Log In
Jim Miller Park CX • Oct 12 2014
5.2
5.5
3.7
4.4
4.8
Light Rain, 70 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
5.5
Moisture
3.7
Accel
4.4
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Johnson AYC Junior Devo
2 Mikey Waine East Point Track Club
3 Blake Wilson Frazier Cycling
4 Gareth Miller Scenic City Velo
5 Gabriela Lantinga 0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Garrison Mission Source/NGCA
2 W. Harrison nguy Frazier Cycling
3 Leon Waine Junior Flyers
4 Troy Waine Junior Flyers
5 Makena Gates 0
6 Bryson Gates 0
7 Owen Braunecker Mission Source/NGCA
8 Baden Rogan 0
9 David Hills Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Travieso UHC/706 Project
2 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
3 Artur Sagat Round Here Racing
4 Spencer Whittier Hub Endruance Chattanooga
5 Dustin White Round Here Racing
6 Hank Beaver Litespeed-BMW
7 Chris Lessing Round Here Racing
8 Fletcher Lydick UHC/706 Project
9 Christopher Wyatt Peachtree Bikes
10 Nathan Sibly Atlanta Cycling
11 Chris Chotas Litespeed-BMW
12 Michael Schmid Reality Bikes
13 David Hicks L5 Flyers
DNF Brandon Pruett Ordinary Bicycles
DNF David Lansden MG&G
DNF Ryan Allen Hub Endurance
DNF Mark Babcock 0
DNF Brady Rogers Litespeed-BMW
DNF Tim Barrett Toyota Forklift
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wilman Vargas Atlanta Cycling
2 Matthew Reeves LNC
3 Wesley Burruss Toyota Forklifts
4 Josh Jackson Outspokin' Augusta
5 Zach Lutz Grindstone
6 Kinzer Hewitt LNC
7 Robby Bryant L5 Flyers
8 Alan Barton Bici Coop Racing
9 Clay Benoit Smyrna Bikes
10 Blake Bridges NorthStar Racing
11 Tom Hoppe Bikeman.com
12 Jim Bilotto L5 Flyers
13 Andy Bailie L5 Flyers
14 Joshua Bennett Outspokin' Augusta
15 Cody Wallis 0
16 Jim Farmer Hub Endurance
17 Greg Bryant Cherry St. Cycles
18 Matt Ragan Drummond Racing
19 Josh Frank ATLX
20 James Vibert MG&G
21 Kenneth Fischer Reality Bikes
DNF Kyle Schultz ATLX
DNF Justin Bristol University of SC
DNF Matthew Marchal Peachtree Bikes
DNF James Tudor Peachtree Bikes
DNF Howard Buckley Mad Alchamy
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Harding
2 Todd Steigerwalt
3 Christian Dicenso
4 Andrew Luettgen Wrenched Athlete
5 Connor Ardrey
6 Blake Zorn
7 Conor Mcnally
8 Robbin Rahman
9 Kyle Mills
10 Chris Bulloch
11 Aaron Chamberlain
12 Mathew Sexton
13 Harry Boxler
14 Devin Vernick
15 Eric Burke
16 Robin Blake
17 Eric Palacio
18 Tyler Adsit
19 Kelley Montoya
20 Michael Garrison
21 Sergei Grigorian
22 John Brusk
23 Ted Pazur
24 Blake Wilson
25 Steve Spence
26 James Varner
27 Bob Knoll
28 Brandon Andrews
29 W. Harrison nguy
30 Kevin Addams
31 Daniel Mccarthy
32 Robert Mccollum
33 Michael Mende
34 Chris Sterchi
35 Mike Waine
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Holmes
2 Daniel Podratsky Faster Mustache
3 Sean Taylor
4 Michael Copenharer
5 Trent Mitchell
6 Scott Alexander
7 Max Mcallister
8 Carlton Wheatley
9 Joey Wilkinson
10 Israel Valdes
11 Nick Talentino
12 Daniel Spieler
13 David O'rear
14 Ricky Stokes
15 Anthony Miller
16 Jeff Werstak
17 Ben Arnold
18 Andrew Beishline
19 Ken A?????
20 William Miller
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 12   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Wyatt Peachtree Bikes
2 Tim Barrett Toyota Forklift
3 Nathan Sibly Atlanta Cycling
4 Chris Chotas Litespeed-BMW
5 Connell Patterson Peachtree Bikes
6 Trent Webslr Laovelo
7 Darren Comer Litespeed-BMW
8 David Hicks L5 Flyers
9 Ian Prunier Smyrna Bikes
10 Josh Jackson Outspokin' Augusta
11 Kenneth Fischer Reality Bikes
12 Jeff Brown Peachtree Bikes
13 Tom Hoppe Bikeman.com
14 Samuel Thompson Cartecay
16 Greg Bryant Cherry St. Cycles
17 Nick Harmer Faster Mustache
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conor Mcnally L5 Flyers
2 Cornelio Delasalas Sopo Bikes
3 Mathew Sexton Reality Bikes
4 Robin Blake Augusta Cross Coalition
5 Jeff Hopkins 0
6 Dawson Morton L5 Flyers
7 Paul Lantinga L5 Flyers
8 Eric Burke Faster Mustache
9 Robert Conatser Reality Bikes
10 David Haney Frazier Cycling
11 Sergei Grigorian Bike Raising
12 Troy Clark Aplachee Cycle
13 Steve Spence Smyrna Bikes
14 Paul Linck ATC
15 Joseph Flynn 0
16 Richard Foster Smyrna Bikes
17 George Floratos F.A.S.T Fat and Slow Team
18 Mike Albaneso Outback Bikes
19 David O'rear Rev 3
20 Antonio Orru Podium Multisport
21 Carl White NorthStar Racing
22 James Varner Southern Crescent
23 Gary Ross ATLX
24 Nathan Bolster 0
25 John Beisner Alpha Bikes
26 Ken Kirby Smyrna Bikes
27 Daniel Mccarthy Smyrna Bikes
28 Ross Douglas Augusta Cross Coalition
29 Daniel Spieler Virginia Highland Velo
30 Beth Gearhart Sorella
31 Anthony Miller Scenic City Velo
32 Wendell Riley 0
33 Timothy Bailiff 0
34 Jeffrey Werstak 0
35 Robert Ernst 0
36 Richard Hubbard Reality Bikes
37 Jim Finger 0
38 Bill Hansen 0
39 Gary Farmer Velo Voodoo
40 Stephen Hardy 0
41 John Tillman 0
42 Tony Lewis 0
43 Richard Patterson 0
44 Chris Annunzlata East Point Track Club
45 Ethan Andelman 0
46 Will Bazela 0
47 Kevin Arams 0
48 Pete Wicker Outback Bikes
49 Gerald Gresham 0
50 Stephen Jackson NorthStar Racing
52 William Miller 0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 25   Cat 5: 18   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Tudor Peachtree Bikes
2 Brady Rogers Litespeed-BMW
3 James Gotsick Grindstone
4 Scott Staubach Peachtree Bikes
5 Charles Rossignol Litespeed-BMW
6 William (dub Smith Toyota Forklifts
7 Alan Burton Toyota Forklifts
8 Travis Neumuller Mission Source/NGCA
9 Matthew Marchal Peachtree Bikes
10 Richard Mauney Toyota Forklifts
11 Jeff Richards Homesmart
12 Brad Harper Mission Source/NGCA
13 Jeff Armstrong L5 Flyers
14 Chris Isenberg 0
15 Vernon Harris Kappius
16 Clay Parks Litespeed-BMW
17 James Behning C-Town
18 Michael Johnson Mission Source/NGCA
19 Brian Hackathorne Hub Endurance
20 Andy Bailie L5 Flyers
21 Tom Butler Smyrna Bikes
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 16   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Dunton GS Tenzing
2 Mclean Harris Smyrna Bikes
3 Matthew Reeves LNC
4 David Marbut Toyota Forklifts
5 Trevor Harding 0
6 Sam Porter Bici Coop Racing
7 David Lansden MG&G
8 Brian Deloughy Bikeman.com
9 Chase Blanton PCP
10 Zach Lutz Grindstone
11 Kelly Edwards Outspokin' Augusta
12 Clay Benoit Smyrna Bikes
13 Murphy Davis Toyota Forklifts
14 Jon Cherry Smyrna Bikes
15 Howard Buckley Mad Alchamy
16 J.d Vibert MG&G
17 Kelley Montoya Knoxville Bicycle Co.
18 Shannon Greenhill Peachtree Bikes
19 Kyle Mills Alpha Bikes
20 Kyle Schultz ATLX
21 Kevin Addams ATLX
22 Dominu Frascella 0
23 Ronnie Bratcher L5 Flyers
24 Robert Mccollum 0
25 Renee Mcgeehen Flex Sports Massge
DNF Josh Frank ATLX
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Randall
2 Elizabeth Lee
3 Kim Blodgett
4 Trudy Franzel
5 Kimberly Sawyer
6 Jean Miller
7 Rhys Niesen
8 Salma Huque
9 Cathi Cannon
10 Susie Stanfield
11 Beth Gearhart
12 Stephanie Rynas
13 Amy Frank
14 Lisa Bongiorno
15 Trish Albert
16 Kelli Rogan
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ali Whittier Hub Endurance Chattanooga
2 Holly Harris Peachtree Bikes
3 Ana Bailie L5 Flyers
4 Jennifer Undutch Sorella
5 Amy Christian 0
6 Jaclyn Greenhill 0
7 Ashley Chan Mission Source/NGCA
8 Kim Huffman 0
9 Renee Mcgeehen Flex Sports Massage
10 Kathryn Volzer Sopo Bikes
11 Elizabeth Addams ATLX
12 Mae Gurene ATLX
13 Miriam Vos Sorella
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 3