Log In
Flyover Silver Creek • Oct 1 2016
4.7
5.6
3.3
4.4
4.6
Overcast, 59 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
5.6
Moisture
3.3
Accel
4.4
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
2 Erik Beckman Brazen Dropouts Cycling Team
3 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
4 Raymond Pitzka Team Velocause
5 Tim Hartung Trek Midwest Team
6 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
7 Zach Giffey
8 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
9 Jereme Noffke
10 Pete Ignasiak Twin Six
11 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
12 Trevor Rolette EGO p/b Sammy's Bikes
13 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
14 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
15 Paul Warloski Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
16 Adam Ward BELGIANWERKX
17 Andrew Carlson L5 Racing
Finishers: Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Verhagen Linear Sport MTB / Trek
2 Branden Downs Trek-Verge Racing
3 Brian Mcwilliams Gryphon Velo Racing
4 Carl Hoffman
5 Richard Grunewald
6 Michael Martinsen
7 Daniel Krutzik
8 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
9 Jeffrey Bopp
10 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
11 Billy Baader
12 Peter Tampa 3CB Racing
13 Bruce Pagel Mt. Borah Epic Team
14 Cj Slama
15 Brennan Kreiman
16 Eduardo Acosta
17 Jeff Wren Team Extreme
18 Scott Willms LifeCyclists
19 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
20 Jim Igielski Revolution Cycles Club
21 Matthew Terski
22 Kurt Greenslit Colavita Racing
23 Allen Artz Heavy Pedal Velo Club
24 Oliver Clements Colavita Racing
25 Michael Vandyke Angry Monkeys Racing
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
2 Adam Koenig Diablo Cycling
3 Arick Pustaver 5Nines/Motorless Motion
4 Chase Edgerton
5 Adam Raychel
6 Brian Bierman
7 Dean Schadrie
8 Rob Reindl
9 Matthew Young
10 Christian Walding
11 Joseph Weasler
12 Adam Umbarger
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Stelljes 5Nines/Motorless Motion
2 Casey Hildebrandt The Underground Project
3 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
4 Christopher Finkeldei KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 David Blodgett Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Al Krueger
7 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Team Wi
8 Keith Tussey Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
9 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
10 Michael Meteyer Trek Midwest Team
11 Joseph Garber Hampshire Cycle Club
12 Bill Street Kuhl
13 Arlen Spicer BELGIANWERKX
14 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
15 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
DNF Jorian Giorno ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Patrick Brock BELGIANWERKX
DNF Cole House
DNF Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Blodgett Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Benjamin Knox Revolution Cycles Club
3 Travis Gruchow L5 Racing
4 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
5 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
6 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
7 Patrick Brock BELGIANWERKX
8 Phillip Van asten Palomino American Cyclocross
9 Michael Curtes Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
10 Stephen Webber BELGIANWERKX
11 Josh Meyer Heavy Pedal Velo Club
12 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
13 Robert Vester Palomino American Cyclocross
14 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
15 Dominic Leone Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
16 Allen Brunner
17 Thomas Normington
18 William Calkins Revolution Cycles Club
19 Anthony Hoak
20 Margaret Robinson Revolution Cycles Club
21 Kurt Greenslit
22 John Grosz
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie Team Velocause
2 Eli Keyes Team Velocause
3 Charlie Devogel Team Velocause
4 Max Schram
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Osborne Team Extreme
2 Isak Keyes
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Al Krueger
2 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
4 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
5 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
6 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
7 Jason Kozicki Colavita Racing
8 Nathan Jacques Top Natchez Racing
9 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF Carlos Casali Intelligentsia Coffee
DNF Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
DNF Zachary Schuster L5 Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Mcwilliams Gryphon Velo Racing
2 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
3 Jeffrey Bopp
4 Michael Sullivan Diablo Cycling
5 Cj Slama
6 Mike Knecht Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
7 Eric Schram Fiets Club Flahute
8 Jason Reimer BELGIANWERKX
9 Tim Boettcher
10 Adam Raychel
11 Matthew Berland Revolution Cycles Club
12 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 John Lirette Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
3 Arlen Spicer BELGIANWERKX
4 Theodore Schaff Diablo Cycling
5 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
6 Christopher Berge
7 Pj Braun Fiets Club Flahute
8 Chan Barden Fiets Club Flahute
9 Michael Curtes Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
10 Christopher Stclair Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
11 Tyson Schwiesow
12 Dave Eckel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
13 Troy Sable
14 Reed Cornia 5Nines/Motorless Motion
15 Brian Petted Team Extreme
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Clark
2 Bruce Pagel Mt. Borah Epic Team
3 Peter Tampa 3CB Racing
4 Troy Heineman
5 Jeffery Pierce
6 Steven Kattman
7 Mark Kitzerow Heavy Pedal Velo Club
8 Jeff Wren Team Extreme
9 Scott Willms LifeCyclists
10 Jeffrey Wandschneider BELGIANWERKX
11 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi
12 Matthew Terski
13 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
14 Kurt Greenslit Colavita Racing
15 Daniel Guse Colavita Racing Inc.
16 Jon Reetz Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
17 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
18 Nicolas Evers
19 Douglas Hahn Heavy Pedal Velo Club
20 John Grosz
21 Scott Kozic
22 Dennis Christensen Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Mcclenahan PYOC
2 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 John Lichtenberg Diablo Cycling
4 Robert Garner
5 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
6 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
2 Gary Goebel
3 Oliver Clements Colavita Racing
4 Allen Artz Heavy Pedal Velo Club
5 Michael Brauer
6 Thomas Silbernagel Team Extreme
7 Doug Levy
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Stelljes 5Nines/Motorless Motion
2 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
3 Josh Meyer Heavy Pedal Velo Club
4 Chan Barden Fiets Club Flahute
5 Mark Kitzerow Heavy Pedal Velo Club
6 Eric Schram Fiets Club Flahute
7 Douglas Hahn Heavy Pedal Velo Club
8 Max Schram
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jodie Prestine Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
2 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
3 Angela Theriault Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
4 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Kris Tiles Gryphon Velo Racing
6 Amy Plato Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
7 Heidi Stangl Team Velocause
8 Marnie Pearsall Hollander Benelux Racing
9 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Navarro 5Nines/Motorless Motion
2 Amy Schultz L5 Racing
3 Amy Rider
4 Amber Searer Diablo Cycling
5 Cynthia Petted Wisconsin Women Cycling
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Folz
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arielle Christensen Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle Cycl
2 Amy Osborne Team Extreme
3 Beatrix Cornia 5Nines/Motorless Motion
4 Danielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
4 Erin Obradovich BFF Bikes
5 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
6 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3