Log In
Boundary Waters Park CX P/B Smyrna Bicycles • Oct 5 2014
3.5
3
2.3
3.9
2.4
Clear, 61 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.5
Beers
3
Moisture
2.3
Accel
3.9
Tech
2.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mikey Waine East Point Track Club
2 Davis Branyon Frazier Cycling
3 Gabriela Lantinga 0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Garrison Mission Source/NGCA
2 William Seitz GSMR
3 Sean Branyon Frazier Cycling
4 Troy Waine Junior Flyers
5 Leon Waine Junior Flyers
6 Makena Gates 0
7 Bryson Gates 0
8 David Hills Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Lutz
2 Wilman Vargas
3 Josh Jackson
4 Frank Marrs
5 Charles Rossignol
6 Wesley Burruss
7 Alex Newton
8 Clay Benoit
9 Rob Evans
10 James Vibert
11 Travis Neumuller
12 David Marbut
13 Matthew Reeves
14 Kinzer Hewitt
15 Matt Ragan
16 Jim Bilotto
17 Howard Buckley
18 Duncan Mcguire
19 Josh Frank
20 Kyle Schultz
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Ardrey Outspokin' Augusta
2 Eric Palacio L5 Flyers
3 Jonathan Crain The Forge
4 Robbin Rahman L5 Flyers
5 Harry Boxler 0
6 Andrew Luettgen Wrenched Bicycles
7 Devin Vernick L5 Flyers
8 Lou Cataland Round Here Racing
9 Mathew Sexton Reality Bikes
10 Tyler Adsit Georgia Neurosurgical Institute
11 Ted Pazur L5 Flyers
12 Paul Lantinga L5 Flyers
13 Nick Scott The Forge
14 Eric Burke Faster Mustache
15 Sergei Grigorian Bike Raising
16 John Brusk IMT Riders
17 Mikey Waine East Point Track Club
18 Michael Garrison Mission Source/NGCA
19 Bob Knoll 0
20 Michael Mende 0
21 Andrew Muldowney Peachtree Bikes
22 Kevin Addams ATLX
23 Kirk Lindquist Reality Bikes
24 William Seitz GSMR
25 Robert Mccollum 0
26 Richard Hubbard Reality Bikes
27 W. Harrison nguy Frazier Cycling
28 Jack Whisler Angry Monkeys
29 Stephen Jackson Northstar Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 23   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Steigerwalt
2 Blake Zorn
3 Zach Holmes
4 Jeff Burgoon
5 Daniel Podratsky Faster Mustache
6 Patrick Johnson
7 Federico Holgado
8 Ben Arnold
9 Eric Schurke
10 Matt Chase
11 Trent Mitchell
12 Scott Alexander
13 Sean Taylor
14 George Floratos F.A.S.T Fat and Slow Team
15 Gerald Gresham
16 Michael Montgomery
17 Patrick Riley
18 Tony Scarpero
19 Isreal Valdes
20 Carlton Wheatley
21 Andy Lovell
22 Merrill Smith
23 David O'rear
24 Andrew Beishline
25 Patrick Cambre
26 Mike Gardella
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 19   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Travieso UHC/706 Project
2 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
3 Artur Sagat Round Here Racing
4 Spencer Whittier Hub Endruance Chattanooga
5 Joseph Dabbs Team Mugshots
6 Fletcher Lydick UHC/706 Project
7 Hank Beaver Litespeed-BMW
8 Brandon Pruett The Killer
9 Michael Lackey Infinity Med Spa
10 Dustin White Round Here Racing
11 Marcus Campbell Infinity Med Spa
12 Calvin Cheung Peachtree Bikes
13 Michael Schmid Reality Bikes
14 Nathan Sibly Atlanta Cycling
15 Jafer Beizer Peachtree Bikes
16 David Hicks L5 Flyers
17 Tim Barrett Toyota Forklift
18 Brady Rogers Litespeed-BMW
19 Joe Eldridge Team Novo Nordisk
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Wyatt Peachtree Bikes
2 Nathan Sibly Atlanta Cycling
3 Tim Barrett Toyota Forklift
4 Darren Comer Litespeed-BMW
5 Connell Patterson Peachtree Bikes
6 Chris Chotas Litespeed-BMW
7 Josh Jackson Outspokin' Augusta
8 Ian Prunier Smyrna Bikes
9 David Hicks L5 Flyers
10 Robby Bryant L5 Flyers
11 Jeff Brown Peachtree Bikes
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conor Mcnally L5 Flyers
2 Jeff Richards Homesmart
3 Tom Hoppe Bikeman.com
4 Jeff Bwgoon Smyrna Bikes
5 Mathew Sexton Reality Bikes
6 Cornelio Delasalas Sopo Bikes
7 Jeff Hopkins 0
8 David Haney Frazier Cycling
9 Sergei Grigorian Bike Raising
10 Paul Lantinga L5 Flyers
11 Steve Spence Smyrna Bikes
12 Troy Clark Aplachee Cycle
13 Mike Albaneso Outback Bikes
14 Eric Dunal Faster Mustache
15 Gary Ross ATLX
16 Josh Vandall 0
17 John Brusk IMT Riders
18 Eric Schurke 0
19 Dary Ellis 0
20 Carl White NorthStar Racing
21 John Beisner Alpha Bikes
22 Ken Kirby Smyrna Bikes
23 Bill Hansen 0
24 Joseph Flynn 0
25 Timothy Bailiff 0
26 Tony Lewis 0
27 James Varner Southern Crescent
28 Daniel Mccarthy Smyrna Bikes
29 Merrill Smith ST3
30 Robert Ernst 0
31 Richard Hubbard Reality Bikes
32 Daniel Spieler 0
33 Beth Gearhart Sorella
34 Wendell Riley 0
35 Frank Miller 0
36 Stephen Hardy 0
37 Richard Patterson 0
38 Pete Wicker Outback Bikes
39 Travis Hicks 0
40 Stephen Jackson NorthStar Racing
41 William Miller 0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 18   Cat 5: 14   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Tudor Peachtree Bikes
2 Brady Rogers Litespeed-BMW
3 Charles Rossignol Litespeed-BMW
4 Scott Staubach 0
5 William (dub Smith Toyota Forklifts
6 Alan Burton Toyota Forklifts
7 Chris Isenberg 0
8 Travis Neumuller Mission Source/NGCA
9 Jeff Armstrong L5 Flyers
10 Clay Parks Litespeed-BMW
11 Michael Fitzgerald L5 Flyers
12 Brad Harper Mission Source/NGCA
13 Tom Butler Smyrna Bikes
14 James Behning C-Town
15 Jeffrey Cartwright 0
16 Ronnie Bratcher L5 Flyers
17 Patrick Buckley East Point Track Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mikey Waine East Point Track Club
2 Mclean Harris Smyrna Bikes
3 Matthew Reeves LNC
4 David Marbut Toyota Forklifts
5 Clay Benoit Smyrna Bikes
6 Chase Blanton PCP
7 Howard Buckley Mad Alchamy
8 Zach Lutz 0
9 Jon Cherry Smyrna Bikes
10 Shannon Greenhill Peachtree Bikes
11 Josh Frank ATLX
12 Kyle Schultz ATLX
13 Ronnie Bratcher L5 Flyers
14 Robert Mccollum 0
15 Salma Huque Junior Flyers
16 Kevin Addams ATLX
17 David O'rear 0
18 Noah Williams 0
19 Andrew Muldowney Peachtree Bikes
20 Jack Whisler Angry Monkeys
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Burks Peachtree Bikes
2 Lisa Randall 0
3 Leigh Hopkins 0
4 Elizabeth Lee Lifetime Bikes
5 Lorretta Simpson Peachtree Bikes
6 Gretchen Mcelveen MGG Cycling
7 Jean Miller Sorella
8 Rhys May LNC
9 Kimberly Sawyer Toyota Forklift
10 Andie Thompson Infinity Racing
11 Lisa Bongiorno Frazier Cycling
12 Amy Frank ATLX
13 Lindsey Griffin NSAT
14 Salma Huque Junior Flyers
15 Trish Albert Sorella
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Downey Peachtree Bikes
2 Julia Bryant Sorella
3 Ali Whittier Hub Endurance Chattanooga
4 Brittany Hopson Sorella
5 Holly Harris Peachtree Bikes
6 Lisa Sheldon Sopo Bikes
7 Megan Diebold Smyrna Bikes
8 Ashley Chan Mission Source/NGCA
9 Roxanne Smith 0
10 Brittany Mixon Sorella
11 Miriam Vos Sorella
12 Mae Gurene ATLX
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 2