Log In
ABD Sunrise Park Cyclocross • Oct 26 2009
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5
0
0
5.5
0
Overcast, 54 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
5.5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lionel Rocheleau Kenosha Velosport Inc
2 Eric Heiligenstein Yojimbo's Track Cats
3 Thomson Remo Baraboo Sharks
4 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
5 Charley Liu Alberto's sport
6 Garrett Roth Nova Cycle Sports Foundation Inc.
7 Kyle Mindick xXx Racing
8 Corey Higgs Redline Racing Ltd
9 Thomas Nguyen Team Pegasus
10 Brian Martinez Unattached
11 Maxx Hall Vision Quest
12 Aaron Harrison Redline Racing Ltd
13 Gina Johnson Unattached
14 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
15 Jacob Thom Half Acre Cycling
16 Michele Prodans
17 Jack Norman The Pony Shop
18 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
DNF Roman Treuthart xXx Racing-Athletico
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Burke Lathrup Industries/Giant Bicycles
2 Scott Mclaughlin SRAM FACTORY
3 Eric Sondag Vision Quest LLC
4 Michael Naughton Unattached
5 Jason Knauff Burnham Racing
6 Walid Abu ghazaleh Van Wagner
7 Bob Karlow Verdigris Cycling
8 John Whipple Unattached
9 Louis Kuhn The Pony Shop
10 Evan Jahn Rythm Racing
11 Mark Feary The Pony Shop
12 Marc Moeller Duplicraft / Main Street Bicycles
13 Christian Soto Unattached
14 Frederic Moreau
15 Ara Oggoian Bicycle Heaven
16 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
17 Eric Refvik Verdigris Cycling
18 Nicholas Venice xXx Racing
19 Brad Dash ABD Cycling Team
20 Jose Barraza
21 Brian Karlow ABD Cycling Team
22 Michael Shea Spidermonkey Cycling
23 Jason Mathis
24 Howard Smith Unattached
25 Benjamin Demong ABD Cycling Team
26 Joseph Kallo Team TATI
27 Matthew Bennett Vision Quest
28 Matthew Haiduk Bicycle Heaven
29 Tim Moran
30 Brian Morrissey xXx Racing
31 Franco Panveno Alberto's Sport
32 Anthony Lisinicchia Bellum
33 Paul Kardosh Unattached
34 James Sneddon ABD Cycling Team
35 William Jackson
36 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
37 Robert Curtis Team Bicycle Heaven
38 Jason Para 2CC/Second City Cyclists
39 Robert Higgins Unattached
40 Francisco Torralba Team TATI
41 Cj Slama
42 Justin Andrews Bicycle Heaven
DNF Kevin Herman Guinness
DNF Jason Wagner Flatlandia Cycling Team
DNF Christian Zauner Verdigris Cycling
DNF Matt Silvia Unattached
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 25   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Arrigoni Verdigris Cycling
2 Wayne Simon Verdigris Cycling
3 Erik Enyedy Kraft / Velo Club Roubaix
4 Mike Norman The Pony Shop
5 Christian Zauner Verdigris Cycling
6 Steel Bokhof Turin Bicycling Society
7 Peter Rolewicz Comcast
8 Christopher Sherpitis xXx Racing
9 Vitor Alexandre Colavita Racing Inc.
10 Thomas Flynn Killjoy
11 Randal Warren xXx Racing
12 Richard Prodans Colavita Racing
13 Michael Stanley Verdigris Cycling
14 Andrew Hines Team Mack Racing
15 Scott Ross Unattached
16 James Linn Turin Bicycle/Barker+Nestor
17 John paul Mccarthy Unattached
18 James Brady The Pony Shop
19 Patrick Myers Team TATI
20 Jeff Sympson
21 Danny Warner Verdigris Cycling
22 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks
23 Kevin Flowers The Bike Shop
24 Scott Starbuck The Pony Shop
25 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
26 James Nowak ABD Cycling Team
27 Roman Mandzij The Pony Shop
28 Rich Delgado Unattached
29 Franco Panveno Alberto's Sport
30 Duane Higgs Redline Racing Ltd
31 Mike Scalise Village Cyclesport
32 Frank Shapiro Alberto's Sport
33 Peter Di teresa University of Chicago Velo Club
34 Joseph Maxwell Flatlandia Cycling Team
35 Jeff Provisor North Branch Cycling Club
36 J Tati Team TATI
37 Will Cummins
38 Shon Zeller
39 Kenneth Jurish Unattached
40 Michael White
41 Maurice Wills Velo Club Roubaix Inc
42 Lyle Distel
43 Timothy Denman Redline Racing Ltd
44 Mark Olson xXx Racing
45 Russ Udowitz
46 Anthony Pachuta Colavita
47 Daniel Mcfadden
48 William Mcdade xXx Racing
49 Ramon Salazar
DNF Bryan Rheude The Pony Shop
DNF Michael Seguin xXx Racing
DNF Pat White
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 23   Cat 4: 11   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Simon Verdigris Cycling
2 Gordon Paulson Planet Bike
3 Thomas Shafer Alberto's Sport
4 Tom Palmer Brazen Dropouts/Cronometro
5 Allan Thom Half Acre Cycling
6 Robert Garner Unattached
7 Mark Mcneill Unattached
8 Edward Bartley Tower Racing
9 John Duncker Unattached
10 William Heffernan Unattached
11 Joel Roth Team TATI
12 Gary Whalen Flatlandia Cycling Team
13 John Craychee Unattached
14 Robert Antinelli Colavita Racing
15 Albert Weigel velo club roubaix / E.A.D.
16 Tim Belton Team TATI
17 Julian Coupland Velo Club Roubaix Inc
18 Robert Berg Tower Racing
19 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
20 George Lambros Flatlandia Cycling Team
21 John Amato Unattached
22 Ken Muszynski Unattached
23 Ron Sloan
DNF Thomas Carlson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Dornik Wild Card Cycling
2 John Lionberger MS Racing Inc.
3 Brandon Leach Johnny Sprockets
4 Ryan Cooper Flatlandia Cycling Team
5 Mike Conroy Unattached
6 Jeffrey Wat Burnham Racing
7 Ryan Gingerich Unattached
8 Liam Donoghue xXx Racing
9 Al Urbanski Chicago Cuttin Crew
10 Jeff Holland xXx Racing
11 John Kurtz Unattached
12 Chris Padfield Team Get A Grip Cycles
13 Sean Piper DePaul University
14 David Moyer xXx Racing
15 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
16 Newt Cole xXx Racing
17 Henry Loud Team Pegasus
18 Mike Norman The Pony Shop
19 Luke Seemann xXx Racing
20 Michael Seguin xXx Racing
21 John Villena Rhythm Racing
22 William Pankonin xXx Racing
23 Thomson Remo Baraboo Sharks
24 Michael Hoffart Alberto's Sport
25 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
26 Troy Crady
27 Christopher Sherpitis xXx Racing
28 Allan Thom Half Acre Cycling
29 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
30 Cliff Golz MS Racing Inc.
31 Martin Michalowicz The Pony Shop
32 Jason Alvarado Unattached
33 Robert Thomas Half Acre Cycling
34 Daniel Houle Team TATI
35 Adrian Silva Half Acre Cycling
36 Patrick Myers Team TATI
37 Michael Kirby xXx Racing
38 Kevin Clark Half Acre Cycling
39 James Brady The Pony Shop
40 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
41 Jose Barraza
42 Helge Pedersen Half Acre Cycling
43 Michael Campbell Half Acre Cycling
44 Jonathan Gray Iron Cycles
45 Christopher Jensen Half Acre Cycling
46 William Jackson
47 Matteo Bardelli Krystal Cycling Team
DNF Timothy Strege Half Acre Cycling
DNF David Pilotto Flatlandia Cycling Team
DNF Rich Delgado Unattached
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 35   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Hanzel Unattached
2 Jason Rassi Proctor Cycling Team
3 John Whipple Unattached
4 Russ Kuryk Iron Cycles
5 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
6 John Parr Unattached
7 Michael Young xXx Racing
8 Evan Jahn Rythm Racing
9 Eric Willcox RHYTHM RACING
10 Thomas Briney xXx Racing
11 Drew Karlberg CCV - Hotfoot Cycles/Iron Hill Race
12 Matt Daniel Unattached
13 Brandon Scheiner Team Pegasus
14 Eric Christ Bicycle Heaven
15 Bradley Gates Chicago Cuttin Crew
16 Sean Callahan Team Pegasus
17 David Dokko xXx Racing
18 Adrian Redd Team Pegasus
19 Scott Larson Cycle Smithy
20 John Hoffman North Branch Cycling
21 Nathan Gayeski xXx Racing
22 Benjamin Clemens
23 Matthew Walker Team Pegasus
24 Justin Somerville Bicycle Heaven
25 David Hudson xXx Racing
26 Jonathan Fairman COURAGE Bicycles
27 Tyler Avery Team Pegasus
28 Benjamin Van couvering Team Pegasus
29 James Cooper Unattached
30 Jason Roggenbauer
31 Matt Larson Iron Cycles
32 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
33 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
34 Maurice Wills Velo Club Roubaix Inc
35 Josh Raizin Unattached
36 Amos Scattergood Unattached
37 Nicholas Venice xXx Racing
38 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
39 Christopher Mcmahon Unattached
40 Brandon Elliott Iron Cycles
41 Christopher Kleingartner Roscoe Village Bike Racing
42 Cameron Pease North Branch Cycling
43 Douglas Bauer Unattached
44 Christopher Koster xXx Racing
45 Cory Kazonovitz Bicycle Heaven
46 Grayson Smith
47 Charles Meyer xXx Racing
48 Jesse Young
49 Thomas Panton xXx Racing
50 Alexander Tweedie Roscoe Village Bike Racing
51 Joseph Sutton
52 Justin Merkey Unattached
53 Michael Catano Johnny Sprockets
54 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
55 Christopher Berthold
56 Anthony Pontecorvo Bicycle heaven
57 Kevin Mulcahy
58 Dan Cooper MS Racing Inc.
59 John Kalnins Unattached
60 Scott Deans Unattached
61 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
62 Gina Kenny ABD Cycle Club
63 Michael Puzen Flatlandia
64 Bryan Garfoot Michigan Technological University
65 Paul Morrison Beverly Bike/VeePak
66 Michael Keach
67 John Mahr Wheel Fast Racing
68 Ben Fietz Chicago Cuttin Crew
69 Thomas Kabacinski Bennetts Bicycles
70 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
71 Matthew Harris Unattached
72 Robert Meinig Half Acre Cycling
73 Matt Sorenson
DNF Robert Curtis Team Bicycle Heaven
DNF Chase Wolford Cycle Smithy
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 29   Cat 4: 26   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mclaughlin SRAM FACTORY
2 Tom Burke Lathrup Industries/Giant Bicycles
3 Kevin Klug Courage Cycles Inc
4 Eric Sondag Vision Quest LLC
5 Michael Hills Effetto Coniglio-Wheel Fast
6 Tim Yuska Iron Cycles
7 Christando Lombardo Verdigris Cycling
8 Andrew Daley Burnham Racing
9 Tim Boundy VERDIGRIS CYCLING
10 Dave Norton The Bonebone
11 Jason Knauff Burnham Racing
12 Roman Mandzij The Pony Shop
13 David Moyer xXx Racing
14 Jesse Williams Team TATI
15 John Gatto unattached
16 Chris Padfield Team Get A Grip Cycles
17 Jeff Holland xXx Racing
18 Ara Oggoian Bicycle Heaven
19 Newt Cole xXx Racing
20 Samuel Schaefer MS Racing Inc.
21 Jeffrey Wat Burnham Racing
22 Derrick Fluegge Iron Cycles
23 Patrick Myers Team TATI
24 William Pankonin xXx Racing
25 Kenneth Delo Team Bicycle Heaven St Charles
26 Daniel Houle Team TATI
DNF Luca Lenzi KCV Cycling Club
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Teitelbaum Spidermonkey Cycling
2 Erik Herro Team Pegasus
3 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
4 Bryan Lee Unattached
5 Eric Christ Bicycle Heaven
6 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
7 David Hudson xXx Racing
8 Benjamin Levitt Unattached
9 Rory Murphy Team TATI
10 Brian Morrissey xXx Racing
11 Adrian Redd Team Pegasus
12 Michael Beebe Unattached
13 Roswell Thomas Team TATI
14 Travis Funk
15 John Castro Spidermonkey Cycling
16 Chris Anderson
17 Luis Garcia Unattached
18 Joshua Durbin Unattached
19 Jason Roggenbauer
20 William Barnes Unattached
21 Richard Potter Half Acre Cycling
22 J Tati Team TATI
23 Kevin Pietka Unattached
24 Kevin Steward Unattached
25 Thomas Panton xXx Racing
26 Seth Oranburg Tati
27 Andrew Heidel xXx Racing
28 Wells Jackson
29 Kevin Herman Guinness
30 Ron Cook Project 5 Racing
31 Loren Bo Team TATI
32 Francisco Torralba Team TATI
33 Edmund White Half Acre Cycling
34 Erik Didriksen xXx Racing
35 Bryan Fuller Bicycle Heaven
36 Bryan Conley Unattached
37 Steve Biedron Unattached
38 Liam Lair Johnny Sprockets
39 Charles Aldous Unattached
40 Tony Hernandez
41 Jonathan Markel
42 Bailey Newbrey
43 Tracey Mcmillan
44 Ryan Mcgrath
45 David Capretto
46 Eric Drummer velo matteo
47 Patrick Smithray Unattached
48 Blaine Reed Unattached
49 Bob Gundry
50 Matthew Mcdowell Roscoe Village Bike Racing
51 Andy Walker Unattached
52 Benjamin Schneider Unattached
53 Ryan Mayotte Gear Heads
54 Robert Haffey
55 Moshe Siegel Roscoe Village Bike Racing
56 Jonathan Cain
57 Dan Peat Flatlandia Cycling Team
58 Alex Koch
59 Matt Koster
60 Josh Kline Gear Heads / Higher Gear
61 Alan Treuthart xXx Racing
62 James Handy
63 Scott Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks
64 Gavin Gould Half Acre Cycling
65 Eliot Wineberg Higher Gear
66 William Olderr Flatlandia
67 Joseph House Effetto Coniglio-Wheel Fast
68 Scott Brunner
69 Jacob Thom Half Acre Cycling
70 Greg Teiber Unattached
71 Rodrigo Aviles
DNF Sage Brown Team Pegasus
DNF Todd Ricketts Higher Gear
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 21   Cat 4: 26   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brittany Barran-stanley Verdigris Cycling
2 Jannette Rho L'Tquipe Bouledogue Tout Noir
3 Marie Couris Verdigris Cycling
4 "courtney O""neill " xXx Racing
5 Cathy Frampton Project 5 Racing
6 Aimee Slepicka
7 Jamie Gavinsmyth Chicago Cuttin Crew
8 Tamara Fraser xXx Racing
9 Natalie Evans xXx Racing
10 Lindsay Freeborn Unattached
11 Katie Isermann Iron Cycles
12 Amy Comstock Unattached
13 Sarah Lu Half Acre Cycling
14 Tammi Longsjo The Pony Shop
15 Eve Gaus
16 Sophia Panos Iron Cycles
DNF Rosanna Lloyd Unattached
DNF Petra Hofmann Unattached
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Klug
2 Jessica Hill MS Racing Inc.
3 June Upshaw Verdigris Cycling
4 Julia Daher xXx Racing
5 Christine Raymo Unattached
6 Diane Ostenso Planet Bike
7 Emily Cocks Vision Quest LLC
8 Lara Mele Unattached
9 Leah Sanda Flatlandia Cycling Team
10 Gina Kenny ABD Cycle Club
11 Antonia Leal Unattached
12 Lynne Arrigoni Unattached
DNF Jessica Prinner ABD Cycling Team
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat ?: 2