Log In
Solstice Cross • Dec 8 2018
Series: PACX 2018
5.4
4.7
4.6
4.9
2.8
Partly Cloudy, 33 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
4.7
Moisture
4.6
Accel
4.9
Tech
2.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert May Dred.not Racing 40:48:00
2 Anthony Utitus Team Hb Hilltop 2:05
3 Richard Leibfried Pa Masters Pb Piscitello Law 3:05
4 Mark Doran Lehigh Wheelman Association -1 lap
5 Will Hannis Team Hb Hilltop -1 lap
6 Eric Bartlett -1 lap
7 Tammy Doran Lehigh Wheelman Association -1 lap
DNF Sean Smith Stoudts Brewing Co. / Jbs Bike
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Mccary T-town Elite 34:10:00
2 Michael Maldonado Van Dessel & Danny's Cycles 24
3 Anson Wright T-town Elite 7:25
4 Wayne Kucinski 10:28
5 Timmy Downs New Jersey Cyclocross Project -1 lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Hauck Gotham Cyclists 18:16
2 Otis Engel Long Tail Creative s.t.
3 Frank P villani Team Somerset 1:55
4 John Josulevicz T-town 5:24
5 Fisher Gunderson 717 Cycling Club 5:33
6 Ryan Thornton T-town Elite 7:06
7 Jonah Hover T-town Elite 7:34
8 Aidan Rau Qcw Cycling 9:13
9 Justin Hetrick Lamprey Systems/st. Luke's 11:46
10 Cameron Martens 717 Cycling -1 lap
DNF Hayes Carlson 717 Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bernhard Resch Stoudts Brewing Co. / Jbs Bike 52:45:00
2 Josh West 1:12
3 Darrell Engel Long Tail Creative 1:24
4 Brian Hazenski Upstatevelo 3:31
5 Sean Smith Stoudts Brewing Co. / Jbs Bike 3:37
6 Steven Carr -1 lap
7 Ryan Keown Shirk's Racing P/b Trek Bikes -1 lap
8 J Wiese Rivertowns Racing -1 lap
DNF Jeff Hetrick Lamprey Systems/st. Luke's
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Christopher 37:14:00
2 Jason Livingood Twisted Cog Stable 12 Racing 11
3 Thomas Wandzilak Era Pro Bikes 23
4 Keith Kline Blue Mountain Velo 1:51
5 Kenneth Whittington Thru-it-all Body Shop Inc 2:05
6 Brent Vollrath Blue Bell Wealth Management P/b Can 2:23
7 Michael Radosky Scooter's Bike Shop 2:39
8 David Lambert Qcw Dirt 2:54
9 John Hirsch C3racing 6:32
10 J Wiese Rivertowns Racing 6:52
11 Adam Burke Fitness Central 6:58
12 Cory Schaeffer Blue Mountain Velo s.t.
13 James Ciociola 8:16
14 Jim Martin Team Lifecycle -1 lap
15 Kevin Boyle Stoudts Brewing Co/ Jb's Bike S -1 lap
DNF Patrick Zbyszewski Twisted Cog Stable 12 Racing
DNF Michael Reiner The Cycle Works
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 13   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 45:30:00
2 Martin Mrugal Pa Masters P/b Piscitello Law 4
3 Kevin Justice Trek Mid-Atlantic 19
4 Rick Anderson Team Somerset 59
5 Mike Stevens Trek Mid-atlantic Off Road 1:55
6 John Stenger Guy's Racing Club 2:29
7 David Lowe Philadelphia Ciclismo 2:39
8 Neal Sapp Amg Driving Academy 2:44
9 Douglass Gray First State Velo Sport/henry's 2:46
10 Thomas Harvey Wooden Wheels Racing 2:50
11 Richard Leibfried Pa Masters Pb Piscitello Law 4:16
12 Wade Hess Vinyl Groove Racing 5:49
13 Mark Bowman Bikesport / Sly Fox 6:34
14 Scott Gamble Trek - Active Yards 6:40
15 Bruce Hotaling Team Fec 6:50
16 Dennis Derosa Stoudt's Brewing Co./jb Bikes 8:00
17 Raymond Brettle Guys Racing 8:26
18 Jason Eicholtz Philadelphia Ciclismo 8:56
19 Bryan Galatro -1 lap
20 Ron Short Pro Pedals Racing -1 lap
21 Gary Snyder Evolution Racing -1 lap
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Burrows Trek Mid-atlantic 53:07:00
2 Joseph Manacchio Guy's Racing Club 1:13
3 Christoph Ohngemach Century Road Club Of America 1:23
4 Paul Kornet Trek-bike Line -1 lap
5 Steven Kinney -1 lap
6 Robert Lund -1 lap
7 George Harriott -1 lap
8 Eric Bartlett -2 laps
DNF Jeff Johnson Drv Van Dessel Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Weiner Guys Racing Club 50:01:00
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Wulfkuhle 717cycling 48:13:00
2 Joe Pigga Lamprey Systems 1:30
3 Freye Andrew South Mountain Cycle And Caf 1:35
4 Nick Morell Lamprey Systems 1:39
5 Roger Aspholm Finkraft Cycling Team 2:25
6 Jonathan Ruiz Lamprey Systems 2:58
7 Dan Larino Yukato Yoga P/b Two Rivers Brew 3:03
8 Szymon Niemotko Central Jersey Cycling Team s.t.
9 Nat Amato Yukato Yoga P/b Two Rivers Brew 3:26
10 Jack Drummond Arrow Racing 3:58
11 Benjamin Strine 7:27
12 Seth Gunderson 717 Cycling Club 7:33
13 Ryan Wei Team Clif Bar Cycling -1 lap
14 Todd Peterson Finkraft Cycling Team -1 lap
15 Alex Pankiw Commonwealth Cycling Collective -1 lap
DNF Robert Reuther Trek - Active Yards
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Wiwel Henry's Bicycle Shop 53:28:00
2 Austin Banks Young Medalists 23
3 Jeffrey Johnson Tmb Racing 37
4 Andrew Dudle South Mountain Cycle & Cafe 46
5 Patrick Brown Lackawanna Valley Racing Team P s.t.
6 Scott Molnar Cutters Bike Shop 1:19
7 William Stanford 2:35
8 Brandon Haslip Twisted Cog Stable 12 Racing 2:53
9 William Walton Young Medalists 3:15
10 Nelson Odreman 3:38
11 Mike Kucharski Team Bulldog 3:53
12 David Thompson Cs Velo s.t.
13 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo -1 lap
14 Travis Wagner Tbr -1 lap
15 Gregory Farmer 717cycling -1 lap
16 Rob Riddell West Liberty Cycles -1 lap
17 Chris Nostrand -2 laps
DNF Jason Warner World Cup Ski And Cycle
DNF Nathan Stover Cs Velo
DNF Justin Taylor Mtbnj.com - Halter's
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Otis Engel Long Tail Creative 36:50:00
2 Jeffrey Slade 20
3 Phil Cole V5 Cycles Flemington 24
4 Timmy Downs New Jersey Cyclocross Project 31
5 David John Guy's Racing Club 40
6 Steven Heintzelman Lititz Bikeworks 42
7 Piotr Bilik Fibaro Racing 1:38
8 John Squeri 2:09
9 Chuck Steppe 2:10
10 Jake Looney Action Wheels Bike Shop 2:47
11 Dillon Mast Cs Velo 2:54
12 Kyle Shenk 3:14
13 Jim Wilkie 3:17
14 Michael Bush 3:27
15 Dan Moriarty Long Tail Creative 3:30
16 Andrew Slifer South Mountain Cycle And Cafe 3:33
17 Derek Miller Rare Disease Cycling / Keswick 3:40
18 Michael Brewer 3:44
19 Matt Strode 4:00
20 Brian Capps 4:22
21 Jeffrey Mccary Fitness Central 4:26
22 Tyler Long South Mountain Cycle and Cafe 4:48
23 Mike Bartlebaugh Born In The Usa 4:58
24 John paul Travis Wooden Wheels Racing 5:11
25 Joe Luby Cutters Bike Shop 5:16
26 Stephen Mirsky Mtbnj.com - Halter's 5:21
27 Maciej Nowakowski Mtbnj.com - Halter's 5:40
28 Eric Maniez Factory Girl Bake Shop / Oxco 5:52
29 Andy Helffrich Cadence Racing 6:04
30 Zachary Rachell Trophy Bikes Cx 6:21
31 Tom Morse 6:27
32 Chris Shelton Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes 6:36
33 David Lloyd 7:22
34 Scott Rudy Henry's Bicycle Shop 7:34
35 Mark Keith Lackawanna Valley Racing Team 7:46
36 Scott Effting Action Wheels Bike Shop s.t.
37 Gregory Wesolowich Country Squirrel Outfitters 7:58
38 Mike Meacham 8:04
39 Jeremy King Lancaster Velo 8:27
40 Edward Hatton Action Wheels Bike Shop 8:30
41 Wilmer Barndt Philadelphia Triathlon Club s.t.
42 Eric Muttee Action Bikes & Outdoor 9:04
43 Brett Barto Factory Girl Bake Shop -1 lap
44 Wayne Jones -1 lap
45 Kurt Miller -1 lap
46 Robert Sands Evolution / Flahutes Sports Cl -1 lap
47 Jacob Gerber Country Squirrel Outfitters -1 lap
48 Andrew Vogt -1 lap
49 Dusan Strika -1 lap
50 Kevin Boyle Stoudts Brewing Co/ Jb's Bike S -1 lap
51 Diego Rossi -1 lap
52 Pat Halloran -1 lap
53 Wyatt Boughter Twisted Cog -1 lap
54 Chris Rawlings -2 laps
55 Lyle Rawlings -2 laps
DNF Sam Green Henry's Bicycle Shop
DNF Chad Davis
DNF Adam Kollender Crca/dave Jordan Racing
DNF Alexander Monteverde Monteverde Cycling
DNF Thomas Repkoe Doylestown Bikeworks P/b Fred Beans
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 23   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Slater Good Nite Racing/2lions 18:26
2 Scott Molnar 34
3 Jake Looney Action Wheels Bike Shop 51
4 Dan Moriarty 1:17
5 Brian Lariviere Cycle Craft/bulldogs 1:28
6 John Hirsch C3racing 4:04
7 Dave Pryor Thunderbear Racing & Recreation 4:13
8 Wayne Kucinski 9:07
9 Mauricio Jeldes 10:32
10 Patrick Zbyszewski Twisted Cog Stable 12 Racing 10:33
11 Michael Reiner The Cycle Works s.t.
12 Chris Rawlings 13:11
DNF Lyle Rawlings
DNF Andrew Dudle South Mountain Cycle & Cafe
DNF Ryan Wei Team Clif Bar Cycling
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Wiwel Henry's Bicycle Shop 36:44:00
2 Matthew Slater Good Nite Racing/2lions 1:31
3 Brian Lariviere Cycle Craft/bulldogs 2:52
4 Jude Vilain Cadence Racing Phl / Swiftwick 3:58
5 Ryan Fulmer 7:27
6 Dave Pryor Thunderbear Racing & Recreation 10:02
7 Jay Mccormick Team Rwb -1 lap
8 Nunzio Dibiasi Deluxx Bikes Cyclocross Team -1 lap
9 Scott Rudy Henry's Bicycle Shop -1 lap
DQ Benjamin Coleman Blue Mountain Velo
DNF Jason Warner World Cup Ski And Cycle
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Homare Yamashita Big Picture Cycling 38:10:00
2 Sonia Lloyd 7:37
3 Hannah Puttcamp -1 lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Homare Yamashita Big Picture Cycling 21:09
2 Maya Brothers Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes 3:04
3 Kate Stanford 3:05
4 Nevaya Carr Qcw Cycling P.b Breakawaybikes. 5:16
5 Minori Yamashita 5:46
6 Hannah Halm Qcw Cycling P.b 12:01
7 Clara Engel Kutztown Cutters -1 lap
DNF Jillian Halm Qcw Cycling P.b.
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Masami Yamashita Big Picture Cycling 37:53:00
2 Jennifer Rhodes Team Skyline 3:48
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Barbossa Colavita-whole Foods Market Rac 48:15:00
2 Laura Van gilder Mellow Mushroom 1:37
3 Katrina Dowidchuk Colavita - Whole Foods Market R 1:52
4 Freye Hattie South Mountain Cycle And Caf 2:35
5 Shaina Kravitz Team Eps/m3 P/b Brielle Cyclery 2:45
6 Kathleen Wulfkuhle 717 Cycling 5:06
7 Cati Scheifele Trek Mid-atlantic Off Road 5:34
8 Lisa Stefanelli Sturdy Girl Cycling 5:48
9 Vanessa Romano Young Medalists -1 lap
10 Greta Daniels Jmac Cycling -1 lap
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Deleo 46:09:00
2 Bethany Newton Race Cf 2:48
3 Mikaela Martin Sturdy Girl Cycling Club & Race 8:45
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Davis Young Medalists 42:50:00
2 Brooke Martin Sturdy Girl Cycling 49
3 Joy Selnick Mtbnj.com - Halter's 3:15
4 Lindsay Long Wooden Wheels Racing -1 lap
5 Olivia Fay South Mountain Cycle & Cafe -1 lap
6 Jesse Dudley -1 lap
7 Lauren Jung -1 lap
8 Rena Frascella -1 lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 2