Log In
Kringle Kross • Dec 14 2014
4.7
5.9
3.3
5.5
5.7
Clear, 46 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
5.9
Moisture
3.3
Accel
5.5
Tech
5.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dickinson Kyle Rad Racing NW 38:36.0
2 Parker King Rad Racing NW -1 Lap
3 Winston Hackett Cycle U -1 Lap
4 Holden Berg -1 Lap
5 Jack Spranger Rad Racing NW -1 Lap
6 Connor Gizinski Cycle U -1 Lap
7 Tyler Ekse -1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Funston Rad Racing NW 25:31.0
2 Calder Wood Rad Racing NW 25:47.0
3 Meyers Layton Rad Racing NW 27:11.0
4 Mitchell Thornton Fischer Plumbing Cycling Team 27:41.0
5 Eli Gold Rad Racing NW 29:25.0
6 Gideon Bender Rad Racing NW 29:29.0
7 Adrian Magun Apex Racing Team 30:26.0
8 Henry Geary Rad Racing NW 33:56.0
9 Matt Adolf Cycle U 34:18.0
DNF Benjamin King Rad Racing NW DNF
DNF Sam Zivin Cycle U DNF
DNF Alastair Magun Cycle U DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Geary 30:44.0
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zeke Bender Rad Racing NW 28:38.0
2 Parker Casazza Cycle U 29:44.0
3 Alexander Bennett 29:46.0
4 Kai Wallis Rad Racing NW 31:37.0
5 Joe Spranger Rad Racing NW 35:58.0
6 Jude Bender Rad Racing NW 39:24.0
7 Itai Malakoff Cycle U 42:18.0
8 Kowal Baden Market Street Cycling Club 43:55.0
9 Addison Lee -1 Lap
10 Ryder Waltmire -1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Spranger Motofish Racing 05:31.0
2 Zack Phillips PCP Racing 06:07.0
3 Kaplan Ben Keller Rohrback Cycling -1 Lap
4 Nicholas Adsero Recycled Cycles Racing -1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Ramirez Audi 50:02.0
2 Colin Ferguson Fanatik bike co. race team 50:10.0
3 Roger Burton Blue Rooster/ScanSnap 50:49.0
4 Aaron Vanderwaal Mafia Racing 51:29.0
5 Clive Pursehouse Motofish Racing 52:57.0
6 Rob Mcgarty Recycled Cycles Racing 53:11.0
7 Steven Moe Nemesis 55:12.0
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shay Goodlund 29:40.0
2 George Romer EuroSports 30:29.0
3 James Hart Fischer Plumbing Cycling Team 30:29.0
4 Brent Morrow 31:09.0
5 Pat Miller Hagens Berman-Society Consulting 31:50.0
6 Kozo Nozawa Blue Rooster/ScanSnap 32:02.0
7 Scott Harder Broadmark Capital 32:22.0
8 Mathew Johnson 32:35.0
9 Joseph Hall Cycle U / Apex Racing 32:50.0
10 Daniel Liberator Cucina Fresca Cycling Team 32:58.0
11 Jason Hansen Tacoma Bike Racing Team 33:48.0
12 Andy Rosser Olympia Orthopaedic Associates 34:09.0
13 Todd Tourville Fischer Plumbing Cycling Team 34:43.0
14 Terence Shelton Cucina Fresca Cycling Team 37:40.0
15 Andrew Houston 37:46.0
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gaertner Vertical Earth 02:02.0
2 Todd Davis AxiomHVAC - Voler - Cycle U 02:03.0
3 Doug Graver Mafia Racing 02:04.0
4 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling 06:01.0
5 Ken Harmon Fischer Plumbing Cycling Team 06:13.0
6 Matthew Oseto Audi -1 Lap
7 Rick Heckenlaible Audi -1 Lap
DNF Ron Huebner bikesport racing team DNF
DNF Jeff Cummings DNF
DNF Christopher Fast Blue Rooster/ScanSnap DNF
DNF Sean Kelsey DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wood Fischer Plumbing Cycling Team 50:04.0
2 Brian Glass PCP Racing 51:16.0
3 Greg Sweney Motofish Racing 52:07.0
4 Nathan Webster Avanti Racing Club 52:22.0
5 Denny Bartlett bikesport racing team 53:16.0
6 Kennith Ramirez Cycle U / Apex Racing 53:37.0
7 Paul Claeys Cucina Fresca Cycling Team 53:59.0
8 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing 54:25.0
9 Peter Stocker bikesport racing team -1 Lap
10 D Parsons Avanti Racing Club -1 Lap
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Kruger 30:27.0
2 Todd Reedy 31:52.0
3 Ronald Sielinski Therapeutic Associates Racing 32:02.0
4 Mark Watson Fischer Plumbing Cycling Team 32:03.0
5 James Buchanan 32:35.0
6 Dodi Nov Fischer Plumbing Cycling Team 33:21.0
7 Mark Hollyhead 33:34.0
8 Todd Cowles Fischer Plumbing Cycling Team 33:48.0
9 Andrew Bury Nemesis 34:24.0
10 Dan Arildson Slalom Consulting Racing 34:53.0
11 Robert Rice bikesport racing team 35:04.0
12 Greg Gizinski 35:51.0
13 Travis Dougan SCCA/Starbucks Cycling 36:22.0
14 Marc Garoutte 36:35.0
15 John Harris bikesport racing team 36:50.0
16 Anthony Bell 38:49.0
DNF John Gold DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Krumins Reliant Recovery Water p/b Old Town 03:39.0
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Krause 51:36.0
2 Glen Conley 52:13.0
3 Robert Schueler Fischer Plumbing Cycling Team 52:46.0
4 Scott Monett Tacoma Bike Racing Team 56:07.0
5 Robert Milligan Fischer Plumbing Cycling Team 57:14.0
6 David Stanton Cucina Fresca Cycling Team -1 Lap
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Johnson G.S. Gap 33:39.0
2 Eric Mamroth 36:04.0
3 Frank Benish 38:01.0
4 Jim Ahrens Tacoma Bike Racing Team 38:54.0
5 Scott Moore -1 Lap
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Cutler Market Street Cycling Club 49:54.0
2 Wilbur Kelly bikesport racing team 51:16.0
3 Dan Becraft 52:46.0
4 Mark Knokey Vertical Earth 53:41.0
5 Jason Bogan 56:33.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Stevenson 58:01.0
2 Craig Etheridge Donnelly Sports 59:54.0
3 Toby Swanson Step Down Racing 00:08.0
4 Jason Walker Chronos Racing p/b Easton Cycling 00:35.0
5 John-Christian Flack Olympia Orthopaedic Associates 01:37.0
6 Neal Joslyn Hagens Berman-Society Consulting 02:06.0
7 Rory Jack Recycled Cycles Racing 03:24.0
8 Evan Geary Rad Racing NW -1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Graham Robinson 46:34.0
2 Kevin Hansen Ravenna Capital Management 46:57.0
3 Beddome Allen 47:00.0
4 Nick Boroughs SOFT LIKE KITTEN 47:25.0
5 Mitchell Thornton Fischer Plumbing Cycling Team 47:59.0
6 Andrew Morrison SCCA/Starbucks Cycling 48:19.0
7 Dieter Laskowski PCP Racing 48:56.0
8 Wyatt Myers 50:21.0
9 David Yamamoto 50:29.0
10 Jim Maddock 51:44.0
DNF Bryan Torian CBC Racing DNF
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wade Schultz 26:40.0
2 Martin Vaneycke Tacoma Bike Racing Team 28:55.0
3 Eamon Rutledge bikesport racing team 29:34.0
4 Sky Wilson Market Street Cycling Club 29:40.0
5 Jonathan Browning Husky Cycling - University of Washi 33:10.0
6 Andrew Austin Central Washington University 33:21.0
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juliann Vanderhaegen Rad Racing NW 26:55.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Gizinski Cycle U 26:51.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annalise Rosser Rad Racing NW 32:33.0
2 Meghan Funston Rad Racing NW 35:13.0
3 Sarah Spencer 42:37.0
4 Hayley Houston 45:18.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carol Johnson Gregg's Trek Racing Team 51:37.0
2 Karen Metcalfe Nemesis -2 Laps
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Gold 37:40.0
2 Kristy Andrews Fischer Plumbing Cycling Team -1 Lap
3 Kristina Spranger Motofish Racing -1 Lap
4 Shannon Sutherland -1 Lap
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christie Fix Mafia Racing 57:32.0
2 Kirstin Sandaas Sound Velo Cycling Club 00:14.0
3 Shannin Sutherland -1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie Lewis 49:55.0
2 Kristen Kelsey 50:12.0
3 Jenni Gaertner Vertical Earth 50:23.0
4 Heidi Wood 333fab CX Factory Team 50:26.0
5 Natalie Koncz Nemesis Racing 50:55.0
6 Monica Lloyd 50:58.0
7 Andi Zolton Nemesis Racing 52:13.0
8 Julie Robertson-zivin 52:43.0
9 Jadine Riley Team Group Health 52:58.0
10 Hillary King Nemesis Racing 53:40.0
11 Emily Huebner Keller Rohrback Cycling 54:50.0
12 Corrie Middleton 55:04.0
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenda Super Hagens Berman-Society Consulting 54:28.0
2 Lisa Coyne Sound Velo Cycling Club 56:15.0
3 Ann Kennedy 56:45.0
4 Geraldine Vanderhaegen Olympia Orthopaedic Associates -1 Lap
5 Robbie Phillips Avanti Racing Club -1 Lap
6 Margaret Ovenell -1 Lap
7 Delia Massey Spokeswomen Racing -1 Lap
8 Leina Tani Team Group Health -1 Lap
9 Carr Marissa Boat Street Cycle Club (BSCC) -1 Lap
10 Elizabeth Peterson Hagens Berman-Society Consulting -1 Lap
11 Amanda Mcnabb Team Group Health -1 Lap
12 Devon Simpson Team Group Health -1 Lap
Finishers: Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olga Magun Team Group Health 38:14.0
2 Elle Lee -1 Lap
3 Diane Zaida -1 Lap
4 Hayden Gizinski Cycle U -1 Lap
5 Kelly Davis Team Group Health -1 Lap
6 Kylie Lynch -1 Lap
7 Annalise Rosser Rad Racing NW -1 Lap
8 Frances Marquart -1 Lap
Finishers: Cat 4: 8