Log In
Coonamessett Farm Eco Cross • Nov 11 2019
5.1
2.9
5.2
4.6
4.6
Clear, 59 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
2.9
Moisture
5.2
Accel
4.6
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Collins KB PHOTO CX / A-D BIKES
2 Guthrie Andres HUP UNITED
3 Elcio Maciel BIKE ZONE CAPE COD!
4 Patrick Cochran B2C2 p/b JRA Cycles
5 Jack Butler PEDALPOWERTRAINING.COM
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony W cordeiro BIKEWORKS VELO
2 Jonathan Foster DONUT VELO
3 Varoujan Hagopian MINUTEMAN ROAD CLUB
4 David Crelling
5 Thomas Francisco NEW ENGLAND DEVO P/B CADENCE WEALTH
6 Cameron Smith DEVO CYCLING CAPE COD
7 Andrew Maker SEA SPORTS CYCLERY
8 Cory Collins BIKEBARN RACING
9 Douglas Hempel C4 / CAPE COD RACING
10 Andy Case CORNER CYCLE
11 Mark Strasnick APEX VELO
12 David Goldberg 545 Velo
13 Brian Murray
14 Lars Svenstrup AQUIDNECK CYCLOCROSS
15 Phil Pereira MINUTEMAN ROAD CLUB
16 Douglas Sherman SEA SPORTS
17 Jack Butler PEDALPOWERTRAINING.COM
18 Bryan Cockrell
19 Steve Doty SVC/BIKEWORKS
20 Arch Williams SCOTTEE'S WESTPORT BICYCLE
21 David Miles QT2
21 Christopher Gazerro NBX/NARRAGANSETT BEER/APEX
23 Richard Cole
24 Lawrence Purtill STEDMANS/MELTSNOW RACING
25 Christopher Gambardella RECYCLE A BIKE/UPSIDE DOWN CROSS
26 Tim Mcgill C4 - CAPE COD CYCLING CLUB
27 David Howie
28 James Casagrande NEMBA RACING
29 Brian Simmons
30 David O'connor SEA SPORTS CYCLERY AND OUTDOOR
31 John Lydon
32 Michael Medeiros SWANSEA VELO CLUB / BIKEWORKS
33 Phinnara Has UPSIDE DOWN CROSS
DNF Peter O'brien FARFAR'S
DNF Pike Joshua COLAVITA--COWBELL RACING
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 6   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Frodyma SVC/BIKEWORKS
2 Kenny Fries SCOTTEE'S WESTPORT BICYCLE
3 Lucas Provost BZ RIDERS/CAPERACING.COM
4 David Waltz 545 VELO
5 Christopher Burke NBX/NARRAGANSETT BEER
6 Jeffrey Wilson TEAM WOMPY
7 Eric Brassell 545 VELO
8 James Casagrande NEMBA RACING
9 Pike Joshua COLAVITA--COWBELL RACING
10 Charlie Beggs BIKE ZONE CAPE COD
11 Lucas Dehelan
12 Cole Skyler
13 George Meli CORNER CYCLE
14 Melissa Meyer
15 Hayden Ruthven CAPE COD CYLING CLUB
16 Alex Malone CAPE COD CYLING CLUB
17 Linda Shelburn CAPE COD CYLING CLUB
18 Veronica Wyatt TEAM WOMPY
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Johnson NEHSCA BOBCATS
2 John Bowman
3 Tristan Healey DEVO CYCLING CAPE COD
4 Lucas Dehelean
5 Alex Malone
6 Liam Goff AQUIDNECK CYCLOCROSS
7 Niklas Svenstrup AQUIDNECK CYCLOCROSS
8 Elena Svenstrup AQUIDNECK CYCLOCROSS
9 Paul Dehelean
10 Drew Malone
11 Alex Dehelean
12 Eleanor Goff AQUIDNECK CYCLOCROSS
13 Hayden Ruthven CAPE COD RACING / C4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Morse CORNER CYCLE
2 Adam Sullivan STEDMANS/MELTSNOW RACING TEAM
3 Scott Brown CAPE COD RACING/C4
4 Jason Clevenger 545 VELO
5 Lawrence Perera SEA SPORTS CYCLERY
6 Jerry De zutter 545 VELO
7 Sean Frodyma SVC/BIKEWORKS
8 David Waltz 545 VELO
9 Lucas Provost BZ RIDERS/CAPERACING.COM
10 Tucker Walsh HUP UNITED
11 Kenny Fries SCOTTEE'S WESTPORT BICYCLE
12 Derek Griggs RECYCLED SPORTS
13 Chris Trabulsie BIKEBARNRACING.COM
14 Daniel Russell CYCLE LODGE
15 John Raguin MINUTEMAN ROAD CLUB
16 Robert Campbell CYCLE LODGE
17 Christopher Burke NBX/NARRAGANSETT BEER
18 Stephen Furrer CAPE COD RACING / C4
19 David Bancroft SPARK
20 Alan Potter 545 VELO
21 Keith Honda CAPE COD CYCLING CLUB
22 Brendan Hamel CORNER CYCLE
23 Scott Roy CYCLE LODGE
24 Eric Brassell 545 VELO
25 Michael Bernard SPINARTS/ AMERICAN LUNG ASSOC.
26 Jeffrey Oakes SCOTTEE'S WESTPORT BICYCLE
27 Michael Oconnell TEAM SPARK
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 17   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donny Green 1 PVD CYCLING
2 Matt Good CORNER CYCLE
3 Eric Wyzga DROPOUTS
4 Jonathan Foster DONUT VELO
5 Derek Griggs RECYCLED SPORTS
6 Ken Morton BIKE ZONE
7 Timothy Mayo FRITZ'S BICYCLE SHOP
8 Geoff Williams NBX
9 Karen Purtill STEDMANS/MELTSNOW RACING
10 Michael Oconnell TEAM SPARK
11 Lawrence Purtill STEDMANS/MELTSNOW RACING
12 Amanda Resch NORTHAMPTON BICYCLE RACING
13 Kevin Danis FRITZ?S BICYCLE SHOP
14 Madeline Sojka DEVO
15 Christopher Gambardella RECYCLE A BIKE/UPSIDE DOWN CROSS
16 Phinnara Has UPSIDE DOWN CROSS
17 Robert Doucette FRITZ'S BICYCLE SHOP
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Smith HUP UNITED
2 Jitka Borowick DEVO CYCLING CAPE COD
3 Karen Purtill STEDMANS/MELTSNOW RACING
4 Julia Louro SITE-READY RECYCLING
5 Malia Koppin
6 Kelly Foss BIKEWORKS/ SVC
7 Andrea Laplume SVC/BIKEWORKS
8 Mimi Poupart CAPE COD RACING
9 Maureen Thomas
10 Alyssa Wibisono
11 Amanda Resch NORTHAMPTON BICYCLE RACING
12 Linda Brocato STEDMAN'S /MELT SNOW RACING
13 Linda Shelburne CAPE COD RACING C4
14 Eliza Renz CATALYST WELLNESS PERFORMANCE
15 Julie Lockhart NEBC PB CYCLELOFT
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 3