Log In
Indian Lakes Resort Cyclocross Race Day 1 • Nov 12 2011
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 56 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mclaughlin SRAM Factory
2 Kevin Klug The Pony Shop
3 Jason Rassi PSIMET Elite
4 Michael Hemme CHICAGO.CX
5 John Gatto Twin Six
6 Teodoro Ramos Iron Cycles
7 Jason Knauff Burnham Racing
8 Paul Mumford Kinky Llama Racing
9 Louis Kuhn The Pony Shop
10 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
11 Daniel Eiten PSIMET Elite
12 Mike Norman The Pony Shop
13 Michael Beebe Iron Cycles
14 David Moyer xXx Racing
15 Andy Swims Bicycle Heaven
16 Richard Mezo Rbikes.com / FleetTruckParts.com
17 Keith Mcmahon The Pony Shop
18 Kevin Pietka Project 5 Racing
19 Daniel Pollard Rhythm Racing
20 Kevin Flowers Bellum Racing
21 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
22 Paolo Urizar The Bonebell
23 William Olderr Flatlandia Cycling Team
24 Christopher Jensen ROBOTS <3
DNF Liam Donoghue xXx Racing
DNF James Lalonde Planet Bike
DNF Anthony Mikrut Kinky Llama Racing
DNF Adrian Redd Team Pegasus
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Schneider
2 Gina Johnson Verdigris-Village CX
3 Maxx Hall Verdigris-Village CX
4 Cooper Langanis Verdigris-Village CX
5 Andy Heuser
6 Luke Arrigoni Verdigris-Village CX
7 Jack Warner Verdigris-Village CX
8 Connor Sanda Bellum Racing
9 Blake Mezo RBikes.com
10 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
11 Juan Gonzalez Trixalapenos
12 Diego Arana
13 Jack Norman The Pony Shop
14 Jake Arrigoni Verdigris-Village CX
15 Sean Mccarthy South Chicago Wheelmen
16 Aidan Schutter
17 Cody Gustafson South Chicago Wheelmen
18 Amelia Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks
19 Joshua Schilling Team Mack Racing Assoc. LTD
20 Luke Sunderland
21 Lincoln Scheer xXx Racing
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan O'connell
2 Michael Keller South Chicago Wheelmen
3 Tom Mosby Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
4 Konrad Witt ABD Cycle Club
5 Carter Kleiman Vision Quest LLC
6 Kyle Mindick xXx Racing
7 Thomas Elliott Team Higher Gear
8 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
9 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
10 Jacob Thom Half Acre Cycling
11 Jackson Waters South Chicago Wheelmen
DNF Jacob Schilling Team Mack Racing Assoc. LTD
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louis Kuhn The Pony Shop
2 John Gatto Twin Six
3 Tim Boundy Verdigris-Village CX
4 Luke Seemann xXx Racing
5 Tim Yuska Iron Cycles
6 Evan Jahn Rhythm Racing
7 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX
8 Eric Drummer Alberto's Sport
9 Brandon Elliott Iron Cycles
10 Ryan Gingerich
11 Edwin Bagley Iron Cycles
12 Keith Mcmahon The Pony Shop
13 Brad Dash ABD Cycle Club
14 Cliff Golz The Pony Shop
15 Greg Springborn Peoria Bicycle Club
16 Kevin Clark ROBOTS <3
17 Paul Kardosh Mox Multisport
18 Harlan Thompson The Pony Shop
19 Nick Amlot xXx Racing
20 Tristan Whitehead Team Higher Gear
21 Blaine Reed Endure It Sports
22 Bryan Lee The Pony Shop
23 Mark Feary The Pony Shop
24 Troy Crady Mox Multisport
25 Tom Driver
26 Matt Bennett Verdigris-Village CX
27 Justin Andrews PSIMET Elite
28 Fred Schuler
29 Martin Michalowicz The Pony Shop
30 Roman Mandzij The Pony Shop
31 Justin Merkey Rhythm Racing
32 Joe Sirchio
33 Justice Leppanen The Pony Shop
34 Jason Roggenbauer Wheel Fast Racing
35 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
36 Robert Thomas Half Acre Cycling
37 Richard Lenski PSIMET Elite
38 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
39 Michael Shea Rhythm Racing
40 Rory Murphy Team TATI
41 Christopher Berthold
42 Michael Catano Johnny Sprockets
43 Michael Jividen Half Acre Cycling
44 Derek Oberg Verdigris-Village CX
45 Andy Walker ABD Cycling Team
46 Chris Fellows
47 John Boggs xXx Racing
48 Lincoln Baker
49 Ryan Mcgrath
50 Charles Rulich Flatlandia Cycling Team
51 Robert Richard 2CC
52 Jonathan Markel Iron Cycles
DNF Dan Rudrud The Pony Shop
DNF Thomas Kenny PSIMET Racing
DNF Matt Daniel SPIDERMONKEY CYCLING
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 22   Cat 4: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Rheude The Pony Shop
2 Mike Scalise Verdigris-Village CX
3 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
4 Erik Enyedy Verdigris-Village CX
5 Peter Rolewicz Club Bicicletta
6 Chris Henning
7 Steel Bokhof The Pony Shop
8 Brian Karlow Enzo's-PSIMET
9 Greg Springborn Peoria Bicycle Club
10 Ed Bernal
11 Brad Keyes Half Acre Cycling
12 John paul Mccarthy SRAM Factory
13 William Burkholder
14 Dominic Casey Iron Cycles
15 James Nowak ABD Cycle Club
16 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
17 James Brady The Pony Shop
18 Robert Schrank Team Type 1
19 Nicholas Venice xXx Racing
20 Brian Haas Alberto's Sport
21 Tony Pacini
22 Randy Myers 2CC/Second City Cyclists
23 Christopher Sherpitis xXx Racing
24 Patrick Myers Team TATI
25 Duane Higgs Verdigris-Village CX
26 Fred Schuler
27 Dan Mallek Verdigris-Village CX
28 Bob Mazursky Verdigris-Village CX
29 Ron Cook Project 5 Racing
30 David Schrauth The Pony Shop
31 Jim Groenhof Verdigris-Village CX
32 Scott Starbuck The Pony Shop
33 Frank Lofrano Verdigris-Village CX
34 Mark Harris Northbrook Bicycle Club Inc.
35 Steven Ohlhaber Northbrook Garner Bicycle Club
36 Robert Higgins Johnny Sprockets
37 Robert Paetsch Northbrook Garner Bicycle Club
38 Michael Angus Spin Doctor Cyclewerks
39 Gregory Niedbala Project 5 Racing
40 Paul Rzewuski ABD
41 William Jackson
42 Jim Cannella ABD
43 Dan Rudrud The Pony Shop
44 Iouri Dolgitser
45 Rich Whitman Cycle-Smart Inc.
46 William Draper xXx Racing
47 Brian Hellweg Verdigris-Village CX
48 Russ Udowitz
49 Sue Semaszczuk Bellum Racing
DNF Terry Mcintyre
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 24   Cat 4: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Warner Verdigris-Village CX
2 David Luczynski
3 John Shull Alberto's Sport
4 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
5 Scott Ross Bellum Racing
6 Vitor Alexandre Colavita Racing
7 Tim Homola Verdigris-Village CX
8 Allan Thom Half Acre Cycling
9 Joel Roth Team TATI
10 William Keith SRAM Factory
11 Jeff Sympson Big Ring Flyers
12 Alfonso Reyes Bloomington Cycle Racing Team
13 William Waters South Chicago Wheelmen
14 Thomas Kramer Verdigris-Village CX
15 William Heffernan
16 Jeff Biedka Verdigris-Village CX
17 Edward Bartley Tower Racing
18 Robert Berg Tower Racing
19 Brian Kavanagh The Pony Shop
20 George Lambros Flatlandia Cycling Team
21 David Gordon Cee Four
22 Greg Youngen Wild Card Cycling
23 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
24 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
25 Aj Dillard
26 Todd Busteed ABD
27 Brian Hellweg Verdigris-Village CX
28 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
29 Ludwig Montfort Flying Donkeys
30 Craig Mckenzie ABD Cycling Team
31 David Mcfadden Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
32 Robert Antinelli Colavita Racing Inc.
33 Russ Hoefer Higher Gear
34 Stewart Seaholm
35 Jerry Giuliano sr.
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Craychee Bicycle Heaven
2 Walter Stoops ABD Cycling Team
3 Michael Kurtz Team Army-USAC
4 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
5 Albert Weigel Verdigris-Village CX
6 Julian Coupland Verdigris-Village CX
7 Thomas Wilson
8 Ron Tarson Team Higher Gear
9 Ron Sloan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Pankonin xXx Racing
2 Chase Negley Iron Cycles
3 Russ Kuryk Iron Cycles
4 Eric Drummer Alberto's Sport
5 Newt Cole The Pony Shop
6 Michael Naughton
7 Jason Wagner Flatlandia Cycling Team
8 Dustin Morici Burnham Racing
9 Austin Warner ROBOTS <3
10 Jason Senffner PSIMET Elite
11 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
12 Nico Cabrera Chicago Cuttin Crew
13 Liam Donoghue xXx Racing
14 Kyle Fleener PSIMET Racing
15 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
16 Benjamin Clemens Wild Card Cycling
17 Bryan Mcvey ABD Cycling Team
18 Erik Herro Team Pegasus
19 Jon Suyko The Pony Shop
20 Benjamin Demong ABD Cycling Team
21 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
22 Richard Mezo Rbikes.com / FleetTruckParts.com
23 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
24 Andy Swims Bicycle Heaven
25 Ken Dawson xXx Racing
26 Paul Kardosh Mox Multisport
27 Isaiah Jay Half Acre Cycling
28 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
29 Ryan Marsel BEHIND-BARS/LGR
30 Adrian Redd Team Pegasus
31 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
32 Christopher Jensen ROBOTS <3
33 Nathan Gayeski Iron Cycles
34 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
35 Eric Grzeskowiak
36 Jason Addante Flatlandia Cycling Team
37 David Hudson xXx Racing
38 Brandon Scheiner Team Pegasus
39 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
40 Chris Hammer Wheel Fast Racing
41 Frank Snyder
42 Chris Enockson Bicycle Heaven
43 Ben Perkins Midwest Cycling Kansas City
44 Hayes Sanborn Spidermonkey Cycling
45 Eric Blankinship Rhythm Racing
46 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
47 Joel Roth Team TATI
48 William Olderr Flatlandia Cycling Team
49 Helge Pedersen
50 Henry Heisler Iron Cycles
51 Sean Kennedy Johnny Sprockets
52 Joseph Doyle Team Lifesize - Udell Direct
53 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
54 Mark Zalewski Morris Trucking Velo
55 Keith Ortiz Half Acre Cycling
56 Kenneth Dorado Iron Cycles
57 Dave Knauff Half Acre Cycling
58 Brian Boyle Region Racing
59 Gavin Gould Half Acre Cycling
60 Joshua Arends Half Acre Cycling
DNF Jim Groenhof Verdigris-Village CX
DNF James Reineking Bicycle Heaven
DNF Kevin Clark ROBOTS <3
DNF Nicholas Gajewski Rhythm Racing
DNF Benjamin Van couvering Team Pegasus
DNF Daniel Pollard Rhythm Racing
DNF Andrew Demey Team Pegasus
DNF Brandon Elliott Iron Cycles
Finishers: Cat 3: 68  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edwin Bagley Iron Cycles
2 Giordano Guagliardo W2 Racing
3 Alex Rams Colavita Racing
4 Mark Mccain
5 Todd Byers Endure It Sports
6 Joe Berlyoung
7 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
8 Ryan Fay xXx Racing
9 Brendan Gecik Gore Bike Wear
10 Ryan Giuliano Verdigris-Village CX
11 Evan Kuchar xXx Racing
12 Rob Capps
13 Michael Bucholtz
14 Ryan O'boyle
15 Thomas Babinski Iron Cycles
16 Michael Thomas
17 Andre Odendaal Team Higher Gear
18 James Ye tuxedo thunder
19 Brian Kulak South Chicago Wheelmen
20 Bryan Witry Rhythm Racing
21 Matthew Paradis Bicycle Heaven
22 Joe Sirchio
23 Fernando Barraza On the Route Bicycle
24 Michael Keller South Chicago Wheelmen
25 Christopher Sholl Tuxedo Thunder Cycling
26 Peter Monko Spidermonkey Cycling
27 Robert Higgins Johnny Sprockets
28 Omar Patalinghug Team Higher Gear
29 Will Frame Team Higher Gear
30 Timothy Lim Iron Cycles
31 Rt Zelm
32 Derek Oberg Verdigris-Village CX
33 Cory Norris Scum City
34 Caleb Spencer PSIMET Racing
35 Stephen Schnell
36 Michael Jividen Half Acre Cycling
37 Kevin Herman
38 Paul Goc Team TATI
39 Scott Larson Tuxedo Thunder Cycling
40 Dylan Gimpel Scum City Racing
41 Erik Kiser
42 Patrick Dust
43 Will Ansley Scum City
44 Neil Fortner Wild Card Cycling
45 Todd Williams
46 James Depkon
47 Dru Montague Johnny Sprockets
48 Daniel Schroeder Half Acre Cycling
49 Nicholas Silvestri
50 Jeffrey Perkins Chicago Cuttin Crew
51 Christopher Kleingartner Roscoe Village Bike Racing
52 Alan Stoughton
53 Blayne Greiner xXx Racing
54 Chris Fellows
55 Joshua Haines Tuxedo Thunder Cycling
56 Robert Richard 2CC
57 Arron Hampton PSIMET Racing
58 Mike Radlicz W2 Racing
59 William Swearingen Turin Bicycle/Barker+Nestor
60 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
61 Michael Candella Team Bicycle Heaven
62 Jason Fergurson Wheelfast Cycling Team
63 John Wrycza Wheel Fast Racing
64 Mases Movsessian Spin Doctor Cyclewerks
65 Joshua Herting Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
66 Thomas Reineking Bicycle Heaven
67 Chris Kravas
68 Jonathan Markel Iron Cycles
69 Jeff Linkus
70 John Mahr
71 Brion Goudreau
72 Erik Nielsen
73 Salvador Pla
74 Noel Basquin Element Multisport
DNF Joshua Hughes Half Acre Cycling
DNF Arturo Valle
DNF Timothy Barrett
DNF Justin Lebb Iron Cycles
DNF Jeffrey Popelka Team TATI
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 70   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
2 Tom Mosby Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
3 James Ye tuxedo thunder
4 Matthew Paradis Bicycle Heaven
5 Andre Odendaal Team Higher Gear
6 Brendan Gecik Gore Bike Wear
7 Christopher Sholl Tuxedo Thunder Cycling
8 Carter Kleiman Vision Quest LLC
9 Bryan Witry Rhythm Racing
10 Rawny Semba ROBOTS <3
11 Will Frame Team Higher Gear
12 Peter Monko Spidermonkey Cycling
13 Jim Cannella ABD Cycle Club
14 Brian Kulak South Chicago Wheelmen
15 Ryan Giuliano Verdigris-Village CX
16 Alan Stoughton
17 Caleb Spencer PSIMET Racing
18 Arlen Jacob ImONPoint.org
19 John Lorenz Enzo's-PSIMET
20 Arron Hampton PSIMET Racing
21 John Neal
22 Steve Hardman Lucky Brake
23 Mike Radlicz W2 Racing
24 Fred Faller
25 Ryan Handley PSIMET Racing
26 William Hannifan
27 Kevin Brown
28 Gary Kula athletes by design
29 Chris Rodriguez Advantage 24 Nutrition
30 Robert Gorman Team Higher Gear
31 Eric Alexander Bike Connection
32 John Mahr
33 Mark Ick
34 Gene Flanagan
35 Jeff Golden
36 Jon Skaggs
37 William Barnes xXx Racing
38 Chris Fellows
39 Mases Movsessian Spin Doctor Cyclewerks
40 James Mceneaney
41 John Berg Tower Racing
42 Mark Calvert
43 Michael Vires
44 Mark Witthoefft
45 James Davis South Chicago Wheelmen
46 Robert Haffey
47 Darin Evans
48 Alan Treuthart xXx Racing
49 Ron Tarson Team Higher Gear
50 Jeff Linkus
51 Russ Hoefer Higher Gear
52 Adam Pah
53 Nikki Munvez
54 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
55 Lawrence House PSIMET Racing
56 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
57 Jacob Thom Half Acre Cycling
58 James Hoefer Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
59 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
60 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
61 Micah Ariel
62 Scott Witt ABD
63 Chris Reed
64 Catherine Watkins Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
65 Aaron Rosenstock
66 Brett Mitchell
67 Scott Van maldegiam Giant Cycling Team
DNF Liz Novak Team Thin Ankles
DNF Justin Lebb Iron Cycles
DNF Rob Spiewak
DNF Michael Mccormick
DNF Bruce Vankessel PSIMET Racing
DNF Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
DNF James Moorhead
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 61   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider CyclocrossRacing.com
2 Jessica Hill The Pony Shop
3 Kim Brokhof Spidermonkey Cycling
4 Lindsay Zucco Team Bicycle Heaven
5 Eleanor Blick Johnny Sprockets
6 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew
7 Christina Peck Chicago Cuttin Crew
8 Leah Sanda Bellum Racing
9 Lindsay Knight Team TATI
10 Nancy Heymann Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
11 Marie Couris Verdigris-Village CX
12 Tamara Fraser xXx Racing
13 Katie Tomarelli Kinky Llama Racing
14 Sue Semaszczuk Bellum Racing
15 Catherine Watkins Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
16 Amy Weik
DNF Kristina Young Team TATI
DNF Rebecca Welbes Kinky Llama Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandra Samman xXx Racing
2 Sydney Guagliardo Verdigris-Village CX
3 Erica Gaddy Half Acre Cycling
4 Erin Woloszyn Verdigris-Village CX
5 Kristi Hanson Spidermonkey Cycling
6 Kelly Clayton Verdigris-Village CX
7 Emily Shull Alberto's Sport
8 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew
9 Jessica Whiton
10 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
11 Laurie Chipps
12 Vanessa Buccella Iron Cycles
13 Sarah Lu ROBOTS <3
14 Erica Chianese Half Acre Cycling
15 Sue Wellinghoff xXx Racing
16 Marcy Barrett
17 Kelly Lein xXx Racing
18 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
19 Eve Gaus Half Acre Cycling
20 Mollie Nye
21 Hanna Goc Team TATI
22 Courtney Riley
23 Monica Pencz Spidermonkey Cycling
24 Stewart Chapman Spidermonkey Cycling
25 Elizabeth Markel Iron Cycles
26 Martinique Haller Half Acre Cycling
DNF Kandice Gustafson South Chicago Wheelmen
DNF Melissa Kelly Iron Cycles
DNF Nikki Munvez
DNF Meghan Murphy
DNF Alyssa Ireland South Chicago Wheelmen
Finishers: Cat 4: 28   Cat ?: 3