Log In
Afterglow - A Cyclocross Race • Dec 9 2018
5.7
4.1
4.8
5
4.3
Clear, 30 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
4.1
Moisture
4.8
Accel
5
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Cummins
2 Arlo Wohlgenant West Town Bikes
3 Lincoln Scheer The Bonebell
4 Maxwell Montagano
5 Julian Mejia Team Veloz
6 Chloe Yoder The Pony Shop
7 Jamie Heuser Team Bicycle Heaven
8 Domonique Montagano
9 Jose Alfredo ramirez Bikes N Roses
10 Richard Santos Bikes N Roses
11 Anthony Santiago
12 Quinn Ellis-garcia
13 Jose Alarcon Bikes N Roses
14 Jacques Dugas
15 Santos Vega Bikes N Roses
16 Izabella Varela Bikes N Roses
DNF Ivan Kuziv West Town Bikes
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Maddock xXx Racing
2 Thomas Kehrer Bonkers Cycling
3 Jeremy Bloyd-peshkin Bialy Boyz p/b EatCBA
4 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
5 Joshua Fitzgerald F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
6 Bobby Kaufman Bonkers Cycling
DNF Drew Priestgrochowski
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Gobel Tuxedo Thunder Cycling
2 Lincoln Scheer The Bonebell
3 Alex Roman
4 Jacob Arrigoni Plus One Cycling
5 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
6 Matt Henderson
7 Michael Kirby xXx Racing
8 Christian Walding Palomino American Cyclocross
9 Ben Siver Bonkers Cycling
10 Lauren Wissman
11 Charlie Lavin Palomino American Cyclocross
12 Caitlin Neuman
13 Stuart Nelsen UPB Cycling
14 Roderick Dejesus Zubaz Racing
DNF Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Charleston
2 Paul Struebing Spidermonkey Cycling
3 Art Fessler Cycling Republic Racing Team
4 Chris Brown
5 Joseph Proszowski Team Veloz
6 Andrew Hastings
7 Curran Beckler CRCX
8 Peter Pavek
9 Doug Herrick
10 Joel Hukill
11 Tom Stutesman xXx Racing
12 Thomas Martin Half Acre Cycling
13 Michael Matson PSIMET Racing
14 Voytek Glinkowski Polish Slavic Fcu International C
15 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
16 Kevin Oneill xXx Racing
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Struebing Spidermonkey Cycling
2 Peter Pavek
3 Art Fessler Cycling Republic Racing Team
4 Curran Beckler CRCX
5 Tom Stutesman xXx Racing
6 Michael Matson PSIMET Racing
7 Dj Fish
8 Joel Hukill
9 James Calvetti Polish Slavic Fcu International C
10 Julian Mejia Team Veloz
11 Ray Baniewicz INTENT
12 Peter Hoffmann
13 Benjamin Derico
14 Mark Frens Bikes N Roses
15 John Alcantara Nomad
16 Robert Bunting
17 Colin Shevlin
18 Jesus Montoya
19 Evan Santiago
20 Henry Branson
21 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
22 David Pohlad Bikes N Roses
23 Terrence Mcdonald Black Stone
24 Brian Maslouski MOX Multisport
25 Vrayshaon Butler
26 Ethan Jost
27 Jennifer Aguler
28 Sean Klontz
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Smith
2 Brian Lewis-jones
3 Joel Hukill
4 Voytek Glinkowski Polish Slavic Fcu International C
5 Mark Wilson The Chainlink
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jostein Alvestad Emc2 / Elmhurst Masters
2 Louis Kuhn The Pony Shop
3 Chris Brown
4 Bradley Majors
5 Kevin Richardson MOX Multisport
6 Michael Kerr The Pony Shop
7 Peter Rolewicz The Weather Channel
8 Paolo Urizar The Bonebell
9 Martin Coffey
10 Kevin Mallory xXx Racing
11 Stephen Farr Garner Bicycle Club
12 Jason White
13 Brendan Kevenides Bike Law Cycling Club
14 Juan Gonzalez
15 J Brooks porter
16 Kevin Reed Union Cycling Team
17 Don Iwen Colectivo Coffee
18 Steve Biedron MOX Multisport
19 Albert Weigel F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
20 William Mcdade
21 Dwayne Richmond
22 Peter Ackermann Alumnus Project
23 David Salzman
24 Barry Batson MOX Multisport
25 James Linn Ten27 Cycling Club
26 Patrick Jenkins
27 Edward Reed The Pony Shop
28 Walter Stoops ABD Cycling Club
29 Justice Leppanen The Pony Shop
30 Christopher Bushell
31 Anson Moran
32 Jon Mejdrich
33 Luke Seemann
DNF Charlie Saxe
DNF Greg Heck The Bonebell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 14   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Kehrer Bonkers Cycling
2 Jeremy Bloyd-peshkin Bialy Boyz p/b EatCBA
3 Aaron Byrnes PSIMET Racing
4 Aaron Smith
5 Joshua Arends Comrade Cycles Racing
6 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
7 Dan Charleston
8 Robert Higgins George Garner Cyclery Track Team
9 Brian Lewis-jones
10 Martin Coffey
11 Thomas Martin Half Acre Cycling
12 Laura Shields BFF Bikes
13 Michael Patton Bonkers Cycling
14 Dwayne Richmond
15 Joseph Proszowski Team Veloz
16 Doug Herrick
17 Brandon Scheiner Tuxedo Thunder
18 Matt Henderson
19 Patrick Jenkins
20 Joel Hukill
21 Duane Crowe Half Acre Cycling
22 Trisha Kurtz Spidermonkey Cycling
DNF Joshua Haines Tuxedo Thunder
DNF John Alcantara Nomad
DNF Nathan Snydacker
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haley Engle Half Acre Cycling
2 Lauren Wiscomb
3 Kristina Caudle BFF Bikes
4 Courtney O'neill xXx Racing
5 Elizabeth Mckinley Comrade Cycles Racing
6 Christine Tejada
7 Leah Barry BFF Bikes
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Beaty Union Cycling Team
2 Laura Shields BFF Bikes
3 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
4 Melissa Altenhofen
5 Anna Henschel Bonkers Cycling
6 Trisha Kurtz Spidermonkey Cycling
7 Emily Heavey Half Acre Cycling
8 Lisa Hilleren BFF Bikes
9 Margaret Mcgill BFF Bikes
10 Babs Owca Half Acre Cycling
11 Elizabeth Golden
12 Jaimielee Velasquez Union Cycling Team
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Tanner Union Cycling Team
2 Kristina Caudle BFF Bikes
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1