Log In
Green Acres Premium Cyclocross • Oct 12 2019
4
5.8
4
5.3
5
Overcast, 35 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
5.8
Moisture
4
Accel
5.3
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominic Talerico 1:00:18.0
2 John Heinlein iii Donkey Label 1:01:04.4
3 Peter Olejniczak Donkey Label 1:01:23.2
4 Anthony Hilligoss Northern Bicycle Racing Collaborati 1:02:01.0
5 Nicholas Lemke Cycle-Smart 1:02:33.1
6 Nick Gordon Neff Cycle Service 1:03:13.8
7 Jesse Rients KUHL Cycling Team 1:03:37.6
8 David Baldus Northern Bicycle Racing Collaborati 1:04:17.7
9 Jake Campbell Kingfield 1:05:13.1
10 Craig Faulkner 1:05:20.4
11 Ben Hey Holiday Camp Cycling Club 1:05:35.7
12 Seamus Oconnorwalker Donkey Label 1:06:29.4
13 Tyler Stein Crit Fit Cycling Factory Team 1:06:37.5
14 Matthew Allen 0:59:54.5
DNF Levi Lowell All-City 0:22:18.2
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anton Smirnov Vol Gas Racing 1:05:20.4
2 Steve Marshall 1:07:14.4
3 Paul Krumrich Donkey Label 1:07:58.2
4 Satchell Mische richter 1:09:38.7
5 Colton Bailey Spin Development Race Team 1:00:45.4
6 Daniel Novak Tacocat Racing 1:01:15.3
7 Eamon Ohara 1:01:53.3
8 Ryan Johnson 1:02:37.8
9 Jason Beck Loon State Cyclists 1:04:14.8
10 Chris Gibbs LCR 1:04:59.7
11 Kyle Crossett Rule # 5 Cycling/Mennen Plumbing 1:07:45.3
DNF Robert Newcomb Kingfield 0:34:26.0
DNF Kevin Thum HCCC 0:26:30.4
DNF Nicholas Nelson 0:16:45.0
DNF Tony Duran Peace Coffee Racing 0:06:16.3
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Newcomb Kingfield 0:38:42.7
2 Aaron Lampshire 0:39:29.7
3 Jeffrey Frane All-City 0:40:02.9
4 Michael Phernetton 0:40:29.6
5 Jacob Beissel Loon State Cyclists 0:41:06.1
6 Ethan Armbruster Kingfield 0:41:12.9
7 Alonzo Christensen Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe 0:41:24.3
8 Zachary Burton 0:41:24.6
9 Daniel Nelson 0:41:33.0
10 Stephen Cottrell Northern Bicycle Racing Collaborati 0:41:41.2
11 Andrew Hudacek Loon State Cyclists 0:42:18.4
12 Ted Martin Birchwood/GIS 0:42:28.6
13 Jon Friedell 0:43:35.3
14 Andrew Nepsund Northern Bicycle Racing Collaborati 0:45:09.5
15 Aaron Collins Top Natchez Racing 0:45:42.8
16 Ted Clausen All-City 0:47:28.3
17 Carl Willkom 0:48:37.4
18 Charles Wolf Nicollet Bike & Ski 0:38:46.2
19 Jared Gazda revolution cycle and ski 0:39:23.6
20 Jeffrey Penman 0:39:45.0
21 Chris Sur Wookiee Juice Racing 0:41:10.1
DNF Eric Pirius 0:23:38.4
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Lampshire 23:39.2
2 Blake Nelson 26:46.6
3 Lee Zettler Midtown Cycling 27:22.3
4 Kevin Greimel 27:56.1
5 Ryan Kraft 28:15.3
6 John Berry Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe 28:31.8
7 Shaun Struntz 28:47.8
8 Scott Houge 29:19.9
9 Alex Knutson All-City 29:28.3
10 Peter Flanagan 29:40.2
11 Willem Bastiaens Chilkoot Velo 29:51.5
12 Jason Reimer BELGIANWERKX 30:31.5
13 Chris Van hoven 30:31.5
14 Tony Serpe 31:01.5
15 Brian Malarski 31:06.7
16 John Fenske Freewheel Bike 31:29.8
17 Paul Petersen 31:41.9
18 Elliott Krizek 32:23.4
19 Ryan Amundson Midtown 34:38.9
20 Devin Smith Freewheel Bike 35:11.6
21 Aaron Brooks 35:15.9
22 Victor Alonso prieto synergy 36:42.4
23 Eric O'Brien Harvest Racing-Trek 37:04.9
24 Charles Hayes US Military Endurance Sports 39:03.7
25 Ken Barringer 25:21.7
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 7   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Nelson 25:52.1
2 Gregorio Ramirez Holiday Camp Cycling Club 27:49.2
3 Joel Benton All-City 30:22.8
4 Marc Sontowski 32:16.9
5 Patrick Knox 35:05.8
6 Theo Halvorson 37:41.4
7 Sean Pirtle 34:14.4
DNF Christopher Preussner plainview powersport 08:42.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Innokenty Zavyalov SEMPER PORRO 24:37.9
2 Andrew Tubesing Bikestud 35:20.8
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Halverson Minnesota Junior Cycling 0:32:11.7
2 Ethan Brown 0:33:17.5
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Nowlin Power Fix CX 0:34:29.8
2 Sam Fabian Spin Development Race Team 0:35:19.7
3 Samuel Swegle Spin Development Race Team 0:26:08.6
4 Paul Fabian Spin Development Race Team 0:26:37.2
5 Zac Oldroyd scott anderson law 0:27:58.9
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Halverson 0:28:12.0
2 Isaiah Collins Spin Development Race Team 0:29:05.9
3 Roczen Beissel 0:34:18.7
4 Ethan Gold NorthStar Development 0:36:43.9
5 Gerik Nowlin Power Fix CX 0:24:16.8
6 Zach Graven Spin Development Race Team 0:29:02.5
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Bush 41:31.2
2 Jay Henderson Hollywood Cycles 41:42.9
3 Steve Marshall 42:10.1
4 Tim Norrie 42:53.4
5 Ken Raiche Freewheel Bike 43:34.2
6 Andrew Thompson Birchwood/GIS 44:19.7
7 John Thompson MSPEEDWAX.COM 45:46.9
8 Paul Schoening 45:55.0
9 John Iltis 46:48.1
10 Gregory Goblirsch 46:50.5
11 Keith Bianchi St Paul Bicycle Racing Club (SPBRC) 47:22.9
12 Scott Robertson GSCA 47:25.8
13 Anthony Lane 47:51.5
14 Michel Dalal Loon State Cyclists 47:54.1
15 Ladric D'schommer-grant 48:03.4
16 David Zink 50:15.8
17 Chris Erickson Erik's Bike Shop 50:39.3
18 Scott Swenson holiday camp cycling club 51:08.5
19 David Olejniczak Borah Factory Racing 51:20.5
20 William Kuster 51:55.8
21 Paul Inkala 51:58.4
22 Brandon Trigger Twin Six 52:17.1
23 Thomas Lapinski Freewheel Bike 52:19.5
24 Marcel Derosier Freewheel Bike 52:58.2
25 Justin Guiter Zealous Racing 53:09.8
26 Brian Moran 41:39.7
27 Robert Ogren 43:23.1
28 Jason Engle Spin Development Race Team 43:39.2
29 Jason Rupuow 44:21.5
30 Mark Considine New Pioneer Food Co-op 47:45.0
31 Dave Henry OTM 50:24.6
32 Peter Anderson GSCA 51:54.3
33 Mark Overgaard Gopher Wheelmen 52:06.9
34 Mohamed Jetha 46:24.2
DNF Chris Van ert Pack Filler United 12:53.6
DNF Joel Benton All-City 27:35.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monte Dirks Donkey Label 46:00.4
2 Levi Lowell All-City 46:17.0
3 Charles Simacek 47:10.4
4 Barry Tungseth team hollywood cycles 47:46.5
5 David Smith Tacocat Racing 48:31.0
6 David Peterson Birchwood/GIS 49:43.5
7 Charlie Lavin Palomino American Cyclocross 49:44.5
8 Kevin Greimel 52:01.0
9 Chris Gibbs LCR 53:36.9
10 Adam Rambow 41:26.4
11 Chris Petersen Hollywood Cycles 41:36.7
12 Shaun Struntz 41:42.8
13 Matthew Johannsen Holiday Camp Cycling Club 42:07.2
14 Wesley Kuhnley All-City 42:51.0
15 John Berry Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe 42:57.4
16 Matthew Bossart 43:41.0
17 Ted Clausen All-City 43:47.1
18 Alex Knutson All-City 43:59.4
19 Ben Cox 44:12.6
20 Mike Ladendorf 45:41.5
DNF Marc Sontowski 36:21.1
DNF Innokenty Zavyalov SEMPER PORRO
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Bastiaens 25:45.8
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carol Seipp Orion Racing 44:56.9
2 Risa Hustad Zubaz/Tacocat Racing 47:10.8
3 Jenna Westlake Northern Bicycle Racing Collaborati 50:55.3
4 Anna Luckow Loon State Cyclists 51:16.1
DNF Danielle Larson 05:03.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Gagne Orion Racing 47:54.8
2 Meghan Mason 50:07.5
3 Becky Phelps Orion Racing p/b Borah Teamwear 54:09.4
4 Lauren Weigel Donkey Label 43:18.0
5 Ragan Weigel Donkey Label 47:00.4
6 Kadence Hampton all-city x fulton 54:50.3
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Hudacek Loon State Cyclists 0:41:24.1
2 Jessica Santiago Loon State Cyclists 0:41:32.8
3 Gabrielle Russell orion 0:42:54.9
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Bonneville Koochella 18:49.2
2 Nikki Sudberry 22:03.7
3 Lisa Lendway Synergy 22:07.3
4 Atsuko Fukushi Zubaz/Tacocat Racing 22:18.7
5 Chelli Riddiough 23:05.9
6 Colette Meller Koochella 23:06.7
7 Rebecca Stillman Zubaz/Tacocat Racing 23:21.8
8 Teresa Mische 24:08.6
9 Stephanie Flanagan 26:42.7
10 Kelly Barringer 27:12.2
11 Maggie Peterson All City x Fulton 27:53.8
12 Sitha Im 27:55.3
DNF Anna Matthews Koochella 09:34.8
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Weigel Donkey Label 0:26:36.4
2 Ragan Weigel Donkey Label 0:28:24.1
3 Caelyn Bailey Spin Development Race Team 0:29:10.3
4 Margot Derosier NorthStar Development 0:33:44.4
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Collins Spin Development Race Team 0:30:00.1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Penelope Rients 0:33:09.6
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Penn Danger Diamond 0:46:14.8
2 Chelsea Strate All-City 0:49:13.0
3 Brooke Bailey Spin Development Race Team 0:42:47.6
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Risa Hustad Zubaz/Tacocat Racing 42:21.6
2 Renee Hoppe All-City 43:58.5
3 Meredith Rambow 47:16.6
4 Atsuko Fukushi Zubaz/Tacocat Racing 43:48.8
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1