Log In
Hardwood Cross 2021 - Ontario Cup #2 • Oct 3 2021 • Oro Station, ON
2.5
3.5
5.4
6.1
5.2
Overcast, 64 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
2.5
Beers
3.5
Moisture
5.4
Accel
6.1
Tech
5.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Matt Leliveld HARDWOOD NEXT WAVE 1:00:54 8:19 (4) 8:26 (3) 8:44 (2) 8:47 (4) 8:44 (3) 8:44 (2) 9:06 (3)
2 Trevor O'donnell 1:01:23 8:18 (3) 8:42 (5) 8:49 (3) 8:46 (3) 8:51 (4) 9:00 (3) 8:54 (2)
3 Luke Valenti RIDE WITH RYAN P/B CYCLING ELEMENTS 1:01:43 9:51 (11) 8:21 (2) 9:20 (7) 8:35 (2) 8:38 (2) 8:28 (1) 8:27 (1)
4 Theo De groote TORONTO HUSTLE 1:02:37 8:12 (2) 8:38 (4) 8:58 (4) 8:58 (5) 9:13 (5) 9:10 (4) 9:25 (4)
5 Noah Miller ESP ENDURANCE TEAM 1:04:41 8:44 (5) 8:58 (6) 9:10 (5) 9:19 (6) 9:22 (6) 9:28 (6) 9:36 (6)
6 Brenton Miller 1:05:37 9:10 (7) 9:02 (7) 9:13 (6) 9:29 (7) 9:40 (8) 9:25 (5) 9:36 (5)
7 Ryan Rutherford BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 1:08:46 9:25 (8) 9:28 (8) 9:40 (10) 9:54 (10) 9:39 (7) 10:29 (10) 10:08 (8)
8 Connor Gregory ASCENT CYCLING 1:09:38 9:06 (6) 9:35 (9) 9:28 (8) 9:48 (9) 11:18 (12) 10:11 (9) 10:09 (9)
9 Stephen Cooley 1:10:12 9:51 (12) 9:59 (12) 10:09 (12) 10:03 (12) 9:56 (10) 10:07 (7) 10:04 (7)
10 Clement Sollier 1:10:54 9:39 (10) 10:11 (13) 10:00 (11) 10:01 (11) 10:08 (11) 10:07 (8) 10:45 (10)
11 Cameron Jette 1:11:23 10:59 (13) 9:39 (11) 9:31 (9) 9:32 (8) 9:42 (9) 11:02 (11) 10:54 (11)
DNF Ian Ackert HARDWOOD NEXT WAVE DNF 8:11 (1) 8:19 (1) 8:34 (1) 8:35 (1) 8:35 (1)
DNF Andrew Watson AWI RACING P/B THE CRANK AND SPROCK DNF 9:30 (9) 9:37 (10)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Isabella Holmgren HARDWOOD NEXT WAVE 48:42:00 9:10 (1) 9:33 (1) 9:51 (1) 10:04 (2) 10:01 (2)
2 Ava Holmgren HARDWOOD NEXT WAVE 49:21:00 9:23 (2) 9:59 (3) 9:56 (2) 10:04 (1) 9:58 (1)
3 Kelly Lawson HARDWOOD NEXT WAVE 49:49:00 9:43 (4) 9:49 (2) 10:00 (3) 10:06 (3) 10:09 (3)
4 Lisa Holmgren HARDWOOD NEXT WAVE 51:01:00 9:54 (6) 10:13 (5) 10:21 (4) 10:18 (4) 10:13 (4)
5 Dana Gilligan 51:16:00 9:40 (3) 10:00 (4) 10:21 (5) 10:34 (5) 10:38 (5)
6 Katelyn Walcroft HARDWOOD NEXT WAVE 53:03:00 9:50 (5) 10:34 (6) 10:51 (6) 10:55 (6) 10:50 (6)
7 Natascha Piciga 57:00:00 11:22 (7) 10:44 (7) 11:34 (7) 11:30 (7) 11:48 (7)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Benjamin Sweet HARDWOOD NEXT WAVE 46:10:00 8:44 (1) 9:09 (3) 9:12 (1) 9:32 (2) 9:31 (3)
2 Troy Von svoboda 46:23:00 8:48 (2) 9:03 (2) 9:59 (5) 9:21 (1) 9:10 (1)
3 Lars Derstroff HARDWOOD NEXT WAVE 47:36:00 9:44 (4) 9:01 (1) 9:22 (2) 9:36 (3) 9:50 (5)
4 Nathan Hauber 48:55:00 9:22 (3) 9:41 (4) 10:07 (6) 9:56 (6) 9:46 (4)
5 Reid Mackinnon HARDWOOD NEXT WAVE 48:56:00 9:48 (8) 9:49 (5) 9:50 (4) 9:56 (7) 9:30 (2)
6 Alexander Vanderlinden FACTION RACING-AUDI KW PB WCC 49:26:00 9:45 (5) 9:52 (7) 9:49 (3) 9:55 (5) 10:04 (7)
7 Jonathan Van der sluis ST. CATHARINES CYCLING CLUB 49:33:00 9:47 (7) 9:50 (6) 10:12 (7) 9:52 (4) 9:50 (6)
8 Daniel Horn 51:32:00 9:53 (10) 10:10 (8) 10:32 (11) 10:28 (11) 10:27 (11)
9 Jon Winfield 51:54:00 9:46 (6) 10:43 (14) 10:30 (9) 10:28 (10) 10:24 (9)
10 Andrew Bray UNIVERSITY OF TORONTO ROAD RACING ( 51:54:00 10:20 (15) 10:26 (9) 10:13 (8) 10:28 (9) 10:26 (10)
11 Jeremy Worden BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 52:15:00 9:53 (9) 10:38 (13) 10:35 (13) 10:37 (12) 10:30 (12)
12 Andrew Lambert FACTION RACING-AUDI KW PB WCC 52:17:00 10:40 (17) 10:38 (11) 10:31 (10) 10:20 (8) 10:07 (8)
13 Isaac Mcmurray PETERBOROUGH CYCLING CLUB 52:46:00 9:55 (11) 10:38 (12) 10:35 (12) 10:49 (15) 10:47 (14)
14 Hudson Lubbers MARIPOSA - JETPOWER CYCLING TEAM 53:21:00 10:07 (14) 10:33 (10) 10:45 (16) 11:04 (17) 10:50 (15)
15 Chris Angermann WATERLOO CYCLING CLUB 53:45:00 10:33 (16) 11:04 (17) 10:38 (14) 10:44 (13) 10:43 (13)
16 Mark Weymouth FACTION RACING-AUDI KW PB WCC 54:16:00 10:44 (18) 10:46 (16) 10:43 (15) 10:59 (16) 11:02 (16)
17 Zakariya Jackson NEWMARKET EAGLES CYCLING CLUB 54:52:00 10:03 (13) 10:43 (15) 11:01 (17) 10:47 (14) 12:15 (18)
18 Hinkel Yeung BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 58:08:00 11:11 (19) 11:31 (18) 12:03 (18) 11:20 (18) 12:01 (17)
DNF Oskar Russwurm UNIVERSITY OF TORONTO ROAD RACING ( DNF 10:02 (12)
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Sophie Bradbury TEAM HAMILTON 42:06:00 10:26 (1) 10:34 (1) 10:29 (1) 10:36 (1)
2 Kiara Lylyk 43:11:00 10:29 (2) 10:51 (2) 11:05 (2) 10:44 (2)
3 Laine Bradley 47:00:00 11:30 (3) 11:44 (3) 11:55 (3) 11:50 (3)
4 Amanda Samuelson HARDWOOD NEXT WAVE 48:36:00 11:31 (4) 12:06 (4) 12:23 (4) 12:34 (4)
5 Elise Huet 42:32:00 14:02 (5) 14:59 (5) 13:31 (5)
6 Shannon Hegarty BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 44:42:00 14:27 (6) 15:04 (6) 15:11 (6)
7 Klara Polom 49:54:00 15:41 (7) 16:47 (7) 17:25 (7)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Sean Bossie WATERLOO CYCLING CLUB 41:29:00 10:33 (2) 10:21 (2) 10:29 (1) 10:05 (1)
2 Jacob Barnes 41:46:00 10:39 (3) 10:12 (1) 10:32 (3) 10:22 (2)
3 Luukas Ovaska 41:51:00 10:25 (1) 10:30 (3) 10:30 (2) 10:24 (3)
4 Ryan Frouws LONDON CENTENNIAL WHEELERS 44:31:00 11:15 (5) 11:15 (5) 11:05 (5) 10:54 (4)
5 Jack Goldman UNIVERSITY OF TORONTO ROAD RACING ( 44:48:00 11:24 (7) 11:06 (4) 10:57 (4) 11:19 (5)
6 Tommy Feng 45:56:00 11:22 (6) 11:21 (6) 11:45 (6) 11:26 (6)
7 Teague Sciberas 46:59:00 11:27 (8) 11:29 (7) 12:07 (11) 11:54 (9)
8 Nick Iwanyshyn 47:18:00 11:06 (4) 11:54 (8) 12:00 (7) 12:17 (13)
9 Kevin Goertz KW CYCLING ACADEMY 47:47:00 11:42 (10) 12:07 (10) 12:03 (9) 11:54 (7)
10 Patrick Clancy BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 47:52:00 11:48 (11) 11:56 (9) 12:01 (8) 12:05 (11)
11 Richard Vinnels-bell 47:59:00 11:41 (9) 12:10 (11) 12:05 (10) 12:01 (10)
12 Dylan Kite MIDWEEK CYCLING 49:57:00 11:59 (12) 13:14 (15) 12:36 (12) 12:08 (12)
13 Matthew Au-yeung FACTION RACING-AUDI KW PB WCC 50:03:00 12:27 (14) 13:05 (14) 12:37 (13) 11:54 (8)
14 Keenan Brookes 50:09:00 11:59 (13) 12:27 (12) 12:48 (14) 12:52 (14)
15 Ozren Opacic 52:13:00 12:54 (17) 13:15 (16) 13:01 (15) 13:01 (15)
16 Alex van der Baravyan-gauthier 53:20:00 12:49 (16) 12:49 (13) 13:32 (16) 14:10 (16)
DNF Calvin Rowaan AWI RACING P/B THE CRANK AND SPROCK DNF 12:34 (15) 13:26 (17)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Robert Holmgren HARDWOOD NEXT WAVE 1:06:02 9:09 (1) 9:11 (1) 9:26 (1) 9:28 (1) 9:30 (1) 9:31 (1) 9:45 (1)
2 Tim Mcclure 1:06:36 9:24 (3) 9:16 (2) 9:26 (2) 9:29 (3) 9:30 (2) 9:41 (2) 9:46 (2)
3 Mark Lancia AWI RACING P/B THE CRANK AND SPROCK 1:07:05 9:24 (2) 9:21 (3) 9:28 (3) 9:28 (2) 9:43 (3) 9:48 (3) 9:50 (4)
4 Mark Brusso LAPDOGS CYCLING CLUB 1:09:15 9:28 (4) 9:25 (4) 9:36 (4) 9:43 (4) 9:49 (4) 11:21 (13) 9:49 (3)
5 Nathan Silverthorn 1:10:12 10:00 (7) 9:51 (6) 10:00 (5) 10:00 (6) 10:08 (5) 10:07 (5) 10:03 (5)
6 Chris White 1:10:20 9:49 (5) 10:03 (8) 10:08 (7) 9:59 (5) 10:10 (6) 9:59 (4) 10:08 (6)
7 David Labancz 1:01:06 10:09 (12) 9:47 (5) 10:03 (6) 10:05 (7) 10:26 (11) 10:33 (8)
8 Tim Marshall MORNING GLORY CC 1:01:18 10:08 (11) 10:03 (9) 10:12 (8) 10:06 (9) 10:26 (10) 10:21 (7)
9 Paul Greene 1:01:54 10:01 (8) 10:17 (12) 10:31 (12) 10:23 (11) 10:20 (7) 10:19 (6)
10 Ondrej Benjik ROCK AND ROAD CYCLE 1:02:14 10:03 (9) 10:10 (11) 10:23 (10) 10:28 (12) 10:25 (9) 10:42 (9)
11 Chris Pollett LONDON CENTENNIAL WHEELERS 1:02:35 10:00 (6) 10:22 (14) 10:31 (11) 10:06 (8) 10:23 (8) 11:10 (12)
12 Marc Freemantle 1:02:48 10:11 (13) 10:08 (10) 10:18 (9) 10:17 (10) 10:48 (12) 11:04 (11)
13 Tim Gale FACTION RACING-AUDI KW PB WCC 1:03:18 10:06 (10) 9:58 (7) 10:47 (13) 10:40 (13) 11:01 (13) 10:43 (10)
14 Solomon Amos LAPDOGS CYCLING CLUB 1:10:06 10:49 (15) 11:11 (15) 11:37 (14) 12:23 (14) 11:57 (14) 12:06 (14)
DNF Ryan De groote RIDE WITH RYAN P/B CYCLING ELEMENTS DNF 10:12 (14) 10:19 (13)
DNF Angus Botterell DNF 11:19 (16) 12:27 (16)
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Shane Jewiss 40:17:00 9:57 (1) 9:24 (1) 10:54 (5) 10:01 (1)
2 Glenn Meeuwisse TREK BARRIE-AURORA 41:50:00 10:32 (7) 10:24 (2) 10:27 (1) 10:27 (2)
3 Jason Zhu 41:59:00 10:02 (2) 10:31 (3) 10:32 (2) 10:52 (6)
4 Mitch Harris BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 42:53:00 10:25 (3) 10:52 (7) 10:55 (6) 10:40 (3)
5 Markus Schroeter LAPDOGS CYCLING CLUB 43:00:00 10:28 (4) 10:52 (6) 10:53 (3) 10:47 (5)
6 Brook Smith BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 43:01:00 10:37 (8) 10:43 (4) 10:53 (4) 10:46 (4)
7 Marten Mann 43:35:00 10:37 (9) 10:46 (5) 11:18 (9) 10:52 (7)
8 William Hellems LONDON CENTENNIAL WHEELERS 43:50:00 10:51 (11) 10:54 (8) 11:08 (7) 10:56 (8)
9 James Cook 44:12:00 10:47 (10) 11:08 (10) 11:10 (8) 11:05 (9)
10 Stephen Chester 44:54:00 11:01 (13) 11:03 (9) 11:22 (10) 11:26 (12)
11 Phillip Torres BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 45:07:00 10:54 (12) 11:15 (11) 11:42 (14) 11:14 (10)
12 Andrew Mcleod MIDWEEK CYCLING 45:42:00 11:20 (15) 11:22 (12) 11:36 (12) 11:24 (11)
13 Kevin Gibson FACTION RACING-AUDI KW PB WCC 45:51:00 10:31 (6) 11:35 (13) 11:39 (13) 12:05 (14)
14 Ryan Prystai BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 46:05:00 11:06 (14) 11:48 (15) 11:28 (11) 11:42 (13)
15 Jamie Vrooman 51:02:00 11:31 (16) 12:29 (16) 13:23 (17) 13:37 (16)
16 Mark De koning 51:26:00 12:06 (18) 12:43 (17) 13:03 (16) 13:33 (15)
DNF Robert Daniells KW CYCLING ACADEMY DNF 11:38 (17) 11:37 (14) 13:02 (15)
DNF Brian Truman DNF 10:29 (5)
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Christos Adamidis LAPDOGS CYCLING CLUB 44:03:00 10:39 (3) 11:10 (2) 11:15 (2) 10:58 (2)
2 Doug Cowan BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 44:23:00 10:22 (2) 11:11 (3) 11:31 (5) 11:18 (4)
3 Isaac Zelunka BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 44:47:00 10:42 (4) 11:04 (1) 11:16 (3) 11:42 (8)
4 Keith Mackinnon HARDWOOD NEXT WAVE 44:47:00 11:53 (14) 11:12 (4) 10:54 (1) 10:46 (1)
5 Mark Rubicini WATERLOO CYCLING CLUB 45:00:00 10:49 (5) 11:18 (5) 11:34 (7) 11:18 (5)
6 Brandon Hune 45:25:00 10:16 (1) 11:42 (8) 11:40 (8) 11:46 (9)
7 Matt Saunders HARDWOOD NEXT WAVE 45:55:00 11:37 (12) 11:33 (6) 11:32 (6) 11:11 (3)
8 Ron Spencer 46:02:00 11:20 (8) 11:44 (9) 11:28 (4) 11:29 (6)
9 Jason Williams BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 46:47:00 11:30 (10) 11:35 (7) 11:51 (9) 11:49 (11)
10 Neil Walker-wells BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 47:02:00 11:18 (6) 11:44 (10) 12:02 (13) 11:55 (14)
11 Moise Bensimon 47:06:00 11:20 (7) 11:56 (13) 11:53 (11) 11:55 (15)
12 Julian Simpson BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 47:08:00 11:29 (9) 11:59 (14) 11:52 (10) 11:46 (10)
13 Francois Girard BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 47:23:00 11:49 (13) 11:49 (11) 12:04 (14) 11:40 (7)
14 Derek Williams LONDON CENTENNIAL WHEELERS 47:47:00 12:02 (16) 11:50 (12) 12:02 (12) 11:52 (13)
15 Chuck Taylor ST. CATHARINES CYCLING CLUB 48:28:00 11:36 (11) 12:10 (17) 12:06 (15) 12:34 (17)
16 Garth Logan 48:35:00 12:28 (22) 12:03 (16) 12:13 (17) 11:49 (12)
17 Dave Fabbro TREK BARRIE-AURORA 48:40:00 12:14 (20) 12:02 (15) 12:11 (16) 12:11 (16)
18 Paul Bradbury UXBRIDGE CYCLING CLUB 49:12:00 11:53 (15) 12:13 (18) 12:20 (18) 12:44 (18)
19 Mike Spagnola BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 50:09:00 12:10 (19) 12:40 (21) 12:26 (19) 12:51 (19)
20 Warren Haas 50:39:00 12:31 (23) 12:28 (19) 12:42 (20) 12:56 (20)
21 Daniel Winterberg 51:07:00 12:27 (21) 12:45 (22) 12:48 (21) 13:06 (22)
22 Robert Krasny 51:44:00 12:37 (25) 13:05 (23) 12:51 (22) 13:09 (24)
23 Mark Montgomery LAPDOGS CYCLING CLUB 52:03:00 12:37 (24) 13:05 (24) 13:21 (24) 12:58 (21)
24 Ed Vanpuymbroeck 52:46:00 13:06 (28) 13:13 (25) 13:16 (23) 13:09 (23)
25 Alex Avdyushin MIDWEEK CYCLING 53:45:00 13:04 (27) 13:30 (27) 13:31 (25) 13:39 (26)
26 Tom Steckle 53:47:00 12:55 (26) 13:21 (26) 13:54 (26) 13:36 (25)
27 Jamie Nielsen 55:02:00 13:13 (29) 13:38 (28) 13:57 (27) 14:13 (28)
28 Rob Macewen LAPDOGS CYCLING CLUB 55:45:00 13:31 (30) 14:19 (30) 14:06 (28) 13:47 (27)
29 Will Au-yeung WATERLOO CYCLING CLUB 43:49:00 13:47 (31) 14:19 (29) 15:43 (29)
DNF Mark Herbst NEWMARKET EAGLES CYCLING CLUB DNF 12:09 (18) 12:40 (20)
DNF Jeff Burke DNF 16:16 (32) 18:38 (31)
DNF Matiss Mezulis DNF 12:07 (17)
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Sue Haviland 43:41:00 10:46 (2) 10:43 (1) 11:00 (1) 11:09 (1)
2 Valerie Flower 44:38:00 10:46 (1) 11:01 (2) 11:21 (2) 11:29 (2)
3 Pauline Beaupre LANTERN ROUGE 47:36:00 11:29 (3) 11:48 (3) 11:57 (3) 12:20 (4)
4 Joanne Beattie PEDAL HARDER P/B KING STREET CYCLES 48:15:00 11:58 (4) 11:55 (4) 12:22 (5) 12:00 (3)
5 Kendra Spanton BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 49:05:00 12:10 (5) 12:09 (5) 12:21 (4) 12:23 (5)
6 Amy White ESP ENDURANCE TEAM 49:45:00 12:21 (8) 12:23 (6) 12:36 (7) 12:24 (6)
7 Christina Alsop BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 50:08:00 12:28 (9) 12:29 (7) 12:34 (6) 12:36 (7)
8 Suzanne Carlsen 52:17:00 12:10 (6) 13:00 (9) 13:32 (8) 13:33 (8)
9 Kathleen Macewen LAPDOGS CYCLING CLUB 54:11:00 13:25 (11) 12:45 (8) 13:47 (9) 14:12 (10)
10 Stephanie Walker-wells BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 55:15:00 13:25 (12) 13:35 (10) 14:01 (10) 14:12 (9)
11 Kerry Gale WATERLOO CYCLING CLUB 42:33:00 13:13 (10) 14:03 (11) 15:15 (12)
12 Patricia Konantz 2X4 COACHING 42:56:00 13:53 (13) 14:20 (12) 14:42 (11)
DNF Nathalie Mousseau DNF 12:18 (7)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Chris Angermann WATERLOO CYCLING CLUB 46:04:00 10:56 (1) 11:59 (4) 11:35 (1) 11:33 (1)
2 Neil Walker-wells BATEMAN'S BICYCLE CO PB CLOUD 9 AV 47:03:00 11:27 (3) 11:38 (1) 11:56 (2) 12:01 (2)
3 Tommy Feng 47:29:00 10:57 (2) 11:57 (3) 12:33 (3) 12:01 (3)
4 Kevin Gibson FACTION RACING-AUDI KW PB WCC 49:30:00 11:45 (4) 11:56 (2) 12:47 (5) 13:01 (4)
5 Robert Daniells KW CYCLING ACADEMY 50:08:00 12:22 (6) 11:59 (5) 12:40 (4) 13:05 (6)
6 Joanne Beattie PEDAL HARDER P/B KING STREET CYCLES 52:16:00 12:56 (7) 12:52 (6) 13:23 (6) 13:03 (5)
7 Ozren Opacic 52:17:00 12:08 (5) 12:54 (7) 13:27 (7) 13:47 (7)
8 Kathleen Macewen LAPDOGS CYCLING CLUB 46:21:00 14:09 (8) 16:14 (8) 15:57 (8)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Jayden Mcmullen KW CYCLING ACADEMY 37:32:00 8:55 (1) 9:39 (1) 9:32 (1) 9:24 (1)
2 Lucas Goertz KW CYCLING ACADEMY 38:48:00 9:18 (2) 9:41 (2) 9:47 (2) 10:00 (2)
3 Danny Hune HARDWOOD NEXT WAVE 40:53:00 9:45 (3) 10:05 (3) 10:11 (3) 10:49 (4)
4 Austin Rankl WOODSTOCK RACING 43:01:00 9:54 (4) 10:56 (4) 11:42 (5) 10:28 (3)
5 Augustus De groote RIDE WITH RYAN P/B CYCLING ELEMENTS 45:00:00 10:34 (5) 11:22 (5) 11:21 (4) 11:42 (5)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Alexa Haviland 45:14:00 10:46 (1) 11:28 (2) 11:37 (1) 11:21 (1)
2 Elly Moore CYCLEPATH OAKVILLE RACE TEAM 46:17:00 11:18 (4) 11:27 (1) 11:38 (2) 11:53 (3)
3 Sophia Szafranski HARDWOOD NEXT WAVE 46:56:00 11:04 (2) 11:45 (3) 12:38 (5) 11:27 (2)
4 Clare Hauber 47:31:00 11:12 (3) 12:01 (4) 12:07 (3) 12:09 (4)
5 Anna Boer-panak HARDWOOD NEXT WAVE 48:09:00 11:31 (5) 12:02 (5) 12:12 (4) 12:22 (5)
6 Emily Samuelson HARDWOOD NEXT WAVE 38:58:00 12:19 (6) 12:49 (6) 13:49 (6)
7 Claire Thiebaud 39:25:00 12:32 (7) 12:58 (7) 13:54 (7)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Evan Moore CYCLEPATH OAKVILLE RACE TEAM 29:26:00 9:43 (1) 9:42 (1) 9:59 (3)
2 Samuel Bliss 29:26:00 9:45 (2) 10:02 (2) 9:39 (2)
3 Maxim Wojciechowski CYCLEPATH OAKVILLE RACE TEAM 29:27:00 9:46 (3) 10:07 (3) 9:33 (1)
4 Brendan Hopkins HARDWOOD NEXT WAVE 30:49:00 9:54 (4) 10:15 (5) 10:39 (5)
5 Farland Lamont HARDWOOD NEXT WAVE 30:49:00 10:10 (6) 10:13 (4) 10:25 (4)
6 Sagan Goertz KW CYCLING ACADEMY 31:59:00 10:36 (8) 10:40 (6) 10:41 (6)
7 Grayson Franks HARDWOOD NEXT WAVE 32:03:00 10:08 (5) 11:03 (9) 10:51 (7)
8 Luke Hune HARDWOOD NEXT WAVE 32:21:00 10:23 (7) 10:56 (8) 11:01 (9)
9 Peyton Bonney HARDWOOD NEXT WAVE 32:48:00 10:52 (9) 10:53 (7) 11:02 (10)
10 Grayson Jewiss 33:18:00 10:58 (10) 11:19 (10) 11:00 (8)
11 Alex Mccabe 34:48:00 11:20 (11) 11:49 (11) 11:38 (11)
12 Doran Smith HARDWOOD NEXT WAVE 36:16:00 12:12 (15) 12:13 (12) 11:50 (12)
13 Brody Mann ATTACK RACING 36:59:00 11:47 (12) 12:29 (13) 12:43 (14)
14 Asher Bensimon RIDE WITH RYAN P/B CYCLING ELEMENTS 37:15:00 11:58 (14) 12:32 (14) 12:44 (16)
15 Liam Mcfarlane HARDWOOD NEXT WAVE 37:53:00 11:48 (13) 13:21 (16) 12:44 (15)
16 Jordon Milburn- tai NATIONAL CYCLING CENTRE HAMILTON 38:46:00 12:56 (16) 13:18 (15) 12:31 (13)
17 Levi Bensimon RIDE WITH RYAN P/B CYCLING ELEMENTS 43:35:00 13:50 (17) 14:53 (17) 14:50 (17)
18 Mathias Lin NATIONAL CYCLING CENTRE HAMILTON 30:46:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Nicole Haviland 38:02:00 12:17 (1) 12:47 (1) 12:57 (1)
2 Kate Thiebaud 40:55:00 13:07 (2) 13:58 (2) 13:49 (2)
3 Rebecca Dief HARDWOOD NEXT WAVE 33:55:00 17:17 (3) 16:38 (3)
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Joshua Tyers 34:19:00 11:00 (1) 11:13 (1) 12:05 (1)
2 Vail Nicoletta HARDWOOD NEXT WAVE 36:56:00 12:05 (3) 12:17 (2) 12:33 (2)
3 Iain Bliss 37:28:00 12:03 (2) 12:25 (3) 12:59 (3)
4 Jared Rauwerda NATIONAL CYCLING CENTRE HAMILTON 39:01:00 12:32 (4) 13:02 (4) 13:26 (4)
5 Emmett Jewiss 39:49:00 12:53 (5) 13:25 (6) 13:30 (5)
6 Rohan Burke NATIONAL CYCLING CENTRE HAMILTON 40:14:00 13:22 (6) 13:18 (5) 13:34 (6)
7 Nolan Whitteker NATIONAL CYCLING CENTRE HAMILTON 41:37:00 13:44 (7) 13:37 (7) 14:16 (7)
8 Jackson Smithson RIDE WITH RYAN P/B CYCLING ELEMENTS 43:27:00 14:19 (8) 14:40 (8) 14:27 (8)
9 Pim De koning 29:28:00 14:46 (10) 14:41 (9)
10 Karl Thiebaud 32:19:00 15:03 (11) 17:16 (11)
11 Devin Daniells KW CYCLING ACADEMY 33:52:00 16:41 (12) 17:11 (10)
12 Henry Williams 42:56:00 19:54 (13) 23:02 (12)
DNF Maxwell Steckle DNF 14:46 (9)