Log In
NCCX Race #3 Charlotte • Oct 21 2017
4.3
1.8
3.1
5.4
3.2
Clear, 70 degrees, wind 0 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
1.8
Moisture
3.1
Accel
5.4
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Hinkle HammerCross
2 Parks Harrison Slippery Sasquatch Racing
3 Jamin Whitaker Blue Ridge Bike Shop
4 Joe Otto Hammercross
5 Davis Breedlove Slippery Sasquatch Racing
6 Evan Elk Team Hammercross
7 Casey Satterfield
8 Alex Emmons Hammercross
9 Anne Amalong Constellation Cycling
10 Alexandra Richardson EVO DEVO
DNF Jonathan Arensman Evo Devo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Grice GRICE FINANCIAL GROUP
2 Philip Ford Slippery Sasquatch
3 Eli Elk Team Hammercross
4 Paul Vrouwenvelder Hammercross
5 Jackson Engle Team Hammercross
6 Gour Das Berger Hardware Bikes
7 Nicholas Salazargarcia Hearts Racing
8 Niko Strauss Hammer Cross
9 Ethan Britt Chapel Hill
DNF Wesley Haggstrom Evolution Jr Development
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Strauss Hammer Cross
2 Daniel Boynton Team Hammercross
3 ? Shawn Evo Devo
4 Cole Woodson
5 Rodrigo Perea Tri-Cyclists BRC
6 Jack Newport HammerCross
7 Mario Quivera Supercycling
8 Bravery Ward Hammercross
9 Ignacio Perea Tri-Cyclists BRC
10 Braxton Walker Evolution Jr Devo
11 Bodhi Hriciga Hammercross
12 Hannah Breen Tri-Cyclists/Hammercross
13 Ali Otto Hammercross
14 Eliza Elk Team Hammercross
DNF Abigail Arensman Evo Devo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Baun Cyclus Sports
2 Tyler Philips
3 Dylan Richardson Richardson Classic Renovations
4 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
5 Thomas Savage Slippery Sasquatch
6 Gabriele Romano
7 Caleb Smith Monster Media Racing
8 James Pearl Legion Brewing
9 Christopher Ragland Crank Arm Brewing Cycling Team
10 Nathan Lemons Ken's Bike Shop
11 Brenden Forbis Legion Brewing
12 Eli Woodard Ho
13 Bob Keener Bob Keener
14 Sean Gordon Squadra Coppi
15 Kyle Mcnamee
16 Ethan Dellamaestra Storm Racing
17 Christian Klender Spirited Cyclist CX
18 Mansour Benkreira Birdsong Brewing
19 Miles Camp Berger Hardware Bikes
20 Zack Staniak
21 Jake Tennyson
22 Nathan Mullins Team Spoke Cycles
23 Zach Hostetler Hearts Racing Club
24 Zachary Ross Team Handmade
25 Sean Huson Crosstown
26 Alfred Jessee
27 Tim Spackman Daffin Area Race Team
28 Alan Sanfilippo Triangle Velo
29 Nicholas Able Huntersville
DNF Angelo Cavallo Pedal Works
DNF Eric Flowe
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Mullins
2 Will Murray Bike Source
3 Parker Tinsley
4 Charles Page Hammer Cross
5 Jacob Olsen
6 Wesley Haggstrom Evolution Jr. Devo Team
7 Philip Ford Slippery Sasquatch
8 Davy Overcash
9 Russell Newton
10 Robert Collie
11 Rick Handy Finkraft
12 Bryan Dubuc Legion CX/Bikesource
13 James Walsh Squirrel Awareness Racing
14 Wojtek Dyszkiewicz Birdsong Brewing Cyclocross Team
15 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
16 David Brumfield Boone Area Cyclists
17 David Boynton HammerCross
18 Tanner Price Shake And Bake
19 Theodore Hall Vogelzang Velo Club
20 Chris Gladora UNKNOWN-DORNIER Racing
21 James Etringer
22 Bevington Steve HammerCross
23 Ian Bundy Constellation Cycling
24 David Brendle Grava
25 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle
26 Derek Bateson Team Spoke Cycles
27 Kevin Freeman
28 Albert Rosales
29 Guy Hagan
30 James Rutledge Legion
31 Douglas Fisher Paradise Garage Racing
32 Jim Casper Constellation Cycling
33 Ryan Ciocca
34 James Spencer
35 Chris Mauldin
36 Rider Unknown
37 Kyle Habecker 0
38 James Lord Legion
39 Caleb Jonas PBR Racing
40 Isaac Blackburn Newton
DNF Cody Buford Southeast Velo Racing
DNF John Dalton Blue Ridge Bike Shop
DNF Marcos Figueroa Live It Extreme
DNF Ben Hostetler
DNF Scott Staley Viva Raw
DNF Jamie Williams
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 17   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Whitmore Organic Valley / Hiball Energy
2 Todd Hunter
3 Ophir Sefiha Crosstown Velo
4 Robb Peterson
5 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles
6 Chris Facas Yukato Yoga P/B Sole Artisan Ale
7 Keith Handlon Jigawatt Cycling P/B Carolina Ale H
8 Michael Hurley Infinity
9 Bc Roberts Slipper Sasquatch
10 Michael Tennyson Mock Orange Bikes
11 Corbitt Bourne Blue Ridge Bike Shop
12 Cecilio Cruz
13 Luis Flores Happy Tooth Racing
14 Mark Jakubowski Jigawatt Cycling
15 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
16 Raymond Laffin Crosstown Velo
17 Raul Gutierrezgarcia Greensboro Velo Club
18 Christopher Wyatt Asheville Cyclocross
19 Gregory Frame
20 Jason Epstein 12Th State Cycling Team
21 Scott Richardson Richardson Classic Renovations
22 Rob Keener
23 Brad Reed Team Rize
DNF Scott Staubach Trek Generals
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris St peter
2 Corbitt Bourne Blue Ridge Bike Shop
3 Philip Kielty
4 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
5 Alan Wages Slippery Sasquatch
6 Jack Brown Fiets Maan Racing Team PB GRAVA Bi
7 Rod Stanton Team Spoke Cycles
8 Joseph Cross
9 Luis Flores HTR
10 Chris Shields Cycle-Smart
11 Shane Mccready 717 Cycling P/B RSI Panels
12 Shawn Moore Fiets Maan Racing P/B Grava Bike Co
13 Andrew Le beau
14 Jeff Nunnaley Giordana-Cycle Path-S2F
DNF Jonathan Davis Trek Greensboro Generals
DNF Randy Miller Tri Cities Road Club
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Marshall Race City Cycling
2 Subal Das Berger Hardware Bikes
3 Robert Wick iii Birdsong Brewing
4 Thomas Price
5 David Boynton Team Hammercross
6 Chris Mauldin
7 Jason Bowman
8 David Brumfield Boone Area Cyclists
9 Tyler Benedict Bikerumor
10 Michael Keller
11 Kevin Egan Birdsong Brewing
12 Michael Perdek Antietam Velo Club/AVC - Team Hager
13 Brian Lafranchi
14 Dave Cassen Legion Brewing / Bikesource
15 Alex Castle
16 Billy Barnes Rescue Racing
17 Kyle Habecker
18 Greg Cacali Charlotte Cycling Consortium
19 Tom Pearman Legion Brewing / Bike Source
20 Brett Fisher DARC
21 Robert Peters
22 James Brigman
23 Michael O'Brien Mock Orange Bikes
24 Matt Towery UNKNOWN-DORNIER RACING
25 Jeff Ward Hammercross
26 John Walkerwicz 92 Fifty
27 Samantha Bendt Birdsong
28 Bryan Engle Team Hammercross
29 John Woodward Gastonia
30 Chris Hill Paul's Cycling & Fitness
31 Damian Hriciga Hammercross
32 Brad Woodson
33 Anthony Montello US Military Endurance Sports
34 Buck Schott
DNF Charles Gaither
DNF Ray Taylor Blue Ridge Bike Shop
DNF Ray Von dohlen Finish Strong
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Shields Hearts Racing Club
2 Barney Baxter
3 Nick Christofalos Industry Nine Cycling Team
4 Randy Miller The Bike Shop
5 Henry Hardigan
6 David Parker Electric Banana
7 Ted Hopkins
8 Boyd Safrit Legion Brewing
9 Andrew Danfy Spartanburg
10 Jeff Mcconaghy
11 Mark Jordan J.A. King Racing
12 Terry Forrest Atomic Cycles
13 Timothy Hopkin NCCX
14 Jeffrey Haase Asheville Cyclo Cross
15 Bruce Stauffer
16 Jay Forgione Race City Cycle
17 David Gerrer Crosstown Velo
18 Jonathan Dubel
19 Robert Pugh Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
20 Chris Knetsche Trappe Door
21 Jeffrey Smith Legion Brewing
22 William Macy
23 Kevin Sigrist
24 Arthur Danfy Spinx Race Team
25 Bryan Ream Atomic Cycles
DNF Marty Cloer Legion Brewing CX / Bikesource
DNF Todd Davis KCOI Boulevard
DNF Louis Moschetta Clemmons Bicycle Racing
DNF Chris St peter
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 24   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dwayne Deese Legion Brewing Lauf Forks Bike Sour
2 Douglas Miller Greensboro Velo Club
3 Robert Cole Live It Xtreme
4 Greg Lester
5 Scott Kaysen Slippery Sasquatch
6 Bevington Steve Team Hammercross
7 Don Rose Hammercross
8 Jim Siemens
9 Greg Sheehan Brawley Drafters
10 David Brendle Grava
11 Tomas Kelemen Vogelzang Velo/Birdsong Team
12 George Berger Birdsong Brewing Cyclocross Team
13 James Cole F3gears
14 Todd Jenkins
15 Derek Bateson Spoek Cycles
16 Fred Perrino
17 Stephen Knight Stephen Knight
18 Bruce Mann
19 John Bauer Hickory Velo Club
20 Michael Breen Hammercross
21 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
22 Bob Szymkiewicz Slippery Sasquatch
23 Mark Thorton Blue Ridge Bike Shop/MS Sucks
24 Tim Riddle Cycleworks
25 Michael Burkard
26 Jim Emery Slippery Sasquatch Racing
27 Andy Brown Ravenscroft CX
28 Paul Johnson Brawley Drafters
29 Christopher Mumford HammerCross
30 Jim Otto Hammercross
31 George Hatcher HBWRT
32 Jim Casper Constellation/Inland Construction
DNF Brian Nunn Slippery Sasquatch Racing
DNF Scott Staley Viva Raw
DNF Mark Cariker
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chuck Gillis
2 Steve Leonard
3 Jeff Tripp Tripp Jeff
4 David Fuller Cycles Deoro/Greensboro Velo
5 Ron Swenson
6 Earl Anderson Unattached
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Disera Barrie
2 Eric Thompson MSPEEDWAX.COM
3 William Harrison Clemmons Bicycle Racing
4 Seth Kemp Campobello
5 Andrew Dietz Trek Cyclocross Collective
6 William Sheftall Spirited Cyclist
7 Alan Starnes Bicycle Sport Charlotte
8 Craig Etheridge Nuun Hydration
9 Scott Hoffner Winston Salem
10 Christopher Scallion Jigawatt Cycling
11 Michael Koballa Storm Endurance
12 Zach Lail Mock Orange Bikes
13 Jesse Stauffer East Ridge Outfitters/@Bicyclerealt
14 Garret Thompson Berger Hardware Bikes
15 Trever Kingsbury Brevard College
16 Joseph Alachoyan Velosports Racing
17 Will Barnes Berger Hardware Bikes
18 Tony Sigrist
DNF Spencer Lowden Brevard
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling
2 Tony Sigrist
3 Daniel Cox Cycles De Oro
4 Raymond Laffin Crosstown Velo
5 Raul Gutierrezgarcia
6 Regis Bryer NAPA Racing
7 Subal Das Berger Hardware Bikes
8 Joseph Cross Vogelzang Velo Club
9 Robert Pugh Legions Brewing/Bike Source
10 Louis Moschetta Clemmons Bicycle Racing
11 Chris Culp Hearts Racing Ken's Bike Shop
12 Kevin Sigrist
13 Douglas Miller Greensboro Velo Club
14 Kevin Walker Evolution Jr Devo
15 Andrew Ammon Charlotte Sport Cycling
16 Sean Huson
17 Michael Koballa Storm Racing Team
18 Bruce Stauffer Cycleworks Performance Bike Shop
19 Stephen Huddle Charlotte
20 William Sumner
21 Hans Stroven
22 Tim Strauss Hammer Cross
23 Ann Kota
24 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
DNF Steve Lowe Slippery Sasquatch
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 15   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Bovine J.A.King MTB Team
2 Abigail Thiele
3 Jackie Kosakowski Pure Velo Racing
4 Andrea Tadros Clemmons Bicycle Racing
5 Nina Mastandrea
6 Tanya Harris
7 Lorri Warlick Mock Orange Racing
8 Chloe Holzapfel 12Th State Cycling
9 Michelle Horvath Michelle Horvath
10 Janet Trubey NCCX
11 Kathleen Mckeithan Evolution Jr Devo
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Shea Legion Brewing
2 Eleanor Christopher
3 Brittany Donaldson Mock Orange Bikes
4 Christine Walkerwicz Pure Velo Racing
5 Alexandra Hammouri Alexandra Hammouri
6 Stephanie Taylor
7 Lauren Phillips Team Spoke Cycles
8 Tonya Miltier Hammercross
9 Rachel Sledge
10 Julie Daniels Hammercross
11 Danielle Boniche Berger Hardware Bikes
12 Candice Horvath Trek Greensboro Generals
13 Emily Gipson
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Burlew Asheville Cyclocross
2 Laura Rice Happy Tooth Racing
3 Lauren Dagostino
4 Karen Tripp Finkraft
5 Kathleen Oneil Hicks Orthodontics Women's Racing
6 Evie Edwards Colavita Mid-Atlantic
7 Hope Ann snyder-walsh BOBCAT RACING
8 Riley Gallagher JA King P/B Blue Ridge Cross
9 Kim Bishop Mock Orange Bikes
10 Molly Lohry Squirrel Awareness Racing
DNF Jessica Singerman Bike Law
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 4