Log In
2017 Cascade Cross #1 @ Bellingham BMX • Oct 7 2017
5.7
2.7
3.7
4.6
3.2
Partly Cloudy, 54 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
2.7
Moisture
3.7
Accel
4.6
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Darius Lalonde 43:56.6 10:25.2 11:04.5 11:06.0 11:20.8
DNF Jakob Buchanan Cascade Bicycle Studio 32:47.3 10:34.2 10:53.3 11:19.8
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
DNF Alyssa Williams 20:18.8 20:18.8
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Jeff Cummings Jacks Bicycle Center/Homegrown 03:02.1 08:40.9 08:47.3 08:50.5 09:00.3
2 Dale Plant KONA Bicycles 03:24.3 08:44.9 08:59.5 09:03.5 08:59.8
3 Derek Shiers Trailhead Athletics Racing 05:31.8 09:01.2 09:08.3 09:18.8 09:20.8
4 Shay Goodlund 07:53.1 09:25.9 09:34.0 09:40.3 09:42.0
5 Ryan Rickerts Team Racepace 08:02.6 08:56.9 09:38.8 09:42.8 09:52.3
6 Sven Koehler Egencia 59:37.3 09:13.4 10:14.0 09:59.5 09:37.5
DNF Doug Graver Ridge Cyclesport 47:43.3 08:41.7 08:47.8 10:00.8 09:51.3
DNF Terry Carlson 21:43.5 10:30.7 11:12.8
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Terry Buchanan Hup United 48:12.7 10:14.4 09:29.5 09:29.0 09:31.5
2 Steven Moe Nemesis 48:42.7 10:23.4 09:35.8 09:43.5 09:30.0
3 Magnus Collander 48:57.7 10:42.1 09:39.0 09:39.0 09:34.0
4 Rich Blake Whidbey Island Bicycle Club 49:01.2 10:33.9 09:39.3 09:39.3 09:36.3
5 Troy Neale Hansym Racing 49:20.0 10:36.1 09:34.0 09:39.5 09:44.3
6 Curtis Crape JACKS Homegrown Racing 49:28.0 10:24.6 09:36.5 09:42.5 09:55.3
7 Quinn Dusenberry Egencia 50:17.7 10:35.4 09:45.5 09:51.8 10:01.8
8 Jeremy Jones Glotman Simpson 50:43.2 10:37.6 09:54.5 09:53.8 10:09.8
9 Michael Mallory 2 Velo Shuksan 50:49.0 10:45.6 09:53.8 09:53.8 10:13.3
10 Ruy Lopez Homegrown Racing 50:54.0 10:46.1 09:53.0 10:04.5 10:10.8
11 Doss Herndon-schepper Team Double Check 51:05.5 10:47.1 10:00.5 10:30.0 10:03.0
12 Scott Johnson 51:16.3 10:35.9 09:58.8 10:12.3 10:23.8
13 Lars Pedersen 55:15.8 10:48.1 10:37.8 11:29.5 10:41.3
14 Michael Lee 45:53.7 11:47.6 11:08.8 11:26.0 11:31.3
15 Chip Greaves Egencia 49:09.2 12:33.9 12:14.3 12:16.8 12:04.3
DNF Jeff Cota Old Town Bicycle 30:57.2 10:32.4 10:00.5 10:24.3
DNF Matt Bennett 2 F3 Cycling 32:12.2 11:15.1 10:26.8 10:30.3
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Zach Gordon Dyna Racing 41:29.3 10:25.0 10:34.3 10:19.0 10:11.0
2 Lash Mullen Dyna Racing 41:51.3 10:17.2 10:35.8 10:26.8 10:31.5
3 Glenn Gervais Fanatik Bike Co. Cycling Team 43:03.0 10:19.7 10:32.8 10:49.8 11:20.8
4 Pat Skaggs Fanatik 43:28.3 10:58.5 10:50.8 10:44.5 10:54.5
5 Doug Demars Epic Racing 43:52.0 10:34.5 10:54.0 11:10.0 11:13.5
6 John Coleman 44:18.1 10:53.2 11:07.8 11:16.0 11:01.0
7 Roger Hutchison Pints & Cowbells Racing 45:19.1 10:56.7 11:31.3 11:30.8 11:20.3
8 Van Shih 45:47.5 11:13.2 11:38.0 11:20.8 11:35.5
9 Anthony Vergillo 46:25.3 11:41.2 11:34.3 11:45.5 11:24.3
10 Shawn Peerson Dyna Racing 48:57.8 11:58.5 12:25.8 12:19.8 12:13.8
11 Golden Fillmore 49:26.1 11:57.7 12:32.3 12:42.5 12:13.5
12 Allan Waller 54:39.8 11:13.7 11:55.3 12:51.0 18:39.8
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Corbin Hupacek Shuksan Velo 59:32.8 08:18.9 08:23.0 08:26.8 08:31.0
2 Andrew Morrison Seattle Cancer Care Alliance 01:38.3 08:17.7 08:36.0 08:40.8 09:08.5
3 Adam Worobec Seattle Cancer Care Alliance 02:11.6 08:30.7 08:59.3 09:04.5 08:45.0
4 Ryan Short Monton TM 02:12.3 08:22.7 09:02.5 09:08.3 08:42.7
5 Luke Demoe Fanatik 05:01.3 08:34.4 09:05.8 08:53.3 09:34.3
6 Tom Schafer 06:04.8 08:34.7 10:42.5 10:22.3 09:07.5
7 Harrison Winkel Team Wisconsin 06:09.3 08:46.7 08:59.5 09:19.3 09:39.5
8 Chris Carter 06:52.6 08:41.7 09:11.5 09:19.8 09:15.0
DNF Stephen Mull Audi 38:00.0
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Shawn Fife 46:14.7 08:56.1 09:09.8 09:13.8 09:22.0
2 Brian Dagnon 46:44.2 09:22.1 09:17.8 09:18.5 09:27.0
3 Ryan Clark 46:55.2 08:55.4 09:11.0 09:37.0 09:36.5
4 Richard Shelmerdine Egencia 47:00.7 09:15.4 09:24.0 09:18.8 09:27.0
5 Colin Ferguson Fanatik Bike Co Race Team 47:12.7 10:01.6 09:23.8 09:18.3 09:16.3
6 Jake Hightower Rad Racing NW 47:18.7 09:23.6 09:31.3 09:40.8 09:22.8
7 Forrest Longman Fanatik Bike Race Team 47:18.7 09:00.1 09:24.8 09:30.5 09:46.5
8 Daniel Rossano Apex racing 47:39.2 09:42.4 09:18.8 09:33.3 09:23.8
9 Adam Phaneuf Jacks Homegrown Racing 47:40.7 09:46.1 09:31.8 09:28.0 09:28.0
10 Mykenna Ikehara Taco Time NW 48:22.5 09:10.1 09:27.8 09:33.8 10:34.0
11 James Beieler Fanatik 48:38.5 10:11.9 09:44.3 09:29.5 09:36.5
12 Jacob Hartsoch Kulshan Cycling 48:40.0 09:36.1 09:42.5 09:59.5 09:39.8
13 Mitchell Wayerski Jacks Homegrown Racing 49:10.0 09:55.9 09:50.3 09:41.8 09:58.5
14 David Neubeck Fanatik Bike Racing Team 49:35.2 09:43.6 09:50.3 09:56.8 10:00.8
15 Sam West 49:39.5 09:57.1 10:08.3 09:58.5 10:04.5
16 Mario Rivas Team Double Check 50:17.2 09:26.1 10:45.5 10:01.8 09:52.3
17 Kyle Boucher Homegrown Racing 50:55.7 10:20.1 10:04.5 10:11.5 10:13.0
18 Charlie Damron Rascal Nation 51:00.7 09:53.4 10:01.8 10:13.3 10:36.0
19 Sam Lundheim Snoqualmie Ice Cream Racing 51:01.7 09:53.1 10:10.8 10:16.8 10:17.0
20 Travis Cox 51:37.5 10:10.6 09:56.0 10:13.5 10:04.8
21 David Keeler Jacks Homegrown Racing 51:47.5 10:29.1 10:49.3 10:21.0 10:23.5
22 Hai Nguyen 52:28.0 10:17.6 10:42.0 10:36.0 10:40.0
23 Mark Pollack Ruckus 53:26.7 10:10.1 10:32.0 10:34.0 11:03.3
24 Sam Stoner 54:32.7 10:28.6 10:39.0 11:07.3 11:10.5
25 Andy Heinz 54:51.7 10:01.7 10:32.5 11:45.5 11:22.8
26 Steve Jr tauscheck Epic Racing 55:36.5 10:21.6 11:00.5 11:15.0 11:19.3
27 Anders Pedersen Slalom Consulting 48:16.2 10:26.4 12:24.3 12:05.3 13:20.3
28 Daniel Milner 48:48.5 10:22.4 11:53.3 14:19.3 12:13.5
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Josa Bantzer 40:41.5 09:58.0 10:10.8 10:21.3 10:11.5
2 Ben Whitney 41:49.3 10:13.7 10:31.3 10:30.8 10:33.5
3 Patrick Mcgarry 41:53.5 10:18.7 10:40.0 10:32.3 10:22.5
4 Joel Brinson 41:55.5 10:16.0 10:27.3 10:38.3 10:34.0
5 Matt Bennett F3 Cycling 42:11.0 11:18.5 10:23.0 10:15.3 10:14.3
6 Brendan Burkhart 42:21.3 09:59.7 10:46.5 10:50.8 10:44.3
7 Daniel Fritz Independent 43:31.8 10:37.2 10:56.8 10:55.0 11:02.8
8 Addison Lee 46:11.0 10:14.7 10:30.0 13:37.3 11:49.0
9 Anna Johnson 48:09.6 11:10.7 12:03.3 12:30.3 12:25.3
10 Johnathon Harder alete 55:21.3 0:13:03.46 13:48.8 13:47.0 14:42.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Brad Nelson Team RacePace 59:06.3 08:12.7 08:19.0 08:26.8 08:29.8
2 Collin Van slyke RACEPACE 00:55.0 08:11.7 08:40.0 08:44.8 08:49.3
3 Heage Pebla HODALA! 01:02.3 08:21.4 08:44.8 08:44.8 08:46.8
4 Scott Barr 03:07.8 08:40.9 08:58.8 08:55.8 09:05.5
5 Adam Vandyke Egencia racing 03:16.1 08:51.9 09:04.5 08:57.8 09:04.3
6 Csaba Horvath Jacks Bicycle / Homegrown 57:54.5 09:03.4 09:12.0 09:25.0 10:34.3
7 John Pitton Fanatik Bike 58:38.3 08:58.2 09:21.8 09:33.5 09:33.3
8 Erik Lookabill Backhand! 00:40.8 09:41.9 10:06.3 10:22.0 10:10.8
9 Benjamin Groenhout 00:46.1 10:00.4 09:59.3 10:17.3 10:04.8
10 Doss Herndon 2 Team Double Check 01:08.2 09:37.9 09:52.4 10:03.3 10:19.2
11 Brett Berry Bellingham Grind Corps 01:23.8 10:08.7 10:04.3 10:13.5 10:01.8
12 Brad Oppedal EVL 01:30.8 10:02.2 10:07.3 10:16.8 10:16.3
13 Josh Parrish Kona Bikes 04:48.1 08:50.7 10:01.0 09:45.0 09:54.5
14 Craig Stephens EVL 06:18.8 10:01.2 10:05.0 10:20.8 10:30.0
15 Henry Watts WWU 07:40.8 10:11.9 11:03.8 11:29.0 11:27.5
16 Kip Zwolenski Bellingham Grind Corps 58:50.6 10:28.7 11:49.5 11:49.0 11:56.3
17 Anthony Sallows 02:51.1 11:08.4 11:22.8 10:44.0 11:00.0
18 Glenn Gervais 2 Fanatik Bike Co. Cycling Team 03:59.3 10:23.2 11:08.5 12:28.0 14:12.3
19 Zachary Holland Team Seagal 02:08.8 16:17.9 17:12.0 14:46.0 13:52.8
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Tom Dunlap 39:07.8 09:47.5 09:54.8 09:41.5 09:44.0
2 Martin Rand Audi 40:33.8 10:11.2 10:11.3 09:58.8 10:12.5
3 Michael Mallory Velo Shuksan 41:27.5 10:14.7 10:29.8 10:24.0 10:19.0
4 Steve Tauscheck Double Check 41:52.0 10:22.0 10:27.0 10:31.5 10:31.5
5 Tom Petersen UPRIVER RACING 42:08.8 10:25.5 10:26.8 10:34.5 10:42.0
6 Scott Klimo Shuksan Velo Club 43:07.3 10:18.7 10:52.8 11:06.8 10:49.0
7 James Thompson 43:11.3 10:06.2 10:34.5 10:27.8 12:02.8
8 Kevin Williamson 44:41.8 11:19.5 11:10.8 11:11.0 11:00.5
9 David Hodgson Boundary Bay Cycling Club 45:02.3 10:49.5 11:12.5 11:31.8 11:28.5
10 Dave Bishop Fanatik Bike Co. Race Team 45:24.3 10:52.5 11:19.3 11:47.3 11:25.3
11 David Joiner 47:22.1 11:25.2 12:01.3 12:01.4 11:54.1
12 Fred Wiley 47:25.8 11:30.7 12:00.3 12:01.0 11:53.8
13 Dale Delmage 48:00.1 11:28.0 12:08.8 12:17.8 12:05.5
14 Joe Fritz 48:05.1 11:30.0 11:52.8 12:20.5 12:21.8
15 Charlie Herron 48:57.8 11:24.0 11:52.3 12:56.3 12:45.3
16 Joe Myers Team Unicycle 0:51:14.57 25:22.2 25:52.3
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Shannon Mallory NWCX Project 58:39.3 09:24.2 09:49.3 09:57.8 09:51.5
2 Leah Kiviat Queens of Dirt 59:13.6 09:35.5 09:44.8 09:53.3 09:53.5
3 Kirsten Jensen Jacks Bicycle Center Queens of Dirt 59:21.1 09:22.0 09:50.8 10:02.0 09:56.0
4 Kristi Berg CX Northwest 00:58.9 09:47.0 10:11.0 10:09.0 10:14.3
5 Claire Ralston Jacks Queens of Dirt 01:31.9 09:49.7 10:06.5 10:09.5 10:22.5
6 Kari Wright Jacks Queens of Dirt 03:12.6 10:04.2 10:11.0 10:26.5 10:40.3
7 Emily Milner Team Milner 03:28.1 09:40.5 11:50.8 10:28.8 10:22.0
8 Elizabeth Hartsoch Kulshan Cycling 06:03.9 09:34.2 09:42.8 09:53.5 09:51.5
DNF Elle Lee Expressive Fit/ Cycle U North 20:49.3 09:55.7 10:53.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Jessica Rogers 55:13.9 10:59.5 11:02.8 10:53.0 11:19.0
2 Carrie Eller Queens of Dirt 57:07.6 11:20.0 11:11.3 11:32.0 11:36.8
3 Corina Cheever Queens of Dirt 57:22.9 11:10.8 11:48.5 11:14.5 11:33.5
4 Alyson Indrunas Queens of Dirt 58:42.4 11:14.3 11:30.0 12:06.5 12:02.3
5 Jen Hampton Fanatik Bike Co. 51:27.6 12:11.5 13:19.3 13:06.8 12:50.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Staci May Earls Bike Shop 47:01.6 11:40.5 11:35.0 12:04.5 11:41.5
2 Kristen Mason 47:16.6 11:47.5 11:45.3 11:50.0 11:53.8
3 Becky Skaggs Fanatik 48:38.6 11:58.3 12:10.3 12:10.0 12:20.0
4 Hilary Braun Jacks Queens of Dirt 51:25.9 12:27.3 12:29.0 12:58.3 13:31.3
5 Amy Peerson Team Peerson 53:01.4 12:58.0 13:21.3 13:28.8 13:13.3
6 Jennifer Byars Queens of Dirt 56:01.4 13:33.3 13:44.8 14:39.3 14:04.0
7 Amber Pouley 56:20.6 13:34.0 14:02.5 14:33.0 14:11.0
8 Melissa Cota IWC Factory Company 56:40.9 13:34.3 14:18.3 14:10.3 0:14:38.03
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Delia Massey CX Northwest 59:12.6 09:27.0 09:46.3 09:51.7 09:58.0
2 Kayla Kaiser Team Race Pace 03:47.9 09:49.5 10:08.0 10:28.3 10:24.5
3 Adriane Bonaparte 06:05.4 10:14.7 10:57.3 11:13.8 11:19.0
4 Suki Henry Queens of Dirt 09:34.9 10:56.0 11:14.5 11:28.5 11:39.3
5 Bethany Loeffler WMBC Joyriders 59:37.8 11:20.0 12:06.3 11:46.8 12:05.5
6 Erin Hardy 01:58.1 12:03.0 12:17.3 12:27.5 12:47.5
7 Cortni Thrasher Jacks Bicycle Center Queens of Dirt 08:55.1 12:18.0 13:02.0 13:37.0 13:47.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 5