Log In
Ride Hard, Finish Thirsty, p/b Boneyard Day Two • Sep 21 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.9
2.4
6.8
5.7
5.7
Clear, 77 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.9
Beers
2.4
Moisture
6.8
Accel
5.7
Tech
5.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Howard Bell
2 Michael Grindstaff TrailRags Cycling Team
3 Rj Johnson Boneyard Cycling
4 Chris Their Boneyard Cycling
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Petit Marchi Murder of Crows
2 Dawn Stender
3 Paula Babb
4 Tracy Miller Deschutes Brewery
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Mcknight Deschutes Brewery
2 John Livingston Murder of Crows
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
2 Elijah Krause Trusty Switchblade
3 Thomas Sickler Bend Endurance Academy
4 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
5 Henry Winnenberg
6 Ian Plattner
7 Carson Griffith Bend Endurance Academy
8 Evan Grover Bend Endurance Academy
9 Finn Keanne
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Reinking Bend Endurance Academy
2 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy
3 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
4 Evan Martin
5 Elijah Krause Trusty Switchblade
6 Nicolas Campbell
7 Calvin Keane Bend Endurance Academy
8 Thomas Sickler Bend Endurance Academy
9 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
10 Emmett Reeb
11 Henry Winnenberg
12 Ian Plattner
13 Carson Griffith Bend Endurance Academy
14 Evan Grover Bend Endurance Academy
15 Lucian Spampinato
16 Finn Keanne
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Campbell
2 Calvin Keane Bend Endurance Academy
3 Emmett Reeb
4 Lucian Spampinato
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy
2 Evan Martin
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Reinking Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Thorstrom
2 Paul Lennon Owens Healthcare
3 Thane Jennings Sunnyside Sports
4 Jeff Poulsen
5 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Tony Dirks Rogue
7 Chuck Thomas Boneyard Cycling
8 Michael Mclandress Boneyard Cycling
9 George Jackson iii
10 Michael Coe Boneyard Cycling
11 David Dorocke Deschutes Brewery
12 Dan Davis WebCyclery.com
13 Alan Thomason Deschutes Brewery
14 Brian Smith WebCyclery.com
15 Jeff Skov
16 Kent Reynolds Murder of Crows
17 Stephen Crozier Boneyard Cycling
18 Michael Ryan
19 Bill Thomas
DNF Randy Scott
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Klingler WebCyclery.com
2 Ken Rodgers
3 Craig Mavis Deschutes Brewery
4 Jerry Radant Boneyard Cycling
5 Amory Cheney Boneyard Cycling
6 Frank Fleetham Boneyard Cycling
DQ Tad Hodgert Deschutes Brewery
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery
2 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
3 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
4 Owen Murphy Murder of Crows
5 Matt Williams
6 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
7 David Martin Deschutes Brewery
8 Matt Kline Sappo Hill Soapworks
9 Ryan Ness Boneyard Cycling
10 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
11 Dave Sjorgren Sunnyside Sports
12 Wade Miller Sunnyside Sports
13 Matt Engel
14 Adam Carroll Boneyard Cycling
15 Matt Hickey
16 Ryan Mcglone Boneyard Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcel Russenbarger
2 Matthew Reeves
3 J.j. Allen
4 Andrew Steiner Boneyard Cycling
5 Josh Gobershock
6 Chris Moor Deschutes Brewery
7 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
8 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac
9 Adam Holt Boneyard Cycling
10 Todd Grover Boneyard Cycling
11 Aaron Tarnow WebCyclery.com
12 Tiago Reis
13 Dennis Bennett Boneyard Cycling
14 Kevin Morgan Murder of Crows
15 Philip Vrieling
16 David Anderson Boneyard Cycling
17 Rob Kerr Boneyard Cycling
18 Steve Brower
19 Brandon Gallagher
20 Robert Winnenberg
21 Javad Simonsen Cyclepath Racing
22 Kyle Gorman
DNF Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
DNF Kyle Mills Boneyard Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Spampinato
2 Ken Johnson Boneyard Cycling
3 George P.s. mcconnell
4 Curtis Brawmer
5 Edward Rogers
6 Anthony Morales
7 Jay Marsh
8 Burke Selbst Boneyard Cycling
9 Steve Arnold Deschutes Brewery
10 Tim Beard Bend Endurance Academy
11 Drexell Barnes
DNF Adam Carroll Boneyard Cycling
DNF Chris Zanger Boneyard Cycling
DNF Bobby Grover Thump Coffee
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janini Crawford Hutch's/Bend Dental
2 Michelle Mills Sunnyside Sports
3 Mary Skrzynski Sunnyside Sports
4 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Mary Angelo Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 Hannah Tyler Murder of Crows
8 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Rac
9 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
10 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
2 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental
3 Gina Miller Sunnyside Sports
4 Marsha Ford Boneyard Cycling
5 Kathy Hovermale Sunnyside Sports
6 Jill Ballantyne Deschutes Brewery
7 Julie Ann smith Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard Boneyard Cycling
2 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
3 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental
4 Shawn Mitchell
5 Chad Cheeney
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Groza Therapeutic Associates of Bend/Pine
2 Jeff Johnston Boneyard Cycling
3 Trevor Lane Boneyard Cycling
4 Nick Stroud
5 Paul Hynes Team 10 Barrel
6 Matthiew Snow The Hub Cyclery
7 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
8 Grant Carson
9 Paul Friehauf Murder of Crows
10 Jeremy Bowler Team 10 Barrel
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Pastor
2 Ben Swanson Murder of Crows
3 John Adkins
4 Jonathan Muyskem
DNF Ryan Kruit
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Conway The Hub Cyclery
2 William Jacobus US Military Cycling Team
3 Bryan Harris
4 Paul Kanz
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines
2 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
3 Erica Wescott Sunnyside Sports
4 Allison Halpin Sunnyside Sports
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liz Holt Boneyard Cycling
2 Cate Hass Boneyard Cycling
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Layla Billowitz
2 Susan Foster Deschutes Brewery
3 Sarah Hash
4 Molly Cogswell-kelley Boneyard Cycling
5 Heather Lynch Boneyard Cycling
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4