Log In
VeloCX Day 2 • Nov 9 2014
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 38 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wilson Schadauer
2 Alex Koppy North Dakota State University
3 Blake Kelley
4 Sam Mayer
5 Tyler Holmvik
6 Anthony Corradi
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Grace
2 Andy Keogh
3 Grant Flick Omnium Racing
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Carter
2 Ethan Peterson NorthStar Development Cycling
3 Andrew Shuros
4 Soren Davidson
5 Jack Brandvold
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Elson THC
2 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling, Inc.
3 Wyatt Furois NorthStar Development Cycling
4 Will Curtis Minnesota Junior Cycling, Inc.
5 Benjamin Juarez
6 Trek Malarski Omnium Racing
7 Ethan Nelson
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Thoele Angry Catfish
2 Christopher Smith
3 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
4 Nick Watts GPCX on the DL
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Prior
2 Jeff Peterson
3 Brian Kozicki Top Natchez Racing
4 Michel Dalal Loon State Cyclists
5 Ray Coyle Revolution Cycle/Twin Six
6 Ken Earley The Hub Cycling Team
7 Brett Hooton Peace Coffee Racing
8 Ted Clausen All-City X Fulton Racing
9 Brian Malarski Omnium Racing
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Koeneman Little Guy Racing
2 Peter Leugers
3 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
4 Paul Schoening Borah Epic Team
5 Thomas Macdonald
6 Eric Pirius Kenwood Racing
7 Gregory Goblirsch Mt. Borah Epic Team
8 Mark Mlinar Minneapolis Bicycle Racing Club
9 Barry Schmitt GPCX on the DL
10 Tim Brandvold
11 Daniel Kruzitski Mitsubishi Laser/Grand Performance
12 Artur Golebiewski DMOS Racing Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Kuster
2 Bruce Porter Mitsubishi Laser/Grand Performance
3 Mark Rathbun
4 Mark Overgaard Gopher Wheelmen
5 Tom Bengel GPCX on the DL
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Thompson
2 Christopher Fisher
3 Craig Faulkner County Cycles Masters CX p/b Trek
4 Dominic Talerico Angry Catfish
5 Josh Bauer Twin Six
6 Matthew Allen
7 Samuel Bramel Basso pb Tonka Cycle
8 Adam Gorski Freewheel Bike
9 Olivier Vrambout Solidsurface Fueled By Waffle Power
10 Sam Berkland All-City
11 Olli Hyytiainen
12 Brendan Bellew Angry Catfish
13 Matthew Nelson
14 Michael Theiler
15 Eric Jorgenson Revolution Cycle/Twin Six
16 Andrew Thompson Team Birchwood
17 Taylor Krosbakken Omnium Racing
18 Derek Van de velde Omnium Racing
19 Tim Werts Hollywood Cycles
20 Jason Goldberg
21 Tim Savre Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Charles Simacek All-City X Fulton Racing
DNF Brian Koeneman Little Guy Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Elson THC
2 Mark Nelson
3 Steve Pribyl
4 Erik Sorensen
5 Trek Malarski Omnium Racing
6 Keith Johnson
7 Joel Swenson All-City X Fulton Racing
8 Corey Soderquist St Goose Bike Team
9 Charles Puttonen Peace Coffee Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Ben Hovland
3 Wesley Kuhnley
4 David Haaland Synergy
5 Scott Halverson Omnium Racing
6 Mike Ladendorf
7 Trek Malarski Omnium Racing
8 Aaron Collins
9 Corey Soderquist St Goose Bike Team
10 Brian Christopherson
11 Andrew Trcka Synergy
12 Ren Stinson Birchwood/GIS
13 Brian Malarski Omnium Racing
14 Seth Haskell
15 Robert Gomez
16 Gordon Hilleque Freewheel Bike
17 Theo Halvorson
18 Frank Zink Synergy
19 Aaron Hartman
20 Marc Sontowsai
21 Jamie Mcdonald
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominic Talerico Angry Catfish
2 Josh Bauer Twin Six
3 Daniel Jansen Hollywood Cycles
4 Monte Dirks Revolution Cross Collective
5 Jay Henderson THC
6 Keven Kvalsten Kenwood Racing
7 Charles Simacek All-City X Fulton Racing
8 Matt Leizinger All-City X Fulton Racing
9 Brandon Voltzke
10 Dan Wheeler
11 Matthew Johannsen Omnium Racing
12 Adam Rambow Peace Coffee Racing
13 Isaac Young
14 Barry Tungseth THC
15 Jeffrey Frane All-City
16 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
17 Dustin Skarda Omnium Racing
18 Jeff Damm Category 6 Racing Squad
19 David Smith
20 Drew Wilson
21 Ted Clausen All-City X Fulton Racing
23 Nickolas Monson Velo Duluth
24 Chris Petersen
DNF Sam Berkland All-City
DNF Olivier Vrambout Solidsurface Fueled By Waffle Power
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 12   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greta Danielson
2 Emily Naylor
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Mettler NorthStar Development
2 Avery Folsom Queen City Cycling
3 Lani Hooton
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anya Malarski NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Sone
2 Megan Barr Twin Six
3 Carol Seipp County Cycles Masters CX p/b Trek
4 Jennifer Nowlin Power Fix CX
5 Corey Coogan cisek Power Fix CX
6 Rebecca Ireland Power Fix CX
7 Stacy Kalemkiarian Power Fix CX
8 Anya Malarski NorthStar Development Cycling
9 Chelsea Strate All-City X Fulton Racing
10 Alexandra Kerl All-City X Fulton Racing
11 Megan Kruzitski NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Franklin Koochella
2 Tiana Johnson Koochella
3 Julie Thompson Borah Epic Team
4 Lisa Lendway
5 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc.
6 Katie Thompson
7 Lilah Guertin Koochella
8 Sherry Berde townsend NorthStar Mentors
9 Valerie Mcgoldrick Birchwood/GIS
10 Lilah Guertin Koochella
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristy Henderson Girl Fiend Cycling Team
2 Chelsea Strate All-City X Fulton Racing
3 Lee Penn GPCX on the DL
4 Meredith Rambow Birchwood/GIS
5 Meghan Mason Birchwood/GIS
6 Lilah Guertin Koochella
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2