Log In
Sun Prairie Cup • Oct 23 2016
5.1
2.9
4
4.9
3.7
Clear, 62 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
2.9
Moisture
4
Accel
4.9
Tech
3.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Marschalek BELGIANWERKX
2 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
3 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
4 Tony Lemke Trek Midwest Team
5 Corey Horning Angry Monkeys Racing
6 Richard Grunewald
7 Anders Ahlberg
8 Michael Verhagen Linear Sport MTB / Trek
9 Jereme Noffke
10 Nicholas Eckermann Friends of Off-Road Cycling (FORC)
11 Ted German MadCity Racing
12 Tim Hartung Trek Midwest Team
13 Matthew Povlich Hollander Benelux Racing
14 Riley Burgon Dogfish/Team Noah
15 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
16 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
17 David Studner Trek Midwest Team
18 Narayan Mahon
19 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
20 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
21 Josh Borgmeyer
22 Jeffrey Bopp
23 Andrew Hague Trek Store Columbus / Echelon Cycli
24 Gary Baisa Brazen Dropouts Cycling Team
25 David Cestelli Trek Midwest Team
26 Branden Downs Trek-Verge Racing
27 Nathan Jacques Top Natchez Racing
28 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
29 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
30 Ben Coates Trek Cyclocross Collective
31 Chris Brown Angry Monkeys Racing
32 Josh Mckinney Trek Midwest Team
33 Peter Armstrong
34 Kellen Muldoon BELGIANWERKX
35 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
36 Isaac Salwolke
37 Andrew Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
DNF Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 3: 37   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Deutchman
2 Jonathan Heile
3 Matthew Mckay
4 Matthew Herr
5 John Riley Trek Midwest Team
6 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
7 Brandan Burger L5 Racing
8 Joseph Viel BELGIANWERKX
9 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
10 Daniel Krutzik
11 Jarred Cassady Trek Midwest Team
12 Michael Browne
13 Billy Baader
14 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
15 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
16 Jochen Hoppert
17 Dana Kalina
18 Andrew Richter
19 Zach Butler
20 Jim Igielski Revolution Cycles Club
21 Kurt Greenslit Colavita Racing
22 Michael Vandyke Angry Monkeys Racing
23 Scott Willms LifeCyclists
24 Casey Kohner Angry Monkeys Racing
25 Oliver Clements Colavita Racing
26 Erik Hofmeister
27 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
DNF Steven Wangen
DNF Jay Sebok Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Dyszelski Colectivo Coffee
2 Mark Schiess
3 Kyle Abernathy
4 Trevor Peyton
5 Steve Moechnig
6 Cody Condon
7 Liam Ortega
8 Chris Stindt
9 Brian Koll Palomino American Cyclocross
10 Curt Emerson Team Wheel & Sprocket
11 Dustin Morfey
12 Justin Blumer
13 Eric Staats
14 Brian Bierman
15 Jason Houge
16 Jeremy Johnson
17 John Payne
18 Samuel Hansen Revolution Cycles Club
19 Chris Todd Revolution Cycles Club
20 Andre Bargenquast Ben's Cycle
21 Brent Teske
22 Timothy Barber
23 Daniel Gibes
24 Kyle Dahl
DNF Nathaniel Dowse
DNF Ben Cagle
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 17   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Matter Team Wisconsin
2 Isaac Neff
3 Tristan Schouten
4 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
5 Corey Stelljes 5Nines/Motorless Motion
6 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
7 Bryan Fosler 801 W. Madison
8 Seth Eckert 801 W. Madison
9 Micah Moran 801 W. Madison
10 Christopher Finkeldei KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Team Wi
12 Travis Braun Revolution Cycles Club
13 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
14 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
15 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
16 Arlen Spicer BELGIANWERKX
DNF Christopher Stclair Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
DNF Michael Meteyer Trek Midwest Team
DNF Cole House
DNF Richard Grunewald
DNF Paul Warloski Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 6   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
2 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
3 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
4 Lee Unwin
5 Benjamin Knox Revolution Cycles Club
6 Gaben Moore MadCity Racing
7 Bob Callaway Gryphon Velo Racing
8 Matthew Ghiloni
9 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
10 Aaron Deutchman
11 Allen Brunner
12 Andrew Carlson L5 Racing
13 William Calkins Revolution Cycles Club
14 Jacob Musha
15 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
16 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
17 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
DNF Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
DNF Glen Jones Trek Midwest Team
DNF Jeff Anders
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Avery Hotchkiss L5 Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elliot Hotchkiss L5 Racing
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Al Krueger
2 Joe Curtes Twin Six
3 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
4 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
5 Christopher Morris Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
7 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
8 Lee Unwin
9 Zachary Redding MadCity Racing
10 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Chris Brown Angry Monkeys Racing
12 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF Carlos Casali Intelligentsia Coffee
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandan Burger L5 Racing
2 Michael Sullivan Diablo Cycling
3 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
4 Wesley Hotchkiss L5 Racing
5 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
6 Peter Cherchian
7 Casey Kohner Angry Monkeys Racing
8 Jason Reimer BELGIANWERKX
9 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
10 Mike Knecht Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
11 Shawn Mcmahon
12 Steven Wangen
13 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
14 Todd Somers Colectivo Coffee
15 Marco Bravo
16 Tim Boettcher
17 Brian Keen
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 Michael Meteyer Trek Midwest Team
3 Michael Curtes Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
4 Gene Tolli
5 John Lirette Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
6 David Blomme Trek Midwest Team
7 Jeff Abitz Diablo Cycling
8 Theodore Schaff Diablo Cycling
9 Tim Hacker
10 Christopher Berge
11 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
12 Jeffrey Schifano Angry Monkeys Racing
13 Travis Goodlund Brazen Dropouts Cycling Team
14 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
15 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
16 Paul Warloski Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
17 Scott Sugent High Gear/Trek/WW
18 Dave Eckel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
19 Christopher Stclair Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
20 Troy Sable
21 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
22 David Hanrahan Team Pedal Moraine
DNF Aaron Ament Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Daws Team Velocause
2 John Riley Trek Midwest Team
3 Joseph Viel BELGIANWERKX
4 Steven Kattman
5 Robert Lewis
6 Michael Welch Brazen Dropouts Cycling Team
7 Kurt Greenslit Colavita Racing
8 Scott Willms LifeCyclists
9 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
10 David Lieck
11 Andrew Spahr
12 Jonathan Nehring Team Extreme
13 Kevin Plato Twin Six
14 Andre Bargenquast Ben's Cycle
15 Kevin Mcguinnis
16 Brian Schutter
17 Craig Billings
18 David Vogt
19 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
20 Paul Liesse MadCity Velo Club
21 Muse Davis Revolution Cycles Club
DNF Troy Heineman
DNF Mike Barrier
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Mcclenahan PYOC
2 Jeff Sympson
3 Eric Knuth Trek Midwest Team
4 Robert Garner
5 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
6 John Lichtenberg Diablo Cycling
7 Michael Mcconaughy
8 Glen Jones Trek Midwest Team
9 Don Carr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
10 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
11 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Cummins
2 Gary Goebel
3 Oliver Clements Colavita Racing
4 Erik Hofmeister
5 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
6 Thomas Silbernagel Team Extreme
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Beard Trek Midwest Team
2 Antonia Leal
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
4 Holly Lavesser Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
5 Meredith Peterson MadCity Velo Club
6 Claire Armstrong
DNF Heather Stelljes 5Nines/Motorless Motion
Finishers: Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team
2 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
3 Amanda Mack Trek Midwest Team
4 Kristina Navarro 5Nines/Motorless Motion
5 Anna Ganju Colectivo Coffee
6 Angela Theriault Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
7 Katherine Klausing Great Dane Velo Club p/b Capital Br
8 Sophia House BELGIANWERKX
9 Kris Tiles Gryphon Velo Racing
10 Amy Schultz L5 Racing
11 Jane Landretti Brazen Dropouts Cycling Team
12 April Dombrowski
13 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Mayer Great Dane Velo Club p/b Capital Br
2 Olivia Cope
3 Lucia Smith
4 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
5 Liz Horning Angry Monkeys Racing
6 Heather Gregoire
7 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
8 Elisabeth Hopman
9 Beth Christensen
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
2 Danielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
2 Meredith Peterson MadCity Velo Club
3 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
4 Lisa Johns Trek Midwest Team
5 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
6 Jane Landretti Brazen Dropouts Cycling Team
7 Jenna Loyd Revolution Cycles Club
8 Jessica Bouziane
9 Kate Konkle Revolution Cycles Club
10 Sheryl Leonard-schneck Emerys.com
11 Gale Hellpap Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 2