Log In
Deschutes River Cyclocross • Nov 15 2014
4.4
4.1
2.6
3.5
1.6
Clear, 44 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.4
Beers
4.1
Moisture
2.6
Accel
3.5
Tech
1.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Garaouy C C Evesham 0:32:03
2 Zeke Bender Rad Racing NW 0:35:15
3 Alexander Bennett -1 Lap
4 Addison Lee -1 Lap
5 Kai Wallis Rad Racing NW -1 Lap
6 Joe Spranger Motofish Racing -1 Lap
7 Jude Bender Rad Racing NW -1 Lap
8 Calvin Maki -2 Laps
9 Max Arildson -2 Laps
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Magun Apex Racing Team 0:29:22
2 Dickinson Kyle Rad Racing NW 0:31:46
3 Ethan Casebolt Rad Racing NW 0:33:09
4 Connor Gizinski Cycle U -1 Lap
5 Holden Berg -1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calder Wood Rad Racing NW 0:24:50
2 Brayden Buchanan Rad Racing NW 0:25:28
3 Scott Funston Rad Racing NW 0:25:32
4 Benjamin King Rad Racing NW 0:26:02
5 Mitchell Thornton 0:26:19
6 Meyers Layton Rad Racing NW 0:26:25
7 Gideon Bender Rad Racing NW 0:27:38
8 Eli Gold Rad Racing NW 0:28:25
9 Wyatt Mason Rad Racing NW 0:29:35
10 Matt Adolf Cycle U 0:30:13
11 Jacob Smith PDX DEVO Junior Cycling Team 0:30:34
12 Jack Berg Rad Racing NW 0:31:29
13 Sam Zivin Cycle U 0:31:30
14 Trey Trefry Rad Racing NW 0:31:54
15 Parker King Rad Racing NW 0:33:20
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaplan Ben Keller Rohrback Cycling 0:58:02
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Ramirez Audi 0:47:14
2 Erik Anderson Olympia Orthopaedic Associates 0:47:43
3 Dwaine Trummert 0:48:19
4 Roger Burton Blue Rooster/ScanSnap 0:48:31
5 Steven Moe Nemesis 0:50:46
6 Jeff Cota Old Town Bicycle Racing (OTB) 0:52:52
7 Peter Super Hagens Berman-Society Consulting 0:53:26
8 Robert Jordan -1 Lap
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Falkowski 47:12
2 Pat Miller Hagens Berman-Society Consulting 48:29
3 George Romer EuroSports 48:30
4 Curtis Baird Olympia Orthopaedic Associates 49:01
5 Chris Kaiser Fischer Plumbing Cycling Team 49:14
6 Jason Hansen Tacoma Bike Racing Team 49:21
7 Joseph Hall Cycle U / Apex Racing 49:26
8 Kahlil Provo 51:26
9 Andy Rosser Olympia Orthopaedic Associates 52:07
10 Steven Glasgow Hagens Berman-Society Consulting 53:57
11 Kevyn Wetzel 54:55
12 Trey Wilson -1 Lap
DNF James Hart Fischer Plumbing Cycling Team DNF
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Huebner bikesport racing team 1:00:00
2 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling 1:00:00
3 Jeff Cummings 1:00:18
4 Martin Turek 1:00:57
5 Ken Harmon Fischer Plumbing Cycling Team 1:04:06
6 Joe Martin Mafia Racing -1 Lap
7 Michael Brazel Old Town Bicycle (OTB) -1 Lap
8 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates -1 Lap
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Fast Blue Rooster/ScanSnap 0:48:35
2 Erik Olson Cucina Fresca Cycling Team 0:49:43
3 Dave Pearson 0:49:54
4 Chris Wood Fischer Plumbing Cycling Team 0:50:08
5 Brian Koder Olympia Orthopaedic Associates 0:50:10
6 Kennith Ramirez Cycle U / Apex Racing 0:51:14
7 Denny Bartlett bikesport racing team 0:51:20
8 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing 0:52:21
9 Terry Davis Fischer Plumbing Cycling Team 0:53:18
10 Lars Pedersen Slalom Consulting Racing 0:54:29
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bernie Miller 50:05
2 Richard Bankhead 51:11
3 Andrew Bury Nemesis 51:26
4 Dan Arildson Slalom Consulting 52:06
5 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 52:10
6 Ronald Sielinski Therapeutic Associates Racing 53:04
7 Greg Gizinski 54:36
8 Jim Wallingford 55:08
9 Harrison Magun 55:47
10 Roger Hutchison Pints & Cowbells Racing -1 Lap
11 Georges Yates -1 Lap
12 Scott Stout Hagens Berman-Society Consulting -1 Lap
13 Dave Molenaar -1 Lap
DNF Travis Dougan SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF John Sullivan Blue Rooster/ScanSnap DNF
DNF Robert Rice bikesport racing team DNF
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Monett Tacoma Bike Racing Team 0:51:17
2 Robert Schueler Fischer Plumbing Cycling Team 0:53:50
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Ahrens Tacoma Bike 0:51:05
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Bloom 0:59:30
2 Terry Mckall 1:00:44
3 Derik Archibald CBC Racing 1:02:11
4 Dan Becraft -1 Lap
5 Jason Bogan -1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toby Swanson Ravenna Capital Management 0:57:12
2 John-Christian Flack Olympia Orthopaedic Associates 0:57:44
3 Randy Bott Cucina Fresca Cycling Team 0:57:49
4 Steven Williams Recycled Cycles Racing 0:58:21
5 Rory Jack Recycled Cycles Racing 0:59:49
6 Nicholas Kupiak SLO Nexus Cycling Club 0:59:53
7 Doug Reid Cyclocrossracing.com 1:00:52
8 Gian Dalle angelini 1:04:39
9 Craig Undem Cycle U -1 Lap
DNF Leif Olson Este Racing DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neal Joslyn Hagens Berman-Society Consulting 0:46:18
2 Dylan Carney 0:46:36
3 Pierrebernard Thiffault Hagens Berman-Society Consulting 0:46:49
4 Bryan Torian CBC Racing 0:47:24
5 Andrew Morrison SCCA/Starbucks Cycling 0:48:13
6 Dieter Laskowski PCP Racing 0:48:25
7 Ayden Young Rad Racing NW 0:48:41
8 Erik Anderson Olympia Orthopaedic Associates 0:49:15
9 Stewart Bowerman Recycled Cycles Racing 0:49:26
10 Kevin Hansen Ravenna Capital Management 0:49:46
11 Paul Sage Cyclocrossracing.com 0:49:49
12 Mitchell Thornton 0:49:58
13 Jim Maddock Husky Cycling - University of Washi 0:50:56
14 Kurt Litsinger Apex Racing Team 0:53:12
DNF Michael Thornton Fischer Plumbing Cycling Team DNF
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Graham Robinson 0:39:21
2 Beddome Allen 0:39:35
3 Martin Vaneycke Tacoma Bike Racing Team 0:40:28
4 Nate Hoe Hagens Berman-Society Consulting 0:40:29
5 Jason Wilcox 0:40:52
6 Darryl Strasser 0:41:39
7 Garrett George Fischer Plumbing Cycling Team 0:41:43
8 Roy Stansell 0:41:46
9 Todd Schneider Recycled Cycles Racing 0:42:21
10 Tim Farrell Audi 0:42:47
11 Mcgraw Sean Hagens Berman-Society Consulting 0:42:56
12 Bob Bautista Cycle U / Apex Racing 0:42:57
13 Ross Davis Hagens Berman-Society Consulting 0:42:58
14 Daniel Liberator Cucina Fresca Cycling Team 0:43:14
15 Paul Josephson Cycle U / Apex Racing 0:43:23
16 Michael Mallory Fanatik Bike Co. Cycling Team 0:43:35
17 Stephen Lavery Swami's Cycling Club 0:43:54
18 Adrian Magun Apex Racing Team 0:44:06
19 John Gold 0:45:37
20 Bill Cornell -1 Lap
21 Rob Dengel -1 Lap
22 Buck Giles -1 Lap
23 Jeremiah Jensen -1 Lap
DNF Titus Bender DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annalise Rosser Rad Racing NW 0:27:54
2 Isabella Meyers Rad Racing NW 0:28:38
3 Bronwynn Gar-aouy 0:30:10
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juliann Vanderhaegen Rad Racing NW 0:25:16
2 Sophia Meyers Rad Racing NW 0:26:44
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Wilkinson Team Group Health 0:38:48
2 Elaine Bothe 0:39:49
3 Carol Johnson Gregg's Trek Racing Team 0:40:25
4 Karen Metcalfe Nemesis 0:41:52
5 Carla Brock Team Group Health 0:42:05
6 Emanuela Agosta Team Group Health 0:42:13
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Spranger Motofish Racing 0:42:54
2 Karen Steen -1 Lap
3 Jean Fisher -1 Lap
4 Cindy Medlin -1 Lap
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Cutler bikesport racing team 0:50:22
2 Jennifer Burtner SCCA/Starbucks Cycling 0:52:43
3 Michelle Kautzmann CBC Racing -1 Lap
4 Christie Fix Mafia Racing -1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Cutler bikesport racing team 0:34:22
2 Andi Zolton Nemesis Racing 0:35:29
3 Emily Huebner Keller Rohrback Cycling 0:35:29
4 Kristi Berg 0:37:11
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monica Lloyd 0:35:41
2 Shannon Mallory 0:36:41
3 Geraldine Vanderhaegen Olympia Orthopaedic Associates 0:36:50
4 Kenda Super Hagens Berman-Society Consulting 0:36:58
5 Hillary King Fischer Plumbing Cycling Team 0:38:23
6 Lori Brazel Old Town Bicycle Racing (OTB) 0:40:55
7 Liz Nettles Team Group Health 0:42:36
Finishers: Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elle Lee 0:40:45
2 Travis Mallory 0:41:24
3 Megan Fay Hagens Berman-Society Consulting 0:41:36
4 Elizabeth Peterson Hagens Berman-Society Consulting 0:41:47
5 Andrea Imler Team Group Health 0:42:11
6 Alexander Emily SCCA/Starbucks Cycling 0:43:44
7 Olga Magun Sound Velo Cycling Club 0:43:59
8 Amanda Anttila-oza Team Group Health -1 Lap
9 Kathryn Kolan -1 Lap
10 Linnea Nasman Spokeswomen Racing -1 Lap
11 Hayden Gizinski Cycle U -1 Lap
12 Annalise Rosser Rad Racing NW -1 Lap
Finishers: Cat 4: 12