Log In
Deer Farm Cyclo Cross • Sep 17 2022 • Newfield, ME
5.2
2.1
3.5
3.4
4.2
Clear, 64 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
2.1
Moisture
3.5
Accel
3.4
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerig Wittner NYSA 31:02.37
2 Lex Picillo CCAP Greater Hartford ERRACERS 32:03.98
3 Max Winn Winn Elite Cycling 32:13.47
4 Eamon Miller AP Junior Development p/b Corner Cy 33:55.12
5 Ronan Byrne Riverside Racing 38:34.02
6 Hudson Congdon RAD p/b CYCLEU 39:16.07
7 Jacob Helton 1 LAP DN
DNF Buckley mcmahon Wheelworks Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Gibson AP Junior Development p/b Corner Cy 37:02.60
2 Niklas Svenstrup 1 LAP DN
3 Max Winn Winn Elite Cycling 1 LAP DN
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Galen Mccuster 39:20.03
2 Oliver Tremble Hollenbach and friends
3 Davy Foster
4 Nicholas Helton 1 LAP DN
5 Arden Silva baroody 1 LAP DN
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elena Svenstrup AP Junior Development p/b Corner Cy 32:06.75
2 Kate Winn Winn Elite Cycling 40:01.08
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Teagan Willsey GMBC
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Coleman Green Mountain CX 35:47.30
2 Alec Rudd 35:48.60
3 Elijah Markworth Northeastern University 37:37.80
4 Ben Kelley Deer Farm CX 39:00.80
5 Daniel Park 545 Velo 39:41.50
6 Dylan Whitcraft Vayu Racing 40:43.50
7 Martin Meterko 41:10.20
8 David Jaffe Sunapee Racing Team 41:16.70
DNF Stanley Macarthur Slipping Gears Cycling
DNF Kyle Rancourt Dirigo Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reese Berman Riverside Racing 34:58.50
2 Beckett Rathbone Riverside Racing 34:58.52
3 Tyler Berman Riverside Racing 36:12.93
4 Ben Kelley Deer Farm CX 36:46.42
5 Daniel Park 545 Velo 37:35.41
6 Michael Chiauzzi Minuteman Road Club 37:40.38
7 Kevin O'Brien Jackalope Northeast 38:02.9
8 Gerig Wittner 39:00.48
9 Jordan Frazin 39:56.39
10 Breck Stewart 39:57.49
11 David Jaffe Sunapee Racing Team 40:30.92
12 Charles Shaw 40:54.24
13 John Helton 41:57.12
14 Ben Debenedictis 42:20.13
15 Asa Reed 42:52.33
16 Ronan Byrne Riverside Racing 1 lap dn
17 Ben Haynes Slipping Gears Racing 1 lap dn
18 Eben Shook 1 lap dn
19 Zachary Levy 1 lap dn
20 Edz Lamy Comprehensive Racing 1 lap dn
21 Christopher Scanlon 2 lap dn
DNF Spencer Gibson
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Doneski State 9 Racing 35:27.57
2 Andre Damota State 9 Racing p/b Vittoria 36:00.87
3 Dan Goodell Riverside Racing 37:13.78
4 Randy Boneta Blue Collar Racing 37:28.89
5 Mark Schnepel Blue Collar Racing 37:31.04
6 Jason Rathbone Riverside Racing 39:34.39
7 Robin Rosenbleeth 39:40.35
8 Kevin Hays Club 100 Capetown 39:51.30
9 Jeff Dieffenbach 545 Velo 40:20.46
10 Jeff Kerr Rogue Cycling 40:46.02
11 Christopher Stevens Pop Tart Racing 41:00.76
12 Mike Dacey 41:34.98
13 Justin Walker 1 lap dn
14 Sean Byrne Riverside Racing 1 lap dn
15 David Baroody 1 lap dn
16 Chad Gregory Colonial Bicycle Company 1 lap dn
17 Sean Quinn 1 lap dn
18 Jeff Carpenter 1 lap dn
19 Larry Alford 545 Velo 1 lap dn
20 Joe Orsino Pro Tune 2 laps dn
21 Ben Berry 4 laps dn
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Noel Competitive Edge Racing 46:36.49
2 Henry Coote Riverside Racing 47:21.34
3 Ryan Avery AP Junior Development p/b Corner Cy 47:23.85
4 Gabriel Anthony 48:18.75
5 Breeze Keller Soall Viet Kitchen Cycling 48:22.58
6 Nathaniel Gervez AP Junior Development p/b Corner Cy 48:24.10
7 Matthew Graham o'regan Nice Bikes 48:49.22
8 Michael Marston Daedalus Racing p/b Battle Road Bik 49:37.25
9 Greg Dolbec Deer Farm CX (DFCX) 49:37.35
10 Eric Follen Colonial Bicycle Company 50:17.06
11 Tim Goodell Riverside Racing 50:29.28
12 Travis Wold 50:49.15
13 Gorgi Popstefanov EuroCyclingTrips/CMI 52:17.73
14 Ryan Littlefield Bikeman.com 53:12.47
15 Noah Peduzzi 545 Velo 1LAP DN
16 Shanta Keller 1LAP DN
17 Kyle Rancourt Dirigo Cycling 1LAP DN
18 Dylan Whitcraft Vayu Racing 1LAP DN
19 Benjamin Kramer THE WOLF IS FRIENDS WITH THIS BUCK 1LAP DN
20 Alan Pimentel jr. SOALL VIET KITCHEN 2 LAPS DN
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Greeley Riverside Racing 39:20.84
2 Colm Mcmahon Wheelworks Racing 39:22.29
3 Luciano Souza Class Act Racing 39:45.55
4 Rich Bounds Jackalope Northeast 40:09.64
5 Adam Sullivan 40:27.80
6 Eric Follen Colonial Bicycle Company 40:28.22
7 Peter Miller 40:53.79
8 Eric Tremble 1K2GO 40:56.08
9 Anthony Giguere BMB RACING 41:57.44
10 Travis Voyer Bicycle Express Racing 42:46.70
11 C Todd Lombardo 42:57.03
12 Jason Yannelli Dirigo Cycling 43:25.22
13 Alan Pimentel jr. SOALL VIET KITCHEN 1 LAP DN
14 Wojciech Krajewski 1 LAP DN
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Shattuck AP Junior Development p/b Corner Cy 40:09.34
2 Keith Beausoleil 40:21.24
3 Christopher White Soall Viet Kitchen 40:43.97
4 John Golden Corner Cycle / Finkraft 40:47.64
5 Mike Rowell 40:52.53
6 Tom Haines 42:03.39
7 Andre Damota State 9 Racing p/b Vittoria 42:41.68
8 David Stacey Blue Collar Racing 43:14.90
9 Jeff Palleiko Riverside Racing 43:53.51
10 Paul Cox Riverside Racing 43:56.23
11 Tom Scontras SVK 43:56.37
12 John Vogel BMB Racing 44:10.95
13 Kerry Litka Soall Viet Kitchen 44:32.40
14 Vladimir Capka Riverside Racing 44:38.23
15 James Willsey Green Mountain Bicycle Club 45:03.75
16 Charlie Bourdages 1 LAP DN
17 David Lafond Gus' CX 2 LAP DN
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dunbar Oehmig Bicycle Express Racing 42:07.64
2 Don Seib BMB Racing 42:51.53
3 Kevin Callahan CYCLE LODGE 43:29.90
4 Eiric Marro Sunapee/Buchika�s/Canary Systems 43:55.12
5 Daniel Russell Cycle Lodge 44:14.46
6 John Mosher Wheelworks Racing 44:30.16
7 Derek Griggs Recycled Sports 44:54.91
8 David Belknap Cycle Lodge 44:55.81
9 George Pawle Cyclonauts Racers 45:15.22
10 Ron Dunn BMB RACING 46:06.19
11 Steve Mcgrath 46:31.33
12 Joe Rapuano ecv | essex county velo 46:58.39
13 Wayne Barlow Red Clover Bikes 1 LAP DN
14 Eric Larsson Portland Velo Club 1 LAP DN
15 George Benington Portland Velo Club/Cyclemania 1 LAP DN
16 Barry Doubleday Cycle Lodge 1 LAP DN
17 Robert Dillon BMB Racing 1 LAP DN
18 Jim Dowling Maine Cycling Club 1 LAP DN
19 Kurt Jepson Maine Coast Cycling 1 LAP DN
20 Kevin Hays Club 100 Capetown 2 LAP DN
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donny Green 1 PVD Cycling 38:40.57
2 Cole Ellison Cole & Matt's Big Adventure 39:59.21
3 Mike Rowell 40:22.41
4 Kevin Orlowski Chainline Cycles 40:40.77
5 Nolan Sutherland Daedalus Racing 42:31.60
6 Derek Griggs Recycled Sports 45:32.01
7 Joshua Calvi Fritz's Bicycle Shop 1 LAP DN
8 Martin Meterko 1 LAP DN
9 Jordan Greenberg Mighty Pemi 1 LAP DN
10 David Howland Fritz's Bicycle Shop 1 LAP DN
11 Ben Haynes Slipping Gears Racing 1 LAP DN
12 Alan Pimentel jr. SOALL VIET KITCHEN 1 LAP DN
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catey McCann 32:21.69
2 Joanna Dahl 35:35.30
3 Emily Cole Salty Woman Off Road Bicycle Team 35:49.08
4 Tania Gregory Salty Women Off Road Bicycle Team 36:12.62
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serefina Krajewska AP Junior Development p/b Corner Cy 32:12.80
2 Kelly Enos Endurance Threads / Ride Maple 32:23.13
3 Chelsea Zakas 34:08.92
4 Talia Loiter JAM / NCC 34:31.17
5 Sarah Proctor The Velo Resource 34:52.13
6 Dayle James Liv Power Cycling 35:23.68
7 Heather Hughes Lil� D Racing 36:42.86
8 Erica Marano pedalpowertraining.com 38:24.01
9 Taryn Morin BMB RACING 39:02.50
10 Nichole Decker 39:34.13
11 Marie Carey Salty Women Off Road Bicycle Team 39:51.53
12 Ava Carroll University of Vermont Cycling Club 1 LAP DN
13 Emily Haynes Slipping Gears Racing 1 LAP DN
14 Chante Jones 1 LAP DN
15 Alanna Yannelli 1 LAP DN
16 Tara Berman 1 LAP DN
17 Sarah Sirois 2 LAPS DN
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Georgia Gould #HeckleMe 46:55.66
2 Samantha Fox Nice Bikes 47:27.02
3 Kristin Sundquist GMCX 47:51.26
4 Greta Kilburn Bicycle Express 48:11.26
5 Anja Meichsner Wheelworks Racing 48:43.57
6 Katherine Rusch BikeReg|Share Coffee 50:05.95
7 Joanne Grogan BMB Racing 50:33.78
8 Kim Coleman Green Mountain CX 50:34.28
9 Dana Prey pedalpowertraining.com 51:00.62
10 Jessica Taverna Plan7 Cycling Team 51:06.91
11 Danielle Power Corner Cycle 51:31.04
12 Kim Shattuck PBM Coaching 52:09.10
13 Roni Vetter BikeReg | Share Coffee 53:53.51
14 Stepahnine Wetzel 1 LAP DN
15 Joanna Dahl 1 LAP DN
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Cox Riverside Racing 31:11.78
2 Michele Satrowsky Salty Women Off Road Bicycle Team 31:52.06
3 Melanie Ryals 545 Velo 37:31.20
4 Susan Maclean Unattached 38:39.82
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Georgia Gould #HeckleMe 43:29.23
2 Stephanie Makoujy Dirigo Cycling
3 Roni Vetter BikeReg | Share Coffee
4 Cathy Rowell
5 Skyler Fugelso
6 Tania Gregory Salty Women Off Road Bicycle Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Katz Salty Women Off Road Bicycle Team 32:57.60
2 Jennifer Minery Salty Women Off Road Bicycle Team 33:53.40
3 Ryanne Carmichael Mighty Pemi 34:18.76
4 Olivia Lord Salty Women Off Road Bicycle Team 35:02.08
Finishers: Cat 3: 4