser TENSPEED HERO 40:02:00
2 Patrick Mccabe GRIT CITY HEALTH 40:28:00
3 Matt Seguin UNAVITA RACING 40:32:00
4 Jeff Rasor APEX RACING 43:13:00
5 Zach Varnell GRIT CITY HEALTH 44:26:00
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Frazier LIQUID VELO 39:14:00
2 Andrew Lamb DYNA RACING 39:34:00
3 Jeff Cota GRIT CITY HEALTH 39:51:00
4 Joseph Thomas TACO TIME NORTHWEST CYCLING TEAM 40:46:00
5 Rob Briggs CBC RACING/COUNTRY GREEN TURF FARMS 41:07:00
6 Tim Lewis ICDK 41:20:00
7 David Cook CASCADIA WHEEL CO DIRT TEAM 41:46:00
8 Jason Hansen CASCADIA WHEEL CO DIRT TEAM 42:01:00
9 Sven Koehler RECYCLED CYCLES 42:05:00
10 Jonathan Olson DYNA RACING 42:10:00
11 Scott Mcnees NEMESIS RACING 42:16:00
12 Daniel Liberator TACO TIME NW CYCLING TEAM 45:04:00
13 Jim Boyd CASCADIA WHEEL CO DIRT TEAM 45:20:00
14 Wayne Wakeman UNAVITA RACING 46:03:00
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Burris FELL SWOOP 39:41:00
2 John Herzog 40:52:00
3 Frank O'Brien TEAM BOOGER 41:44:00
4 David Karman 42:13:00
5 Scott Long UNAVITA RACING 42:27:00
6 Tobin Copley FILTHY CASUALS 45:11:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Leonard SOFT LIKE KITTEN 47:50:00
2 Lucia Vojtech 48:21:00
3 Diane Zaida COLAVITA 48:34:00
4 Sabrina Hirsch 49:24:00
5 Sarah Hansen CASCADIA WHEEL CO FT 50:35:00
6 Hannah Mccabe GRIT CITY HEALTH 52:47:00
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Betz BLACK SHEEP VELO 46:28:00
2 Jodie Ramey PNW COLAVITA FACTOR 46:43:00
3 Kristi Berg BICYCLE CENTRES 46:45:00
4 Ellsa Kunz RECYCLED CYCLES 47:21:00
5 Lori Brazel PAIN CAVE PRODUCTIONS 48:43:00
6 Eva Wong BLACK SHEEP VELO 51:24:00
7 Melissa Johnston cota CASCADIA WHEEL CO. 45:53:00
8 Kate Oliver PHIL'S CYCLE 49:42:00
DNF Christie Fix PCP RACING 13:10
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Merkling HAVENS BERMAN 40:06:00
2 Andrea Bogni RECYCLED CYCLES RACING 40:21:00
3 Joe Smith LIQUID VELO 40:54:00
4 Andrew Babcock CASCADIA WHEEL CO. 41:13:00
5 Scott Fowler BOOGER 41:55:00
6 Nigel Stuke 42:19:00
7 Zach Varnell GRIT CITY HEALTH 44:05:00
8 Tony Ruiz 46:45:00
9 Scott Nelson PAMS FOUNDATION 47:13:00
10 Andrew Gray 48:21:00
11 Ben Atkinson 49:19:00
12 Lincoln Mongillo 38:24:00
DNF Tim Waterhouse 15:08
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Evans COUNTRY GREEN TURF FARMS 41:06:00
2 Erik Johnson CASCADIA WHEEL CO. 41:32:00
3 Chris Sexton TACO TIME NORTH WEST 42:33:00
4 Tim Ptak PCP 42:46:00
5 Russ Sovde ZEVENBERGEN 42:58:00
6 Tim Leary MCLEOD CONSTRUCTION 42:59:00
7 Kevin Klein PCP RACING 43:00:00
8 Nathan Holmes 42:57:00
9 George Mount 43:14:00
10 Mike Hanney 43:35:00
11 Todd Mason 43:48:00
12 Tony Ruiz 43:48:00
13 Matt Fields 44:17:00
14 Brad Loetel FIVEPLY 45:41:00
15 Allen Chao 46:13:00
16 Michael Young CBC RACING SEEDED BY COUNTRY GREEN 47:06:00
17 Phil Arnold TACO TIME NORTH WEST 49:01:00
18 Arthur Brummett TACO TIME NW 54:11:00
DNF Lang Nelson 39:35:00
DNF Scott Booth CASCADIA WHEEL CO DIRT TEAM 22:23
DNF Garrett Ianacone 9:30
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bernard Georges PCP RACING 41:51:00
2 Ben Minicucci ALASKA AIRLINES 42:28:00
3 Chris Hermoso 43:45:00
4 Peter Krautwald 45:13:00
5 Greg Gizinski CHAINSLAP RACING 46:07:00
6 Greg Awalt CLASSIC CYCLE 46:26:00
7 Ed Holt CASCADIA WHEEL CO DIRT TEAM 47:03:00
8 Eric Norris GROOVEBACK UNLTD 47:30:00
9 Scott Vinson UNATTACHED 48:11:00
10 Peter Brown 48:57:00
11 Chris Klemczyk FIRST STRIKE VELO MCLEOD CONSTRUCTI 50:06:00
12 Jeffrey Coopersmith TACO TIME 50:26:00
13 James Christie 53:20:00
14 Mark Spencer-coons RECYCLED CYCLES RACING 40:50:00
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Geary 57:03:00
2 Maarten Brugmans ZEVENBERGEN 1:00:59
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Taplin CASCADIA WHEEL CO. FACTORY TEAM 1:03:17
2 Rebecca Book SHADOW ELITE 1:03:43
3 Monilee Keller BREAKFAST RACING TEAM 1:03:50
4 Julie Robertson-zivin PNW COLAVITA FACTOR 1:06:04
DNF Myla Doane 22:05
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Fowler BOOGER 39:54:00
2 Herman Meyer BOOGER 39:54:00
3 Robert Sepler ORGANIC GNAR HARVEST 42:39:00
4 Itai Malakoff TEAM BOOGER 44:00:00
5 Donovan Ramirez TEAM BOOGER 45:43:00
DNF Joshua Melanson DAISY'S PET GROOMING 32:25:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Brown UNAVITA RACING 43:04:00
2 Brandy Allen PIZZA PALS 43:32:00
3 Ryan Connolly TEAM BOOGER 44:16:00
4 Frances Sun BREAKFAST RACING TEAM 44:30:00
5 Stella Bressler TEAM BOOGER 45:23:00
6 Katrina Go PIZZA PALS 46:03:00
7 Amanda Mcnabb PNW COLAVITA FACTOR 43:16:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronan Kroll BLACK SHEEP VELO 40:42:00
2 Parker Stanford BOOGER 41:53:00
3 Keith Ramsdell ALKI VELO CLUB 42:24:00
4 Bradley Dyer KINETIC CYCLES 42:25:00
5 Jackson Campbell BOOGER 42:35:00
6 Levi Hamilton HILL TOP DIRT 42:36:00
7 Randy Yao GENE JOHNSON CYCLING TEAM 43:16:00
8 Todd Mason 46:08:00
9 Jonathan Kelley GRIT CITY HEALTH 50:20:00
DNF Tim Bond TACO TIME NW 13:26
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kassidy Mcnees NWCX PROJECT 49:30:00
2 Mary Sterrett BREAKFAST RACING TEAM 49:34:00
3 Katy Pieri RECYCLED CYCLES 53:01:00
4 Lina Vargas NWCX PROJECT 50:48:00
5 Shannon Nardi TEAM GRIT CITY HEALTH 51:28:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Bowes SUCK IT 42:31:00
2 David Mcintosh 44:28:00
3 Scott Kuehn CASCADIA WHEEL CO DIRT TEAM 44:42:00
4 Shawn Peerson UNAVITA RACING 45:03:00
5 Robert Beare UNAVITA RACING TEAM 46:06:00
6 John Sullivan BLACK SHEEP 50:47:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Valente BROADMARK/MT SI RACING 22:40
2 Grady Young ALKI/RUBICON 22:42
3 Pj Leonard SOFT LIKE KITTEN 22:41
4 Colton Fukano GHY 23:11
5 Cullen Turner BLACK SHEEP VELO 26:54:00
6 Eli Hansen CASCADIA WHEEL CO DIRT TEAM 26:54:00
7 Max Francis 31:28:00
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Fowler BOOGER 22:31
2 Daniel Kornmann NWCX PROJECT 23:02
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Whitenack HODALA 13:26
2 Gage Jarrett PSC 13:30
3 Matteo Guarda blanchard 14:04
4 Toby Hansen CASCADIA WHEEL CO DIRT TEAM 15:04
5 Mateo Ruiz-murphy BLACK SHEEP VELO 15:08
6 Callum Leonard SOFT LIKE KIDDO 15:40
7 Theo Francis 16:58
8 Paiul Plourde 18:57
9 William Rainier gregory 19:06
10 Leo Mccabe GRIT CITY HEALTH 20:54
11 Luca Mongillo
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paige Holden NWCX PROJECT 26:58:00
2 Quinnlyn Mcmahan BLACK SHEEP VELO 27:54:00
3 Greta Leuschke BLACK SHEEP VELO 27:59:00
6 Lucy Chao 21:29
DNF Emma Grimm VIKES 16:26
DNF Emily Keller BREAKFAST RACING TEAM 16:48
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlee Albright CAPITOL CITY MTB 22:41
2 Rue Tomko KENNELLY KEYS MUSIC 23:40
3 Lina Vargas NWCX PROJECT 24:07:00
4 Taylor Duquette NWCX PROJECT 24:24:00
5 Clara Bakkane NWCX PROJECT 25:01:00
6 Kelina Bechtel NWCX PROJECT 26:14:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oakley Mcmahan BLACK SHEEP VELO 15:35
2 Gabriella Brummett serrano 22:12
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Huebner GENE JOHNSON CYCLING TEAM 39:03:00
2 Chris Adolf DROPBAR RACING 40:13:00
3 Justin Bannerman BICYCLE BARN/LIVIT COFFEE 40:22:00
4 Todd Dry DROPBAR RACING 43:12:00
5 Kevin Raymond CALIBER HOME LOANS / GERK'S 45:28:00
6 Steve Tauscheck 46:29:00
7 Kevin Mallory XXX RACING ATHLETICO 48:12:00
8 Erik Brooks RECYCLED CYCLES RACING 49:15:00
9 Dave Stanton TACO TIME NW 38:27:00
10 Brian Volkert TEAM DOUBLECHECK 39:33:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Bedwell BREAKFAST RACING TEAM 46:16:00
2 Daniel Kornmann NWCX PROJECT 49:16:00
3 Rue Tomko KENNELLY KEYS MUSIC 42:54:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett N sczechowski PAIN CAVE PRODUCTIONS 37:03:00
2 Matthew Turney 37:10:00
3 Patrick Leonard SOFT LIKE KITTEN 37:11:00
4 Joseph Mullan CASCADIA WHEEL CO DIRT TEAM 37:21:00
5 Zack Phillips PCP Racing 37:33:00
6 Emil Hillding 37:57:00
7 Kellen Rack 38:02:00
8 Andrew Morrison LIQUID VELO 38:17:00
9 Greg Miller BOB MILLER FOUNDATION 38:28:00
10 Cody Riggs PIZZA PALS 38:45:00
11 Nick Boroughs SOFT LIKE KITTEN 39:06:00
12 Michael Brazel PCP RACING 39:23:00
13 Andrew Howe SOFT LIKE KITTEN 39:37:00
14 John Reynders TEAM SPORTS BICYCLE RACING TEAM 39:38:00
15 Dieter Laskowski PCP RACING 39:54:00
16 Matt Seguin UNAVITA RACING 40:04:00
17 Christopher Morrow SPACE CADET RACING 40:58:00
18 Matthew Messenger PIZZA PALS 42:26:00
19 Anthony Fogelstrom PIZZA PALS 42:26:00
20 William Taplin CASCADIA WHEEL CO. 42:47:00
21 Reese Lindblad PHIL'S SOUTHSIDE/ TEAM TAILWIND 43:03:00
22 Brian Atwood 43:12:00
23 Jim Bowes SUCK IT 43:55:00
24 Brian Johnson HAGENS BERMAN 43:54:00
25 John Whitenack HODALA 44:31:00
26 Kevin Shinn PIZZA PALS 44:47:00
27 Tim Ptak PCP 45:55:00
28 Steven Moe NEMESIS SINGULARITY 45:55:00
29 Andrew Demeter HODALA 46:33:00
30 Shawn Peerson UNAVITA RACING 49:43:00
32 Marty Sparks TACO TIME NW 49:52:00
DNF Dylan Carney SOFT LIKE KITTEN 30:27:00
DNF Christopher Gay SOFT LIKE KITTEN 23:25
DNF Evan Geary 9:08
DNF Brian Myers HODALA 10:13
DNF Randy Salamon HODALA 11:27
DNF Dustin Riggs PIZZA PALS
DNF Kacey Campbell PREM
DNF Frank Hammond PIZZA PALS
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 14   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Book SHADOW ELITE 43:03:00
2 Elizabeth Putnam PNW COLAVITA FACTOR 44:20:00
3 Malia Greening PNW COLAVITA FACTOR 44:40:00
4 Theresa Harding HODALA 45:52:00
5 Olivia Brown UNAVITA RACING 47:12:00
6 Amanda Mcnabb PNW COLAVITA FACTOR 43:32:00
DNF Stephanie Taplin CASCADIA WHEEL CO. FACTORY TEAM
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1